Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ruotsi

Tukholma sai Trumpin hallinnolta vaatimuskirjeen

9.5.2025 21:35
Lue lisää 
Rajoitustoimet
Päijät-Hämeen, Pirkanmaan ja Varsinais-Suomen sairaanhoitopiirien alueille suunnitellaan rajoituksia joukkoliikenteen matkustajamääriin. (Kuva: Jari Laukkanen)

Joukkoliikenteeseen suunnitellaan rajoituksia Päijät-Hämeessä, Pirkanmaalla ja Varsinais-Suomessa – Hus-alue arvioi muiden toimien riittävän toistaiseksi

STT - Saara-Miira Kokkonen 10.3.2021 17:17, muokattu 10.3.2021 18:12
a– a+
Rajoitustoimet

Päijät-Hämeen, Pirkanmaan ja Varsinais-Suomen sairaanhoitopiirien alueille suunnitellaan rajoituksia joukkoliikenteen matkustajamääriin.

Liikenne- ja viestintävirasto Traficomin ylijohtaja Jarkko Saarimäki kertoo STT:lle, että sairaanhoitopiirit ovat tehneet ilmoituksen Traficomille tarpeesta joukkoliikenteen rajoituksille.

Traficom voi rajoittaa matkustajamäärän enintään puoleen liikennevälineen suurimmasta sallitusta määrästä.

–  Matkustajamäärien rajoitukset on tarkoitettu viimeisimmäksi keinoksi, jolla terveysturvallisuuteen puututaan, jos liikennöitsijöiden terveysturvallisuustoimenpiteet eivät ole riittäviä, Saarimäki sanoo.

Tartuntatautilain mukaan Traficom voi rajoittaa matkustajamääriä sairaanhoitopiirin ilmoituksesta, jos koronatartuntojen ilmaantuvuus alueella viimeisen kahden viikon ajalta on yli 25 tartuntaa 100  000 asukasta kohden tai alueella todetaan tautiryppäitä, joiden tartuntaketjuja ei pystytä jäljittämään.

Suomen sairaanhoitopiireistä valtaosalla ilmaantuvuusluku on reilusti yli 25:n. Keskiarvo koko Suomessa on noin 151 viimeisen kahden viikon ajalta.

Traficom tekee sairaanhoitopiirien ilmoituksen jälkeen selvityksen alueiden tilanteesta liikennöitsijöiden ja terveysviranomaisten lausuntojen perusteella.

Saarimäen mukaan Päijät-Hämeen selvityksen pitäisi valmistua tämän viikon aikana, samoin päätös mahdollisista rajoituksista pyritään antamaan vielä tämän viikon aikana.

Pirkanmaan ratkaisussa menee näillä näkymin ensi viikkoon. Varsinais-Suomesta ilmoitus saatiin tiistaina, ja selvitys on vasta käynnistetty.

Päijät-Hämeessä ilmaantuvuusluku on noin 89, Pirkanmaalla noin 61 ja Varsinais-Suomessa noin 202.

Traficom arvioi rajoitusten tarpeellisuuden alueen koronatilanteen mukaan mutta myös kulkuvälineiden ja reittien perusteella. Esimerkiksi ilmanvaihto on erilaista junissa ja busseissa.

–  Kaikkien liikennevälineiden osalta tehdään tapauskohtainen harkinta, Saarimäki sanoo.

Koronaepidemian myötä julkisen liikenteen matkustajamäärät ovat pudonneet mataliksi. Tämän takia Traficom todennäköisesti kohdistaa rajoituksia niin sanottuihin ongelmayhteyksiin, Saarimäki kertoo.

Käytännössä matkustajamäärien valvonta on liikennöitsijän vastuulla, mutta Traficom tekee myös valvontaa yhdessä kuntien ja terveysviranomaisten kanssa.

Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiiri (Hus) on puolestaan ilmoittanut Traficomille, ettei julkisen liikenteen rajoitustoimenpiteisiin ole alueella tarvetta ryhtyä. Husin arvion mukaan muut toimenpiteet riittävät, Saarimäki kertoo.

Husissa on Manner-Suomen suurin ilmaantuvuusluku, noin 308 koronatartuntaa 100  000 asukasta kohden viimeisen kahden viikon ajalta.

–  Totta kai aluetta seurataan koko ajan. Husin ilmoituksen perusteella mikäli meidän valvonnassa ilmenee, että jotkut yhteydet tai reitit ovat riskiyhteyksiä, voidaan lähteä toimenpiteitä niihin kohdistamaan, Saarimäki kertoo.

Lue myös

Vakava varoitus: "Ennen sen kuuli kolkkeesta"

Luvaton liikkuminen sekä ilkivalta junaraiteilla yleistyvät keväisin
10.5.2025 22:00

Historia | Suomen ensimmäinen helikopteri oli suuri hämmästelyn aihe – Kuusamon koskisodissakin löytyi käyttöä 

Vaikka ensimmäiset helikopterit olivat lentäneet jo ennen toista maailmansotaa, laajempaan käyttöön uudentyyppinen lentolaite...
10.5.2025 21:00

Suvi Helanen pyrkii keskustanaisten varapuheenjohtajaksi

Pohjois-Pohjanmaan Keskustanaiset kannattaa Päivi Mononen-Mikkilän jatkoa puolueen naisjärjestön johdossa.
10.5.2025 18:05

Aihetunnisteet

joukkoliikenne Kotimaa rajoitustoimet

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kannattaako ostaa ruskeita vai valkoisia suodatinpusseja? Nyt puhuu valmistaja
Uutiset | 7.5.2025 21:39
Historia | Kun sota loppui, Helsingin Rautatientorille pakkautui niin paljon ihmisiä, että ”tuskin sai vedettyä henkeään”
Uutiset | 9.5.2025 22:00
ISW: Ukraina iski lennokeilla Venäjän tehtaisiin ja lentotukikohtiin ennen Putinin julistamaa ”tulitaukoa”
Uutiset | 8.5.2025 9:01
Ukraina paljasti vakoiluverkoston
Uutiset | 9.5.2025 21:55
NewNew Polar Bear -aluksen kapteeni on vangittu – epäillään Suomen ja Viron välisen kaasuputken katkaisusta
Uutiset | 9.5.2025 12:53
Trump nimittää Fox Newsin juontajan Washingtonin ylimmäksi syyttäjäksi
Uutiset | 9.5.2025 21:40
Myrkyllistä törkyä, uhriutumista ja maalittamista tuutin täydeltä – some-persuilu joutuu läpivalaisuun uutuuskirjassa
Uutiset | 8.5.2025 9:05
Tukholma sai Trumpin hallinnolta vaatimuskirjeen
Uutiset | 9.5.2025 21:35
Hallitus kaavailee kiristystä työttömien karenssiin
Uutiset | 9.5.2025 12:22
Trump: Vance voi olla oikeassa, Venäjä pyytää liikaa
Uutiset | 8.5.2025 21:52
Kannattaako ostaa ruskeita vai valkoisia suodatinpusseja? Nyt puhuu valmistaja
Uutiset | 7.5.2025 21:39
ISW: Ukraina iski lennokeilla Venäjän tehtaisiin ja lentotukikohtiin ennen Putinin julistamaa ”tulitaukoa”
Uutiset | 8.5.2025 9:01
Polvien vaurioita on reippaasti jo kolmekymppisillä – tutkijoilta selvä johtopäätös syystä
Uutiset | 5.5.2025 22:09
Tärpätti-Saabin läpimurto jäi tekemättä – vaihtoehtopolttoaineiden kulta-aika jäi lyhyeksi
Uutiset | 3.5.2025 21:00
Reuters: Hegsethin määräys pysäyttää Ukrainan sotilasapu yllätti Valkoisen talon
Uutiset | 6.5.2025 21:39
Ukraina hyökkäsi lennokeilla venäläisille lentokentille – myös Moskovaan
Uutiset | 6.5.2025 8:27
Eduskunta kiitteli vesihuollon varmistamista kansallisiin käsiin – oppositio näpäytti Essayahia
Uutiset | 6.5.2025 19:06
Voiko orava oikeasti luikahtaa terassilla oleviin vauvanvaunuihin? – Näin kommentoi tutkija
Uutiset | 4.5.2025 20:00
Historia | Kun sota loppui, Helsingin Rautatientorille pakkautui niin paljon ihmisiä, että ”tuskin sai vedettyä henkeään”
Uutiset | 9.5.2025 22:00
Ministeri Ikonen sai kuulla kunniansa Helsingin sote-rahojen ryöstöstä – kokoomusedustajat nousivat kapinaan
Uutiset | 6.5.2025 17:46
Sitkeä väite kumottu? Tutkimus selvitti, miksi vyötärölle alkaa kertyä ylimääräistä keski-iässä
Uutiset | 28.4.2025 22:10
Tutkimus: Nämä kasvikset haastavat terveellisyydessä Välimeren ruokavalion
Uutiset | 20.4.2025 20:50
Kotimainen traktoridiesel teki bensarosvosta talousihmeen – “Jeep-Valmet” oli yllättävän toimiva viritys 
Uutiset | 12.4.2025 21:00
Kiinalaissotilaat ovat jo pitkään julkaisseet somepäivityksiä Ukrainasta – Kiina hermostui Zelenskyin vihjailuista
Uutiset | 11.4.2025 9:30
Raatteen tieltä Röyttään – Äkkipikainen suomalaiskenraali johti Lapin sotaa omavaltaisesti, mutta menestyksekkäästi
Uutiset | 12.4.2025 16:00
Kannattaako ostaa ruskeita vai valkoisia suodatinpusseja? Nyt puhuu valmistaja
Uutiset | 7.5.2025 21:39
Hävetkää, perkeleet, julisti piispa Jari Jolkkonen venäläisille – ”Se viesti oli tarkkaan harkittu”
Uutiset | 18.4.2025 9:40
Venäjä aikoo käyttää pakkolunastettua amerikkalaisyritystä sotilaidensa ruokkimiseen
Uutiset | 17.4.2025 22:02
Lapin sodan Mannerheim-ritarit ovat pieni, mutta nimekäs joukko – yksi taistelu korostuu nimitysperusteissa
Uutiset | 21.4.2025 20:00
Söpö jyrsijä voi nakertaa kotiisi hengenvaarallisia vaurioita – Silti sille ei saa tehdä mitään moneen kuukauteen
Uutiset | 13.4.2025 17:30

Uusimmat

Vakava varoitus: ”Ennen sen kuuli kolkkeesta”
Uutiset | 10.5.2025 22:00
Historia | Suomen ensimmäinen helikopteri oli suuri hämmästelyn aihe – Kuusamon koskisodissakin löytyi käyttöä 
Uutiset | 10.5.2025 21:00
Suvi Helanen pyrkii keskustanaisten varapuheenjohtajaksi
Uutiset | 10.5.2025 18:05
Uusi paavi kertoi, miksi valitsi nimen Leo
Uutiset | 10.5.2025 17:58
Yhdysvaltojen sitoutuminen Ukrainan 30 päivän aselepoehdotuksen etenemiseen on epäselvää, uskoo tutkija
Uutiset | 10.5.2025 17:36
MTV: Lohja myy tontin Tiktok-datakeskusta suunnittelevalle yhtiölle – ministeriö kehottaa harkitsemaan uudelleen
Uutiset | 10.5.2025 17:12
Puoluekokouksessa muutoksia ainakin varapuheenjohtajistoon
Uutiset | 10.5.2025 16:24
Pohjois-Karjalan Keskusta: ”Purran sakset tekivät silppua hallitusohjelman keskeisimmästä tavoitteesta”
Uutiset | 10.5.2025 15:52
Intia ja Pakistan sopivat aselevosta, joka tulee voimaan välittömästi
Uutiset | 10.5.2025 15:33
”Porukat on sössineet ihan suoraan sanoen” – Perussuomalaiset luettelevat syitä kannatusalhoon
Uutiset | 10.5.2025 14:25
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Myrkyllistä törkyä, uhriutumista ja maalittamista tuutin täydeltä – some-persuilu joutuu läpivalaisuun uutuuskirjassa
Uutiset | 8.5.2025 9:05
Orpo joutui prässiin ammattiliittojen vastaisesta kampanjoinnista, Purralta pääsi kielletty sana 
Uutiset | 8.5.2025 18:27
Keskustan pitää ajaa inhimillisen Suomen asiaa, sanoo Hanna Kosonen – ”Empatia todellakin kuuluu politiikkaan”
Uutiset | 4.5.2025 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Vakava varoitus: ”Ennen sen kuuli kolkkeesta”
Uutiset | 10.5.2025 22:00
Historia | Suomen ensimmäinen helikopteri oli suuri hämmästelyn aihe – Kuusamon koskisodissakin löytyi käyttöä 
Uutiset | 10.5.2025 21:00
Suvi Helanen pyrkii keskustanaisten varapuheenjohtajaksi
Uutiset | 10.5.2025 18:05
Kannattaako ostaa ruskeita vai valkoisia suodatinpusseja? Nyt puhuu valmistaja
Uutiset | 7.5.2025 21:39
ISW: Ukraina iski lennokeilla Venäjän tehtaisiin ja lentotukikohtiin ennen Putinin julistamaa ”tulitaukoa”
Uutiset | 8.5.2025 9:01
Polvien vaurioita on reippaasti jo kolmekymppisillä – tutkijoilta selvä johtopäätös syystä
Uutiset | 5.5.2025 22:09

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Luottamushenkilöiden kytkökset läpivalaistava
Mielipide | 9.5.2025 10:40
Lukijalta: Osaaminen ei kohtaa, vaikka se on viereisessä huoneessa
Mielipide | 9.5.2025 10:37
Lukijalta: Hallituksen velkaveneen tappi katosi
Mielipide | 8.5.2025 13:00
Lukijalta: Hylätyt äänet
Mielipide | 8.5.2025 10:38
Lukijalta: Pohteen Digitaalinen sotekeskus on hyvä palvelu
Mielipide | 5.5.2025 12:38
Lukijalta: Vantaalla voitettiin joukkuepelillä
Mielipide | 5.5.2025 12:46
Lukijalta: Hävittäjäkaupat peruttava
Mielipide | 2.5.2025 10:40
Lukijalta: Petteri Orpo vie ja Riikka Purra komppaa!
Mielipide | 6.5.2025 11:39

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Pohjois-Karjalan Keskusta: ”Purran sakset tekivät silppua hallitusohjelman keskeisimmästä tavoitteesta”
Uutiset | 10.5.2025 15:52
Pormestarimalli pitää lopettaa, linjaa Helsingin Keskusta
Uutiset | 10.5.2025 11:08
Helsingin Keskustanaiset palkitsi Laura Kolben ja Terhi Peltokorven puolueen ansiomerkeillä
Keskusta | 7.5.2025 18:39
Helsingin Keskustanaiset palkitsi Laura Kolben ja Terhi Peltokorven puolueen ansiomerkeillä
Keskusta | 7.5.2025 18:39
Pormestarimalli pitää lopettaa, linjaa Helsingin Keskusta
Uutiset | 10.5.2025 11:08
Pohjois-Karjalan Keskusta: ”Purran sakset tekivät silppua hallitusohjelman keskeisimmästä tavoitteesta”
Uutiset | 10.5.2025 15:52
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste