Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Tutkimus

Tutkimus: Superikääntyjien aivoilla on erityinen kyky

27.2.2026 22:07
Lue lisää 
Historia
Erich Honeckerin Citroen CX Prestige turbo museossa Dresdenissä. (Kuva: Wikimedia Commons/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en)

Historia | Työkalu-Saksan murheet unohtuivat pehmeällä takapenkillä – ranskalaisauto lumosi DDR:n johtajan

Pekka Pohjolainen 24.3.2025 21:00, muokattu 24.3.2025 18:28
a– a+
Historia

Edesmenneen Itä-Saksan johtaja Erich Honecker (1912-1994) muistetaan miehenä, joka ei suostunut maansa poliittiseen uudistamiseen siinäkään vaiheessa, kun kommunistihallinnot alkoivat jo luhistua naapurimaissa. 

Virka-autonsa valinnassa kommunistijohtaja oli edistyksellisempi. Kun Citroënin toimitusjohtaja lahjoitti Honeckerille vuonna 1978 kaksi Citroën CX Prestige -autoa, Itä-Saksan johtaja ei muilla kieseillä enää halunnut liikkuakaan.  

Honeckerin Citroën-laivastoon kuului kaikkiaan parikymmentä CX:ää. Hänellä itsellään ei tosin ollut ajokorttia, eikä kommunistijohtaja koskaan ajanut autoa.     

Ranskan presidentti Valéry Giscard d´Estaing esitteli uuden, suurta huomiota saaneen Citroën CX:n 26. elokuuta 1974 hieman ennen Pariisin autonäyttelyn avajaisia. 

Noihin aikoihin Ranskaa pidettiin teknisissä innovaatioissa edelläkävijänä. Yliäänimatkustajakone Concorde oli tulossa käyttöön, ja TGV-suurnopeusjunat olivat siirtämässä Ranskan raideliikennettä uuteen aikaan. 

Citroen CX teki vaikutuksen niin futuristisella muotoilullaan kuin alhaisella ilmanvastuksellaankin. Tyyppinimi CX tuleekin juuri ilmanvastuskertoimen ranskankielisestä lyhenteestä. 

Citroën-autoja Itä-Saksan parlamenttitalon edustalla 1990. (Wikimedia Commons) lisenssi

DDR:n johtajaan teki vaikutuksen ennen kaikkea Citroënin kuuluisa kaasunestejousitus, joka teki auton kulusta silkinpehmeää ja tasaista epätasaisillakin teillä. Käynnistettäessä Citroën kohosi verkkaisesti etuakseli edellä kuin kameli sorkilleen noin 15 senttimetrin verran. 

Luultavasti virka-auton valintaan liittyi politiikkaakin, sillä todellisia vaihtoehtoja ei ollut liiaksi. Kolhoista neuvostoliittolaisista ZIL- ja Tshaika -limusiineista piti päästä eroon, ja tshekkiläinen Tatra oli epäluottava ja meluisa ilmajäähdytteisine V8-moottoreineen. 

Amerikkalainen vaihtoehto ei tullut kysymykseenkään. Länsisaksalaiseen edustusautoon, Mercedekseen tai BMW:hen päätyminen olisi sekin ollut nöyryyttävää maalle, joka yritti kilpailla naapurinsa kanssa melkein kaikessa, mutta kykeni valmistamaan vain teknisesti jälkeenjääneitä Trabanteja ja Wartburgeja. 

Itäsaksalaisen kommunistijohtajan olisi myös vaikea kuvitella liikkuvan kansansa seassa myöskään brittiläisen monarkian loistoa henkivällä Rolls-Roycella tai Daimlerilla.  

Ranskalainen vallankumousromantiikka oli sen sijaan lähellä itäsaksalaisten marxisti-leninistien sydäntä, ja ranskalainen auto siksi poliittisesti luonteva valinta. Myös puolueeton Ruotsi oli sopiva autokaluston toimittajaksi: DDR:ään hankittiin vuodesta 1976 lähtien kaikkiaan 135 Volvo 264 GL:ää puolue-eliitin virka-autoiksi. 

Tiettävästi Itä-Saksan pahamaineisen turvallisuusministeriön Stasin johtaja Erich Mielke ei luottanut tekniikaltaan monimutkaiseen CX:ään lainkaan ja määräsi Citroënilla liikuttaessa aina “takavarmistukseksi” toisen auton.

Neuvostoliiton ja DDR:n johtajat Mihail Gorbatshov ja Erich Honecker vuonna 1987. (Peter Koard/Bundesarchiv/Wikimedia Commons) lisenssi

Aiemmasta DS-mallista perityn kaasunestejousituksen lisäksi CX:n erikoisuuksiin kuului Diravi eli hydraulinen servo-ohjaus, joka teki auton käsittelystä todella kevyttä ja vaivatonta.  

Autoharrastajat pitävät CX:ää viimeisenä “aitona” Citroënina ennen vuoden 1976 fuusiota selvästi konservatiivisemman Peugeot’n kanssa. Merkkien yhdistyminen muutti merkin omaperäistä suunnittelupolitiikkaa tavanomaisemmaksi ja yhteisiä ratkaisuja hakevaksi. 

Tasaista kyytiä tarjoavan kaasunestejousituksen ansiosta CX:n pitkärunkoisesta farmarimallista tuli suosittu ambulanssina ja elokuvauskäytössä tärinättömien kamera-ajojen alustana.  

Farmarimallista rakennettiin myös kahdella peräkkäisellä taka-akselilla varustettuja autoja, joita käytettiin kuriiriliikenteessä, muun muassa sanomalehtien pikakuljetuksiin ympäri Eurooppaa.

CX oli aikanaan tuttu näky Suomenkin maanteillä. Edistyksellisellä ranskalaisautolla ajoi muun muassa kansantaiteilija Esa Pakarinen.

CX pysyi tuotannossa Citroënin suurimpana mallina vuoteen 1991 saakka. Sitä valmistettiin 16 vuoden aikana lähes 1,2 miljoonaa kappaletta. 

Lue myös

Tutkimus vertaili kasvis- ja lihansyöjien syöpäriskiä – tulokset vaihtelivat syöpätyypin mukaan

Tuoreen tutkimuksen mukaan kasvissyöjillä on huomattavasti pienempi riski sairastua viiteen eri syöpätyyppiin. Näitä...
28.2.2026 21:52

Suomalaiset yrittävät nyt säästää vessapaperissa – Tokmanni kertoo, miten siinä lopulta käy

Suomalaiset yrittävät säästää vessapaperissa ostamalla halvinta mahdollista, mutta pettyvät usein laatuun ja palaavat...
28.2.2026 21:34

Uusi tekniikka ennustaa, milloin Alzheimer-oireet alkavat

Tuoreen tutkimuksen mukaan verikokeiden avulla voitaisiin karkeasti pystyä ennustamaan, milloin Alzheimerin taudin oireet...
28.2.2026 21:25

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Tutkimus: Uusi lääke auttoi potilaita laihtumaan jopa kahdeksan prosenttia kehonpainostaan
Uutiset | 26.2.2026 21:21
Tutkimus: Superikääntyjien aivoilla on erityinen kyky
Uutiset | 27.2.2026 22:07
Tutkimus: Monilla työpaikoilla uusia rajoituksia etätyön tekemiseen
Uutiset | 26.2.2026 8:04
Iran vastasi Yhdysvaltojen ja Israelin iskuihin laajasti Lähi-idässä – sanoi antavansa ”opetuksen” Israelille ja Yhdysvalloille
Uutiset | 28.2.2026 11:58
Kaikkonen jyrähtää hallitukselle: Työttömyysturvan suojaosa pitää palauttaa pikaisesti
Uutiset | 27.2.2026 18:18
Ranska: Naurettava provokaatio – ”Varsinkin jos juurisyy on venäläinen”
Uutiset | 27.2.2026 18:38
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Iranilla on aiempaa paremmat mahdollisuudet vastata Yhdysvaltojen ja Israelin iskuihin, sanoo asiantuntija
Uutiset | 28.2.2026 12:53
Venäjä: Iskut Iraniin voivat aiheuttaa katastrofin
Uutiset | 28.2.2026 15:03
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
”Pahinta, kuvottavinta, hirveintä ikinä” – islantilainen mädätetty ”herkku” on järkyttänyt karaistuneita julkkiskokkejakin
Uutiset | 20.2.2026 22:38
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Ukraina vallannut alueita takaisin tällä viikolla – Venäjän ei ole helppoa korvata menettämiään Starlink-yhteyksiä
Uutiset | 19.2.2026 13:59
Tutkimus: Uusi lääke auttoi potilaita laihtumaan jopa kahdeksan prosenttia kehonpainostaan
Uutiset | 26.2.2026 21:21
Tutkimus: Monilla työpaikoilla uusia rajoituksia etätyön tekemiseen
Uutiset | 26.2.2026 8:04
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32

Uusimmat

Tutkimus vertaili kasvis- ja lihansyöjien syöpäriskiä – tulokset vaihtelivat syöpätyypin mukaan
Uutiset | 28.2.2026 21:52
Suomalaiset yrittävät nyt säästää vessapaperissa – Tokmanni kertoo, miten siinä lopulta käy
Uutiset | 28.2.2026 21:34
Uusi tekniikka ennustaa, milloin Alzheimer-oireet alkavat
Uutiset | 28.2.2026 21:25
Nato-maassa varoitus yhteenotosta: ”Meillä on 3–5 vuotta aikaa”
Uutiset | 28.2.2026 21:03
Iran ja Israel ilmoittivat jatkavansa iskuja – Trump kehotti iranilaisia tarttumaan ”ainutlaatuiseen tilaisuuteen”
Uutiset | 28.2.2026 18:27
Britannia, Ranska ja Saksa tuomitsevat Iranin vastaiskut yhteislausunnossa
Uutiset | 28.2.2026 16:15
Maailmalla varoiteltiin Yhdysvaltojen ja Israelin iskujen Iraniin voivan kärjistää konfliktia
Uutiset | 28.2.2026 15:57
Stubb, Orpo ja Valtonen peräänkuuluttivat diplomatiaa Iran-iskujen jälkeen
Uutiset | 28.2.2026 15:36
Venäjä: Iskut Iraniin voivat aiheuttaa katastrofin
Uutiset | 28.2.2026 15:03
Ulkoministeriö kehottaa välttämään tarpeetonta matkustamista myös Qatariin ja Arabiemiraatteihin
Uutiset | 28.2.2026 14:53
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Hirvittää” – PTT:n Markus Lahtinen kertoo, mitä velkajarrutyöryhmän laskelma sopeutuksesta oikeasti tarkoittaisi
Uutiset | 25.2.2026 19:11
”Voiko tämä olla tottakaan?” – Keskusta antoi Orpolle kaksi vaihtoehtoa työttömyyskatastrofissa
Uutiset | 24.2.2026 19:51
Tutkijalta synkkä varoitus: Näin EU:sta tulee USA:n vasalli – ”Kuin Belarus” 
Uutiset | 22.2.2026 9:01

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Tutkimus vertaili kasvis- ja lihansyöjien syöpäriskiä – tulokset vaihtelivat syöpätyypin mukaan
Uutiset | 28.2.2026 21:52
Suomalaiset yrittävät nyt säästää vessapaperissa – Tokmanni kertoo, miten siinä lopulta käy
Uutiset | 28.2.2026 21:34
Uusi tekniikka ennustaa, milloin Alzheimer-oireet alkavat
Uutiset | 28.2.2026 21:25
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Hoivapalvelujen haasteet ratkaistaan yhteistyöllä – ei monopolilla
Mielipide | 27.2.2026 13:28
Lukijalta: Kutsumusammatti hukutetaan byrokratiaan?
Mielipide | 27.2.2026 10:13
Lukijalta: Maakuntaliittoja ei saa lakkauttaa
Mielipide | 27.2.2026 10:06
Lukijalta: Vinkkini valtaapitäville
Mielipide | 27.2.2026 9:59
Lukijalta: Eläkemaksuista saatu tuotto on hyvin pieni
Mielipide | 20.2.2026 13:35
Lukijalta: Työeläke on työllä ansaittu omaisuuserä
Mielipide | 17.2.2026 12:59
Lukijalta: ”Lännettyminen” on tuhonnut Suomen taloutta ja ”murentanut” turvallisuuttamme
Mielipide | 23.2.2026 14:49
Lukijalta: Keskustassa pitäisi nyt noudattaa Matti Vanhasen neuvoa
Mielipide | 26.2.2026 12:42

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Savola: Postin kohtuuttomat hinnankorotukset uhkaavat maaseudun tiedonsaantia 
Uutiset | 27.2.2026 12:51
Hilkka Kemppi pyrkii jatkokaudelle kansanedustajana: ”Minulla on palo hakea ratkaisuja”
Uutiset | 26.2.2026 10:13
Keskustanuoret: Hedelmöityshoitojen saatavuutta parannettava
Uutiset | 25.2.2026 10:40
Keskustan Pohjois-Pohjanmaan piiri asetti eduskuntavaaliehdokkaita – katso lista
Uutiset | 21.2.2026 17:13
Savola: Postin kohtuuttomat hinnankorotukset uhkaavat maaseudun tiedonsaantia 
Uutiset | 27.2.2026 12:51
Hilkka Kemppi pyrkii jatkokaudelle kansanedustajana: ”Minulla on palo hakea ratkaisuja”
Uutiset | 26.2.2026 10:13
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste