Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kasvit

Uskoisitko? Orkidea voi kesällä kukkia myös ulkona koivujen keskellä

21.3.2026 21:45
Lue lisää 
EU
Keskusta ei hyväksy leikkauksia maataloustukiin, vaan esittää lisärahaa maaseudun kehittämiseen. (Kuva: Paula Åström)

EU:n budjettia voidaan kasvattaa kevyesti, sanovat hallituskokelaat – maataloustukien leikkaus on herkkä paikka keskustalle, SDP tasapainottelee

STT-Anniina Luotonen 13.5.2019 10:27, muokattu 13.5.2019 10:37
a– a+
EU

EU:n budjetin koosta ei tule suurta riitaa, jos hallitukseen päätyvät nyt Säätytalolla olevat puolueet.

Hallituskokelaat eli SDP, keskusta, vihreät, vasemmistoliitto ja RKP ovat kaikki valmiita kasvattamaan EU:n budjettia kevyesti, jos se on tarpeen kokonaisuuden kannalta.

EU-maat neuvottelevat parasta aikaa rahan käytöstä vuosina 2021–2027. Neuvottelut ovat tärkeät, koska päätökset vaikuttavat suoraan siihen, mitä Euroopan unioni tulevaisuudessa tekee ja mihin suuntaan se kehittyy.

Brexitin takia neuvottelut ovat aiempaa vaikeammat, koska Britannia jättää budjettiin tuntuvan aukon. Samaan aikaan EU:lle on hahmoteltu paljon uusia menoja puolustusrahastoon, maahanmuuton hallintaan, ilmastotoimiin ja tutkimukseen.

Yhtälössä leikkauslistalle olisivat joutumassa maatalousrahat ja alueiden kehitysrahat.

STT kysyi puolueilta, olisivatko ne valmiita kasvattamaan budjettia, joka on nyt noin yhden prosentin EU:n bruttokansantulosta. Komissio on esittänyt kasvattamista noin 1,11 prosenttiin.

SDP:n mielestä komission budjettiesitys on oikeansuuntainen. Suomen tarkka kanta voidaan puolueen mukaan päättää vasta myöhemmin. Myös keskusta on valmis joustamaan budjetin koosta.

– Neuvotteluissa on kyettävä katsomaan kokonaisuutta. Tärkeintä on, että käytetylle yhteiselle rahalle saadaan selkeää lisäarvoa jäsenvaltioille, keskustasta linjataan.

Vasemmistoliitto vahvistaisi EU:n budjettia ensisijassa luomalla unionille omia rahoituslähteitä. Puolue verottaisi vihreiden tavoin muun muassa lentämistä.

Myös vihreät olisi valmis kasvattamaan maltillisesti unionin omia tuloja ja budjettia. RKP ”sietäisi pientä kasvua, jos tarpeen”.

Puheenjohtajamaan vastuu alkaa jo painaa, sillä Suomen odotetaan toimivan budjettineuvotteluissa välittäjänä. EU-maat yrittävät löytää yhteisymmärrystä rahoista syksyllä.

Aikataulua pidetään tiukkana, joten voi hyvin olla, että päätökset venyvät.

Leikkauslistalle ehdotetut maatalousrahat ovat perinteisesti olleet Suomelle tärkeitä. Toissa vuonna Suomi sai EU:sta 1,5 miljardia euroa, josta vajaa 60 prosenttia oli maatalousrahoja.

Maatalousbudjetti jakautuisi jatkossakin kahteen osaan, jotka olisivat tuottajille menevät suorat tuet sekä maaseudun kehittäminen. SDP ottaa kantaa varovasti.

– Suomen kannalta EU:n yhteisessä maatalouspolitiikassa maaseudun kehittämisvarojen turvaaminen on keskeistä, puolue toteaa.

Keskusta ei leikkauksia hyväksy.

– Päinvastoin esitämme lisää rahaa maatalouden kakkospilariin (maaseudun kehittäminen).

Maatalouden osuus EU:n budjetissa on pienentynyt jyrkästi viime vuosikymmeninä. Vielä 80-luvulla maatalouteen suunnattiin 70 prosenttia, kun seuraavalla budjettikaudella osuus voisi komission mukaan olla noin 30 prosenttia.

Vasemmistoliiton mielestä maataloustukia tarvitaan, mutta pidemmällä aikavälillä tukiriippuvuutta pitäisi vähentää. Vihreät ”siirtäisi rahoitusta maataloustuista asteittain muihin Euroopan tulevaisuuden avainkysymyksiin”.

– EU:n maataloustukijärjestelmää tulee kehittää ympäristön ja ilmaston kannalta kestävämpään ja eläinten kannalta eettisempään suuntaan, esimerkiksi suosimaan kasvisproteiinien tuotantoa.

Oppositioon tällä tietoa menevät perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit eivät kasvattaisi budjettia.

– Koheesiotukia pitää vähentää. EU:n turvonnutta hallintoa on karsittava kovalla kädellä. Ulkosuhdehallinto on hyvä esimerkki, perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho vastaa.

Kokoomus on tulevien hallituspuolueiden linjoilla. Suomen pitäisi sen mielestä olla valmis maksamaan jonkin verran lisää EU:n budjettiin.

– Olisi epärehellistä väittää, että samanaikaisesti voidaan lisätä uusia menoja, säilyttää vanhat ja pitää silti kiinni kuluvan budjettikauden jäsenmaksujen tasosta.

Lue myös

Maaseudun Tulevaisuus: Neljännes kansasta nostaisi EU-jäsenmaksua, jos sillä turvattaisiin maatalous ja aluepolitiikka

Kansalaisista joka neljäs on valmis nostamaan Suomen jäsenmaksua EU:lle maaseutusyistä. Nostamista vastaan on...
13.5.2019 11:33

Keskustameppi Elsi Katainen ja puolueen varapuheenjohtaja Kulmuni jyrähtävät: Maatalous ja aluekehitys eivät saa mennä lahtipenkkiin EU:n tulevalla rahoituskaudella

Euroopan parlamentin jäsen Elsi Kataisen (kesk. /ALDE) mukaan perussuomalaisten ja kristillisten linjaukset EU-budjetin...
13.5.2019 11:42

Aihetunnisteet

Maatalous maataloustuet maataloustuki

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Suomalaistutkijat löysivät rintasyövän etenemistavan  – löytö voi mahdollistaa täsmähoidot
Uutiset | 19.3.2026 20:58
CNN: F-35-hävittäjä teki pakkolaskun iranilaistulituksen vuoksi
Uutiset | 20.3.2026 12:57
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Kuusi maata sanoo olevansa valmiita ryhtymään toimiin varmistaakseen Hormuzinsalmen turvallisuuden
Uutiset | 19.3.2026 17:19
Historia | Yhden megabitin mikrosiru oli DDR:lle valtava ponnistus, läpimurto ja tragedia – vain vuoden kuluttua koko valtio luhistui
Uutiset | 19.3.2026 21:20
Öljynjalostamo tulessa Kuwaitissa – Netanjahu: ”Olemme voittamassa ja Iran on tuhoutumassa”
Uutiset | 20.3.2026 14:48
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Ennuste: Monia piinaava tukala ilmiö iskee viikonloppuna
Uutiset | 20.3.2026 21:02
”Musta kuolema” nousi Falklandin sodan legendaksi – argentiinalaiset pakenivat kauhuissaan poikkeuksellista brittihävittäjää
Uutiset | 18.3.2026 21:22
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31
Hälytyskellot soivat: Välitön ja vakava uhka EU:n merialueella
Uutiset | 17.3.2026 11:31
”Musta kuolema” nousi Falklandin sodan legendaksi – argentiinalaiset pakenivat kauhuissaan poikkeuksellista brittihävittäjää
Uutiset | 18.3.2026 21:22
Peking vaatii Taiwania alistumaan – syynä Iranin sota
Uutiset | 18.3.2026 23:03
Kylmä suihku: ”Vihan veljet” uhkaavat Euroopan maita
Uutiset | 18.3.2026 22:02
Millaista kahvia juot? Todella monen suomalaisen kannattaisi vaihtaa
Uutiset | 16.3.2026 20:58
Kuusi maata sanoo olevansa valmiita ryhtymään toimiin varmistaakseen Hormuzinsalmen turvallisuuden
Uutiset | 19.3.2026 17:19
Historia | Patterit pienemmälle, valot sammuksiin – vuoden 1973 öljykriisi muutti dramaattisesti suomalaisten arjen
Uutiset | 14.3.2026 21:15
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31

Uusimmat

Uskoisitko? Orkidea voi kesällä kukkia myös ulkona koivujen keskellä
Uutiset | 21.3.2026 21:45
Outo tunne kurkussa? – Näissä tilanteissa lääkäriin
Uutiset | 21.3.2026 21:31
Vetehinen-luokan sukellusveneet olivat nuoren tasavallan vedenalainen nyrkki – yllätetty vihollinen koki kauhun hetkiä pimeällä Ahvenanmerellä
Uutiset | 21.3.2026 21:10
Lidlin kokeilu puri: Suuri muutos ostoskäyttäytymiseen
Uutiset | 21.3.2026 20:12
Näin asiantuntijat kommentoivat USA:n päätöstä iranilaisöljyn myynnistä
Uutiset | 21.3.2026 17:33
Yli neljännesmiljoona ihmistä bailasi, kun supersuosittu poikabändi teki paluun
Tarinat | 21.3.2026 15:51
Valtonen Ylelle: Suomi ei lähetä kalustoaan Hormuzinsalmen avaamiseksi
Uutiset | 21.3.2026 15:20
Israel: Hyökkäykset Iraniin kiihtyvät tulevalla viikolla
Uutiset | 21.3.2026 14:24
Avantosaunojen verotus nousee – Ovaska: ”Tämä pitää korjata”
Uutiset | 21.3.2026 13:59
IAEA selvittää väitettyä hyökkäystä ydinlaitokseen Iranissa
Uutiset | 21.3.2026 13:34
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Viljelijät järjestävät uutta kriisikokousta – MTK-johtaja Tero Hemmilä näkee kuohunnassa vaaranpaikan
Uutiset | 19.3.2026 7:31
”Kasvu ei tule enää maakunnista” – Keskustan ex-nuorisojohtajat kertovat, miksi puolueen kannatus mataa
Uutiset | 19.3.2026 8:30
Hyvästi paikallinen yhteistyö – Uusi laki rikkoo kuntien toimivia palveluita
Uutiset | 17.3.2026 15:52

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Uskoisitko? Orkidea voi kesällä kukkia myös ulkona koivujen keskellä
Uutiset | 21.3.2026 21:45
Outo tunne kurkussa? – Näissä tilanteissa lääkäriin
Uutiset | 21.3.2026 21:31
Vetehinen-luokan sukellusveneet olivat nuoren tasavallan vedenalainen nyrkki – yllätetty vihollinen koki kauhun hetkiä pimeällä Ahvenanmerellä
Uutiset | 21.3.2026 21:10
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Onko Suomi rakentamassa globaalia vastavoimaa Yhdysvalloille?
Mielipide | 20.3.2026 17:31
Lukijalta: Järjestöt – turhaa byrokratiaa vai yhteiskunnan selkäranka?
Mielipide | 20.3.2026 12:17
Lukijalta: Miksi ydinenergialain rajoitukset suojaavat paremmin kuin ydinsota
Mielipide | 20.3.2026 12:14
Lukijalta: Mustikkamehu kahvin tilalle
Mielipide | 20.3.2026 12:13
Lukijalta: Leskeneläke on olemassa siksi, että se mahdollistaa toimeentulon
Mielipide | 16.3.2026 18:39
Lukijalta: Karjalan mänty muistuttaa harkinnasta
Mielipide | 17.3.2026 18:07
Lukijalta: Ovatko äidinkielen opettajat kiinnostuneet matematiikasta?
Mielipide | 11.3.2026 13:13
Lukijalta: Koulun palattava perusasioihin
Mielipide | 16.3.2026 14:48

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustayrittäjät: YEL- ja TyEL-vakuutuksien yhdistäminen selvitettävä
Uutiset | 20.3.2026 16:11
Huoli nuorten toivottomuudesta leviää: ”Tähän Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa”
Uutiset | 18.3.2026 11:48
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
Huoli nuorten toivottomuudesta leviää: ”Tähän Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa”
Uutiset | 18.3.2026 11:48
Keskustayrittäjät: YEL- ja TyEL-vakuutuksien yhdistäminen selvitettävä
Uutiset | 20.3.2026 16:11
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste