Facebook rajoitti väliaikaisesti Butshan murhiin liittyvien hashtagien käyttöä
Facebookin omistaja Meta Platforms kertoo rajoittaneensa väliaikaisesti sellaisten hashtagien käyttöä, jotka liittyvät Pohjois-Ukrainassa tapahtuneisiin siviilien kuolemiin. Asiasta kertoo uutistoimisto Reuters.
Kiovan pohjoispuolella sijaitsevasta Butshan kaupungista on löydetty lukuisia lähietäisyydeltä ammuttujen ihmisten ruumiita venäläisjoukkojen vetäytymisen jälkeen.
Metan tiedottaja Andy Stone sanoo, että automaattiset järjestelmät, jotka etsivät väkivaltaisia kuvia yhtiön omistamista sosiaalisen median palveluista Facebookista ja Instagramista, estivät hashtagien kuten #bucha ja #buchamassacre käytön.
− Tämä tapahtui automaattisesti näiden hashtagien yhteydessä julkaistun graafisen sisällön vuoksi. Kun ongelma tuli eilen tietoomme, poistimme nopeasti estot hashtagien käytöltä, Stone kirjoittaa Twitterissä.
Facebook ja Instagram sallivat väkivaltaisen sisällön julkaisemisen, kun jakamisen tarkoituksena on lisätä tietoisuutta mahdollisista ihmisoikeusloukkauksista, mutta poistavat sisällön, jos se on erityisen graafista tai väkivaltaa lietsovaa.
Palvelut myös lisäävät joihinkin väkivaltaa sisältäviin viesteihin varoitusmerkinnän, jota käyttäjien on klikattava ennen kuin he voivat nähdä viestien sisältämät kuvat.
Ihmisoikeusryhmät ovat kritisoineet Metan lähestymistapaa väkivaltaisen sisällön poistamiseen konfliktien aikana. Niiden mukaan Metan käytäntö poistaa tiedot palvelimilta 90 päivän jälkeen johtaa sotarikoksia koskevien kriittisten todisteiden häviämiseen.
Stonen mukaan Meta tutkii tapoja säilyttää tämäntyyppinen sisältö sen poistamisen jälkeen, erityisesti liittyen Ukrainan sotaan.