Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ukrainan sota

Putin irvailee: ”Hysteriaa”

17.12.2025 15:57
Lue lisää 
Euroopan unioni
Ursula Von der Leyen kuitenkin uskoo, että EU:lla on mahdollisuus saavuttaa kireämpi tavoite päästöjen vähentämiseksi. (Kuva: AFP / Lehtikuva)

Odotetussa EU-puheessaan komission puheenjohtaja jyrähti Venäjän toimista maailmalla ja esitti kiristystä vuoden 2030 ilmastotavoitteeseen

Von der Leyenin mukaan EU:n on keskusteltava toimivaltuuksista terveyskysymyksissä
STT 16.9.2020 16:00, muokattu 16.9.2020 19:00
a– a+
Euroopan unioni

Koronaviruspandemia oli odotetusti kärkiaiheena, kun EU-komission puheenjohtaja Ursula von der Leyen piti tärkeän Unionin tila -puheensa EU-parlamentille. Suurimmat suosionosoitukset hän kuitenkin sai linjatessaan EU:n paikkaa maailmassa.

Puheessaan Von der Leyen patisti EU-jäsenmaita siirtymään ulkosuhteissa määräenemmistöpäätöksiin yksimielisyyden sijaan ainakin silloin, kun kyseessä on ihmisoikeuksia tai pakotteita koskevat päätökset.

Hän kävi läpi polttavia ajankohtaisia kysymyksiä kansainvälisissä suhteissa, kun Valko-Venäjän ja Turkin tilanteita. Von der Leyenin mukaan Turkin ei tulisi uhkailla naapureitaan.

–  Turkki on ja tulee aina olemaan tärkeä naapuri, mutta vaikka olemme maantieteellisesti lähellä, etäisyys välillämme vaikuttaa kasvavan, von der Leyen totesi.

Tunnelma itäisellä Välimerellä on viime aikoina kiristynyt muun muassa kiisteltyjen kaasuesiintymäetsintöjen vuoksi. Von der Leyenin mukaan Kreikka ja Kypros voivat kuitenkin aina luottaa muun EU:n tukeen.

Valko-Venäjän tilanteessa EU on von der Leyenin mukaan kansan puolella.

–  Valko-Venäjän kansan on oltava vapaita päättämään omasta tulevaisuudestaan. He eivät ole nappuloita jonkun toisen shakkilaudalla.

Hän myös nosti esiin venäläisen oppositiojohtajan Aleksei Navalnyin myrkytyksen ja korosti, että kyse ei ole yksittäistapauksesta.

Venäjän tapa toimia maailmassa ei von der Leyenin mukaan ole muuttunut: vakavia rikkomuksia on nähty esimerkiksi Georgiassa, Ukrainassa, Syyriassa ja tavassa, jolla Venäjä on puuttunut muiden maiden vaaleihin.

–  Tämä kuvio ei ole muuttumassa, eikä mikään kaasuputki muuta sitä, von der Leyen sanoi.

Saksan liittokansleri Angela Merkel on aiemmin sanonut, että oppositiojohtaja Navalnyin myrkyttämisen vaikutusta ”ei suljeta pois” arvioitaessa Nord Stream 2 -kaasuputkihankkeen jatkoa. Nord Stream 2 on rakenteilla oleva kaasuputki, joka kulkee Itämeren pohjassa Venäjältä Saksaan.

Von der Leyen kommentoi EU:n ja Britannian kangertelevasti eteneviä neuvotteluja uudesta suhteesta. Britannia erosi EU:sta tammikuussa.

Mahdollisuus uuden sopimuksen saavuttamiseen aikataulussa hiipuu päivä päivältä.

–  Neuvottelut eivät ole edenneet toivotulla tavalla, mikä jättää meille hyvin vähän aikaa.

Uusin käänne brexit-vyyhdissä nähtiin viime viikolla, kun Britannian hallitus esitteli lakiehdotuksen, joka toteutuessaan rikkoisi jo allekirjoitettua EU-erosopimusta.

EU on vaatinut Britanniaa poistamaan syyskuun loppuun mennessä lakiesityksestä kohdat, jotka ovat ristiriidassa erosopimuksen kanssa.

Von der Leyen varoitti puheessaan Britanniaa pyrkimyksistä muuttaa jo sovittua erosopimusta ja siteerasi Britannian entistä pääministeriä Margaret Thatcheria, joka aikanaan painotti sitä, että Britannia ei riko sopimuksia.

Von der Leyen korosti uudistusten tarvetta suurissa kansainvälisissä järjestöissä, kuten Maailman terveysjärjestö WHO:ssa ja Maailman kauppajärjestö WTO:ssa.

Ihmisoikeuskysymyksissä von der Leyen käänsi katseen myös Eurooppaan ja ongelmiin EU-maissa. Hänen mukaansa seksuaali- ja sukupuolivähemmistöjen syrjinnälle ei ole EU:ssa sijaa.

Von der Leyen korosti, että jokaisella on oltava oikeus olla, kuka haluaa ja mahdollisuus rakastaa ketä haluaa ilman pelkoa. Hän myös vaati erilaisten perheiden tasapuolista tunnustamista.

–  Jos on vanhempi yhdessä maassa, on tietenkin vanhempi kaikissa maissa, von der Leyen sanoi.

Von der Leyenin mukaan komissio pyrkii kitkemään rasismia Euroopasta ja aikoo esittää, että EU:ssa laajennettaisiin rikosten listaa kattamaan kaikenlaiset viharikokset vihapuhe mukaan lukien.

–  Viha on vihaa, eikä kenenkään pitäisi sietää sitä.

Von der Leyen lupasi, että komissio esittelee ensi viikolla uuden paketin EU:n turvapaikka- ja maahanmuuttopolitiikasta sekä julkistaa ennen kuun loppua arvion kunkin jäsenmaan oikeusvaltiotilanteesta.

Koronaviruspandemiasta puhuessaan von der Leyen kertoi haluavansa vahvistaa EU:n terveysyhteistyötä merkittävästi. Hänen mukaansa EU:n toimivaltuuksista terveyskysymyksissä on keskusteltava.

Tällä hetkellä vastuu terveysasioissa on jäsenmailla ja EU voi lähinnä koordinoida ja tukea jäsenmaita.

Von der Leyen haluaa, että Euroopan lääkevirastoa sekä Euroopan tautienehkäisy- ja valvontakeskusta vahvistetaan. Lisäksi hän esitti, että Eurooppaan perustettaisiin uusi biolääketieteellisen tutkimuksen keskus.

Tärkeään osaan puheessa nousivat myös ilmastokysymykset. Von der Leyen esitti odotetusti EU:n vuoden 2030 ilmastotavoitteeksi vähintään 55 prosentin vähennystä verrattuna vuoden 1990 päästötasoon. Nykyinen tavoite on ollut 40 prosentin vähennys.

Von der Leyen totesi puheessaan, että 55 prosentin tavoite jakaa mielipiteitä.

–  Ymmärrän, että tavoitteen nostaminen 40 (prosentista) 55:een on liian paljon joillekin ja liian vähän toisille, von der Leyen sanoi.

Hän kuitenkin uskoo, että EU:lla on mahdollisuus saavuttaa kireämpi tavoite.

Suomi on kannattanut EU:n ilmastotavoitteen kiristämistä.

Lue myös

Näin suomalaismepit arvioivat von der Leyenin EU-puhetta: kiitoksia puurakentamisesta ja ilmastotavoitteesta, moitteita vaisusta oikeusvaltiomaininnasta

Suomalaismepit pitävät von der Leyeniä uskottavana puheenjohtajana.
16.9.2020 18:07

Ensi viikolla esiteltävässä EU:n maahanmuuttopaketissa luovutaan Dublin-järjestelmästä

Ensi viikolla esiteltävässä EU:n maahanmuuttopaketissa luovutaan Dublin-järjestelmästä, kertoo EU-komission puheenjohtaja Ursula von der...
16.9.2020 15:04

Miltä näyttää koronakriisistä toipuvan EU:n tulevaisuus? – vuoden odotetuin EU-puhe valottaa tietä eteenpäin

EU-komission puheenjohtaja von der Leyen pitää tänään ensimmäisen Unionin tila -puheensa EU-parlamentin täysistunnossa.
16.9.2020 8:31

Aihetunnisteet

EU-parlamentti Euroopan unioni Ursula von der Leyen

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Puolalaiset varjelivat ihmeasettaan suurena sotasalaisuutena – saksalaiset eivät käsittäneet, mikä heihin iski
Uutiset | 16.12.2025 21:40
Saksan Merziltä rajua puhetta Putinista: ”Ei pysähdy”
Uutiset | 15.12.2025 22:02
Joulun hittilahja on aiheuttanut kodeissa kalliita vahinkoja – jopa lattia voi olla tarpeen uusia
Uutiset | 14.12.2025 15:40
Ranskasta vaatimus: Alueluovutuksista ei voi neuvotella ennen Ukrainan vankkoja turvatakuita
Uutiset | 16.12.2025 11:15
Kelan pääjohtaja Lasse Lehtonen on palannut lauantaina ambulanssilennolla Suomeen – työmatkalla todettiin vakava sairaus
Uutiset | 16.12.2025 18:22
Superbakteeriin löytyi uusi lääke – “Valtava käännekohta”
Uutiset | 16.12.2025 22:15
”Älkää matkustako tähän maahan” – Finnairille tulvii palautetta silmienvenytyskuvista, ministeri kieltäytyy kommentoimasta
Uutiset | 16.12.2025 15:43
Venäjä sanoo hallitsevansa Kupjanskin kaupunkia Ukrainassa
Uutiset | 16.12.2025 10:56
Kansanedustaja nosti esiin Suomen aseveljeyden natsien kanssa – ministeri kehotti vakavaan pohdintaan
Uutiset | 16.12.2025 18:25
Metsähallitus: Näin hallinto-oikeuden petopäätös vaikuttaa
Uutiset | 16.12.2025 17:38
Rajun taudin aalto uhkaa iskeä: ”Vaarallinen tilanne”
Uutiset | 11.12.2025 22:25
Puolalaiset varjelivat ihmeasettaan suurena sotasalaisuutena – saksalaiset eivät käsittäneet, mikä heihin iski
Uutiset | 16.12.2025 21:40
Saksan Merziltä rajua puhetta Putinista: ”Ei pysähdy”
Uutiset | 15.12.2025 22:02
Tutkimus: Tämä jouluherkku voi hidastaa ikääntymistä
Uutiset | 11.12.2025 21:30
Joulun hittilahja on aiheuttanut kodeissa kalliita vahinkoja – jopa lattia voi olla tarpeen uusia
Uutiset | 14.12.2025 15:40
Riittävän yöunen kriittinen tuntiraja selvisi tutkimuksessa
Uutiset | 9.12.2025 21:23
IS: Tämä iljetys kulkeutuu yhä useampaan kotiin
Uutiset | 9.12.2025 21:35
Järkytys leviää: Hallitus vei köyhiltä lapsiperheiltä lomatkin
Uutiset | 11.12.2025 14:18
Miksi ihmeessä miesten yleisintä syöpää ei seulota? – Näin asiantuntija perustelee
Uutiset | 14.12.2025 14:04
Kela suosittelee hakemaan korttia, joka oikeuttaa hoitoon ulkomailla – voimassaoloaika pitenee viiteen vuoteen
Uutiset | 11.12.2025 10:11
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Pohjois-Korean kouluihin uusi pakollinen kieli
Uutiset | 27.11.2025 22:04
Tutkimus: Tämä naposteltava parantaa muistia
Uutiset | 3.12.2025 23:10
Jyrähdys Saksasta: Nyt alkaa olla kiire
Uutiset | 28.11.2025 21:15
Tyrmistys leviää Venäjällä: Ex-taistelijat pettyivät raskaasti
Uutiset | 2.12.2025 21:04
Selkkaus ydinsukellusveneiden tukikohdan yllä – Ranska avasi tulen
Uutiset | 5.12.2025 14:35
Nyt tuli Kremlistä kylmä suihku: ”Ei myönnytyksiä”
Uutiset | 26.11.2025 14:50
Rajun taudin aalto uhkaa iskeä: ”Vaarallinen tilanne”
Uutiset | 11.12.2025 22:25
Puolalaiset varjelivat ihmeasettaan suurena sotasalaisuutena – saksalaiset eivät käsittäneet, mikä heihin iski
Uutiset | 16.12.2025 21:40
Suolen umpipussitaudin taustalla on usein länsimaissa tuttu ongelma
Uutiset | 29.11.2025 15:19

Uusimmat

Tutkimus: Haluatko nuorekkaat aivot? – Toimi näin
Uutiset | 17.12.2025 22:33
Sisämaassa asuvat rynnivät laivoille – Yllättävää tietoa suomalaisten risteilemisestä
Uutiset | 17.12.2025 22:19
”Aina ei ole tarpeen keskittyä kiloihin” – Potilaat näkevät ongelmia painopuheessa
Uutiset | 17.12.2025 21:43
Siivoatko saunan nakuna? Teet ehkä pahan virheen
Uutiset | 17.12.2025 21:28
Keskusta pelkää Itä-Suomen pelastuspaketin kohtaloa: ”Jääkö mappiin yksi paperinippu lisää?”
Uutiset | 17.12.2025 17:39
Sakatin kaivoshanke sai 150 miljoonan euron verotuen – Ministeri Puisto: Luvitusasia on vielä kesken
Uutiset | 17.12.2025 17:16
Putin uhoaa Venäjän saavuttavan varmasti tavoitteensa Ukrainassa
Uutiset | 17.12.2025 17:04
KHO: Hallitusneuvottelujen tausta-aineistot olivat julkisia jo neuvottelujen aikana
Uutiset | 17.12.2025 16:51
Putin irvailee: ”Hysteriaa”
Uutiset | 17.12.2025 15:57
Lidliltä varoitus muovimurupipareista
Uutiset | 17.12.2025 15:54
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Asiantuntijat komppaavat Kaikkosen avausta: ”Tässä on todella vaarallinen pommi rakentumassa”
Uutiset | 13.12.2025 10:31
Susikiista ryöpsähti kansanedustajien välille: ”Helppo huudella Helsingin lähiöstä”
Uutiset | 10.12.2025 18:00
Miksi apteekkilakiuudistusta vastustetaan niin kiivasti? Ongelmakohtien lista on pitkä ja huolestuttava
Uutiset | 10.12.2025 13:23

Päivän sää

loader-image
Lontoo, GB
00:20, 18/12/2025
weather icon 10°C
Daily Forecast Ennuste
Today 03:0018/12/2025
weather icon
9° / 10°°C 1 mm 100% 25 Km/h 88 % 1008 hPa 0 mm/h
Today 06:0018/12/2025
weather icon
8° / 9°°C 0.8 mm 80% 15 Km/h 88 % 1008 hPa 0 mm/h
Today 09:0018/12/2025
weather icon
8° / 8°°C 0.62 mm 62% 16 Km/h 93 % 1008 hPa 0 mm/h
Today 12:0018/12/2025
weather icon
11° / 11°°C 1 mm 100% 27 Km/h 91 % 1003 hPa 0 mm/h
Today 15:0018/12/2025
weather icon
12° / 12°°C 1 mm 100% 37 Km/h 81 % 1001 hPa 0 mm/h
Weather from OpenWeatherMap

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Tutkimus: Haluatko nuorekkaat aivot? – Toimi näin
Uutiset | 17.12.2025 22:33
Sisämaassa asuvat rynnivät laivoille – Yllättävää tietoa suomalaisten risteilemisestä
Uutiset | 17.12.2025 22:19
”Aina ei ole tarpeen keskittyä kiloihin” – Potilaat näkevät ongelmia painopuheessa
Uutiset | 17.12.2025 21:43
Rajun taudin aalto uhkaa iskeä: ”Vaarallinen tilanne”
Uutiset | 11.12.2025 22:25
Puolalaiset varjelivat ihmeasettaan suurena sotasalaisuutena – saksalaiset eivät käsittäneet, mikä heihin iski
Uutiset | 16.12.2025 21:40
Saksan Merziltä rajua puhetta Putinista: ”Ei pysähdy”
Uutiset | 15.12.2025 22:02

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Osaamisesta, yrittäjyydestä ja teknologiasta kasvua koko Suomeen
Mielipide | 17.12.2025 15:08
Lukijalta: Hyvinvointialueiden arviointiraportti nostaa esiin vakavat puutteet sote-palveluissa
Mielipide | 17.12.2025 14:01
Lukijalta: Ikäihmiset – tarpeettomia vai korvaamattomia?
Mielipide | 17.12.2025 11:08
Lukijalta: Suomen ei kannata antaa aseita putinilaisille historiantulkinnoille
Mielipide | 16.12.2025 13:22
Lukijalta: Vanhenevaan hävittäjään lastattu liikaa toiveita
Mielipide | 15.12.2025 13:48
Lukijalta: Suomen ei kannata antaa aseita putinilaisille historiantulkinnoille
Mielipide | 16.12.2025 13:22
Lukijalta: Kelan kuntoutuspsykoterapia säilytettävä
Mielipide | 23.10.2025 13:17
Lukijalta: Keskustan vahvuus ei ole poukkoilu vaan periaatteellinen keskellä oleminen
Mielipide | 15.12.2025 13:50

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Musta maanantai suomalaiselle väyläpolitiikalle”– keskustan Ovaska katsoo hallituksen epäonnistuneen liikennepolitiikan ytimessä
Uutiset | 16.12.2025 16:16
Kurvinen syyttää hallitusta keskituloisten hylkäämisestä: ”Tämä on giga-luokan virhe”
Uutiset | 15.12.2025 10:59
Keskustanaiset kannustaa naisia pyrkimään eduskuntavaaliehdokkaiksi
Uutiset | 15.12.2025 9:24
”Musta maanantai suomalaiselle väyläpolitiikalle”– keskustan Ovaska katsoo hallituksen epäonnistuneen liikennepolitiikan ytimessä
Uutiset | 16.12.2025 16:16
Kurvinen syyttää hallitusta keskituloisten hylkäämisestä: ”Tämä on giga-luokan virhe”
Uutiset | 15.12.2025 10:59
Kurvinen lahjoittaa joulukorttirahat mielenterveystyöhön
Uutiset | 10.12.2025 14:13
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste