Ilotulitteiden täyskielto saa suomalaisilta kannatusta
Valtaosa suomalaisista olisi valmis rajoittamaan ilotulitteiden käyttöä. Tämä selviää OP Pohjolan teettämästä selvityksestä, jossa 70 prosenttia vastaajista oli rajoitusten kannalla.
Joka neljäs vastaaja olisi valmis kieltämään ilotulitteet kokonaan. Lisäksi runsas 40 prosenttia vastaajista rajoittaisi käyttöä jotenkin.
Vastaajista joka viides kertoi, että heille oli tapahtunut ilotulitteista jokin vaara- tai läheltä piti -tilanne.
Kyselyn vastaajista noin joka kymmenes kertoi luovuttaneensa ilotulitteita lapsille.
Turvallisuus- ja kemikaalivirasto valvoo Suomessa markkinoilla olevia ilotulitteita ja toimii viranomaisena vaarallisuusluokitusten hyväksynnässä ja maahantuonnissa.
OP Pohjola teetti kyselytutkimuksen syyskuussa Taloustutkimuksella. Vastaajia oli noin tuhat. Virhemarginaali on enimmillään koko vastaajajoukon osalta 3,2 prosenttiyksikköä suuntaansa.