Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Näköislehti
  • Mediatiedot
  • Asiakaspalvelu
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Tilaa Suomenmaa
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
Banner
  • Mediatiedot
  • Asiakaspalvelu
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Tilaa Suomenmaa
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Näköislehti
Haku
Eduskuntavaalit

”Saimme viimeksi tärkeän muistutuksen, että jokaisella äänellä on merkitystä” – keskusta aikoo pitää tiukasti kiinni kolmesta kansanedustajastaan Lapissa

5.2.2023 8:00
Lue lisää 
Hoitoala
Keskustan kansanedustajien, Pekka Aittakummun ja Hanna-Leena Mattilan mukaan johtamista pitää kehittää myös hoitoalalla: vuorovaikutusta työntekijän ja työnantajan välillä tulee lisätä. (Kuva: Jari Laukkanen)

Keskustaedustajat hoitoalasta: Ei pidä tyytyä "kaikille sama palkka" -ajatteluun

Maija Lehtovirta 5.1.2022 14:34, muokattu 5.1.2022 14:36
Jaa Twiittaa Lähetä Jaa
a– a+
Hoitoala

Eduskunnan sosiaali- ja terveysvaliokunnan keskustalaiset jäsenet, kansanedustajat Hanna-Leena Mattila ja Pekka Aittakumpu esittävät toimenpiteitä sote-henkilöstön saatavuuden turvaamiseksi.

Suomessa väki ikääntyy ja hoidon tarve kasvaa, mutta hoitajia ei ole tarpeeksi. Mattilan mukaan tämä on maassamme pitkään kytenyt kriisintynkä.

– Hoitajat kokevat, ettei heitä arvosteta. Korona-aika on tuonut oman lisänsä, tunteen, että nyt on mitta tullut täyteen. Nuoret hoitajat eivät enää suostukaan tähän tilanteeseen, vaan äänestävät jaloillaan ja lähtevät muihin hommiin, jossa heidän osaamistaan arvostetaan, Mattila taustoittaa.

Keskustaedustajien mukaan toimia tarvitaan muun muassa palkitsemisen, johtamisen, työhyvinvoinnin ja koulutuksen parantamiseksi. Yksi tärkeä asia on se, että alaisia johdetaan luottaen.

– Kun on kyse aikuisten ihmisten johtamisesta, täytyy pystyä luottamaan siihen, että jokainen toimii ammattimaisesti. Aikuisten työyhteisössä ei kyttääminen tai sanelupolitiikka toimi. Hoitoalallakin on ehkä liiallista hierarkisuutta, Mattila sanoo.

Aittakummun mukaan johtamisen kehittäminen työpaikoilla ei koske vain sote-alaa: vuorovaikutusta työntekijän ja työnantajan välillä tulee lisätä.

– Työntekijän tulee saada vaikuttaa oman työn tekemiseen ja työoloihin. Esimerkiksi lomien suunnittelussa kannattaa työntekijä ottaa mukaan, Aittakumpu muistuttaa.

Hyvästä johtamisesta Mattila nostaa esimerkiksi Hailuodon kunnan, joka palkittiin valtakunnallisella mielenterveyspalkinnolla henkilöstön työhyvinvoinnin kehittämiseksi tehdystä työstä viime lokakuussa.

– Pienessä kunnassa oli saavutettu parin vuoden aikana satojen tuhansien eurojen säästöt, kun sairauspäivät oli saatu olemattomiin. Yksi henkilöstön hyvinvointia lisäävistä konkreettisesta esimerkeistä on se, että työntekijät saavat kerran viikossa yhden tunnin liikkumiseen omalla työajalla, Mattila kertoo.

Määräaikaisen työsuhteiden ketjuttaminen on yksi asia, mistä keskustaedustajat ovat huolissaan: ketjuttamisen pitää loppua, sillä töiden jatkumisen epävarmuus lisää alalta pois lähtöä.

– Jos työnäkymät ovat hyvin lyhytsyklisiä, se hankaloittaa esimerkiksi oman kodin hankkimista tai jopa perheen perustamista, Mattila sanoo.

Aittakumpu kertoo, että paljon on sote-henkilöstön riittävyyden takaamiseksi jo tehty, mutta lisää toimia tarvitaan.

Esimerkiksi hoiva-alan opiskelupaikkoja on lisätty 1500:lla, mutta paikkoja on lisättävä entisestään. Opintotuen tulorajoja on korotettu määräajaksi, ja keskusta esittää tulorajoihin pysyvää korotusta. Ulkomaisen työvoiman saamiseksi työlupakäytännöissä on parannettavaa.

Toisaalta myös eläkkeelle jääneiden ammattilaisten työnteon kannusteita on vahvistettava.

– On paljon henkilöitä, jotka haluaisivat tehdä eläkkeellä töitä, joten on tärkeää, että työnteko on kannattavaa, Aittakumpu sanoo.

Palkkausmallia on kehitettävä. Mattilan mukaan keskustassa kannustetaan palkitsemaan hyvin tehdystä työstä. Ei pidä tyytyä ”kaikille sama palkka” -ajatteluun.

– Itselläni on henkilökohtaista kokemusta koulumaailmasta Siikajoen kunnasta, jossa oli käytössä hyvän työntekijän extra. Se, että palkitaan osaamisesta ja vastuunottamisesta, tuntuu saajasta kivalta, Mattila vinkkaa.

Hoitoalan matalaksi koettuun palkkaukseen liittyen Mattila kuitenkin muistuttaa, että siihen eduskunta ei pysty vaikuttamaan.

– On tärkeä tietää työnjako, koska tämä nousee usein esille. Ikään kuin me kansanedustajat istuisimme tämän asian päällä.

Keskustaedustajat ajattelevat, että sote-henkilöstön riittävyys ratkaistaan hyvinvointialueilla. Uudet alueet – ja näin ollen leveämmät hartiat – tuovat myös kollegiaalista tukea.

– Esimerkiksi vastavalmistuneella koulupsykologilla tai terveyskeskuslääkärillä ei välttämättä ole muita samaa työtä tekeviä pikkupaikkakunnalla. Uusi isompi alue vahvistaa sen, että on edellytykset työkiertoon ja pulmien ratkaisuun. Vertaisryhmää on huomattavasti enemmän, Mattila sanoo.

Mattila muistuttaa myös siitä, että monet tekevät hoitotyötä nimenomaan kutsumuksesta, joten siksi täytyy varoa, että keskustelu ja ilmapiiri eivät aiheuta enempää negatiivista kierrettä. Kansanedustajan mukaan se on ollut yksi seikka, miksi alalle ei ole saatu väkeä.

– Se ei tarkoita, etteikö epäkohtia voisi nostaa esille. Ja jos alalla olisi yksiselitteisiä keinoja ongelmien poistamiseksi, nehän olisi jo tehty. Osa ongelmista on toki rahallisia resurssikysymyksiä, mutta esimerkiksi johtamiseen liittyvät asiat on tahto- ja taitoasioita, jotka pystytään hyvällä henkilöstöjohtamisella laittamaan kuntoon.

Lue myös

EU lähettää apua Turkkiin maanjäristyksen vuoksi – useat EU-maat kertoneet olevansa valmiudessa auttamaan

Euroopan unioni on lähettämässä Turkin kaakkoisosaan iskeneen maanjäristyksen vuoksi pelastusryhmiä alueelle ja valmistelee...
6.2.2023 11:16

IL: Honkonen lopettaisi ’armovitosten’ jakamisen – "Arki peruskoulussa on mennyt karmeaan suuntaan"

Keskustan varapuheenjohtajan, tiede- ja kulttuuriministeri Petri Honkosen mukaan oppilas pitää jättää luokalle, jos...
6.2.2023 11:13

Niinistö ilmaisi osanottonsa Turkille tuhoisan maanjäristyksen vuoksi

Presidentti Sauli Niinistö on välittänyt Turkille surunvalittelunsa tuhoisan maanjäristyksen vuoksi. Presidentin kanslian mukaan Niinistö...
6.2.2023 10:49
Jaa Twiittaa Lähetä Jaa

Aihetunnisteet

hoitajapula hoitoala keskusta sosiaali- ja terveydenhuollon uudistus sote sote-henkilöstö soteuudistus

Ei kommentteja

Voit kommentoida kirjauduttuasi palveluun. Tarvitset kirjautumiseen Suomenmaa-tunnuksen

Kirjaudu sisään

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Nähdäänkö länsihävittäjiä pian Ukrainan sotataivaalla? – ukrainalaispilotti FT:lle ilmavoimien ahdingosta: lentäminen jää kohta reserviläisukoille
Uutiset | 4.2.2023 22:00
FT: ”Puhdistus” Nato-maan sotilasjohdossa nosti esiin vakavan Venäjä-kysymyksen
Uutiset | 4.2.2023 20:00
Huippuasiantuntija varoittaa Venäjän ”rauhanturvaajista”: Tällä alueella käynnissä Krimin toisinto
Uutiset | 3.2.2023 22:00
”Saimme viimeksi tärkeän muistutuksen, että jokaisella äänellä on merkitystä” – keskusta aikoo pitää tiukasti kiinni kolmesta kansanedustajastaan Lapissa
Uutiset | 5.2.2023 8:00
Kuuluisan brittitutkijan tuore Kiina-teos on muistutus siitä, että isolle osalle maailmaa Ukrainan sota on kaukainen kriisi
Uutiset | 5.2.2023 10:00
Scholz: Zelenskyin kanssa on yksimielisyys länsimaisista aseista – tyrmää Putinin historiavertailun
Uutiset | 5.2.2023 14:37
Turkin sisäministeri Soylu Yhdysvaltain suurlähettiläälle: Vedä likaiset kätesi Turkista
Uutiset | 3.2.2023 16:11
Varsinais-Suomen Keskusta reagoi Esko Kivirannan vetäytymiseen – listalle nousivat Johanna Riski ja Henna Takatalo
Uutiset | 5.2.2023 15:40
Israelin ex-pääministeriltä kova väite: Putin lupasi, ettei surmaa Zelenskyiä
Uutiset | 5.2.2023 14:23
Suomessa repesi riemu, kun norjalaiset kerrankin hävisivät – Siitä alkoi legendaarinen suomalainen urheilutapahtuma
Uutiset | 5.2.2023 21:00
Paljastus Pentagonin kulisseista: Ukrainalle lobataan tuhovoimaista apua
Uutiset | 30.1.2023 22:15
Insider: Venäjä toi Ukrainaan harhautustankkeja – Operaatiolla nolo loppu
Uutiset | 31.1.2023 22:15
Nähdäänkö länsihävittäjiä pian Ukrainan sotataivaalla? – ukrainalaispilotti FT:lle ilmavoimien ahdingosta: lentäminen jää kohta reserviläisukoille
Uutiset | 4.2.2023 22:00
Zelenskyin neuvonantaja: Venäjä saanut varoituksen muilta ydinasevalloilta – Paljastaa, mikä pidättelee Putinia
Uutiset | 1.2.2023 11:12
Järjestö: Ukraina käyttää kiellettyjä jalkaväkimiinoja
Uutiset | 31.1.2023 13:14
Kaikki eivät halua lääkehoitoa ahdistuneisuushäiriöön – Tämä voisi toimia yhtä hyvin, kertoo tutkimus
Uutiset | 31.1.2023 23:00
Huippuasiantuntija varoittaa Venäjän ”rauhanturvaajista”: Tällä alueella käynnissä Krimin toisinto
Uutiset | 3.2.2023 22:00
Putin sai selvityksen liikekannallepanon ”merkittävistä ongelmista” – Kuunteli ilmeettömänä
Uutiset | 1.2.2023 22:15
Turkin sisäministeri Soylu Yhdysvaltain suurlähettiläälle: Vedä likaiset kätesi Turkista
Uutiset | 3.2.2023 16:11
FT: ”Puhdistus” Nato-maan sotilasjohdossa nosti esiin vakavan Venäjä-kysymyksen
Uutiset | 4.2.2023 20:00
Avaus duumasta: Venäjän ostettava Kiinalta lentotukialus, jonka Ukraina myi ”parin vodkapullon hinnalla”
Uutiset | 18.1.2023 22:15
Venäläiskersantti mahtaili alaisilleen – Kävi kalpaten
Uutiset | 17.1.2023 23:00
Paljastus Pentagonin kulisseista: Ukrainalle lobataan tuhovoimaista apua
Uutiset | 30.1.2023 22:15
Insider: Venäjä toi Ukrainaan harhautustankkeja – Operaatiolla nolo loppu
Uutiset | 31.1.2023 22:15
Tiedustelu: Wagner-palkkasotilasyhtiössä ällistyttävä kurssinmuutos
Uutiset | 20.1.2023 11:52
WSJ: Valkoisen talon ex-neuvonantaja sai tarpeekseen Erdoğanin ”roistomaisesta” käytöksestä – Esittää Natolle äärimmäistä keinoa
Uutiset | 18.1.2023 11:26
Asiantuntija hätkähti Putinin harhaista esiintymistä: ”Kylmääviä merkkejä”
Uutiset | 26.1.2023 11:52
Tämä supervitamiini ehkäisee nopeasti yleistyvää syöpää
Uutiset | 16.1.2023 22:00
Maailman vanhin ihminen kuollut – ensimmäinen tässä hurjassa iässä kuollut henkilö
Uutiset | 18.1.2023 8:34
Zelenskyin neuvonantaja: Venäjä saanut varoituksen muilta ydinasevalloilta – Paljastaa, mikä pidättelee Putinia
Uutiset | 1.2.2023 11:12

Uusimmat

EU lähettää apua Turkkiin maanjäristyksen vuoksi – useat EU-maat kertoneet olevansa valmiudessa auttamaan
Uutiset | 6.2.2023 11:16
IL: Honkonen lopettaisi ’armovitosten’ jakamisen – ”Arki peruskoulussa on mennyt karmeaan suuntaan”
Uutiset | 6.2.2023 11:13
Niinistö ilmaisi osanottonsa Turkille tuhoisan maanjäristyksen vuoksi
Uutiset | 6.2.2023 10:49
Puolustusministeri Savola Etelä-Savossa: Suomi pidettävä puolustettavan arvoisena maana
Uutiset | 6.2.2023 10:44
”Annettiin huonotapaiselle kosiskelijalle pakit” – perus­suomalaisten sulkeminen hallituksesta jakaa kansaa, kertoo IS-kysely
Uutiset | 6.2.2023 10:36
Kiina: Latinalaisen Amerikan yllä havaittu pallo on vahingossa alueelle eksynyt kiinalainen miehittämätön ilma-alus
Uutiset | 6.2.2023 10:19
Seuraavien hallitusten tulisi kiihdyttää vihreää siirtymää entisestään, katsovat ministeriöiden kansliapäälliköt – työperäinen maahanmuutto pitäisi kaksinkertaistaa
Uutiset | 6.2.2023 9:01
”Tätä ei voi kuvailla”, sanoo maanjäristyksestä selvinnyt turkkilaisisä – ”Koko kaupunki nukkuu tämän yön taivasalla”
Uutiset | 6.2.2023 5:46
Moni suomalainen haluaa nyt olla kadonneen metalliaarteen metsästäjä – ilmoitusvelvollisuus kuitenkin unohtuu usein
Uutiset | 6.2.2023 3:01
Tänään vietetään saamelaisten kansallispäivää
Uutiset | 6.2.2023 2:01
Näytä lisää
cover_image

Lue uusin Suomenmaa

Kirjaudu ja lue näköislehti Tilaa lehti Lue näköislehti

Pääkirjoitukset

EU-ero maksaa briteille satumaisia summia joka vuosi, eikä samaa hullutusta pitäisi kenenkään hautoa enää Suomessa
Pääkirjoitus | 3.2.2023 21:00
Pääministerin ennenaikaista eroa ei pitäisi kuitata kovin huolettomasti, sillä taustalla voi olla demokratiaa uhkaava todellisuus
Pääkirjoitus | 2.2.2023 21:00
Uusia Nato-himmeleitä ei kannata perustaa kovalla kiireellä ja poliittisella painostuksella
Pääkirjoitus | 1.2.2023 21:00

Toimitus suosittelee

Kaakkois-Suomessa keskusta menetti tärkeitä kuntia ja Jari Lepän – vaaleissa pidetään kiinni kolmesta kansanedustajasta
Uutiset | 4.2.2023 8:00
”Saimme viimeksi tärkeän muistutuksen, että jokaisella äänellä on merkitystä” – keskusta aikoo pitää tiukasti kiinni kolmesta kansanedustajastaan Lapissa
Uutiset | 5.2.2023 8:00
Sipilän ääniperintö on nyt uusjaossa Oulun vaalipiirissä – Pohjois-Pohjanmaan listalla ensimmäistä kertaa naisenemmistö
Uutiset | 2.2.2023 15:20

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
EU lähettää apua Turkkiin maanjäristyksen vuoksi – useat EU-maat kertoneet olevansa valmiudessa auttamaan
Uutiset | 6.2.2023 11:16
IL: Honkonen lopettaisi ’armovitosten’ jakamisen – ”Arki peruskoulussa on mennyt karmeaan suuntaan”
Uutiset | 6.2.2023 11:13
Niinistö ilmaisi osanottonsa Turkille tuhoisan maanjäristyksen vuoksi
Uutiset | 6.2.2023 10:49
Paljastus Pentagonin kulisseista: Ukrainalle lobataan tuhovoimaista apua
Uutiset | 30.1.2023 22:15
Insider: Venäjä toi Ukrainaan harhautustankkeja – Operaatiolla nolo loppu
Uutiset | 31.1.2023 22:15
Nähdäänkö länsihävittäjiä pian Ukrainan sotataivaalla? – ukrainalaispilotti FT:lle ilmavoimien ahdingosta: lentäminen jää kohta reserviläisukoille
Uutiset | 4.2.2023 22:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Köyhien määrä järkyttää hyvinvointi-Suomessa
Mielipide | 3.2.2023 9:24
Muistisairaiden elämänlaatua parannettava
Mielipide | 3.2.2023 9:02
Miksei kukaan puhu tulevaisuusahdistuksesta?
Mielipide | 3.2.2023 8:55
Metsä- ja maatalouden kerrannaisvaikutukset taloutemme perusta
Mielipide | 2.2.2023 15:25
Trump ei ole vaaraton
Mielipide | 31.1.2023 16:24
Metsäteollisuus ja kotimainen energiantuotanto uhattuna
Mielipide | 30.1.2023 9:34
Köyhien määrä järkyttää hyvinvointi-Suomessa
Mielipide | 3.2.2023 9:24
Keskustan piina
Mielipide | 2.2.2023 8:41

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Varsinais-Suomen Keskusta reagoi Esko Kivirannan vetäytymiseen – listalle nousivat Johanna Riski ja Henna Takatalo
Uutiset | 5.2.2023 15:40
Pirkanmaan keskustan listalla 19 nimeä – Matti Äijö nimettiin ehdokkaaksi keskiviikkona
Uutiset | 3.2.2023 11:09
Könttä: Keskusta kannattaa siirtymistä lisenssimalliin rahapelitoiminnassa
Uutiset | 3.2.2023 9:45
Keskustan Ovaska: Peli poikki, Marin!
Uutiset | 31.1.2023 14:05
Palaa vaalistartin ja -risteilyn tunnelmiin tästä – katso Suomenmaan kuvat keskustalaisten kemuista
Uutiset | 30.1.2023 13:35
Keskustan Lohi ja Kosonen povaavat muiden unohtamasta energiamuodosta seuraavaa menestystarinaa
Uutiset | 2.2.2023 18:27
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat
  • Näköislehti

Asiakaspalvelu

Asi­a­kas­pal­ve­lu 044 7778 710 (ark. 9–13)
asiakaspalvelu@suomenmaa.fi

Asiakaspalvelu

Toimitus

etunimi.sukunimi@suomenmaa.fi
uutiset@suomenmaa.fi

Ou­lun toi­mi­tus
PL 52, Lekatie 6, Oulu

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Tilaa Suomenmaa Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Nipputilaukset
Rekisteriseloste
Evästeasetukset


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste

Käytämme evästeitä

Käytämme evästeitä tarjotaksemme sinulle ajankohtaista ja kiinnostavaa sisältöä. Voit hyväksyä evästeiden käytön painamalla “Hyväksy kaikki” tai muuttaa asetuksiasi. Suomenmaa.fi käyttää seuraavia evästeitä:

Välttämättömät evästeet

Välttämättömät evästeet ovat verkkosivuston toimivuuden ja kehityksen kannalta tarpeellisia. Ne eivät tallenna tietoja, joista sinut voitaisiin välittömästi tunnistaa.

Kävijämittaus ja analytiikka

Käytämme sivustolla evästeitä, jotta voimme seurata kävijöiden käyttäytymistä, mitata sivuston suorituskykyä ja kerätä tietoa sivuston käytöstä.
Hyväksymällä evästeet autat meitä kehittämään palveluitamme ja sivustoamme. Emme käytä evästeitä markkinointiin. Voit muuttaa evästeasetuksiasi milloin tahansa sivun alalaidasta löytyvästä “Evästeasetukset”-painikkeesta.
Evästeasetukset
Suomenmaa.fi

Evästeiden avulla voimme palvella sinua paremmin. Keräämme tietoa verkkosivuston käytöstä. Voit hallinnoida evästeasetuksiasi alta.

Välttämättömät evästeet

Välttämättömät evästeet ovat verkkosivuston toimivuuden ja kehityksen kannalta tarpeellisia. Ne eivät tallenna tietoja, joista sinut voitaisiin välittömästi tunnistaa.

Evästeet

  • moove_gdpr_popup (käytetään evästeasetusten tallentamiseen, kesto 365 päivää)
Kävijämittaus ja analytiikka

Käytämme sivustolla evästeitä, jotta voimme seurata kävijöiden käyttäytymistä, mitata sivuston suorituskykyä ja kerätä tietoa sivuston käytöstä. Osa evästeistä tallennetaan käyttäjän päätelaitteelle pidemmäksi aikaa, ja ne ovat käytettävissä, kun käyttäjä palaa sivustolle takaisin. Istuntoon liittyvät evästeet poistuvat, kun käyttäjä sulkee selaimen.

Evästeet

  • _ga (käytetään kävijöiden erotteluun, kesto kaksi vuotta)
  • _gid (käytetään kävijöiden erotteluun, kesto 24 h)
  • _pk_id (Tilastointi, käyttäjän yksilöinti (Matomo Cloud), kesto 13kk)
  • _pk_ses, _pk_cvar, _pk_hsr  (Tilastointi, vierailuun liittyvien tietojen tallennus (Matomo Cloud), kesto 30min)
  • _pk_ref (Tilastointi, saapumis-/lähdetiedon muistaminen (Matomo Cloud), kesto 6kk)
  • matomo_sessid (Väärinkäytösten estäminen, CSRF-turvaominaisuus (Matomo Cloud), poistetaan kun selain suljetaan.)
  • mtm_consent (Tilastointi, käyttäjän evästehyväksynnän muistaminen (Matomo Cloud), kesto 30v.)
  • mtm_cookie_consent (Tilastointi, käyttäjän evästehyväksynnän muistaminen (Matomo Cloud), kesto 30v.)