Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Eduskunta

Eduskunnasta maalattu liian synkkä kuva, sanoo puhemies Halla-aho

3.2.2026 15:41
Lue lisää 
Keskusta
Puoluesihteeri Riikka Pirkkalainen kannustaa äänivaltaisia edustajia saapumaan Ouluun sankoin joukoin. (Kuva: Jaakko Martikainen / Raisa Kyllikki Ranta)

Ilmoittautumispakko, 500 hengen "lohkot" ja karsittu ohjelma – koronarajoitukset mullistavat keskustan puoluekokouksen

Keskustan puoluesihteeri Riikka Pirkkalainen uskoo, että puoluekokouksen taika syntyy tällä kertaa uusista asioista.
Santeri Lampi 26.6.2020 11:00, muokattu 26.6.2020 11:11
a– a+
Keskusta

Lippumarssit, maakuntalaulut, apilaystävien tapaamiset ja halaamiset.

Tuhansia osallistujia keräävät keskustan puoluekokoukset ovat perinteisesti massatapahtumia, joissa piisaa tunnetta – tiukoista linjaväännöistä ja henkilövalinnoista puhumattakaan.

Jos jättikokoukset ovat normaalioloissa edellyttäneet järjestäjiltä äärimmäistä venymistä, koronarajoitusten pilkuntarkan noudattamisen voisi kuvitella olevan logistinen painajainen.

Keskustan puoluesihteeri Riikka Pirkkalainen myöntää, että hiipuva – mutta vaikeasti ennustettava – koronavirus pitää puoluekokouksen järjestäjät varpaillaan.

Hän muistuttaa, että puoluehallituksella on vielä oikeus muokata kokousjärjestelyitä, jos viranomaisohjeet muuttuvat.

Keskusta lykkäsi kokoustaan jo kertaalleen kesäkuulta syyskuun ensimmäiselle viikonlopulle epidemian takia.

Tällä kertaa kaikilta puoluekokousvierailta edellytetään ennakkoilmoittautumista. Sen mahdollistaa koronakriisin takia säädetty poikkeuslaki.

Ouluhallin pihaan ei siis kannata kurvata hetken mielijohteesta, sillä sisään ei ole asiaa.

Sekä äänivaltaiset että epäviralliset kokousedustajat voivat ilmoittautua puoluekokoukseen ensi viikosta alkaen keskustan verkkosivuilla. Ilmoittautumisen takaraja on perjantaina 28. elokuuta.

Ouluhalli jaetaan puoluekokousta varten 500 henkilön ”lohkoihin”, joilla jokaisella on omat sisäänkäyntinsä, saniteettitilansa, infopisteensä ja muut palvelunsa.

Puoluesihteeri Pirkkalainen uskoo, että kaikki äänivaltaiset edustajat saadaan mahtumaan sisälle halliin. Alustavien kaavailujen mukaan halliin saadaan mahtumaan neljä 500 hengen ”lohkoa”.

Olennaista on, etteivät eri ”lohkot” pääse missään vaiheessa sekoittumaan keskenään.

Ääni- ja puheoikeuden toteutuminen kuitenkin taataan kaikissa tilanteissa, Pirkkalainen vakuuttaa.

Epäviralliset edustajat puolestaan seuraavat kokousta live-lähetyksenä erillään Ouluhallista.

Pirkkalainen kannustaa kaikkia jäsenyhdistyksiä lähettämään paikalle äänivaltaisia edustajia koronaepidemiasta huolimatta.

– Äänivaltaisten ei kannata pohdiskella, pitäisikö Ouluun lähteä. Toivon heitä paikalle sankoin joukoin!

Puoluesihteeri korostaa, että osallistujien terveydestä ja turvallisuudesta huolehtiminen on järjestäjien keskeisin tehtävä.

Epävirallisia edustajia Pirkkalainen kehottaa miettimään, onko kokousta mukavampi seurata kotisohvalta live-lähetyksen kautta vai erikseen varatussa kokoustilassa jossain päin Oulua.

Pirkkalainen kokee, että syyskuun puoluekokouksen ”taika” pitää löytää uudenlaisista asioista.

Koska tarpeettomia fyysisiä kontakteja pitää välttää, esimerkiksi kansanpuvuissa kuljettava lippumarssi pitää todennäköisesti jättää väliin.

Koronarajoituksista johtuen myöskään erinäiset yhdistykset eivät pääse esittelemään toimintaansa yhteisissä tiloissa.

– Vaikka joudumme tällä kertaa luopumaan monelle tärkeistä perinteistä, myös erilainen puoluekokous voi olla hieno tapahtuma, Pirkkalainen sanoo.

– Uusi tilanne on nähtävä mahdollisuutena. Toivon, että kaikki tulevat paikalle luottavaisin mielin. Tiedossa on kaikesta huolimatta mielenkiintoisia keskusteluita, henkilövalintoja ja mahdollisuuksia päästä linjaamaan keskustan politiikkaa.

Lue myös

Yli 600 rakennuspaloa joka vuosi – Liiallinen lämmittäminen voi olla kohtalokasta

Kovat pakkaset ovat nostaneet tulipaloriskiä. Tulisijoista ja savuhormeista alkaa vuosittain noin 600 rakennuspaloa...
3.2.2026 22:18

Vanhanen kehottaa hautaamaan vanhat EU-asenteet – "Keskustassa pitäisi uskaltaa"

Valtioneuvos, ex-pääministeri Matti Vanhanen (kesk.) sekä taloustieteilijä, valtiotieteiden tohtori Vesa Vihriälä peräänkuuluttavat Euroopalta...
3.2.2026 21:50

Eilinen pasta voikin olla terveysruokaa – näin jäähdytys hellii suolistoa

Tiettyjen ruokien jäähdyttäminen muuttaa niiden tärkkelystä, ja se tekee hyvää ihmisen terveydelle ja...
3.2.2026 21:45

Aihetunnisteet

Keskusta Koronavirus Politiikka puoluekokous

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Morris Marina kyhättiin museotekniikasta lakkovahtien varjossa – brittiauto muistetaan legendaarisen huonona, mutta kaupaksi se kävi
Uutiset | 31.1.2026 21:20
Helena Takalo joutui todella kuumottavaan tilanteeseen olympiavoittonsa jälkeen 50 vuotta sitten
Uutiset | 1.2.2026 20:00
HS: Ruoka kallistuu entisestään hallituksen hankkeen vuoksi – ”Monilla on tosi tiukkaa muutenkin”
Uutiset | 2.2.2026 14:38
Tässä on Suomen kielen pisin sana – erikoinen keksintö 1920-luvulta
Uutiset | 2.2.2026 21:00
Varoitus hittilääkkeistä: Sadoilla raportoitu vakava sairaus
Uutiset | 1.2.2026 22:06
Kreml varoittaa: Vaarallinen hetki käsillä
Uutiset | 3.2.2026 13:07
15 tuntia vuodessa oli monille liikaa – kysely paljasti, mikä tappaa läheisyyden makuuhuoneissa
Uutiset | 2.2.2026 22:50
Energiavirasto: Sähkön tehomaksun kynnykseksi kahdeksan kilowattia
Uutiset | 2.2.2026 9:30
Grönlannista uusi hätähuuto: USA:n aikeita ”ei voi hyväksyä”
Uutiset | 2.2.2026 21:02
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
FT: USA vaatii Ukrainaa luovuttamaan Donbasin – Se on turvatakuiden ehto
Uutiset | 27.1.2026 11:34
Kyiv Independent: Yhdysvallat katsoo, että Venäjä on joustanut neuvotteluissa
Uutiset | 27.1.2026 14:51
Kremlissä tyrmistys: Tulot sulavat
Uutiset | 29.1.2026 22:02
Merkittävä terveysriski ravintolaruoissa, kertoo tutkimus – Nämä annokset pahimmat
Uutiset | 29.1.2026 22:14
Saako lapsilisällä maksaa sähkölaskun? OP Media: Vastaus yllättää monet
Uutiset | 29.1.2026 20:22
Huimaako? Tässä tilanteessa nopeasti lääkäriin
Uutiset | 25.1.2026 22:01
Morris Marina kyhättiin museotekniikasta lakkovahtien varjossa – brittiauto muistetaan legendaarisen huonona, mutta kaupaksi se kävi
Uutiset | 31.1.2026 21:20
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Unohda kalliit turistirysät – tässä ovat vuoden 2026 parhaat budjettikohteet
Uutiset | 5.1.2026 21:15
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21

Uusimmat

Yli 600 rakennuspaloa joka vuosi – Liiallinen lämmittäminen voi olla kohtalokasta
Uutiset | 3.2.2026 22:18
Vanhanen kehottaa hautaamaan vanhat EU-asenteet – ”Keskustassa pitäisi uskaltaa”
Uutiset | 3.2.2026 21:50
Eilinen pasta voikin olla terveysruokaa – näin jäähdytys hellii suolistoa
Uutiset | 3.2.2026 21:45
Nato: Uusi operaatio kriittisellä alueella
Uutiset | 3.2.2026 21:03
Tiesitkö? Lumityöt voivat kuulua myös kerrostalossa vuokralla asuvalle
Uutiset | 3.2.2026 20:39
Trump uhkasi ”pahoilla asioilla” – Iranilta myönnytys
Uutiset | 3.2.2026 18:29
”Kova paikka” – SDP:n Tuppurainen lataa vaatimuksen STT:lle
Uutiset | 3.2.2026 18:17
Tältä näyttää loppuviikon sää
Uutiset | 3.2.2026 17:30
Kettunen löylyttää hallitusta: ”Suomalaiset istuvat olohuoneissaan pipot päässä”
Uutiset | 3.2.2026 17:27
Presidentti Niinistön rintakuva on sijoitettu Valtiosaliin
Uutiset | 3.2.2026 17:15
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Nouseeko ruuan hinta taas? – Keskustan Kalmari sysää vastuun ruokakaupoille: ”Ei ole mikään pakko”
Uutiset | 3.2.2026 8:59
Toimittajalta | Säästöpossut pysyvät hyllyn päällä – Orpon hallitus hukkasi suomalaisten luottamuksen
Uutiset | 2.2.2026 16:41
Kuohunta SDP:n ympärillä värittää eduskunnan paluuta töihin – hankintalaista luvassa kevätistuntokauden kuuma peruna
Uutiset | 1.2.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Yli 600 rakennuspaloa joka vuosi – Liiallinen lämmittäminen voi olla kohtalokasta
Uutiset | 3.2.2026 22:18
Vanhanen kehottaa hautaamaan vanhat EU-asenteet – ”Keskustassa pitäisi uskaltaa”
Uutiset | 3.2.2026 21:50
Eilinen pasta voikin olla terveysruokaa – näin jäähdytys hellii suolistoa
Uutiset | 3.2.2026 21:45
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Voiko Natoon enää luottaa?
Mielipide | 3.2.2026 15:22
Lukijalta: Mummorallista arkkuralliin
Mielipide | 3.2.2026 14:59
Lukijalta: Perhepolitiikka ratkaisee Suomen tulevaisuuden
Mielipide | 3.2.2026 14:51
Lukijalta: Yliopistollisten sairaaloiden työnjako on keskustelun sokea piste 
Mielipide | 3.2.2026 14:47
Lukijalta: Auttakaa Anttia
Mielipide | 28.1.2026 9:39
Lukijalta: Kun Suomi pysähtyy – pohjoinen on ratkaisu
Mielipide | 30.1.2026 15:22
Lukijalta: Vanhustenhuollon kriisi ei ollut yllätys, vaan poliittinen valinta
Mielipide | 30.1.2026 11:34
Lukijalta: Petteri Orpon hallitus elää omassa todellisuudessaan
Mielipide | 29.1.2026 10:43

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Kemppi huolestui tuoreista luvuista – ”Nyt olisi ryhtiliikkeen paikka”
Uutiset | 3.2.2026 12:44
Kurvinen, Kalli ja Viljanen jatkavat keskustan eduskuntaryhmän johdossa
Uutiset | 3.2.2026 11:12
HS: Hanna Kosonen jättää politiikan – ”Joku ämpäri on täynnä”
Uutiset | 3.2.2026 9:36
Sähkö on nyt tosi kallista – Keskustan Mehtälä: ”Onko hallitus toteuttamassa kapasiteettimekanismin?”
Uutiset | 29.1.2026 10:16
Puolustusvoimien läsnäoloa Itä-Suomessa pitää vahvistaa, keskustan Savola ja Räsänen vaativat
Uutiset | 27.1.2026 9:06
HS: Hanna Kosonen jättää politiikan – ”Joku ämpäri on täynnä”
Uutiset | 3.2.2026 9:36
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste