Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Oppivelvollisuusuudistus
Vasemmistoliiton Paavo Arhinmäki rinnasti oppivelvollisuuden pidennyksen vuoden 1921 oppivelvollisuuslakiin ja vuoden 1968 perusopetuslakiin. (Kuva: Lehtikuva/Jussi Nukari)

Hallitusrintama rakensi oppivelvollisuuden jatkamisesta suurta yhteiskunnallista tarinaa – oppositio viljeli pessimismiä ja valitteli

Pekka Pohjolainen 8.12.2020 18:55, muokattu 8.12.2020 18:58
a– a+
Oppivelvollisuusuudistus

Hallituspuolueet hehkuttivat oppivelvollisuuden pidentämistä suureksi, merkittäväksi ja historialliseksi uudistukseksi, kun asia tuotiin valiokunnasta palautekeskusteluun.

Siinä missä hallituspuolueiden edustajat kehuivat saavutusta ylisanoin, oppositio heitteli nuivia ja happamia huomioita uudistuksen kalleudesta ja tehottomuudesta.

Vasemmistoliiton eduskuntaryhmän puheenjohtaja Paavo Arhinmäki piti uudistuksen puolesta suoranaisen palopuheen. Arhinmäen mukaan tänä päivänä pelkkä peruskoulututkinto ei enää riitä, sillä sen pohjalta on vaikea löytää työtä ja paikkaa yhteiskunnasta.

– Tämä on historiallinen päivä, tämä on merkittävä päivä, tämä on päivä, joka on jatkoa sille vuoden 1921 oppivelvollisuuslaille, vuoden 1968 perusopetuslaille — ja nyt, vuonna 2020, tulemme päättämään oppivelvollisuuden korottamisesta 18 vuoteen.

Arhinmäen mukaan vuonna 1968 peruskoulu-uudistus sai osakseen kovaakin kritiikkiä, mutta päätöstä kritisoi enää tänä päivänä tuskin kukaan.

– Uskon, että historia tulee näyttämään myös tämän päivän ja tämän uudistuksen merkityksen koko suomalaiselle yhteiskunnalle.

Perussuomalaisten Jussi Halla-aho huomautti, että moni toiselle asteelle hakeutunutkaan ei selviä siellä muun muassa liian vähäisen lähiopetuksen ja oppilashuollon vuoksi.

– Tässä tilanteessa on hiukan erikoista, että hallitus haluaa käyttää rahaa maksuttomiin oppimateriaaleihin, joita suurin osa meistä ei tarvitse. Voidaan perustellusti sanoa, että kyseessä on tulonsiirto köyhiltä hyvätuloisille ja tietysti kustantajille.

Halla-ahon mielestä uudistus ei osu koulupudokkuuden syihin ja sillä voi olla tavoitteen kannalta jopa kielteisiä vaikutuksia.

Keskustan Pasi Kivisaari hämmästeli Halla-ahon puheita tulonsiirrosta hyväosaisille.

– Jos asia on näin, niin onko nykyinen perusopetuksen maksuttomuus tulonsiirto hyväosaisille? Ja jos olette sitä mieltä, niin pitäisikö teidän mielestänne perusopetuksen maksuttomuudesta tinkiä? 

Kivisaaren mukaan keskusta pitää oppivelvollisuuden pidennystä hyvin käytännönläheisenä ja arkijärkisenä uudistuksena.

– Myös monet taloustieteilijät, Elinkeinoelämän tutkimuslaitos ja Vesa Vihriälän johtama talouden jälleenrakennustyöryhmä ovat suositelleet oppivelvollisuusiän korotusta, ja näin hallitus tekee.

Kokoomuksen Sari Sarkomaa luonnehti uudistusta koulutusleikkaukseksi.

– Helsingissä osittain on maksuttomuutta kokeiltu, ja meidän asiantuntijat toteavat, että tämä esitys on 40 prosenttia kalliimpi kuin hallitus väittää. Tämä johtaa kunnissa koulutusleikkauksiin. Kaikkein eniten kärsivät juuri he, jotka apua tarvitsevat.

Keskustan Jouni Ovaska kehotti kokoomuslaisia ajattelemaan uudistusta ikään kuin veronkevennyksenä niille perheille jotka eivät tätä rahaa tarvitse.

– Mutta moni perhe tässä maassa tarvitsee tätä rahaa, vaikka olisi keskituloinen tai vähän sen alle. Tämä tulee auttamaan ennen kaikkea niitä perheitä.

Vasemmistoliiton Hanna Sarkkinen ei pitänyt kokoomuksen vastustusta yllättävänä.

– Kokoomus jää historiaan väärälle puolelle, ja se jäi historian väärälle puolelle jo aikoinaan vastustaessaan peruskoulu-uudistusta.

Useat kokoomuksen edustajat viittasivat OAJ:n puheenjohtajan Olli Luukkaisen lehtihaastatteluun, jossa tämä epäili peruskoulusta joten kuten selviytyneiden ongelmaoppilaiden selviytymistä ammatillisessa koulutuksessa. Kokoomusedustajille huomautettiin OAJ:n kuitenkin kannattavan uudistusta.

Sivistysvaliokunnan kokoomuslainen puheenjohtaja Paula Risikko sanoi, ettei jaa Luukkaisen pessimismiä asiassa.

– Itsekin OAJ:n jäsenenä totean sen, että minä uskon näihin nuoriin, jos heihin satsataan, ja pitää vain satsata aikaisemmassa vaiheessa.

Risikon mukaan nuorten ongelmien hoitoon pitää satsata ja auttaa heitä pärjäämään.

– Ei olla kuten Olli Luukkainen, joka heti sanoo, että eivät he pärjää kuitenkaan — totta kai he pärjäävät, kun heihin vain satsataan, ja siitä syystä olisin laittamassa kaikki paukut nimenomaan siihen, että siellä varhaisemmassa vaiheessa autettaisiin räätälöidysti, jo siellä varhaiskasvatuksessa, Risikko totesi.

Lue myös

Keskustan opettajakansanedustajat iloitsevat oppivelvollisuusuudistuksen etenemisestä – "Jokaiselle nuorelle räätälöidään sopiva koulutuspolku"

Hilkka Kemppi, Mikko Kinnunen, Pasi Kivisaari, Petri Honkonen, Hanna-Leena Mattila ja Jouni Ovaska pitävät välttämättömänä sitä, että jokainen nuori suorittaa vähintään toisen asteen tutkinnon
8.12.2020 11:00

Keskustan Mikko Kinnunen: "Uskon, että laajennettu oppivelvollisuus maksaa itsensä pitkällä juoksulla takaisin"

Sivistysvaliokunnan ja perustuslakivaliokunnan jäsen, keskustan Mikko Kinnunen pitää oppivelvollisuusuudistuksen tärkeimpänä viestina sitä, että...
7.12.2020 15:45

Oppivelvollisuuden laajentaminen etenee – Ovaska hehkuttaa uudistusta, jollaista "ei ole tehty sitten peruskoulun"

Eduskunnan sivistysvaliokunnasta valmistunut mietintö julkaistiin
7.12.2020 15:04

Aihetunnisteet

Eduskunta opetus oppivelvollisuus

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Tiesitkö, että Urholla ja Sisulla on kolme sisarta Ruotsissa? Sotilaallinen kytkös poikkesi Suomen jäänmurtomallista
Uutiset | 24.7.2026 21:12
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
Ukraina jatkoi iskujaan ”Venäjän Amazoniin” Pietarissa ja Krimillä
Uutiset | 24.7.2026 11:11
Oikeuskansleri pitää asetusluonnosta Stea-avustuksista hähmäisenä
Uutiset | 24.7.2026 13:30
Kulmuni vaatii hallitukselta vastauksia Carunan omistuksesta: ”Selvittikö hallitus konsortion rakentamista Caruna-ostolle?”
Uutiset | 23.7.2026 14:07
Yhdysvallat tuhosi tankkerin, joka yritti kiertää Iranin satamien saartoa
Uutiset | 25.7.2026 9:52
Tutkijat mittasivat komeetan koostumuksen – todennäköisesti äärimmäisen muinainen
Uutiset | 24.7.2026 22:20
Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus
Uutiset | 19.7.2026 21:00
Ylivieskassa pakkasta viime yönä
Uutiset | 24.7.2026 13:21
Tiesitkö? – Maailmassa on paikka, jossa jylisee ikuinen ukkonen
Uutiset | 20.7.2026 22:05
Kysely: Suosituin lisuke uuden perunan kanssa ei ole silli
Uutiset | 16.7.2026 21:30
Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus
Uutiset | 19.7.2026 21:00
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
Pelottava paljastus aurinkokunnan lähimenneisyydestä: Vieras tähti kulki läheltä
Uutiset | 18.7.2026 22:22
Tieku: Aivojen ikääntymiseen voi vaikuttaa itse – tutkijat löysivät uuden mittarin
Uutiset | 20.7.2026 21:15
Kaikkonen: Carunan kotimainen omistus on selvitettävä
Uutiset | 22.7.2026 13:13
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Kulmuni vaatii hallitukselta vastauksia Carunan omistuksesta: ”Selvittikö hallitus konsortion rakentamista Caruna-ostolle?”
Uutiset | 23.7.2026 14:07
Kannattaako syöpää hoitaa päivällä vai yöllä? – Uudet tutkimustulokset osoittavat, että asialla on väliä
Uutiset | 18.7.2026 20:45
Kysely: Suosituin lisuke uuden perunan kanssa ei ole silli
Uutiset | 16.7.2026 21:30
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Tiesitkö? – Maailmassa on paikka, jossa jylisee ikuinen ukkonen
Uutiset | 20.7.2026 22:05
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07
Epäpätevä ja ihmishengistä välittämätön ihmishirviö? – Brittikenraali Haig on ensimmäisen maailmansodan kyseenalaisimpia komentajia
Uutiset | 3.7.2026 22:40
Historian ensimmäinen panssaritaistelu alkoi 110 vuotta sitten – järjetön teurastus opetti liittoutuneille lopulta, miten sota voitetaan
Uutiset | 29.6.2026 21:30
Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus
Uutiset | 19.7.2026 21:00
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
Nämä olivat ensimmäisen maailmansodan tappavimmat taistelut – verisin päivä oli aivan omaa luokkaansa
Uutiset | 25.6.2026 22:00
Lidlin juomahyllyillä uusi ilmiö
Uutiset | 15.7.2026 22:04

Uusimmat

Historia | Saksan ilmaherruus muistetaan, mutta aluksi neuvostokoneet hallitsivat Espanjan taivaita – Messerschmitt Bf 109 unohtui hetkeksi tuhoisin seurauksin
Uutiset | 25.7.2026 21:30
Hutilointi ilmalämpöpumppujen kanssa yllättävän yleistä – kannattaa olla tietoinen asentavasta firmasta
Uutiset | 25.7.2026 21:10
Mitä jos pudotat puhelimen tai avaimet keräyssäiliöön roskienvientireissulla? – Toimi näin
Uutiset | 25.7.2026 20:15
Huthit sanovat iskeneensä Saudi-Arabian öljyntuotantoon Punaisellamerellä
Uutiset | 25.7.2026 16:27
Epävakainen sää jatkuu, lännessä ehkä ukkostaa
Uutiset | 25.7.2026 16:23
Syksyllä ei ehkä enää saa tietoa siitä, onko naapurin tulipalosta ilmoitettu hätäkeskukseen
Uutiset | 25.7.2026 12:30
Ukraina iski jälleen syvälle Venäjälle
Uutiset | 25.7.2026 12:25
Jaakko heittää tänään kylmän kiven liian aikaisin – vesien viileneminen alkaa vasta elokuussa
Uutiset | 25.7.2026 10:30
Nasa joutui evakuoimaan viestintäasemansa maastopalojen tieltä Espanjassa
Uutiset | 25.7.2026 10:04
Sää jatkuu viikonloppuna vaihtelevana, helle kiertämässä Suomen
Uutiset | 25.7.2026 10:01
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Kirjat | Muualta muuttava on maaseudulla aina outolintu, uutuuskirja väittää
Uutiset | 19.7.2026 9:00
Kylmän sodan ja modernisoituvan maailman keskustajohtaja – tutkija korostaa Johannes Virolaisen merkitystä aatteellisena uudistajana
Uutiset | 18.7.2026 9:00
40-vuotias | Antti Kurvisella on keskustalle vakava viesti – ”Vain isoa kuunnellaan”
Uutiset | 11.7.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Historia | Saksan ilmaherruus muistetaan, mutta aluksi neuvostokoneet hallitsivat Espanjan taivaita – Messerschmitt Bf 109 unohtui hetkeksi tuhoisin seurauksin
Uutiset | 25.7.2026 21:30
Hutilointi ilmalämpöpumppujen kanssa yllättävän yleistä – kannattaa olla tietoinen asentavasta firmasta
Uutiset | 25.7.2026 21:10
Mitä jos pudotat puhelimen tai avaimet keräyssäiliöön roskienvientireissulla? – Toimi näin
Uutiset | 25.7.2026 20:15
Tiesitkö? – Maailmassa on paikka, jossa jylisee ikuinen ukkonen
Uutiset | 20.7.2026 22:05
Kysely: Suosituin lisuke uuden perunan kanssa ei ole silli
Uutiset | 16.7.2026 21:30
Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus
Uutiset | 19.7.2026 21:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Datakeskukset – sähköverkon lisääntyvä päänvaiva?
Mielipide | 24.7.2026 18:12
Lukijalta: Miksi Vantaan pitäisi lakata olemasta Vantaa?
Mielipide | 24.7.2026 17:56
Lukijalta: Carunan sähköverkot suomalaiseen omistukseen
Mielipide | 24.7.2026 17:49
Lukijalta: Metsissämme mätänee joka vuosi miljoonia euroja – ja kansanterveyttä
Mielipide | 23.7.2026 11:32

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Antti Kurvinen vaatii hallitukselta toimia Carunan saamiseksi suomalaisomistukseen: ”Herätys Multala ja Orpo!”
Uutiset | 24.7.2026 12:48
Kulmuni vaatii hallitukselta vastauksia Carunan omistuksesta: ”Selvittikö hallitus konsortion rakentamista Caruna-ostolle?”
Uutiset | 23.7.2026 14:07
Carunan omistajavaihdos kuohuttaa: Keskustan Siponen vaatii hallitukselta toimia sähköverkkojen palauttamiseksi suomalaisomistukseen
Uutiset | 23.7.2026 12:27
Kulmuni vaatii hallitukselta vastauksia Carunan omistuksesta: ”Selvittikö hallitus konsortion rakentamista Caruna-ostolle?”
Uutiset | 23.7.2026 14:07
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste