Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Ajatuspaja Toivo: Enemmistö suomalaisista hyväksyisi kuntien tai hyvinvointialueiden yhdistämiset

28.9.2026 12:30
Lue lisää 
Historia
Puolisotilaallisen Irlannin tasavaltalaisarmeija IRA:n taistelijoita vuonna 1976. (Kuva: Cahrlaw, CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0) / Wikimedia Commons)

Kansanäänestys toiseen maahan liittymisestä voi päätyä myös ei-puolen voittoon – Lontoo koki verisen, joskin lässähtäneen koston

Pohjois-Irlanti sanoi 50 vuotta sitten kyllä Yhdistyneessä kuningaskunnassa pysymiselle
Lauri Heikkilä 8.3.2023 21:30, muokattu 8.3.2023 18:59
a– a+
Historia

Venäjä on järjestänyt kansanäänestyksiä haltuun ottamillaan Ukrainan alueilla siitä, haluavatko alueiden asukkaat liittyä Venäjään. Vastaavaa on tapahtunut lännessäkin, vaikka sitä ei ehkä tänä päivänä muisteta.

50 vuotta sitten järjestetyn kansanäänestyksen tulos vain oli erilainen.

Siinä missä Venäjä ilmoitti hätkähdyttävän suurista luvuista Venäjään liittymisen puolesta, Yhdistyneessä kuningaskunnassa eräs osa ei halunnut liittyä toiseen valtioon. Tulos oli luvuiltaan jopa selkeämpi kuin Luhanskissa. Ja luultavimmin laillisempi.

Irlanti oli brittivallan alla keskiajalta 1900-luvulle. 1900-luvun alussa Irlannin kysymys oli edennyt niin pitkälle, että itsenäistyminen vaikutti aidosti mahdolliselta.

Kapinoiden ja itsenäisyyssodan jälkeen Irlannista tuli vapaavaltio, yhä muodollisesti Britannian alla, vuonna 1921. Tätä seurasi sisällissota, kun tasavaltalaiset täyden itsenäisyyden kannattajat kävivät vapaavaltiolaisia maanmiehiään vastaan.

Itsenäinen Irlannin tasavalta syntyi vaiheittain. Käytännössä täyden itsenäisyyden maa saavutti 1931, mutta tiettyjä virallisia askelia otettiin vielä vuosina 1937, 1948 ja 1949.

Osa Irlannin saaresta jäi kuitenkin Irlannin tasavallan ulkopuolelle. Pohjois-Irlanti on tänäkin päivänä osa Yhdistynyttä kuningaskuntaa, josta tulikin Ison-Britannian ja Irlannin yhdistyneen kuningaskunnan jälkeen nimeltään Ison-Britannian ja Pohjois-Irlannin yhdistynyt kuningaskunta suurimman osan Irlannin saarta itsenäistyttyä.

Itsenäisyyssodan irlantilaiset johtajat sovussa ennen sisällissotaa, joka erotti heidät. Vasemmalla ja oikealla vapaavaltiota vastustaneet Harry Boland ja Éamon de Valera. Keskellä vapaavaltiosopimuksen allekirjoittanut Michael Collins. Boland ja Collins saivat surmansa vuoden 1922 aikana Irlannin sisällissodassa. de Valerasta tuli Irlannin tasavallan pitkäaikainen pääministeri ja presidentti. (Kuva: CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0) / Wikimedia Commons)

Pohjois-Irlannista muodostuikin pikkuhiljaa todellinen ruutitynnyri. Nationalistien tavoitteena oli yhtenäinen Irlanti, johon kuuluisi koko saari. Unionistit, jotka halusivat pysyä osana Yhdistynyttä kuningaskuntaa, olivat kuitenkin enemmistössä Pohjois-Irlannin alueella.

Vaikka uskonto ei määrittänytkään kaikkea, oli se merkittävä jakaja. Katolinen Irlanti oli kokenut vaikeita aikoja Britannian pakottaessa eri otteisiin protestanttista kristinuskoa koko valtakunnan uskonnoksi. Unionisteja yhdisti Britanniaan juuri protestanttinen anglikaanisuus.

Kielikysymys hiersi myös. Britit kielsivät iirin kielen käyttöä historian eri vaiheissa ja englannista tulikin valtakieli. Iirin käyttöä alettiin elvyttää 1800-luvun lopulla etenkin nationalistien taholta.

Alueiden nimilläkin tehtiin politiikkaa. Nationalistit puhuivat Pohjois-Irlannista ja unionistit Ulsterista.

1960-luvulla vanha tasavaltalaisarmeija herätettiin nationalistipuolella henkiin. IRA eli Irlannin tasavaltalaisarmeija (Irish Republican Army) koki olevansa itsenäisyys- ja sisällissotien työn jatkaja, mutta otti toimintatavakseen myös terrorismin. IRA:n lähellä toimi myös rauhanomaisia tahoja, kuten poliittinen puolue Sinn Fein.

IRA:n ideologia oli nationalistinen ja vasemmistolainen. ”Jos haluat Irlannin, joka on sosialistinen ja vapaa, liity kansan armeijaan, viralliseen IRA:han!” laulettiin laulussa.

IRA ei ollut yksi ja yhtenäinen. Virallinen IRA kuihtui kuitenkin melko pian pois kun Väliaikainen IRA otti johtavan aseman itsenäisyystaistelussa. Väliaikaisuus tuli nimeen, koska puolisotilaallisen järjestön oli tarkoitus tehdä itsensä tarpeettomaksi.

Väliaikainen IRA koki leninistisen periaatteen mukaisesti, että tavoite on tärkeämpi kuin keinot. Siksi järjestön elinkaaresta muodostui erittäin verinen.

IRA ei ollut yksin syyllinen väkivaltaan. Unionistit eli lojalistit käyttivät hekin väkivaltaa torjuakseen IRA:n vaikutusta ennalta Pohjois-Irlannin katolista vähemmistöä vastaan.

IRA kosti tällaisen verisesti. Ulsterilaisten toimet kääntyivät itseään vastaan IRA:n kiihdyttäessä väkivaltaa.

Britannian virallinen armeijakin teki ylilyöntejä, mikä vain lietsoi IRA:n vihaa.

IRA teki pommi-iskuja paitsi Pohjois-Irlannissa myös brittihallinnon sydämessä Lontoossa. 1980-luvulla IRA yritti jopa murhata brittien pääministerin Margaret Thatcherin.

Londonderryn verisunnuntai 1972 kasvatti merkittävästi IRA:n kannatusta. Brittisotilaat tappoivat silloin 14 katolista mielenosoittajaa.

Vuoden 1972 verisunnuntaita keräännyttiin muistelemaan Pohjois-Irlannin Derryssä vuonna 2007. Tammikuussa 1972 brittisotilaat ampuivat katolisia mielenosoittajia, joista 14 sai surmansa. Verisunnuntai lisäsi merkittävästi puolisotilaallisen tai terroristisen IRA:n suosiota. IRA:n tavoite oli irrottaa Pohjois-Irlanti Yhdistyneestä kuningaskunnasta. (Kuva: kitestamuort, CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0) / Wikimedia Commons)

Vuonna 1973 britti- ja unionistihallinnot päättivät järjestää kansanäänestyksen. Pohjoisirlantilaiset saisivat itse ilmaista, haluavatko he liittyä Irlannin tasavaltaan vai jäädä osaksi Yhdistynyttä kuningaskuntaa.

Peräti 98,92 prosenttia äänestäjistä halusi jäädä brittien kylkeen. Kun verrataan viime syksyn kansanäänestyksiin, jotka Venäjä järjesti, Luhanskissa luku oli tätä pienempi, 98,42. Donetskilaisista Venäjä väitti 99,23 prosentin haluavan osaksi Venäjää.

Osin luvut saavat selitykset boikoteista. Kuten ”kansantasavaltojen” ukrainalaisvähemmistöt Venäjän äänestyksissä myös vuonna 1973 Pohjois-Irlannissa katolinen tasavaltalaisvähemmistö boikotoi äänestystä.

Jos lasketaan sekä äänestämättömät että äänestäneet, Yhdistyneen kuningaskunnan puolesta äänesti 57,45 prosenttia asukkaista. Irlantiin liittymistä puolsi 0,62 prosenttia. Hylättyjä ääniä oli 0,58 prosenttia. Äänensä jätti antamatta 41,44 prosenttia.

Mandaatti Yhdistyneen kuningaskunnan pysymiselle yhdistyneenä oli saatu.

Myöhemmin brittiläistä yhtenäisyyttä on heiluttanut esimerkiksi Skotlannin aikeet itsenäistyä sekä brexitin tuomat vaikeudet rajoilla.

IRA kosti kansanäänestyksen tuloksineen verisesti pommi-iskuilla Lontoossa. Yli 200 haavoittui ja yksi ihminen sai surmansa. Järjestön piti räjäyttää neljä autopommia, mutta niistä vain kaksi räjähti. Haavoittuneiden lukumäärään nähden kuolleiden jääminen yhteen ihmiseen oli onni onnettomuudessa.

Äänestyksen aikana IRA oli tappanut kaksi brittisotilasta ja lojalistien Ulsterin puolustusjärjestö yhden katolisen siviilin.

Väliaikainen IRA jatkoi väkivaltaista toimintaa vuoteen 1998 asti. Tämän jälkeen se virallisesti luopui väkivallasta.

Vähemmistö halusi jatkaa väkivaltaa, ja perusti järjestön, joka sai nimen Todellinen IRA. Tämän jälkeen on perustettu Uusi IRA. Nämä ovat kuitenkin toimineet melko rauhallisesti ja näkymättömästi.

Lue myös

Keskustan Ovaska vaatii hallitukselta välittömiä ratkaisuja polttoainekriisiin

Eduskunnan liikenne- ja viestintävaliokunnan puheenjohtaja, kansanedustaja Jouni Ovaska (kesk.) hoputtaa hallitusta tekemään päätöksiä...
28.9.2026 15:04

Keskustan Savola veisi eduskuntapuolueet presidentin johdolla eduskunnan "monttuun" hakemaan yhteistä linjaa

Puolustusvaliokunnan varapuheenjohtaja ja ex-puolustusministeri Mikko Savola peräänkuuluttaa vakautta ja yhteistyötä Suomen ulko- ja...
28.9.2026 14:58

Unkarin parlamentti perui kahden Orbanin ministerin ja pääministeri Magyarin syytesuojan

Unkarin parlamentti on suurella äänten enemmistöllä perunut kahden entisen ministerin sekä nykyisen pääministerin...
28.9.2026 13:22

Aihetunnisteet

Historia Irlannin historia Irlannin tasavaltalaisarmeija irlanti Pohjois-Irlanti Terrorismi yhdistynyt kuningaskunta

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Onko kokoomus menettämässä sivistysporvarit? Ilmiö ei ole uusi, vastaa professori
Uutiset | 27.9.2026 7:00
Televisio | Poliisisarja, joka muutti kaiken – unohtumaton Hill Street Blues rikkoi television vanhat säännöt
Uutiset | 26.9.2026 21:29
Juhlista kotiin ajanut maanviljelijä käräytti Britannian lentotukikohtaa uhanneen terrorihankkeen
Uutiset | 28.9.2026 9:21
Dieselautojen käyttövoimavero on poistettava, vaatii keskustan Anne Kalmari
Uutiset | 26.9.2026 11:24
Myös tämä eurooppalainen hallitsija pakeni lapsena natseja – Lähtö oli dramaattinen
Uutiset | 27.9.2026 21:01
Espanjan kuningaspari saapuu Suomeen – Edellinen vierailu melkein 40 vuotta sitten
Uutiset | 25.9.2026 13:24
Etelä-Korea suuttui Ukrainalle – Jupakka voi mutkistaa neuvotteluja aseavusta
Uutiset | 28.9.2026 9:11
Nukutko näin? Lääkäri kertoo IL:ssä oireista, joita ei kannata ohittaa
Uutiset | 25.9.2026 22:45
Mökkien vesivahingot räjähtivät kasvuun – ”Kriittinen hetki on juuri nyt”
Uutiset | 26.9.2026 21:35
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Poliisit poistuivat räjähteen luota ja räjähde katosi – Nyt kahta poliisia epäillään virkavelvollisuuden rikkomisesta
Uutiset | 22.9.2026 17:47
Kenelle tämä titteli nyt kuuluu, kun kuningas Haraldia ei enää ole?
Uutiset | 23.9.2026 22:15
Mustia sukkia ei koskaan kannata laittaa lentokoneeseen – Turvallisuusriski
Uutiset | 23.9.2026 21:11
Oikeustieteen professori: Suomen käännytyslaki on ”kurssikirjaesimerkki” perussopimusrikkomuksesta
Uutiset | 23.9.2026 18:21
Trump lataa tylyn arvion Kremlistä: ”Menettänyt hallinnan”
Uutiset | 21.9.2026 21:02
Googlen ex-pomolta hyytävä varoitus Venäjästä – tekoäly ohjaa pian ”tuhannen droonin parvia”
Uutiset | 20.9.2026 21:02
Diabeteksen ja muistisairauden yhdistelmä yleistyy Suomessa, kertoo Diabetes-lehti
Uutiset | 22.9.2026 19:32
Miksi koira kallistelee päätään? Tutkimus selittää hellyttävän eleen taustaa
Uutiset | 22.9.2026 22:07
Onko kokoomus menettämässä sivistysporvarit? Ilmiö ei ole uusi, vastaa professori
Uutiset | 27.9.2026 7:00
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Koiran nuolaisu voi olla vaarallinen – THL kertoo ”erityisen pelätystä” bakteerista
Uutiset | 28.8.2026 22:30
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21

Uusimmat

Keskustan Ovaska vaatii hallitukselta välittömiä ratkaisuja polttoainekriisiin
Uutiset | 28.9.2026 15:04
Keskustan Savola veisi eduskuntapuolueet presidentin johdolla eduskunnan ”monttuun” hakemaan yhteistä linjaa
Uutiset | 28.9.2026 14:58
Unkarin parlamentti perui kahden Orbanin ministerin ja pääministeri Magyarin syytesuojan
Uutiset | 28.9.2026 13:22
Näyttelijä Seela Sella on kuollut 89-vuotiaana
Uutiset | 28.9.2026 13:05
Antti Rinne velkajarrusta: ”Aiheuttaa hyvinvointivaltiolle erittäin isoja vaikeuksia tulevaisuudessa”
Uutiset | 28.9.2026 12:34
Ajatuspaja Toivo: Enemmistö suomalaisista hyväksyisi kuntien tai hyvinvointialueiden yhdistämiset
Uutiset | 28.9.2026 12:30
Iran: Ei mitään aikeita neuvotella Yhdysvaltojen kanssa – öljyn hinta karkasi yli 107 dollarin
Uutiset | 28.9.2026 11:25
Kuluttajien luottamus heikkeni – ”Yksittäiset hyvät talousuutiset eivät riitä kääntämään mielialoja”
Uutiset | 28.9.2026 10:51
Ruotsi | Magdalena Andersson luopuu yrityksestä muodostaa hallitus
Uutiset | 28.9.2026 10:44
Häkkänen patistaa Euroopan maita kehittämään kiireesti ilmapuolustusjärjestelmien tuotantoa
Uutiset | 28.9.2026 10:42
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Onko kokoomus menettämässä sivistysporvarit? Ilmiö ei ole uusi, vastaa professori
Uutiset | 27.9.2026 7:00
Mutta kun Hormuz – hallitukselta ei löydy vieläkään keinoja bensan hinnan alentamiseen
Uutiset | 24.9.2026 18:32
Hallitus hehkutti työllisyyden käännettä ja kuittaili oppositiolle – keskusta ja SDP jyrähtivät velkataakasta ja yhteisöverosta
Uutiset | 22.9.2026 16:06

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Ovaska vaatii hallitukselta välittömiä ratkaisuja polttoainekriisiin
Uutiset | 28.9.2026 15:04
Keskustan Savola veisi eduskuntapuolueet presidentin johdolla eduskunnan ”monttuun” hakemaan yhteistä linjaa
Uutiset | 28.9.2026 14:58
Unkarin parlamentti perui kahden Orbanin ministerin ja pääministeri Magyarin syytesuojan
Uutiset | 28.9.2026 13:22
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Poliisit poistuivat räjähteen luota ja räjähde katosi – Nyt kahta poliisia epäillään virkavelvollisuuden rikkomisesta
Uutiset | 22.9.2026 17:47
Kenelle tämä titteli nyt kuuluu, kun kuningas Haraldia ei enää ole?
Uutiset | 23.9.2026 22:15

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Mahdollisuus vaikuttaa on meidän käsissämme
Mielipide | 28.9.2026 10:26
Lukijalta: Digitalisaatio ei saa tehdä ihmisestä avun tarvitsijaa
Mielipide | 28.9.2026 9:35
Lukijalta: Kuka päättää Lapin asioista tulevaisuudessa?
Mielipide | 28.9.2026 9:16
Lukijalta: Nostetaan matematiikan osaajapula ja syyt siihen julkiseen keskusteluun
Mielipide | 28.9.2026 9:03

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kaikki uomamerkinnät peruttava valmisteilla olevasta maakuntakaavasta, vaatii Varsinais-Suomen Keskustan maaseututoimikunta
Keskusta | 25.9.2026 19:33
Etelä-Hämeen keskustapiiri nimesi Roosa Grönbergin ja Asko Niemelän kansanedustajaehdokkaiksi
Uutiset | 25.9.2026 14:15
Keskustan Uudenmaan piiri esittää Antti Heikkilää puoluevaltuuston johtoon
Uutiset | 25.9.2026 9:30
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste