Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Soini haukkuu perussuomalaisia amatööreiksi – Purra lataa takaisin: Noloa ja haitallista

6.3.2026 12:42
Lue lisää 
Koronavirus
Liikkumista rajoitetaan tiistaista alkaen koko Italiassa koronaviruksen vuoksi. (Kuva: Piero Cruciatti / Afp)

Italia julisti järeät keinot käyttöön koronaviruksen pysäyttämiseksi – liikkumisrajoitukset laajennettiin koskemaan koko maata huhtikuuhun asti

STT – AFP 10.3.2020 8:57, muokattu 10.3.2020 9:49
a– a+
Koronavirus

Italiaan julistetut liikkumisrajoitukset sulkevat muun muassa maan koulut ja yliopistot heti. Rajoitukset ovat voimassa 3. huhtikuuta saakka.

Italian pääministeri Giuseppe Conte ilmoitti maanantai-iltana, että liikkumista rajoitetaan tiistaista alkaen koko Italiassa koronaviruksen vuoksi.

Conte kehotti televisioidussa puheessaan italialaisia pysymään kotona.

Joukkokokoontumiset kielletään, ja urheilutapahtumat perutaan kaikilla tasoilla. Esimerkiksi jalkapalloliiga Serie A:n ottelut taukoavat.

Häitä ja hautajaisia ei saa järjestää seuraavan kolmen viikon aikana, ja ravintoloiden täytyy sulkea ovensa viimeistään iltakuudelta.

Aukiolo sallitaan, jos asiakkaat pystytään pitämään vähintään metrin päässä toisistaan.
Yrityksiä kehotettiin antamaan työntekijöilleen vapaata.

Matkustaminen on sallittua vain kiireellisten työhön tai terveyteen liittyvien syiden takia, mutta ihmiset saavat palata koteihinsa muualta.

Rajoitusten tarkoituksena on suojella yhteisön haavoittuvimpia jäseniä, pääministeri Conte sanoi.

Italia kertoi jo aiemmin asettavansa tiukkoja liikkumisrajoituksia maan pohjoisosiin. Niiden piirissä oli noin 15 miljoonaa ihmistä. Yhteensä italialaisia on noin 60 miljoonaa.

Italiassa on koronaviruksen seurauksena kuollut jo yli 460 ihmistä. Tartuntoja on todettu yli 9 000.

Noin 700 ihmisen kerrotaan parantuneen viruksen aiheuttamasta taudista.

Uutistoimisto AFP:n mukaan maanantai-iltana ei ollut heti tiedossa, miten Italia aikoo ilmoittamiaan uusia rajoituksia toteuttaa.

Niiden on kuitenkin kerrottu koskevan esimerkiksi liikkumista kaupunkien välillä sekä lentoliikennettä maahan ja maasta pois.

Esimerkiksi pohjoisen liikkumisrajoitusalueeseen kuuluvassa Milanossa Lombardiassa useat junat kulkivat ja lennot liikennöivät maanantaina. Näin siitäkin huolimatta, että ilman perusteltua syytä matkustavalle voidaan lätkäistä yli 200 euron sakko.

Jokaisen matkalle mielivän täytyy vastedes toimittaa viranomaisille lentokentällä tai rautatieasemalla kirjalliset perusteet matkustamiselle. Sama koskee matkustamista kaupunkien välillä teitä pitkin.

Italialaisviestimet kertoivat ruokakauppojen täyttyneen yöllä Roomassa ja Napolissa asiakkaista, kun ihmiset lähtivät hamstraamaan ruokaa, saippuaa ja käsidesiä.

Televisiokuvissa näkyi, että kauppojen edustalle syntyi jonoja.

Maan hallitus vakuutti, että kauppoihin toimitetaan yhä säännöllisesti tavaraa ja pyysi, että kansalaiset eivät aloittaisi paniikkishoppailua.

Yhdysvalloissa presidentti Donald Trump on kertonut julkistavansa järeitä toimia, joilla vaimennetaan koronaviruksen vaikutuksia talouteen.

Trump sanoi toimittajille maanantaina, että hän kertoo toimista tarkemmin lehdistötilaisuudessa tiistaina.

Presidentti kertoi, että hänen hallintonsa keskustelee kongressin jäsenten kanssa talouden tukitoimista.

Pöydällä ovat presidentin mukaan muun muassa verohelpotukset ja apua keikkatyöläisille, joille töistä pois jääminen sairastumisen vuoksi saattaa merkitä palkatonta sairauslomaa.

Samassa yhteydessä presidentti ylisti oman hallintonsa ponnisteluja viruksen vastaisessa taistelussa. Hän kehui Yhdysvaltojen taloutta ja sanoi, että virus on päässyt yllättämään maailman.

Trumpin hallintoa on arvosteltu koronaviruskriisin hoidosta. Presidentti on viikkokausien ajan vähätellyt ongelmaa sekä syytellyt mediaa ja demokraattipuoluetta kriisin paisuttelusta.

Valkoisen talon uudeksi kansliapäälliköksi vastikään valittu Mark Meadows on asettanut itsensä oma-aloitteiseen kahden viikon karanteeniin, koska hän on saattanut olla tekemisissä koronavirustartunnan saaneen ihmisen kanssa.

Asiasta kertoneen tiedottajan mukaan Meadowsilla ei ole ollut virustaudin oireita, ja varotoimenpiteenä tehty testi oli negatiivinen.

Trump ilmoitti kansliapäällikön vaihtumisesta perjantaina.

Meadows saattoi olla tekemisissä virustartunnan saaneen ihmisen kanssa republikaanipuolueen konferenssissa, joka järjestettiin helmikuussa.

Kaksi samaan konferenssiin osallistunutta republikaanipuolueen edustajaa on ilmoittanut epäilevänsä tartuntaa ja jäänyt omasta aloitteestaan karanteeniin.

Kaksikko on vastikään tavannut presidentti Trumpin, mikä on herättänyt huolta presidentin vaarasta sairastua.

Lue myös

THL: Suomessa uusia koronatartuntoja 10, tapauksia kaikkiaan 40

Suomessa on todettu yhteensä 40 koronavirustartuntaa, kertoo Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL). Laitoksen eilisen...
10.3.2020 12:25

Aihetunnisteet

Italia Korona virus

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20
Suoraa puhetta Iran-taustaisesta moskeijasta: ”Pitää kieltää välittömästi”
Uutiset | 4.3.2026 12:17
Ajatollahilta hyytävä tv-viesti: ”Trumpin veri vuodatettava”
Uutiset | 5.3.2026 21:03
Merijää värjäytyy nyt punaiseksi – tästä se johtuu
Uutiset | 4.3.2026 21:05
Iran ampui ballistisen ohjuksen kohti Turkkia
Uutiset | 4.3.2026 14:22
Ydinpelotetta ranskalaisella eleganssilla – Mirage IV oli de Gaullen ”teräksinen keskisormi” suurvalloille
Uutiset | 4.3.2026 21:40
Nuorille tulossa syksyllä mahdollisuus suorittaa avoimen korkeakoulun opintoja maksutta
Uutiset | 4.3.2026 14:16
Iranin vallankumouskaarti uhkaa polttaa laivat Hormuzinsalmella
Uutiset | 3.3.2026 8:40
CNN: USA:lla riskialtis suunnitelma Iranin joukkojen sitomiseksi
Uutiset | 4.3.2026 10:34
Rahtialus sai osuman Hormuzinsalmessa
Uutiset | 4.3.2026 14:58
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Venäjä: Iskut Iraniin voivat aiheuttaa katastrofin
Uutiset | 28.2.2026 15:03
Tyly uhkaus Kremlin liittolaiselle: ”Kuin hammaslääkärikäynti”
Uutiset | 1.3.2026 21:03
Tutkimus vertaili kasvis- ja lihansyöjien syöpäriskiä – tulokset vaihtelivat syöpätyypin mukaan
Uutiset | 28.2.2026 21:52
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20
Iran ampui ballistisen ohjuksen kohti Turkkia
Uutiset | 4.3.2026 14:22
Tutkimus: Uusi lääke auttoi potilaita laihtumaan jopa kahdeksan prosenttia kehonpainostaan
Uutiset | 26.2.2026 21:21
Iranin vallankumouskaarti uhkaa polttaa laivat Hormuzinsalmella
Uutiset | 3.3.2026 8:40
Uusi tekniikka ennustaa, milloin Alzheimer-oireet alkavat
Uutiset | 28.2.2026 21:25
Tutkimus: Superikääntyjien aivoilla on erityinen kyky
Uutiset | 27.2.2026 22:07
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09

Uusimmat

”Kaoottisen terrorismin” pelko leviää – EU-maa varoittaa Iran-mielisten iskuista
Uutiset | 6.3.2026 22:03
Paljastus: Näin Kreml auttaa Irania osumaan amerikkalaisiin
Uutiset | 6.3.2026 21:04
Ydinasekielto halutaan pois laista, koska Suomi sai Natossa uutta tietoa ydinpelotteesta
Uutiset | 6.3.2026 18:29
Poliittiset naisjärjestöt vaativat hallituksen kiistaesityksen palauttamista valmisteluun: ”Työn kasvua ei voi rakentaa ilman työelämän tasa-arvoa”
Uutiset | 6.3.2026 17:36
Finnair valmistelee asiakkaidensa tuomista kotiin Omanista
Uutiset | 6.3.2026 16:36
Trump: Iranin kanssa ei tehdä mitään sopimusta, vain ehdoton antautuminen käy
Uutiset | 6.3.2026 16:15
Öljyn hinta kipuaa hurjasti, rikkoi jo 90 dollarin rajan
Uutiset | 6.3.2026 16:12
Ilmoittautuminen kotiutuslennolle Omanista päättyi, ulkoministeriö on yhteydessä kaikkiin lennolle pyrkineisiin
Uutiset | 6.3.2026 14:55
Unkarin pääministeri Orbán saattaa turvautua vaalivilppiin, arvioi suomalaisasiantuntija
Uutiset | 6.3.2026 14:30
Pekka Haavisto aloittaa Sudanin-erityislähettiläänä sunnuntaina
Uutiset | 6.3.2026 14:23
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

50 vuotta | Koronan jälkipyykki on jäänyt Suomessa pesemättä, sanoo poikkeusajan ministeri Hanna Kosonen
Uutiset | 1.3.2026 9:01
”Hirvittää” – PTT:n Markus Lahtinen kertoo, mitä velkajarrutyöryhmän laskelma sopeutuksesta oikeasti tarkoittaisi
Uutiset | 25.2.2026 19:11
”Voiko tämä olla tottakaan?” – Keskusta antoi Orpolle kaksi vaihtoehtoa työttömyyskatastrofissa
Uutiset | 24.2.2026 19:51

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Kaoottisen terrorismin” pelko leviää – EU-maa varoittaa Iran-mielisten iskuista
Uutiset | 6.3.2026 22:03
Paljastus: Näin Kreml auttaa Irania osumaan amerikkalaisiin
Uutiset | 6.3.2026 21:04
Ydinasekielto halutaan pois laista, koska Suomi sai Natossa uutta tietoa ydinpelotteesta
Uutiset | 6.3.2026 18:29
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Venäjä: Iskut Iraniin voivat aiheuttaa katastrofin
Uutiset | 28.2.2026 15:03
Tyly uhkaus Kremlin liittolaiselle: ”Kuin hammaslääkärikäynti”
Uutiset | 1.3.2026 21:03

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Oma aate esille
Mielipide | 6.3.2026 10:58
Lukijalta: Rangaistukset kiristyvät, mutta entä turvallisuus vankiloissa ja sen ulkopuolella?
Mielipide | 6.3.2026 10:51
Lukijalta: Kanta-Hämeen työllisyystilanne tarvitsee ripeitä toimia
Mielipide | 5.3.2026 14:17
Lukijalta: Kuka hyötyy, jos lähihoitajat ajetaan ulos?
Mielipide | 4.3.2026 13:29
Lukijalta: Vastaus Verohallinnon pääjohtaja Markku Heikuralle 
Mielipide | 3.3.2026 11:51
Lukijalta: Julkinen talous on sopeutettava – mutta hyvinvoinnin tuo vain talouskasvu
Mielipide | 2.3.2026 13:53
Lukijalta: Kutsumusammatti hukutetaan byrokratiaan?
Mielipide | 27.2.2026 10:13
Lukijalta: Kuka hyötyy, jos lähihoitajat ajetaan ulos?
Mielipide | 4.3.2026 13:29

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Siika-aho vaatii loppua naisiin kohdistuvalle väkivallalle: Tekijät heti lukkojen taakse
Uutiset | 3.3.2026 18:04
Savola: Postin kohtuuttomat hinnankorotukset uhkaavat maaseudun tiedonsaantia 
Uutiset | 27.2.2026 12:51
Hilkka Kemppi pyrkii jatkokaudelle kansanedustajana: ”Minulla on palo hakea ratkaisuja”
Uutiset | 26.2.2026 10:13
Savola: Postin kohtuuttomat hinnankorotukset uhkaavat maaseudun tiedonsaantia 
Uutiset | 27.2.2026 12:51
Siika-aho vaatii loppua naisiin kohdistuvalle väkivallalle: Tekijät heti lukkojen taakse
Uutiset | 3.3.2026 18:04
Hilkka Kemppi pyrkii jatkokaudelle kansanedustajana: ”Minulla on palo hakea ratkaisuja”
Uutiset | 26.2.2026 10:13
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste