Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ukrainan sota

Reuters: Ukraina on tuhonnut yli miljoona neliömetriä Wildberriesin varastotilaa

7.8.2026 21:55
Lue lisää 
Ilmastonmuutos
Merenpinta voi nousta vuoteen 2100 mennessä pahimmillaan yli metrin, tuore raportti varoittaa. (Kuva: Frank Einar Vatne / Ntb Scanpix)

Ilmastopaneeli: Jää ja lumi sulavat nyt kiihtyvää tahtia ja merien pinta nousee

IPCC:n mukaan valtameret ovat lämmenneet ja happamoituneet, ilmaston lämpeneminen pitäisi saada rajoitettua alle kahteen asteeseen
STT - Niilo Simojoki 25.9.2019 12:06, muokattu 25.9.2019 12:55
a– a+
Ilmastonmuutos

Maapallon jään ja lumen peittämien alueiden sulaminen on kiihtynyt viime vuosikymmeninä, todetaan hallitustenvälisen ilmastopaneelin IPCC:n tuoreessa raportissa.

Sen mukaan tilanne pahenee entisestään, ellei lämpenemistä saada rajoitettua alle kahteen asteeseen.

Pohjoisessa arktisen alueen merijääpeite on supistunut ja ohentunut. Yli viisi vuotta vanhan merijään kattama alue on pienentynyt vuodesta 1979 viime vuoteen noin 90 prosenttia.

Jos lämpeneminen jäisi puoleentoista celsiusasteeseen, Pohjoinen jäämeri olisi täysin jäätön vain kerran sadassa vuodessa. Jos ilmasto lämpenee kaksi astetta, näin tapahtuisi keskimäärin joka kolmas vuosi.

Grönlannin ja Etelämantereen sekä muiden suurten jääalueiden sulamisen sekä meriveden lämpenemisen takia meren pinta nousee nykyään tahtia, joka on raportin mukaan ennennäkemätön.

– Siinä missä merenpinta globaalisti nousi noin 15 senttiä 1900-luvulla, se nousee parhaillaan yli kaksi kertaa nopeammin – 3,6 milliä vuodessa – ja nousu kiihtyy, raportti varoittaa.

Jos kasvihuonekaasujen päästöjen kasvu jatkuu, merenpinta voi nousta vuoteen 2100 mennessä pahimmillaan yli metrin ja myöhemmin vielä useita metrejä.

Jos taas lämpeneminen saadaan rajoitettua alle kahteen celsiusasteeseen, merenpinnan nousu voisi jäädä tällä vuosisadalla 30–60 senttiin.

Merenpinnan nousua kiihdyttää myös lämpenemisen aiheuttama laajeneminen. IPCC:n mukaan meret ovat imeneet itseensä peräti 90 prosenttia ilmakehän ylimääräisestä lämmöstä ja tahti kiihtyy. Pelkästään vuoden 1993 jälkeen lämpenemisen vauhti on kaksinkertaistunut.

Meret ovat myös varastoineet 20–30 prosenttia ihmisen vuoden 1980 jälkeen tuottamista hiilidioksidipäästöistä, mikä on johtanut meriveden happamoitumiseen ja happikatoon.

Lämpeneminen ja happamoituminen on jo vaikuttanut ja vaikuttaa lisääntyvästi merien eläimistöön. Lisäksi myrskyjen ja muiden poikkeuksellisten sääilmiöiden ennustetaan yleistyvän merkittävästi.

IPCC:n tänään julkistettu raportti käsittelee valtameriä ja kryosfääriä eli lumen ja jään peittämiä alueita. Viimeksi mainittuja on noin kymmenesosa maapallon pinta-alasta.

Valtameret taas kattavat noin 71 prosenttia maapallon pinta-alasta, ja niissä on lähes kaikki maapallon vesi.

Raportti ennustaa, että Keski-Euroopan ja Skandinavian kaltaisten alueiden pienemmät jäätiköt ovat vaarassa menettää neljä viidesosaa jäämassastaan jo tämän vuosisadan loppuun mennessä, jos päästöjä ja lämpenemistä ei saada kuriin. Toisaalta tilanne on jo ajautunut siihen pisteeseen, että osa jäätiköistä on tuomittu häviämään riippumatta siitä, mitä päästöille tapahtuu.

WWF:n mukaan kehitys koskee myös Suomea, missä talvet ovat jo siirtyneet noin 300 kilometriä pohjoisemmaksi. Järjestön mukaan lumi- ja jäätalville voidaan heittää hyvästit.

– Esimerkiksi Itämeren jääpeite voi pienentyä tämän vuosisadan loppuun mennessä jopa 80 prosenttia, sanoo WWF:n ilmastoasiantuntija Mia Rahunen.

Talven roudan ja pakkasten puute voivat puolestaan merkitä metsille lisää tuholaisvaurioita ja myrskytuhoja, WWF muistuttaa.

Ilmaston lämpenemisen ennustetaan sulattavan merkittävästi ikirouta-alueita tämän vuosisadan aikana.

Jos lämpeneminen jää korkeintaan kahteen asteeseen, pintakerroksen (3–4 metrin syvyyteen) ikiroudasta ennustetaan sulavan neljäsosa vuoteen 2100 mennessä. Jos päästöjä ja lämpenemistä ei rajoiteta, sulava alue voisi olla jopa 70 prosenttia nykyisestä.

Sulaminen voi kiihdyttää ilmastonmuutosta, koska ikiroutaan on sitoutunut hiiltä paljon enemmän kuin sitä on nykyisellään ilmakehässä.

Raportissa muistutetaan, että ennustetut muutokset valtamerissä ja jään peittämillä alueilla vaikuttavat paljon laajemmin esimerkiksi ihmisten ruoan ja puhtaan juomaveden saantiin.

Lue myös

Lupaukset konkreettisista toimista ilmastokatastrofin estämiseksi jäivät vähiin YK:n kokouksessa

Kasvihuonekaasupäästöjen ykkönen Kiina tyytyi sivaltelemaan Yhdysvaltojen presidenttiä
24.9.2019 17:44

Liikenneministeri Sanna Marin haluaa vähentää päästöjä maalla, merellä ja ilmassa – "Suomalaisella ympäristöosaamisella on valtava merkitys, kun ilmasto muuttuu"

Liikenne- ja viestintäministeri Sanna Marin (sd.) pitää tärkeänä, että Suomi vähentää päästöjään ja...
25.9.2019 13:11

HS:n ilmastokysely: Vihreät ja perussuomalaiset edustavat odotetusti ääripäitä, keskustan kannattajat suhtautuvat ilmastonmuutokseen osin varauksella

Lähes puolet suomalaisista ajattelee, että Suomen tulee olla ilmastonmuutoksen torjunnan edelläkävijä. Helsingin Sanomien teettämän...
25.9.2019 9:13

WWF: Arktisen alueen merijää sulanut ennätyspieneksi

Arktisen alueen merijää on sulanut tänä vuonna lähes ennätyspieneksi. Vuonna 1979 alkaneen mittaushistorian...
24.9.2019 23:50

Aihetunnisteet

Ilmastonmuutos ilmastopaneeli

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Nämä ihmiset sairastuvat muita herkemmin sydän- ja verisuonitauteihin, sanoo tutkimus
Uutiset | 5.8.2026 22:01
Ihmiset kahmivat nyt näitä tuotteita Lidleistä – ”Hittitrendi”
Uutiset | 5.8.2026 21:21
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Keskustan Siika-aho kertoo, mikä hänestä on Ylen gallupin todellinen uutinen – ”Kokoomus maksaa siitä hintaa”
Uutiset | 6.8.2026 11:56
Harva tajusi Hitlerin olympialaisissa, mitä pinnan alla kyti
Uutiset | 5.8.2026 21:41
Murska-arvio: Nato on vuosikymmenen jäljessä Venäjän suorituskyvystä
Uutiset | 5.8.2026 22:15
Juutalainen miekkailija voitti natseille mitalin ja kohotti kätensä Hitler-tervehdykseen – Miksi ihmeessä?
Uutiset | 6.8.2026 21:31
Kuin kauhuelokuvasta – Oletko kuullut Etelämantereen Veriputouksesta?
Uutiset | 5.8.2026 23:00
Reuters: FBI aloitti yhteistyön Kiinan ja Venäjän kanssa, kriitikot huolissaan – ”Loistava peiterooli”
Uutiset | 5.8.2026 22:07
Khamenein kanssa viestiminen on vaikeaa, sanoo Iranin presidentti
Uutiset | 6.8.2026 0:58
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Venäjän sosiaalisessa mediassa näkyy pula energiasta, vedestä ja bensasta Krimillä – ”Löyhkä on uskomaton”
Uutiset | 1.8.2026 11:55
Ihmiset kahmivat nyt näitä tuotteita Lidleistä – ”Hittitrendi”
Uutiset | 5.8.2026 21:21
Punaiset ja valkoiset ampuivat toisiaan jo 12 vuotta ennen sisällissotaa – Hakaniemen mellakasta jäi kytemään karu katkeruus
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Kallis katastrofi voi jo muhia keittiössä tai kylpyhuoneessa – nämä ovat ensimmäiset merkit
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Nämä ihmiset sairastuvat muita herkemmin sydän- ja verisuonitauteihin, sanoo tutkimus
Uutiset | 5.8.2026 22:01
Krimillä sotilas ampui kuoliaaksi neljä ihmistä, kertoo paikallinen kuvernööri
Uutiset | 4.8.2026 10:36
Professori ihmettelee Mari Rantasen tylyä suhtautumista Espanjaan – ”Onko Suomen intressien kannalta järkevää?”
Uutiset | 1.8.2026 16:52
Ruotsin kuningas vihkii kalatien käyttöön Ylitorniolla
Uutiset | 4.8.2026 11:02
Murska-arvio: Nato on vuosikymmenen jäljessä Venäjän suorituskyvystä
Uutiset | 5.8.2026 22:15
Kysely: Suosituin lisuke uuden perunan kanssa ei ole silli
Uutiset | 16.7.2026 21:30
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Tiesitkö? – Maailmassa on paikka, jossa jylisee ikuinen ukkonen
Uutiset | 20.7.2026 22:05
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07
Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus
Uutiset | 19.7.2026 21:00
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Lidlin juomahyllyillä uusi ilmiö
Uutiset | 15.7.2026 22:04
Kuka oli ensimmäisen maailmansodan paras kenraali? – Vastaus löytyy luultavasti Ranskasta
Uutiset | 10.7.2026 22:00

Uusimmat

Ehtisitkö kosia sekunnissa? – Karkaussekunti on tiedepiireissä kehitetty kummajainen, jonka haitat ajoivat hyötyjen yli
Uutiset | 7.8.2026 22:30
Reuters: Ukraina on tuhonnut yli miljoona neliömetriä Wildberriesin varastotilaa
Uutiset | 7.8.2026 21:55
Palautitko puistosta löydetyt pullot tai pakastitko marjat ennen myyntiä? Verottaja vaatii osansa
Uutiset | 7.8.2026 21:42
Timo Laaninen julistaa Wille Rydmanin Suomen taitavimmaksi poliitikoksi
Uutiset | 7.8.2026 18:09
Espanja uhkaa Italiaa vastatoimilla
Uutiset | 7.8.2026 16:55
Sianlihaa voi jälleen viedä Etelä-Koreaan ja Uuteen-Seelantiin
Uutiset | 7.8.2026 16:44
Järjestöt vastustavat karhun kiintiömetsästystä – poliisi vetoaa kansalaisten turvallisuuteen
Uutiset | 7.8.2026 15:51
Ruokavirasto muuttaa rajoituksia afrikkalaisen sikaruton tartuntavyöhykkeellä
Uutiset | 7.8.2026 14:57
Somejättejä vaaditaan vastuuseen riippuvuuden aiheuttamisesta
Uutiset | 7.8.2026 14:30
WSJ: Tiedustelutiedon mukaan Venäjä voisi testata Naton kestävyyttä rajatulla aluehyökkäyksellä
Uutiset | 7.8.2026 14:16
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Hallitus nostaa alijäämän tällä kaudella selvästi isommaksi kuin etukäteen arvioitiin, huomauttaa politiikan vaikuttaja
Uutiset | 6.8.2026 16:20
Iso osa keskustaa ja kokoomusta äänestäneistä on vielä katsomossa, paljastaa Ylen mittaus – ”Eivät oikein löydä puoluetta”
Uutiset | 6.8.2026 15:57
Keskustan Siika-aho kertoo, mikä hänestä on Ylen gallupin todellinen uutinen – ”Kokoomus maksaa siitä hintaa”
Uutiset | 6.8.2026 11:56

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Ehtisitkö kosia sekunnissa? – Karkaussekunti on tiedepiireissä kehitetty kummajainen, jonka haitat ajoivat hyötyjen yli
Uutiset | 7.8.2026 22:30
Reuters: Ukraina on tuhonnut yli miljoona neliömetriä Wildberriesin varastotilaa
Uutiset | 7.8.2026 21:55
Palautitko puistosta löydetyt pullot tai pakastitko marjat ennen myyntiä? Verottaja vaatii osansa
Uutiset | 7.8.2026 21:42
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Venäjän sosiaalisessa mediassa näkyy pula energiasta, vedestä ja bensasta Krimillä – ”Löyhkä on uskomaton”
Uutiset | 1.8.2026 11:55
Ihmiset kahmivat nyt näitä tuotteita Lidleistä – ”Hittitrendi”
Uutiset | 5.8.2026 21:21

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Hallituksen karsea sote-politiikka
Mielipide | 7.8.2026 11:43
Lukijalta: Valtion suuret järjestöavustukset jäävät pääkaupunkiseudulle
Mielipide | 7.8.2026 10:01
Lukijalta: Tasa-arvo palautettava liikenteeseen – Motoristit pääsevät kuin koira veräjästä
Mielipide | 7.8.2026 10:00
Lukijalta: Lapsen kesän arvo ei riipu matkakohteesta
Mielipide | 5.8.2026 15:02

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Savola vaatii hallitukselta välittömiä toimia sikaruttotilanteeseen – ”Viipymättä”
Uutiset | 3.8.2026 11:01
Garden-kohu on tarpeellinen opetus kaikille puolueille, keskustakonkari sanoo MT:ssä
Uutiset | 28.7.2026 13:18
Antti Kurvinen vaatii hallitukselta toimia Carunan saamiseksi suomalaisomistukseen: ”Herätys Multala ja Orpo!”
Uutiset | 24.7.2026 12:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste