Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Vakoilu

CIA:n värväyskampanja iskee Kiinan armeijan arkaan paikkaan

13.2.2026 22:17
Lue lisää 
Talous
Asiantuntijan mukaan Yhdysvaltojen presidentti Donald Trumpin tyyliin tuntuu kuuluvan kovistelu ja räväkät avaukset, mutta loppupeleissä esimerkiksi päivämääriä on siirretty ja niistä on joustettu. (Kuva: AFP / Lehtikuva)

Trumpin aiheuttama epävarmuus jää leijumaan kauppasopimusten solmimisen jälkeenkin

EK:n asiantuntijan mukaan Suomen ja EU:n pärjäämiseen Yhdysvalloissa vaikuttaa verrokkimaiden tullitaso
STT-Anna-Elina Perttula 8.7.2025 16:23, muokattu 8.7.2025 16:47
a– a+
Talous

EU:lle kaavailtu kymmenen prosentin yleistulli on tilanne, jonka kanssa pystyttäisiin elämään, vaikka taso onkin korkeampi kuin nykyiset keskimääräiset tullit. Näin arvioi Elinkeinoelämän keskusliitto EK:n kansainvälisestä kaupasta ja kauppapolitiikasta vastaava johtaja Timo Vuori.

Vuori kommentoi STT:lle Yhdysvaltojen tullien vaikutuksia Euroopan unioniin ja maailmantalouteen tiistaina iltapäivästä. Yhdysvaltojen presidentti Donald Trump kertoi maanantaina siirtävänsä tuontitullien voimaantuloa elokuuhun ja lähetti useille maille kirjeitä korkeammista tuontitulleista.

Yhdysvallat ja EU eivät ole vielä julkistaneet saavuttaneensa kauppasopimusta. Esimerkiksi Politico uutisoi maanantaina, että Yhdysvallat on tarjonnut EU:lle sopimusta kymmenen prosentin yleistulleista tietyin poikkeuksin.

Vuoren mukaan kymmenen prosentin yleistulli olisi melko odotettavissa oleva taso. Yhdysvaltojen tärkeän kauppakumppanin Britannian kanssa solmimassa kauppasopimuksessa yleistulliksi tuli kymmenen prosenttia. EU:n olisi ollut vaikea päästä tämän tason alle.

Yleistullin lisäksi eri tuotteille määrättävillä toimiala- ja tuotekohtaisilla tulleilla on suuri vaikutus. Näihin voi kuulua esimerkiksi terästä, autoja tai lääkkeitä. Uutistoimisto Reutersin lähteiden mukaan EU olisi saamassa yleistulliin rajoitettuja myönnytyksiä esimerkiksi lentokoneiden osista.

Tällä hetkellä Yhdysvallat on asettanut 50 prosentin tuontitullin EU:n teräs- ja alumiinituotteille, 25 prosentin tuontitullin autoille ja autojen osille sekä 10 prosentin perustullin useimmille muille tuotteille.

Vuori muistuttaa, että vaikka Suomen ja muiden EU-maiden tuotteet maksavat Yhdysvalloissa enemmän verrattuna paikallisesti tuotettuihin tullien vuoksi, voivat EU-valtiot silti saada kilpailuetua suhteessa muihin maihin.

– Jos verrokkimaiden tullit ovat korkeammat kuin meillä, vaikka Japanilla 25 prosenttia ja Kiinalla 30 prosenttia, tullit voivat Amerikan markkinalla suosia eurooppalaisia toimijoita. Pitää nähdä kolikon tämäkin puoli kun katsotaan kokonaisvaikutuksia.

Myös dollarin heikentyminen syö tullien negatiivista vaikutusta.

Trump lähetti maanantaina ensimmäiset tullikirjeensä Yhdysvaltojen kauppakumppaneille. Tavoitteena on painostaa maita kauppasopimuksiin.

Esimerkiksi Japanille ja Etelä-Korealle on kirjeiden perusteella tulossa 25 prosentin tuontitullit, jotka tulevat voimaan elokuussa. Mailla on mahdollisuus neuvotella parempia sopimuksia Yhdysvaltojen kanssa, kunhan tämä tapahtuu elokuun alkuun mennessä.

Suurin osa tullikirjeen saaneista maista sijaitsee Aasiassa.

Trumpin tullipäätösten taustalla voi Vuoren mukaan olla sekä poliittisia että kaupallisia syitä. Osa Aasian maista on perinteisesti suhtautunut kriittisesti Yhdysvaltoihin. Moni maista, joille on asetettu korkeita tulleja, toimii osana yhdysvaltalaisten yritysten alihankinta- ja tuotantoketjua. Trump voi myös pyrkiä kytkemään Aasian maita irti Kiinan vaikutuspiiristä, Vuori arvioi.

Tällä hetkellä Aasian osuus maailman talouskasvusta on reippaasti yli puolet. Mikäli Yhdysvallat kovasti kurittaa Aasian nousevia talouksia, se voi Vuoren mukaan pitkällä aikavälillä kääntyä maata itseään vastaan. Maat voivat myös kääntyä enemmän Kiinan tai jonkin muun maan suuntaan ja tämäkin voi olla pois Yhdysvalloilta.

Vaikka sopimukset vähentävätkin markkinoiden epävarmuutta, Vuori toteaa, että Trumpin ja tämän hallinnon kohdalla kauppasopimusten solmimisen jälkeenkin ilmaan voi jäädä kysymysmerkkejä.

– Totta kai lähtökohtaisesti oletamme ja toivomme, että diili kestää, Vuori sanoo.

Hän nostaa esiin presidentin valtaoikeudet asettaa hyvinkin nopeasti lisätulleja kansallisen turvallisuuden nimissä.

– Sopimus lisää jotain ennakoitavuutta ja poistaa epävarmuutta, mutta kyllä tässä jää vielä iso riski siitä, että suunta ja Trumpin mieli voivat muuttua ja voi tulla uusia yllätyksiä.

Vuoren mukaan mikäli sopimus ei pidä, EU:n vastatoimet ja reaktiot jyrkkenevät. Tällöin ollaan jo lähellä kauppasotaa. Hän toivoo, että sopimuksen myötä EU ja Yhdysvallat siirtyvät mahdollisesta tullisodasta jonkinlaiseen korotettujen tullien uuteen normaaliin.

Vuori uskoo, että EU pysyy yhtenäisenä kauppasopimuksesta neuvoteltaessa ja mahdollisten yllätysten kohdalla.

Trumpin hallinnolla on mahdollisuus asettaa yksittäisille EU-maille korkeampia tulleja kuin muille. Näin voisi käydä, jos Trump esimerkiksi haluaisi asettaa Espanjalle korkeammat tullit, mikäli maa ei sitoudu Naton puolustusmenotavoitteeseen.

– Varmasti tällaisessa tilanteessa EU yhteisenä rintamana reagoisi ja asettaisi vastatoimia, Vuori toteaa.

Hän korostaa, että Trumpin tyyliin tuntuu kuuluvan kovistelu ja räväkät avaukset, mutta loppupeleissä esimerkiksi päivämääriä on siirretty ja niistä on joustettu.

Suurimman haastajan Kiinan kanssa on saatu aikaan jonkinlainen sopimus. Vuori pitäisi merkillisenä, jos Trump haluaisi kiihdyttää kauppasotaa ja jarruttaa talousyhteistyötä länsimaisten liittolaisten ja kumppanien kanssa.

– Yhdysvallat tarvitsee länsimaisia liittolaisia, jos meinaa Kiinan kanssa pärjätä taloudessa ja turvallisuudessa.

Lue myös

Reuters: EU ei ole saamassa tullikirjettä Yhdysvalloilta

Uutistoimiston mukaan EU on lähellä tullisopimuksen aikaansaamista Trumpin hallinnon kanssa
8.7.2025 10:32

EK: Epävarmuutta vähentävä diili on parempi kuin kauppasota

Elinkeinoelämän keskusliitto EK näkee, että epävarmuutta vähentävä tullisopimus on parempi vaihtoehto kuin kauppasota...
7.7.2025 15:16

Trump uhkaa asettaa BRICS-maille ylimääräiset kymmenen prosentin tuontitullit

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump uhkaa asettaa BRICS-maille ylimääräiset kymmenen prosentin tullit. Hän kertoo...
7.7.2025 10:33

Aihetunnisteet

Euroopan unioni Talous tullipolitiikka tullit tuontitullit Yhdysvallat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Säähän tulossa käänne
Uutiset | 9.2.2026 2:31
Miksi hallitus sulloo lisää rahaa kaupan jättiläisten taskuihin? Oppositio vaati hallitusta perumaan yhteisöveron alentamisen
Uutiset | 12.2.2026 18:04
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Tutkimus: Tämä määrä kahvia päivässä voi alentaa dementiariskiä lähes viidenneksellä
Uutiset | 10.2.2026 21:35
Yksi asia ratkaisee, jatkuuko Ozempicin käyttö 
Uutiset | 12.2.2026 21:49
Eläketurvakeskus: Tämä on suomalaisten keskimääräinen eläköitymisikä
Uutiset | 13.2.2026 9:45
Tuttu tuote on kaikkein ”huonoin” ruoka ihmiselle, sanovat asiantuntijat MTV:lle
Uutiset | 10.2.2026 21:31
Jäätyvä AdBlue toi ongelmia dieselautoilijoille – Pohjoisen mepit vaativat EU:lta toimia
Uutiset | 12.2.2026 16:15
Tutkimus: Tämä peli vähensi dramaattisesti dementiariskiä – ”Hämmästyttävää”
Uutiset | 12.2.2026 21:38
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Ovaska sätti hallituksen länsiradan rahoista – ”Hulluuden huippu saavutettu”
Uutiset | 10.2.2026 17:40
Säähän tulossa käänne
Uutiset | 9.2.2026 2:31
Tutkimus: Tämä määrä kahvia päivässä voi alentaa dementiariskiä lähes viidenneksellä
Uutiset | 10.2.2026 21:35
Tuttu tuote on kaikkein ”huonoin” ruoka ihmiselle, sanovat asiantuntijat MTV:lle
Uutiset | 10.2.2026 21:31
Aivoverenkiertohäiriö on naisten yleisimpiä kuolinsyitä – Tuore tutkimus paljastaa, mikä ruokavalio pienentää riskiä
Uutiset | 5.2.2026 21:54
Miksi hallitus sulloo lisää rahaa kaupan jättiläisten taskuihin? Oppositio vaati hallitusta perumaan yhteisöveron alentamisen
Uutiset | 12.2.2026 18:04
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21
FT: USA vaatii Ukrainaa luovuttamaan Donbasin – Se on turvatakuiden ehto
Uutiset | 27.1.2026 11:34

Uusimmat

Kuin preparaattia ryystäisi – korealainen käärmeviina kiehtoo monia, mutta eksoottisessa juomassa on riskinsä
Uutiset | 13.2.2026 22:35
CIA:n värväyskampanja iskee Kiinan armeijan arkaan paikkaan
Uutiset | 13.2.2026 22:17
Maksatko sinäkin täysin turhasta? Yli miljoonalla suomalaisella on jo tämä etu
Uutiset | 13.2.2026 22:15
Lihavuusekspertti: Ylipainoisuuden syy on aivoissa – nämä ovat painonhallinnan ”kultaiset säännöt”
Uutiset | 13.2.2026 22:09
Raportti: Trumpin tullit maksavat amerikkalaisille 1 000 dollaria per kotitalous
Uutiset | 13.2.2026 21:45
Yhdysvallat siirsi tuhansia vangittuja Isis-taistelijoita Syyriasta Irakiin
Uutiset | 13.2.2026 18:58
”Ihan hyvä ulkoilupäivä” – Lauantaina herätään kirpakoissa pakkaslukemissa
Uutiset | 13.2.2026 18:11
Yhdysvalloista arvovaltainen puolustuspuhe Natolle – ”USA:n kansallisen turvallisuuden kulmakivi”
Uutiset | 13.2.2026 17:44
Kauppa vastaa nyt ministerille – Näin hallituksen hanke voi nostaa ruuan hintaa
Uutiset | 13.2.2026 17:26
Influenssakausi on nyt huipussaan
Uutiset | 13.2.2026 17:10
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Kaikkonen esittää Suomen sodan ajan joukkojen kasvattamista 50 000 sotilaalla
Uutiset | 12.2.2026 18:00
Espoon kaupungin verran työttömiä – Keskusta ja Liike Nyt jättivät välikysymyksen ja syyttävät hallitusta toimettomuudesta
Uutiset | 10.2.2026 15:25
Miten Venäjän kanssa toimitaan, jos Ukrainassa tulee rauha? Entinen Moskovan-suurlähettiläs avaa asiaa uudessa kirjassaan
Uutiset | 9.2.2026 18:22

Päivän sää

loader-image
Lontoo, GB
21:52, 13/02/2026
weather icon 4°C
Daily Forecast Ennuste
Tomorrow 00:0014/02/2026
weather icon
3° / 4°°C 0 mm 0% 19 Km/h 79 % 1002 hPa 0 mm/h
Tomorrow 03:0014/02/2026
weather icon
2° / 3°°C 0 mm 0% 17 Km/h 77 % 1006 hPa 0 mm/h
Tomorrow 06:0014/02/2026
weather icon
2° / 2°°C 0 mm 0% 15 Km/h 70 % 1012 hPa 0 mm/h
Tomorrow 09:0014/02/2026
weather icon
2° / 2°°C 0 mm 0% 13 Km/h 70 % 1016 hPa 0 mm/h
Tomorrow 12:0014/02/2026
weather icon
5° / 5°°C 0 mm 0% 12 Km/h 55 % 1018 hPa 0 mm/h
Weather from OpenWeatherMap

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kuin preparaattia ryystäisi – korealainen käärmeviina kiehtoo monia, mutta eksoottisessa juomassa on riskinsä
Uutiset | 13.2.2026 22:35
CIA:n värväyskampanja iskee Kiinan armeijan arkaan paikkaan
Uutiset | 13.2.2026 22:17
Maksatko sinäkin täysin turhasta? Yli miljoonalla suomalaisella on jo tämä etu
Uutiset | 13.2.2026 22:15
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kauppa päättää ruoan hinnasta
Mielipide | 13.2.2026 12:28
Lukijalta: Eläkkeitä pitää korottaa eikä leikata
Mielipide | 13.2.2026 10:36
Lukijalta: Hyvin edennyt Pohjoisen ohjelma tarvitsee jatkon
Mielipide | 13.2.2026 10:21
Lukijalta: Nuorille työtä Pohjois-Karjalasta
Mielipide | 12.2.2026 13:00
Lukijalta: Eläkeläiset ovat jo osallistuneet talkoisiin
Mielipide | 11.2.2026 10:45
Lukijalta: Onko tarkoitus jälleen kerran viedä eläkeläisiltä tuhkatkin pesästä?
Mielipide | 5.2.2026 9:04
Lukijalta: Mistä sinä olet valmis luopumaan?
Mielipide | 6.2.2026 13:57
Lukijalta: Sukupolvien välinen sopimus horjuu
Mielipide | 10.2.2026 9:55

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustakolmikko: Onko Puolustusvoimille annettu Räjähdekeskusta koskeva selvityspyyntö?
Uutiset | 13.2.2026 10:07
Keskustanuoret: Luovan alan tekijöiden asemasta on huolehdittava – ”Tarvitsemme näkyviä toimia”
Uutiset | 13.2.2026 9:28
Keskustanuoret: Nuoria ei voi pakottaa ottamaan lainaa arjesta selviytymiseen
Uutiset | 10.2.2026 15:03
Keskustakolmikko: Onko Puolustusvoimille annettu Räjähdekeskusta koskeva selvityspyyntö?
Uutiset | 13.2.2026 10:07
Pudasjärveltä Kuopion Keskustan johtoon – Miriam Putula-Vasari haluaa vapauttaa puolueen vanhoista traumoista
Uutiset | 7.2.2026 10:40
Keskustanuoret: Nuoria ei voi pakottaa ottamaan lainaa arjesta selviytymiseen
Uutiset | 10.2.2026 15:03
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste