Kansanedustaja Timo Vornaselle kahdeksan kuukautta ehdollista vankeutta Ihkun ampumisesta
Helsingin käräjäoikeus on tuominnut kansanedustaja Timo Vornasen (tv.) kahdeksan kuukauden ehdolliseen vankeuteen.
Kyse on tapahtumista viime vuoden huhtikuussa helsinkiläisbaarissa ja sen edustalla. Oikeuden mukaan Vornanen syyllistyi muun muassa kahteen laittomaan uhkaukseen.
Tapahtumat alkoivat ravintola Bar Ihkun sisällä.
– Vornanen on aamuyöllä riitaantunut ravintolassa toisen päihtyneen miehen kanssa ja kaatanut tämän ravintolan sohvalle voimakkaasti kurkusta kiinni pitäen, käräjäoikeuden tiedotteessa sanotaan.
Vornanen tuomittiin tilanteen takia pahoinpitelystä. Pahoinpitelyn uhria, vuonna 1984 syntynyttä miestä syytettiin Vornaseen kohdistuneesta rikoksesta, mutta käräjäoikeus hylkäsi syytteen.
– Käräjäoikeus on katsonut asiassa jääneen näyttämättä, että toinen mies olisi Vornasen menettelyä edeltävästi kohdistanut Vornaseen pahoinpitelyä ottamalla kädellään kiinni Vornasen niskan takaa ja vetämällä itseään kohti, tiedotteessa sanotaan.
Vuonna 1984 syntyneen miehen seurueessa ollutta miestä syytettiin Vornasen uhkaamisesta. Oikeuden mukaan uhkaaminen jäi näyttämättä, ja se hylkäsi vuonna 1994 syntyneen miehen syytteen.

Varsinainen ampuminen tapahtui baarin ulkopuolella. Oikeudenkäynnissä näytetyiltä valvontakameratallenteilta näkyi, kuinka vuonna 1984 ja vuonna 1994 syntyneet hakeutuivat Vornasen lähelle. Pian sen jälkeen Vornanen ampui pistoolillaan maahan.
Vornanen käytti ampumisessa mukanaan ollutta CZ-merkkistä 6.35-kaliiperista taskuasetta. Ase oli hänen mukaansa myönnetty hänen poliisina työskennellessään vapaa-ajan henkilösuojaukseen.
Vornanen vetosi oikeudessa hätävarjeluun. Hänen mukaansa ampuminen oli lievin mahdollinen keino tilanteessa.
– Olen 30 vuotta poliisina ollut ja satoja aggressiivisia ihmisiä kohdannut virkatehtävissä. Kyllä minä tunnistan sellaisen ihmisen, joka on tulossa päälle, Vornanen sanoi marraskuussa kuulemisessaan.
Oikeuden mukaan kyse ei ollut hätävarjelusta. Vornasella olisi ollut mahdollisuus poistua paikalta, oikeus katsoi.
– Esitetyn näytön perusteella tilanne ei ollut sellainen, että Vornasen olisi ollut tarpeellista käyttää tilanteessa asetta ja osoittaa aseella hänen kanssaan riitaantuneita miehiä kohti, käräjäoikeuden tiedotteessa sanotaan.
Oikeuden mukaan Vornanen syyllistyi ampumistilanteessa laittomien uhkausten lisäksi varomattomaan käsittelyyn.
– Syyte on hylätty siltä osin kuin Vornaselle on vaadittu rangaistusta vaaran aiheuttamisesta, koska aseella maahan ampumisesta ei asiassa esitetyn rikosteknisen näytön perusteella ollut tosiasiallisesti aiheutunut konkreettista ja vakavaa vaaraa, tiedotteessa sanotaan.
Oikeus luki Vornasen syyksi myös ampuma-aserikkomuksen, koska tämä käsitteli asetta päihtyneenä. Oikeuden mukaan hänellä ei ollut hyväksyttävää syytä pitää asetta, lippaita ja patruunoita julkisella paikalla.
– Vornanen ei ollut kansanedustajana kantanut asetta työtehtävissä eikä Vornasen itsepuolustuksellista syytä voitu pitää hyväksyttävänä syynä aseen kantamiselle, tiedotteessa sanotaan.
Baarin tapahtumien lisäksi Vornanen tuomittiin myös ampuma-aserikoksesta. Hänen kotoaan löytyi kotietsinnässä kaksi luvatonta starttiasetta ja kaksi lipasta.
– Vornasella ei ollut lupaa mainittuihin aseisiin tai lippaisiin, vaikka ne ovat edellyttäneet ampuma-aselain mukaan lupaa vuodesta 2019 lähtien. Vornasen olisi täytynyt tietää aseiden ja lippaiden luvanvaraisuudesta, tiedotteessa sanotaan.
Vornanen on ensimmäisen kauden kansanedustaja Savo-Karjalan vaalipiiristä, ja hän on siviiliammatiltaan poliisi. Hän kuului perussuomalaisten eduskuntaryhmään, mutta hänet erotettiin rikosepäilyn takia.