Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Keskustan Ovaska: Paikallis- ja aikakauslehtien jakelupalvelut turvattava kaikkialla Suomessa

11.3.2026 9:57
Lue lisää 
Varjobudjetit
Keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Kurvinen esitteli kuokkaa, jota keskustan mielestä nyt tarvitaan saksien ja leikkuulaudan sijaan. Vieressä ryhmän varapuheenjohtaja Eeva Kalli ja puolueen varapuheenjohtaja Markus Lohi. (Kuva: Lehtikuva/Heikki Saukkomaa)

Keskusta esitteli budjettivaihtoehtonsa: Veroihin alennuksia, soten ongelmat kuntoon

Pekka Pohjolainen 26.11.2024 10:08, muokattu 26.11.2024 14:37
a– a+
Varjobudjetit

Toiseksi suurin oppositiopuolue keskusta nostaa oman budjettivaihtoehtonsa tärkeimmiksi tavoitteiksi talouskasvun tuplaamisen ja suomalaisten palvelujen pelastamisen.

Keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Kurvinen korosti vaihtoehdon julkistustilaisuudessa, että nyt tarvitaan muutos ”lamapolitiikkaan”, jota pääministeri Petteri Orpon (kok.) hallitus harjoittaa.

 – Orpon hallitus on onnistunut omilla talousratkaisuillaan saamaan taantuman ihan kunnon lamaksi ja syventää sitä.

Kurvisen mukaan nyt tarvitaan toivon luomista ja valoa tunnelin päähän. Hän esitteli toimittajille valtiovarainministeri Riikka Purran (ps.) saksia ja perussuomalaista leikkuulautaa, joita ei Kurvisen mielestä nyt tarvita.

Sen sijaan keskustaryhmyri kaivoi esiin ”evijärveläiset kunnon kintaat” ja kuokan, joka on nyt lyötävä maahan.

– Näistä on nyt lähdettävä liikkeelle, kasvun luomisesta. Vähemmän saksimista ja leikkausten tekemistä, hän painotti.

Talouskasvun tuplaamiseksi keskusta verottaisi yrityksen sisään jätettäviä voittoja vähemmän kuin ulos jaettavia, toteuttaisi investointien verohyvityksen pienille ja keskisuurille yrityksille, parantaisi kotitalousvähennystä eikä kiristäisi arvonlisäverotusta.

Valtiovarainvaliokuntaa johtava keskustan varapuheenjohtaja Markus Lohi huomautti, että maassa on tuoreimpien tilastojen mukaan nyt 30 000 työtöntä enemmän ja noin 26 000 avointa työpaikkaa vähemmän kuin vuosi sitten.

– Suuntahan on täysin väärä.

Keskusta myös alentaisi työntekijöiden veroluonteisia maksuja 1,43 prosenttiyksikköä yli 4000 euroa kuussa tienaavilta, mutta 4000 euroa kuussa tienaavien työttömyysturvalle ja muille päivärahoille säädettäisiin vastaavasti katto. Samalla keskusta alentaisi myös työllistävien yrittäjien sivukuluja.

Kurvinen perusteli tätä sillä, että 4000-5000 euroa kuukaudessa tienaavilla progressio on varsin raju.

–Korkeat marginaaliverot johtavat siihen, että moni pohtii, että otanko vastaan lisätöitä, teenkö ylitöitä, otanko vastaan esihenkilötehtävää, jos siitä ei jää käteen enempää.

Lisäksi keskusta alentaisi eläköityvien tuloverotusta. Alimman eläkeiän saavuttanut saisi 20 prosenttia työtuloista verottomana, jos jatkaa työelämässä. Keskusta keventäisi myös eläkkeellä työtä tekevien verotusta.

Verotuottoja keskusta laskee keräävänsä 445 miljoonaa euroa enemmän kuin hallitus. Solidaarisuusveron alarajan laskeminen kiristäisi suurituloisimpien verotusta. Muilta työn verotus kevenisi hieman pieni- ja keskituloisiin painottaen.

Luvitusta keskusta nopeuttaisi tuntuvasti, jotta koko maahan saadaan uusia investointeja ja tekisi itäisestä Suomesta erityistalousalueen. Matkailua varten toteutettaisiin kasvuohjelma.

Keskusta myös antaisi hyvinvointialueille paremmin aikaa saada taloutensa kuntoon, ottaisi omalääkärit käyttöön koko maassa, parantaisi perusterveydenhuoltoa yksityisten terveysjättien tukemisen sijaan ja laittaisi villinä rehottavan vuokratyöbisneksen kuriin.

Perheitä keskusta tukisi muuttamalla vanhempainvapaat asteittain verottomiksi.

Tupakan ja nikotiinipussien verotusta keskusta kiristäisi 130 miljoonalla eurolla. Lähes kaikkien yleishyödyllisten yhteisöjen osinkotuotteista kerättäisiin 100 miljoonaa lähdeveroa.

Lähdeverolle säädettäisiin 50 000 euron verovapaus, joten se ei kohdistuisi pienehköihin yleishyödyllistä työtä tekeviin urheiluseuroihin. Vero ei koskisi myöskään eläkeyhtiöiden sijoituksia. Alustataloudelta otettaisiin verotuottoa 100 miljoonaa euroa enemmän.

Rahapelaamisen lisenssimalliin siirtymisen keskusta arvioi lisäävän verotuottoja 250 miljoonalla eurolla. Lisäksi puolue uudistaisi liikenteen verotuksen, jolla se tavoittelee 100 miljoonan euron verotuottoa. Vanhojen autojen ajoneuvoveron 50 miljoonan euron alennus peruttaisiin. Toinen puoli otettaisiin sähköautojen ja hybridiautojen verotusta kiristämällä.

– Vaikka autokannan uudistuminen on tarpeen, on kohtuullista, että myös sähköauton omistajat osallistuvat nykyistä vahvemmin tieinfran rahoittamiseen, keskusta perustelee vaihtoehdossaan.

Lisäksi keskusta muun muassa laajentaisi herkkuveroa ja peruisi olutveron alennuksen.

Keskusta ei nostaisi matkailun, liikunta- ja kulttuuripalveluiden, kirjojen, lääkkeiden ja henkilöstökuljetusten arvonlisäveroa eikä leikkaisi kotitalousvähennyksestä.

Keskustan vaihtoehtoon sisältyy myös puheenjohtaja Antti Kaikkosen viime viikonloppuna keskustan puoluevaltuuston kokouksessa esittelemä pikamuoti- ja krääsävero. Lohen mukaan asia vaatii tässä vaiheessa selvittelyä.

– Ranska on tässä etenemässä, miksi ei Suomi olisi?

Eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Eeva Kalli huomautti, että suomalaiset tekstiiliteollisuuden toimijat ja kivijalkakauppiaat ovat toivoneet tämän kaltaisia toimia.

Mutta millainen raippavero pitäisi lyödä kiinalaisille joulukoristeille, jotta suomalaiset käsin tehdyt himmelit ja olkipukit olisivat kilpailukykyisiä?

Kurvisen mukaan laadun näkökulmasta ne ovat sitä jo nyt. Lohi totesi, että keskusta kannustaa kaikkia kestävään kulutukseen ja Suomessa suunniteltujen ja valmistettujen tuotteiden hankintaan.

– Kannattaa hankkia kestäviä vaatteita ja tuotteita ja korjata niitä, ostaa niiden korjauspalveluita, Lohi opasti.

Lue myös

Näin keskusta muuttaisi verotusta

Keskustan vaihtoehtobudjetti lisäisi laskelmien mukaan verotuottoja hallituksen budjettiesitykseen nähden 445 miljoonaa euroa. Veromuutokset...
26.11.2024 12:42

SDP:n vaihtoehto: Veronkiristyksiä 1,5 miljardilla ja menoleikkauksia 1,5 miljardilla

Puolue rajaisi lasten kotihoidon tuen kahteen ikävuoteen.
26.11.2024 13:15

Vasemmistoliitto peruisi arvonlisäveron korotuksen ja toteuttaisi miljonääriveron

Vasemmistoliiton mukaan Suomi velkaantuisi sen vaihtoehtobudjetilla 276 miljoonaa euroa vähemmän kuin Orpon hallituksen budjetilla.
26.11.2024 14:30

Aihetunnisteet

Eduskunta Keskusta Politiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy
Uutiset | 9.3.2026 21:15
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45
Moni tekee ison virheen tähän vuodenaikaan – Jopa tuhansien eurojen vahingot
Uutiset | 10.3.2026 22:01
Luulitko sekarotuista koiraa pitkäikäiseksi? Menehtyy tyypillisesti jo ennen 7-vuotispäivää
Uutiset | 9.3.2026 22:04
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
Sofia Virta kertoo jättäneensä eronpyynnön itse
Uutiset | 10.3.2026 13:03
Vaihdetaanko asfaltti hiekkaan maaseudulla? Ovaskalta tyrmäys VM:n budjettipäällikön puheille
Uutiset | 9.3.2026 11:54
Nyt tuli kylmää tuulta asuntovelallisille – 12 kuukauden euribor pomppasi yllättävästi
Uutiset | 10.3.2026 14:45
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Iran ampui ballistisen ohjuksen kohti Turkkia
Uutiset | 4.3.2026 14:22
Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy
Uutiset | 9.3.2026 21:15
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45
Suoraa puhetta Iran-taustaisesta moskeijasta: ”Pitää kieltää välittömästi”
Uutiset | 4.3.2026 12:17
Iranin vallankumouskaarti uhkaa polttaa laivat Hormuzinsalmella
Uutiset | 3.3.2026 8:40
CNN: USA:lla riskialtis suunnitelma Iranin joukkojen sitomiseksi
Uutiset | 4.3.2026 10:34
Moni tekee ison virheen tähän vuodenaikaan – Jopa tuhansien eurojen vahingot
Uutiset | 10.3.2026 22:01
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Lihavuusekspertti: Ylipainoisuuden syy on aivoissa – nämä ovat painonhallinnan ”kultaiset säännöt”
Uutiset | 13.2.2026 22:09
Tutkimus: Tämä määrä kahvia päivässä voi alentaa dementiariskiä lähes viidenneksellä
Uutiset | 10.2.2026 21:35

Uusimmat

Joka toinen suomalainen yllättyi asumiskuluistaan
Uutiset | 11.3.2026 22:00
Englannin pankilta historiallinen päätös – Churchill ja Austen väistyvät villieläinten tieltä
Uutiset | 11.3.2026 21:44
Lähes kaikilla yli nelikymppisillä on tämä poikkeama, vaikka se ei oirehtisi mitenkään
Uutiset | 11.3.2026 21:31
Kuka kehtaa jättää koiransa kakat keräämättä? Yksi ikäryhmä nousee ylitse muiden
Uutiset | 11.3.2026 20:00
Macron patistelee avaamaan Hormuzinsalmen
Uutiset | 11.3.2026 19:17
Epävarmuus öljyn hintakehityksessä säilyy, asiantuntija sanoo historiallisesta päätöksestä
Uutiset | 11.3.2026 19:14
Sote-ministeri Rydmanilla yli 100 000 osaketta terveysalan it-yhtiössä
Uutiset | 11.3.2026 18:21
Yhdysvallat varoittaa voivansa iskeä Iranin satamiin Hormuzinsalmella – Kehottaa siviilejä poistumaan
Uutiset | 11.3.2026 18:18
Digipostipakko vaarantaa kansalaisten oikeusturvan, sanoo keskustakolmikko
Uutiset | 11.3.2026 18:11
Unohdettiinko maaseutu? Keskusta tylytti hallituksen suursuunnitelmaa: ”Puheet ja teot täysin ristiriidassa”
Uutiset | 11.3.2026 18:07
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Ikäihmisten kohtelu tuohduttaa – oppositio ei hyväksy pakkosiirtymää sähköiseen viranomaispostiin
Uutiset | 10.3.2026 18:52
Vaihdetaanko asfaltti hiekkaan maaseudulla? Ovaskalta tyrmäys VM:n budjettipäällikön puheille
Uutiset | 9.3.2026 11:54
50 vuotta | Koronan jälkipyykki on jäänyt Suomessa pesemättä, sanoo poikkeusajan ministeri Hanna Kosonen
Uutiset | 1.3.2026 9:01

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Joka toinen suomalainen yllättyi asumiskuluistaan
Uutiset | 11.3.2026 22:00
Englannin pankilta historiallinen päätös – Churchill ja Austen väistyvät villieläinten tieltä
Uutiset | 11.3.2026 21:44
Lähes kaikilla yli nelikymppisillä on tämä poikkeama, vaikka se ei oirehtisi mitenkään
Uutiset | 11.3.2026 21:31
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Iran ampui ballistisen ohjuksen kohti Turkkia
Uutiset | 4.3.2026 14:22

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Tarvitaan tukiasemia ja valokuitua
Mielipide | 11.3.2026 13:40
Lukijalta: Arvojen arpajaiset
Mielipide | 11.3.2026 13:13
Lukijalta: Ovatko äidinkielen opettajat kiinnostuneet matematiikasta?
Mielipide | 11.3.2026 13:13
Lukijalta: Lapin hyvinvointialue tarvitsee oikeudenmukaisen rahoituksen
Mielipide | 10.3.2026 13:46
Lukijalta: Vastaus Verohallinnon pääjohtaja Markku Heikuralle 
Mielipide | 3.3.2026 11:51
Lukijalta: Ihmisarvo kuuluu kaikille – mutta kuuluuko myös oikeus omaan vakaumukseen?
Mielipide | 10.3.2026 13:30
Lukijalta: Naistenpäivän marssi on kannanotto kyynistymistä vastaan
Mielipide | 8.3.2026 7:45
Lukijalta: Kuka hyötyy, jos lähihoitajat ajetaan ulos?
Mielipide | 4.3.2026 13:29

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Digipostipakko vaarantaa kansalaisten oikeusturvan, sanoo keskustakolmikko
Uutiset | 11.3.2026 18:11
Keskustanuoret vaatii: Lasten käyttämisestä rikoksiin tehtävä ankarasti rangaistavaa
Uutiset | 9.3.2026 18:02
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
Siika-aho vaatii loppua naisiin kohdistuvalle väkivallalle: Tekijät heti lukkojen taakse
Uutiset | 3.3.2026 18:04
Savola: Postin kohtuuttomat hinnankorotukset uhkaavat maaseudun tiedonsaantia 
Uutiset | 27.2.2026 12:51
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste