Kaksi asiakasta otti yhteen hoitokodissa Lappeenrannassa – Se aiheutti mahdollisesti asiakkaan kuoleman
Lappeenrannassa sijaitsevassa hoitokodissa tapahtui viime kuussa vakava välikohtaus. Kahden asiakkaan välinen yhteenotto oli mahdollisesti syy siihen, että toinen heistä kuoli, tiedotti Etelä-Karjalan hyvinvointialue (Ekhva) keskiviikkona.
Välikohtaus tapahtui Lehmuskodissa sunnuntaina 20. lokakuuta. Tilanteessa loukkaantunut asiakas toimitettiin Etelä-Karjalan keskussairaalaan, missä hän menehtyi runsaat kolme viikkoa myöhemmin.
Hyvinvointialueen mukaan asiassa saadaan varmempaa tietoa, kun kuolemansyyn selvitys valmistuu.
– Tämä on järkyttänyt syvästi kaikkia. Otamme osaa ja pyydämme anteeksi, että tällainen tilanne on päässyt syntymään hoivayksikössämme, hyvinvointialuejohtaja Sally Leskinen sanoo tiedotteessa.
Kotiutusyksikkö Lehmuskoti on tarkoitettu lyhytaikaista hoitoa ja kuntoutusta tarvitseville asiakkaille sekä omaishoidettaville.
Tapahtuma-aikaan paikalla oli normaali määrä henkilöstöä. Ekhvalla lyhytaikaisyksiköiden henkilöstömitoitus on lähtökohtaisesti lakisääteistä mitoitusta korkeampi.
Ekhva ei tiedota tapauksesta enempää. Kaakkois-Suomen poliisista kerrottiin keskiviikkona STT:lle, että tapaus on siirtynyt sinne poliisitutkintaan.
Ekhvan Leskinen sanoo, että hyvinvointialueella on aiempaa enemmän haasteellisesti käyttäytyviä, lyhytaikaista hoitoa tarvitsevia asiakkaita.
– Myös heille on turvattava tilat, jossa he eivät koe oloaan uhatuksi ja turvaudu väkivaltaan. Tämän vuoksi olemme tällä viikolla aloittaneet valmistelun uuden hoivayksikön perustamiseksi juuri tämän kaltaisille henkilöille, johtaja kertoo.
Leskisen mukaan tavoitteena on käynnistää uuden yksikön toiminta ensi vuoden aikana.