EU:n ulkosuhdejohtaja Kallas vierailulla Washingtonissa
EU:n ulkoasioiden ja turvallisuuspolitiikan korkea edustaja Kaja Kallas vierailee tänään ja huomenna Washingtonissa. Kallaksen on määrä vierailunsa aikana tavata muun muassa Yhdysvaltain ulkoministeri Marco Rubio.
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump järkytti taannoin kansainvälistä yhteisöä, kun hän kertoi olevansa valmis neuvotteluihin Venäjän presidentin Vladimir Putinin kanssa Ukrainan sodan päättämisestä ilman Euroopan maita tai Ukrainaa.
Asiaa maanantaina EU:n ulkoministerien kokouksen yhteydessä kommentoineen Kallaksen mukaan Venäjän kanssa voidaan neuvotella, mutta Euroopan ja Ukrainan on hyväksyttävä jokainen Ukrainaa ja Eurooppaa koskeva asia.
– Yhdysvalloista tulevat lausunnot saavat meidät kaikki huolestuneiksi. Mikä on transatlanttisten suhteiden tila, Kallas sanoi niin ikään maanantaina.
Hän sanoi kuitenkin olevansa luottavainen, että EU ja Yhdysvallat löytävät yhteisen sävelen.
– Meillä on aiemminkin ollut erimielisyyksiä, mutta olemme aina onnistuneet ratkaisemaan ne, ja odotamme näin käyvän nytkin.
Maanantaina Washingtonissa oli vierailulla puolestaan Ranskan presidentti Emmanuel Macron, joka tapasi Trumpin Valkoisessa talossa. Samana päivänä useita EU-maiden johtajia ja EU-johtajia kokoontui Ukrainaan, kun Venäjän hyökkäyssodan alkamisesta tuli kuluneeksi kolme vuotta.