Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kasvit

Tee tämä nyt huonekasveillesi – ”Muuten kasvi kasvattaa vain juuria”

22.3.2026 21:45
Lue lisää 
Välikysymys
Antti Kaikkonen arvosteli hallitusta siitä, että se on itse tulehduttanut neuvotteluilmapiirin työmarkkinoilla ja tehnyt sopimisen sitä kautta vaikeaksi (Kuva: Lehtikuva/Markku Ulander)

Kaikkosen palkansaaja-keskusta puolusti naisia palkkakuopan kaivajilta – hallitusrintama heilutteli Esko Aho -korttia

Pekka Pohjolainen 15.10.2024 18:22, muokattu 15.10.2024 18:43
a– a+
Välikysymys

Palkansaajien asioissa Antti Kaikkosen johdolla profiiliaan nostanut keskusta antoi työnäytteen sektorilta, kun eduskunta pääsi keskustelemaan opposition palkkamallivälikysymyksestä.

Keskusta ja muu oppositio katsoivat hallituksen suistavan esityksellään naisvaltaiset alat palkkakuoppaan, kun valtakunnansovittelija ei voisi enää tehdä vientialan linjan ylittäviä sovintoehdotuksia.

Kaikkonen arvosteli hallitusta siitä, että se on itse tulehduttanut neuvotteluilmapiirin työmarkkinoilla ja tehnyt sopimisen sitä kautta vaikeaksi. Hän huomautti, että hallitusohjelmassakin puhutaan suorasukaisesti lain säätämisestä eikä mistään sopimisesta.

– Nyt syntyy jäykkä malli, joka ei ole reilu hoitajille, opettajille eikä päiväkotien työntekijöille. Mutta kyllä se koskee muitakin: sotilaita, poliiseja, vaikka raksan duunareita.

Keskustajohtaja näki hallituksen lisäävän epävarmuutta juuri vaikeiden työehtoneuvottelujen alla.

– Minusta tämä teidän toimintatapanne ei ole viisas eikä reilu, vetäkää tämä lakinne pois.

Keskustan Antti Kurvinen äänessä välikysymyskeskustelussa. LEHTIKUVA / MARKKU ULANDER

Hallitusrintamasta yritettiin horjuttaa keskustaa entisen keskustajohtajan ja pääministerin Esko Ahon puheilla Ruotsin vientivetoisen palkkamallin puolesta. Keskustasta vastattiin, ettei hallituksen lakiin perustuva viritys ole mikään Ahon kehuma Ruotsin malli.

– Siellä nimittäin tämä asia perustuu luottamukseen ja sopimiseen. Te siis noukitte rusinoita pullasta, mutta se ei kyllä vie Suomea eteenpäin, Olga-Oinas Panuma (kesk.) näki.

Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Matias Marttinen sanoi, ettei ole yllättynyt siitä, että vasemmisto vastustaa esitystä, mutta kylläkin siitä, että keskusta on asettunut vasemmisto-opposition yhteiseen rintamaan.

– Hyvät keskustalaiset, te olette nyt väärällä puolella ja tulkaa sieltä vasemmiston kainalosta nyt pois, hän vetosi.

Keskustan ryhmäpuheenjohtaja Antti Kurvinen vastasi, että keskusta valitsee puolensa asioiden mukaan.

– Me haluamme oikealla asialla, tehdä hyvää politiikkaa, emme väärää politiikkaa.

Kurvinen näki, että Orpon hallituksen lääkkeillä maan tila ei parane, minkä näkee konkurssien määrästä ja työllisyyden ja talouden luvuista.

Työministeri Arto Satonen (kok.) tulkitsi keskustan kannaksi, että esitys on vain väärällä tavalla tehty.

– Eli kun Ruotsissa tämä on tuotu asetuksella ja meillä tuodaan lailla, niin se teidän viestinne on se, että se on väärin sammutettu.

Satonen näki, että sopimustietä on kyllä tarjottu, mutta SAK lähti melkein heti pöydästä pois.

– Kun sitä neuvottelutietä ei ole mahdollista nyt tehdä, niin meidän on nyt edettävä tämän lain mukaan, jotta me varmistetaan Suomen viennin kilpailukyky ja julkisen sektorin kantokyky.

Työministeri Arto Satonen (vas.), pääministeri Petteri Orpo ja valtiovarainministeri Riikka Purra kuuntelivat opposition syytöksiä. LEHTIKUVA / MARKKU ULANDER

Vihreiden eduskuntaryhmän puheenjohtaja Oras Tynkkynen kyseli Satoselta, olisikohan hallituksen omassa toiminnassa jokin kenties vaikuttanut siihen, että sopimisessa ei ole edetty. Tynkkynen kysyi, nähdäänkö hallituksessa, että Suomessa sopimisen aika on nyt jätetty taaksepäin ja tästä eteenpäin työmarkkinoiden asioita ratkaistaan poliitikkojen käsiohjauksella ja lainsäädännöllä.

Keskustan Tuomas Kettunen huomautti, että Ruotsissa nimenomaan työmarkkinajärjestöt itse sopivat tavasta, jolla vientialat huomioidaan.

– Ja kyllä, Suomessa on ollut tapana jo Kekkosen ajoista lähtien sopia, mutta nyt Orpon hallitus toimii väärällä tavalla. Tällainen repivä laki tuodaan eduskuntaan juuri, kun palkkaneuvottelut ovat käynnissä.

Markus Lohi (kesk.) arveli esityksen johtavan pitkiin lakkoihin, kun kiistoja ei enää viedä valtakunnansovittelijan ratkaistavaksi.

– Sekö on yhteiskunnan kokonaisetu? Ei ole, Lohi napautti.

Liike Nytin puheenjohtaja Harry Harkimo sanoi, ettei ymmärrä, mihin tarvitaan lakia, joka romuttaa koko valtakunnansovittelijan viran.

– Entä mitä tapahtuu, kun vientiteollisuus joutuu supistamaan palkkojaan: lasketaanko tällöin muidenkin sektorien palkat alas samalle tasolle?

Liike Nytin Harry Harkimo ei nähnyt hallituksen esityksessä järkeä. LEHTIKUVA / MARKKU ULANDER

Harkimo huomautti, että vientivetoinen malli on ollut käytössä ja voimassa 1960-luvulta asti, ja se on toiminut paria poikkeusta lukuun ottamatta.

– Niitä poikkeuksia ovat olleet rakentamassa kokoomuslaiset tekijät, ensin pääministeri ja sitten työmarkkinajohtaja, ja nyt EK ja kokoomus haluavat estää nämä poikkeukset erityisellä lakiesityksellä. Tässä ei ole mitään järkeä, Harkimo näki.

Hallituksen luottamuksesta äänestetään keskiviikkona.

Lue myös

Kurvinen: Orpon hallituksen palkkamalli tuo vain jäykkyyttä, sanelua ja repimistä – palkkakuoppalaki ei käy keskustalle

Naistyöntekijöiden aseman heikentäminen ei käy keskustalle, painottaa keskustan eduskuntaryhmä. – Emme hyväksy sitä, että...
15.10.2024 14:42

Keskustan Kettunen: Hallituksen palkkamalli vie Suomen "vaaralliselle ladulle"

Keskustan varapuheenjohtaja, kansanedustaja Tuomas Kettunen arvostelee kovin sanoin hallituksen vientivetoista palkkamallia. Hän hämmästelee...
15.10.2024 15:34

SDP:n Malm: Hallitus lietsoo vastakkainasettelua työmarkkinoilla

Hallitus heikentää palkkatasa-arvoa vientivetoisella palkkamallillaan, nähdään suurimmassa oppositiopuolueessa SDP:ssä. – Hallitus väittää kirkkain silmin...
15.10.2024 14:48

Satonen: Viennin kilpailukyky opettajien ja hoitajien etu – työministeri piikitteli oppositiopuolue keskustaa

Viennin kilpailukyvystä huolehtiminen on kaikkien asia, puolusti työministeri Arto Satonen (kok.) hallituksen palkkamalliesitystä...
15.10.2024 14:34

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Suomalaistutkijat löysivät rintasyövän etenemistavan  – löytö voi mahdollistaa täsmähoidot
Uutiset | 19.3.2026 20:58
Iran aikoo päästää Japanin alukset läpi Hormuzinsalmesta
Uutiset | 21.3.2026 12:03
Sää: Maaliskuun lopusta on tulossa jännitysnäytelmä
Uutiset | 21.3.2026 2:01
Lidlin kokeilu puri: Suuri muutos ostoskäyttäytymiseen
Uutiset | 21.3.2026 20:12
Vetehinen-luokan sukellusveneet olivat nuoren tasavallan vedenalainen nyrkki – yllätetty vihollinen koki kauhun hetkiä pimeällä Ahvenanmerellä
Uutiset | 21.3.2026 21:10
CNN: F-35-hävittäjä teki pakkolaskun iranilaistulituksen vuoksi
Uutiset | 20.3.2026 12:57
Ennuste: Monia piinaava tukala ilmiö iskee viikonloppuna
Uutiset | 20.3.2026 21:02
Putin lähetti iranilaisille tervehdyksen
Uutiset | 21.3.2026 13:23
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31
Hälytyskellot soivat: Välitön ja vakava uhka EU:n merialueella
Uutiset | 17.3.2026 11:31
”Musta kuolema” nousi Falklandin sodan legendaksi – argentiinalaiset pakenivat kauhuissaan poikkeuksellista brittihävittäjää
Uutiset | 18.3.2026 21:22
Peking vaatii Taiwania alistumaan – syynä Iranin sota
Uutiset | 18.3.2026 23:03
Suomalaistutkijat löysivät rintasyövän etenemistavan  – löytö voi mahdollistaa täsmähoidot
Uutiset | 19.3.2026 20:58
Kylmä suihku: ”Vihan veljet” uhkaavat Euroopan maita
Uutiset | 18.3.2026 22:02
Millaista kahvia juot? Todella monen suomalaisen kannattaisi vaihtaa
Uutiset | 16.3.2026 20:58
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40

Uusimmat

Idän uhka herättää levottomuutta: ”Meitä palvelisi parhaiten EU:n täysjäsenyys”
Uutiset | 22.3.2026 22:02
Tee tämä nyt huonekasveillesi – ”Muuten kasvi kasvattaa vain juuria”
Uutiset | 22.3.2026 21:45
Näin työnantajat hyödyntävät tekoälyä rekrytoinnissa
Uutiset | 22.3.2026 21:31
Kovaa ryöpytystä eurooppalaisille: Nyt Trump voi hylätä Ukrainan
Uutiset | 22.3.2026 21:02
Nuorten tulevaisuusuusko romahti: Lukiolainen Sini ei uskalla enää unelmoida isoista asioista
Uutiset | 22.3.2026 9:01
Uskoisitko? Orkidea voi kesällä kukkia myös ulkona koivujen keskellä
Uutiset | 21.3.2026 21:45
Outo tunne kurkussa? – Näissä tilanteissa lääkäriin
Uutiset | 21.3.2026 21:31
Vetehinen-luokan sukellusveneet olivat nuoren tasavallan vedenalainen nyrkki – yllätetty vihollinen koki kauhun hetkiä pimeällä Ahvenanmerellä
Uutiset | 21.3.2026 21:10
Lidlin kokeilu puri: Suuri muutos ostoskäyttäytymiseen
Uutiset | 21.3.2026 20:12
Näin asiantuntijat kommentoivat USA:n päätöstä iranilaisöljyn myynnistä
Uutiset | 21.3.2026 17:33
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Viljelijät järjestävät uutta kriisikokousta – MTK-johtaja Tero Hemmilä näkee kuohunnassa vaaranpaikan
Uutiset | 19.3.2026 7:31
”Kasvu ei tule enää maakunnista” – Keskustan ex-nuorisojohtajat kertovat, miksi puolueen kannatus mataa
Uutiset | 19.3.2026 8:30
Hyvästi paikallinen yhteistyö – Uusi laki rikkoo kuntien toimivia palveluita
Uutiset | 17.3.2026 15:52

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Idän uhka herättää levottomuutta: ”Meitä palvelisi parhaiten EU:n täysjäsenyys”
Uutiset | 22.3.2026 22:02
Tee tämä nyt huonekasveillesi – ”Muuten kasvi kasvattaa vain juuria”
Uutiset | 22.3.2026 21:45
Näin työnantajat hyödyntävät tekoälyä rekrytoinnissa
Uutiset | 22.3.2026 21:31
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Onko Suomi rakentamassa globaalia vastavoimaa Yhdysvalloille?
Mielipide | 20.3.2026 17:31
Lukijalta: Järjestöt – turhaa byrokratiaa vai yhteiskunnan selkäranka?
Mielipide | 20.3.2026 12:17
Lukijalta: Miksi ydinenergialain rajoitukset suojaavat paremmin kuin ydinsota
Mielipide | 20.3.2026 12:14
Lukijalta: Mustikkamehu kahvin tilalle
Mielipide | 20.3.2026 12:13
Lukijalta: Leskeneläke on olemassa siksi, että se mahdollistaa toimeentulon
Mielipide | 16.3.2026 18:39
Lukijalta: Karjalan mänty muistuttaa harkinnasta
Mielipide | 17.3.2026 18:07
Lukijalta: Mustikkamehu kahvin tilalle
Mielipide | 20.3.2026 12:13
Lukijalta: Koulun palattava perusasioihin
Mielipide | 16.3.2026 14:48

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustayrittäjät: YEL- ja TyEL-vakuutuksien yhdistäminen selvitettävä
Uutiset | 20.3.2026 16:11
Huoli nuorten toivottomuudesta leviää: ”Tähän Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa”
Uutiset | 18.3.2026 11:48
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
Huoli nuorten toivottomuudesta leviää: ”Tähän Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa”
Uutiset | 18.3.2026 11:48
Keskustayrittäjät: YEL- ja TyEL-vakuutuksien yhdistäminen selvitettävä
Uutiset | 20.3.2026 16:11
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste