Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kasvit

Tee tämä nyt huonekasveillesi – ”Muuten kasvi kasvattaa vain juuria”

22.3.2026 21:45
Lue lisää 
EU
Jutta Urpilaisen yhtenä suurena huolena on, jäävätkö lapset köyhimmissä maissa pysyvästi koulutuksen ulkopuolelle, eivätkä koskaan palaa pulpetin taakse pandemian jälkeen (Kuva: Jussi Nukari / Lehtikuva)

EU:n kumppanuuskomissaari Urpilainen aikoo nostaa koulutukseen suunnattuja kehitysyhteistyövaroja

Urpilainen on huolissaan siitä, että kaikkein köyhimmissä maissa lapsia jää koronaviruspandemian jälkeen pysyvästi koulutuksen ulkopuolelle.
Heta Hassinen / STT 13.12.2020 14:30, muokattu 13.12.2020 15:14
a– a+
EU

Koronaviruskriisin hoitaminen on täyttänyt merkittävän osan Jutta Urpilaisen ensimmäisestä komissaarivuodesta. Komissiossa Urpilaisen tonttia ovat Euroopan unionin kansainväliset kumppanuudet, eli esimerkiksi EU:n kehitysyhteistyörahojen hallinnointi ja kohdentaminen.

Urpilainen pitää koronaviruskriisiin vastaamisessa kaikkein vaikeimpana osana sitä, miten pystytään hallitsemaan taloudellisia ja sosiaalisia vaikutuksia, jotka iskevät väistämättä ihmisten elämiin koronarajoitustoimien vuoksi.

Miten koronaviruspandemian vaikutukset näkyvät maailmassa?

–  Viimeisten vuosikymmenien aikana on nähty myönteistä maailmanlaajuista kehitystä monella yhteiskunnan osa-alueella, mutta nyt on huolestuttavaa, että koronapandemian vuoksi olemme ottaneet todella suurta takapakkia.

Konkreettinen esimerkki on koulutus. Jos katsoo lukuja, niin vuosi sitten tähän aikaan 260 miljoonaa lasta ei käynyt koulussa. Viime keväänä Unicefin mukaan 1,6 miljardia lasta ei päässyt ainakaan hetkellisesti fyysisesti paikan päälle kouluihin. Toki tiedämme, että monessa maassa oli käytössä etäopetusta, mutta se toimi toisissa paikoissa paremmin kuin toisissa. Toisaalta tiedämme myös, että esimerkiksi Afrikassa 60 prosenttia väestöstä on edelleen digitaalisten palveluiden ulkopuolella.

Suurena huolena on, jäävätkö köyhimmissä maissa nämä lapset pysyvästi koulutuksen ulkopuolelle, eivätkä he koskaan palaa pulpetin taakse pandemian jälkeen. Sen vuoksi olen päättänyt, että EU:ssa nostamme tulevan budjettikauden aikana koulutukseen suunnattujen kehitysyhteistyövarojen määrää. Tavoitteena on, että koulutukseen menisi vähintään 10 prosenttia kehitysyhteistyövaroista, kun tällä hetkellä luku on 7 prosenttia.

On todettu, että yksikään maa ei ole turvassa koronavirukselta ennen kuin kaikki ovat turvassa. Miten EU pyrkii varmistamaan sen, että tarpeeksi ihmisiä saadaan rokotettua koronavirusta vastaan ympäri maailmaa?

–  EU:han on ollut alusta asti hyvin aktiivinen koronarokotteen kehittämistyössä ja rahoittamisessa sekä viruksen hoitoon liittyvän tutkimuksen rahoittamisessa. Totta kai Euroopan unioni haluaa rokottaa omat kansalaisensa, mutta samaan aikaan kannamme vastuuta siitä, että rokote saavuttaa myös maailman köyhimpien maiden kansalaisia. Olemme rahoittaneet merkittävästi Covax-yhteistyövälinettä, jonka kautta voimme välittää rokotteita myös näihin köyhimpiin maihin. Vielä on vaikea arvioida sitä, milloin rokotukset etenevät köyhimpiin maihin, koska emme vielä tiedä varmaksi sitäkään, missä aikataulussa pääsemme rokottamaan EU-maiden kansalaisia.

Kaikki arviot lähtevät siitä, että ensi vuoden alkupuoliskolla olisimme tilanteessa, jossa rokotteet olisivat käytettävissä.

Mikä on ensimmäisen komissaarivuotesi suurin saavutus?

–  On vaikeaa mainita vain yhtä. Alkuun valmistelimme Afrikka-strategian, joka oli iso ponnistus. Strategian toimeenpano ei ole edennyt aivan niin kuin ajattelimme, koska koronaviruspandemiaan liittyvät rajoitustoimet ovat estäneet fyysisten tapaamisten järjestämisen.

Pandemian maailmanlaajuisiin vaikutuksiin vastataksemme rakensimme EU:ssa yhteisen rahoituspaketin, jonka kokonaissumma oli 38,5 miljardia euroa. Siinä suunnattiin uudelleen rahoitusta esimerkiksi humanitaariseen apuun ja kumppanimaidemme terveydenhuoltojärjestelmien tukemiseen.

Toivon, että koronavuodesta jää jälkeen se yhteishenki, jolla EU-jäsenmaat, komissio ja eurooppalaiset rahoituslaitokset ovat toimineet yhdessä ongelmien ratkaisemiseksi.

Viime viikolla saavutettiin myös poliittinen sopu uudesta kumppanuussopimuksesta EU:n ja 79 Afrikan, Karibian ja Tyynenmeren maan kanssa.

Neuvottelut olivat pitkä, kaksi vuotta kestänyt prosessi, ja hyppäsin vuosi sitten mukaan liikkuvaan junaan. Tämä viimeinen vuosi on ollut valtava rutistus sopimuksen viimeistelemiseksi.

Mitä konkreettista hyötyä uudesta kumppanuussopimuksesta on yksittäiselle jäsenmaalle, kuten Suomelle?

–  Tämä Post Cotonou -sopimus on laaja puitesopimus EU:n yhteistyölle 79 muun maan kanssa. Siinä otetaan kantaa esimerkiksi ilmastokysymyksiin, hyvään hallintoon, demokratiaan, ihmisoikeuksien ja tasa-arvon edistämiseen. Yksi konkreettinen asia koskee maahanmuuttoa. Puitesopimuksessa määritellään aiempaa paremmin, millaisten raamien puitteissa maahanmuuttoa hoidetaan näiden 79 maan ja EU:n välillä. Sopimuksen liitteessä ovat maahantulijoiden palauttamista ja takaisinottoa koskevat operatiiviset säännökset. Tämä ei poista sitä, etteivätkö jäsenmaat voisi tehdä kahdenvälisiä palautussopimuksia kumppanimaiden kanssa, mutta nyt on selkeä raami sille, miten toimia, kun EU-maista palautetaan kielteisen oleskeluluvan saaneita henkilöitä lähtömaihin.

Millainen vastoinkäyminen loppuvuoteen suunnitellun EU:n ja Afrikan unionin välinen huippukokouksen peruuntuminen oli?

–  Olimme toivoneet, että huippukokous olisi pystytty järjestämään, ja valmistelut sitä varten olivat käynnissä. Luulen, että odotuksia oli paljon puolin ja toisin. Katsoimme tärkeäksi sen, että kokous olisi voitu järjestää fyysisenä, mutta sehän ei tässä pandemiatilanteessa tullut kyseeseen. Näen kuitenkin, että asiat menevät eteenpäin.

Meillä on tälläkin viikolla ollut korkean tason virtuaalitilaisuuksia esimerkiksi digitaalisesta yhteistyöstä ja tutkimusyhteistyöstä, joten kumppanuutta vahvistetaan jatkuvasti politiikan eri osa-alueilla. Huippukokous pystytään toivottavasti järjestämään ensi vuonna.

Lue myös

Idän uhka herättää levottomuutta: "Meitä palvelisi parhaiten EU:n täysjäsenyys"

Norjan pitäisi pyrkiä jälleen Euroopan unionin jäseneksi, sanoo maan suurimman oppositiopuolueen, konservatiivisen Høyren puheenjohtaja...
22.3.2026 22:02

Tee tämä nyt huonekasveillesi – "Muuten kasvi kasvattaa vain juuria"

Otollinen aika huonekasvien mullan vaihdolle on käsillä nyt. Ei silti haittaa, vaikka mullanvaihto...
22.3.2026 21:45

Näin työnantajat hyödyntävät tekoälyä rekrytoinnissa

Suomalaiset työnantajat käyttävät tekoälyä rekrytoinnissa vielä melko vähän ja varovaisesti, kertoo työnhakupalvelu Duunitorin...
22.3.2026 21:31

Aihetunnisteet

EU Jutta Urpilainen komissaari

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Suomalaistutkijat löysivät rintasyövän etenemistavan  – löytö voi mahdollistaa täsmähoidot
Uutiset | 19.3.2026 20:58
Iran aikoo päästää Japanin alukset läpi Hormuzinsalmesta
Uutiset | 21.3.2026 12:03
Sää: Maaliskuun lopusta on tulossa jännitysnäytelmä
Uutiset | 21.3.2026 2:01
Lidlin kokeilu puri: Suuri muutos ostoskäyttäytymiseen
Uutiset | 21.3.2026 20:12
Vetehinen-luokan sukellusveneet olivat nuoren tasavallan vedenalainen nyrkki – yllätetty vihollinen koki kauhun hetkiä pimeällä Ahvenanmerellä
Uutiset | 21.3.2026 21:10
CNN: F-35-hävittäjä teki pakkolaskun iranilaistulituksen vuoksi
Uutiset | 20.3.2026 12:57
Ennuste: Monia piinaava tukala ilmiö iskee viikonloppuna
Uutiset | 20.3.2026 21:02
Putin lähetti iranilaisille tervehdyksen
Uutiset | 21.3.2026 13:23
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31
Hälytyskellot soivat: Välitön ja vakava uhka EU:n merialueella
Uutiset | 17.3.2026 11:31
”Musta kuolema” nousi Falklandin sodan legendaksi – argentiinalaiset pakenivat kauhuissaan poikkeuksellista brittihävittäjää
Uutiset | 18.3.2026 21:22
Peking vaatii Taiwania alistumaan – syynä Iranin sota
Uutiset | 18.3.2026 23:03
Suomalaistutkijat löysivät rintasyövän etenemistavan  – löytö voi mahdollistaa täsmähoidot
Uutiset | 19.3.2026 20:58
Kylmä suihku: ”Vihan veljet” uhkaavat Euroopan maita
Uutiset | 18.3.2026 22:02
Millaista kahvia juot? Todella monen suomalaisen kannattaisi vaihtaa
Uutiset | 16.3.2026 20:58
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40

Uusimmat

Idän uhka herättää levottomuutta: ”Meitä palvelisi parhaiten EU:n täysjäsenyys”
Uutiset | 22.3.2026 22:02
Tee tämä nyt huonekasveillesi – ”Muuten kasvi kasvattaa vain juuria”
Uutiset | 22.3.2026 21:45
Näin työnantajat hyödyntävät tekoälyä rekrytoinnissa
Uutiset | 22.3.2026 21:31
Kovaa ryöpytystä eurooppalaisille: Nyt Trump voi hylätä Ukrainan
Uutiset | 22.3.2026 21:02
Nuorten tulevaisuusuusko romahti: Lukiolainen Sini ei uskalla enää unelmoida isoista asioista
Uutiset | 22.3.2026 9:01
Uskoisitko? Orkidea voi kesällä kukkia myös ulkona koivujen keskellä
Uutiset | 21.3.2026 21:45
Outo tunne kurkussa? – Näissä tilanteissa lääkäriin
Uutiset | 21.3.2026 21:31
Vetehinen-luokan sukellusveneet olivat nuoren tasavallan vedenalainen nyrkki – yllätetty vihollinen koki kauhun hetkiä pimeällä Ahvenanmerellä
Uutiset | 21.3.2026 21:10
Lidlin kokeilu puri: Suuri muutos ostoskäyttäytymiseen
Uutiset | 21.3.2026 20:12
Näin asiantuntijat kommentoivat USA:n päätöstä iranilaisöljyn myynnistä
Uutiset | 21.3.2026 17:33
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Viljelijät järjestävät uutta kriisikokousta – MTK-johtaja Tero Hemmilä näkee kuohunnassa vaaranpaikan
Uutiset | 19.3.2026 7:31
”Kasvu ei tule enää maakunnista” – Keskustan ex-nuorisojohtajat kertovat, miksi puolueen kannatus mataa
Uutiset | 19.3.2026 8:30
Hyvästi paikallinen yhteistyö – Uusi laki rikkoo kuntien toimivia palveluita
Uutiset | 17.3.2026 15:52

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Idän uhka herättää levottomuutta: ”Meitä palvelisi parhaiten EU:n täysjäsenyys”
Uutiset | 22.3.2026 22:02
Tee tämä nyt huonekasveillesi – ”Muuten kasvi kasvattaa vain juuria”
Uutiset | 22.3.2026 21:45
Näin työnantajat hyödyntävät tekoälyä rekrytoinnissa
Uutiset | 22.3.2026 21:31
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Onko Suomi rakentamassa globaalia vastavoimaa Yhdysvalloille?
Mielipide | 20.3.2026 17:31
Lukijalta: Järjestöt – turhaa byrokratiaa vai yhteiskunnan selkäranka?
Mielipide | 20.3.2026 12:17
Lukijalta: Miksi ydinenergialain rajoitukset suojaavat paremmin kuin ydinsota
Mielipide | 20.3.2026 12:14
Lukijalta: Mustikkamehu kahvin tilalle
Mielipide | 20.3.2026 12:13
Lukijalta: Leskeneläke on olemassa siksi, että se mahdollistaa toimeentulon
Mielipide | 16.3.2026 18:39
Lukijalta: Karjalan mänty muistuttaa harkinnasta
Mielipide | 17.3.2026 18:07
Lukijalta: Mustikkamehu kahvin tilalle
Mielipide | 20.3.2026 12:13
Lukijalta: Koulun palattava perusasioihin
Mielipide | 16.3.2026 14:48

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustayrittäjät: YEL- ja TyEL-vakuutuksien yhdistäminen selvitettävä
Uutiset | 20.3.2026 16:11
Huoli nuorten toivottomuudesta leviää: ”Tähän Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa”
Uutiset | 18.3.2026 11:48
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
Huoli nuorten toivottomuudesta leviää: ”Tähän Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa”
Uutiset | 18.3.2026 11:48
Keskustayrittäjät: YEL- ja TyEL-vakuutuksien yhdistäminen selvitettävä
Uutiset | 20.3.2026 16:11
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste