Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Terveys

Riittävän yöunen kriittinen tuntiraja selvisi tutkimuksessa

9.12.2025 21:23
Lue lisää 
Euroopan unioni
Ursula Von der Leyen kuitenkin uskoo, että EU:lla on mahdollisuus saavuttaa kireämpi tavoite päästöjen vähentämiseksi. (Kuva: AFP / Lehtikuva)

Odotetussa EU-puheessaan komission puheenjohtaja jyrähti Venäjän toimista maailmalla ja esitti kiristystä vuoden 2030 ilmastotavoitteeseen

Von der Leyenin mukaan EU:n on keskusteltava toimivaltuuksista terveyskysymyksissä
STT 16.9.2020 16:00, muokattu 16.9.2020 19:00
a– a+
Euroopan unioni

Koronaviruspandemia oli odotetusti kärkiaiheena, kun EU-komission puheenjohtaja Ursula von der Leyen piti tärkeän Unionin tila -puheensa EU-parlamentille. Suurimmat suosionosoitukset hän kuitenkin sai linjatessaan EU:n paikkaa maailmassa.

Puheessaan Von der Leyen patisti EU-jäsenmaita siirtymään ulkosuhteissa määräenemmistöpäätöksiin yksimielisyyden sijaan ainakin silloin, kun kyseessä on ihmisoikeuksia tai pakotteita koskevat päätökset.

Hän kävi läpi polttavia ajankohtaisia kysymyksiä kansainvälisissä suhteissa, kun Valko-Venäjän ja Turkin tilanteita. Von der Leyenin mukaan Turkin ei tulisi uhkailla naapureitaan.

–  Turkki on ja tulee aina olemaan tärkeä naapuri, mutta vaikka olemme maantieteellisesti lähellä, etäisyys välillämme vaikuttaa kasvavan, von der Leyen totesi.

Tunnelma itäisellä Välimerellä on viime aikoina kiristynyt muun muassa kiisteltyjen kaasuesiintymäetsintöjen vuoksi. Von der Leyenin mukaan Kreikka ja Kypros voivat kuitenkin aina luottaa muun EU:n tukeen.

Valko-Venäjän tilanteessa EU on von der Leyenin mukaan kansan puolella.

–  Valko-Venäjän kansan on oltava vapaita päättämään omasta tulevaisuudestaan. He eivät ole nappuloita jonkun toisen shakkilaudalla.

Hän myös nosti esiin venäläisen oppositiojohtajan Aleksei Navalnyin myrkytyksen ja korosti, että kyse ei ole yksittäistapauksesta.

Venäjän tapa toimia maailmassa ei von der Leyenin mukaan ole muuttunut: vakavia rikkomuksia on nähty esimerkiksi Georgiassa, Ukrainassa, Syyriassa ja tavassa, jolla Venäjä on puuttunut muiden maiden vaaleihin.

–  Tämä kuvio ei ole muuttumassa, eikä mikään kaasuputki muuta sitä, von der Leyen sanoi.

Saksan liittokansleri Angela Merkel on aiemmin sanonut, että oppositiojohtaja Navalnyin myrkyttämisen vaikutusta ”ei suljeta pois” arvioitaessa Nord Stream 2 -kaasuputkihankkeen jatkoa. Nord Stream 2 on rakenteilla oleva kaasuputki, joka kulkee Itämeren pohjassa Venäjältä Saksaan.

Von der Leyen kommentoi EU:n ja Britannian kangertelevasti eteneviä neuvotteluja uudesta suhteesta. Britannia erosi EU:sta tammikuussa.

Mahdollisuus uuden sopimuksen saavuttamiseen aikataulussa hiipuu päivä päivältä.

–  Neuvottelut eivät ole edenneet toivotulla tavalla, mikä jättää meille hyvin vähän aikaa.

Uusin käänne brexit-vyyhdissä nähtiin viime viikolla, kun Britannian hallitus esitteli lakiehdotuksen, joka toteutuessaan rikkoisi jo allekirjoitettua EU-erosopimusta.

EU on vaatinut Britanniaa poistamaan syyskuun loppuun mennessä lakiesityksestä kohdat, jotka ovat ristiriidassa erosopimuksen kanssa.

Von der Leyen varoitti puheessaan Britanniaa pyrkimyksistä muuttaa jo sovittua erosopimusta ja siteerasi Britannian entistä pääministeriä Margaret Thatcheria, joka aikanaan painotti sitä, että Britannia ei riko sopimuksia.

Von der Leyen korosti uudistusten tarvetta suurissa kansainvälisissä järjestöissä, kuten Maailman terveysjärjestö WHO:ssa ja Maailman kauppajärjestö WTO:ssa.

Ihmisoikeuskysymyksissä von der Leyen käänsi katseen myös Eurooppaan ja ongelmiin EU-maissa. Hänen mukaansa seksuaali- ja sukupuolivähemmistöjen syrjinnälle ei ole EU:ssa sijaa.

Von der Leyen korosti, että jokaisella on oltava oikeus olla, kuka haluaa ja mahdollisuus rakastaa ketä haluaa ilman pelkoa. Hän myös vaati erilaisten perheiden tasapuolista tunnustamista.

–  Jos on vanhempi yhdessä maassa, on tietenkin vanhempi kaikissa maissa, von der Leyen sanoi.

Von der Leyenin mukaan komissio pyrkii kitkemään rasismia Euroopasta ja aikoo esittää, että EU:ssa laajennettaisiin rikosten listaa kattamaan kaikenlaiset viharikokset vihapuhe mukaan lukien.

–  Viha on vihaa, eikä kenenkään pitäisi sietää sitä.

Von der Leyen lupasi, että komissio esittelee ensi viikolla uuden paketin EU:n turvapaikka- ja maahanmuuttopolitiikasta sekä julkistaa ennen kuun loppua arvion kunkin jäsenmaan oikeusvaltiotilanteesta.

Koronaviruspandemiasta puhuessaan von der Leyen kertoi haluavansa vahvistaa EU:n terveysyhteistyötä merkittävästi. Hänen mukaansa EU:n toimivaltuuksista terveyskysymyksissä on keskusteltava.

Tällä hetkellä vastuu terveysasioissa on jäsenmailla ja EU voi lähinnä koordinoida ja tukea jäsenmaita.

Von der Leyen haluaa, että Euroopan lääkevirastoa sekä Euroopan tautienehkäisy- ja valvontakeskusta vahvistetaan. Lisäksi hän esitti, että Eurooppaan perustettaisiin uusi biolääketieteellisen tutkimuksen keskus.

Tärkeään osaan puheessa nousivat myös ilmastokysymykset. Von der Leyen esitti odotetusti EU:n vuoden 2030 ilmastotavoitteeksi vähintään 55 prosentin vähennystä verrattuna vuoden 1990 päästötasoon. Nykyinen tavoite on ollut 40 prosentin vähennys.

Von der Leyen totesi puheessaan, että 55 prosentin tavoite jakaa mielipiteitä.

–  Ymmärrän, että tavoitteen nostaminen 40 (prosentista) 55:een on liian paljon joillekin ja liian vähän toisille, von der Leyen sanoi.

Hän kuitenkin uskoo, että EU:lla on mahdollisuus saavuttaa kireämpi tavoite.

Suomi on kannattanut EU:n ilmastotavoitteen kiristämistä.

Lue myös

Näin suomalaismepit arvioivat von der Leyenin EU-puhetta: kiitoksia puurakentamisesta ja ilmastotavoitteesta, moitteita vaisusta oikeusvaltiomaininnasta

Suomalaismepit pitävät von der Leyeniä uskottavana puheenjohtajana.
16.9.2020 18:07

Ensi viikolla esiteltävässä EU:n maahanmuuttopaketissa luovutaan Dublin-järjestelmästä

Ensi viikolla esiteltävässä EU:n maahanmuuttopaketissa luovutaan Dublin-järjestelmästä, kertoo EU-komission puheenjohtaja Ursula von der...
16.9.2020 15:04

Miltä näyttää koronakriisistä toipuvan EU:n tulevaisuus? – vuoden odotetuin EU-puhe valottaa tietä eteenpäin

EU-komission puheenjohtaja von der Leyen pitää tänään ensimmäisen Unionin tila -puheensa EU-parlamentin täysistunnossa.
16.9.2020 8:31

Aihetunnisteet

EU-parlamentti Euroopan unioni Ursula von der Leyen

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tutkimus: Tämä naposteltava parantaa muistia
Uutiset | 3.12.2025 23:10
Riittävän yöunen kriittinen tuntiraja selvisi tutkimuksessa
Uutiset | 9.12.2025 21:23
Jyrähdys Brysselistä: Nyt USA meni liian pitkälle
Uutiset | 8.12.2025 23:02
Ovaska jyrähtää Länsirata-sotkusta: ”Hallitus on sekaisin kuin seinäkello”
Uutiset | 9.12.2025 17:12
IS: Tämä iljetys kulkeutuu yhä useampaan kotiin
Uutiset | 9.12.2025 21:35
Tutkimus: Pysäyttävä tieto ”kaljamahasta”
Uutiset | 2.12.2025 23:20
Brittikenraali soittaa hälytyskelloja: ”Minua huolestuttaa eniten se, mitä aaltojen alla tapahtuu”
Uutiset | 9.12.2025 22:15
Tutkija: Yhdysvallat etenee Euroopan suhteen kohti venäläistyyppistä etupiiriajattelua
Uutiset | 9.12.2025 12:00
Varoitus: Nämä lääkkeet voivat aiheuttaa lihasmassan menetyksen – ”10 vuoden ikääntyminen”
Uutiset | 8.12.2025 22:10
Orpo Ylelle: Ministeri Adlercreutz on toiminut hallitusohjelman vastaisesti
Uutiset | 9.12.2025 18:59
Tutkimus: Tämä naposteltava parantaa muistia
Uutiset | 3.12.2025 23:10
Selkkaus ydinsukellusveneiden tukikohdan yllä – Ranska avasi tulen
Uutiset | 5.12.2025 14:35
Tyrmistys leviää Venäjällä: Ex-taistelijat pettyivät raskaasti
Uutiset | 2.12.2025 21:04
Huoli heräsi: Aivokuumetta aiheuttava tauti leviää vauhdilla
Uutiset | 3.12.2025 9:10
Historia | Taistelulaivoista viimeinen myöhästyi sodasta – kohtalo vei laivastoparaateihin ja naulatehtaalle
Uutiset | 3.12.2025 21:03
Tässä ovat tämän joulun hittilahjat
Uutiset | 5.12.2025 23:00
Varoitus: Tshernobylin suojakuori ei enää estä säteilyä
Uutiset | 6.12.2025 21:00
Uutta tietoa juurihoidosta: ”Läpimurto”
Uutiset | 5.12.2025 23:12
Tutkimus: Pysäyttävä tieto ”kaljamahasta”
Uutiset | 2.12.2025 23:20
Yllätystieto: Fysioterapia ei välttämättä autakaan tähän – ”Sama vaikutus nähtiin lumehoidolla”
Uutiset | 2.12.2025 21:35
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Pohjois-Korean kouluihin uusi pakollinen kieli
Uutiset | 27.11.2025 22:04
Tutkimus: Tämä naposteltava parantaa muistia
Uutiset | 3.12.2025 23:10
Jyrähdys Saksasta: Nyt alkaa olla kiire
Uutiset | 28.11.2025 21:15
Suomessa myydyssä kanelissa on myrkkyä, miksi se saa olla markkinoilla?
Uutiset | 9.11.2025 19:00
Tyrmistys leviää Venäjällä: Ex-taistelijat pettyivät raskaasti
Uutiset | 2.12.2025 21:04
Ilmailu | Neuvostoliiton huippuhävittäjän kyseenalainen rekordi: Pudotti kaksi isoa matkustajakonetta ja kuuluisan kosmonautin
Uutiset | 15.11.2025 21:10
Pelätty syöpä tappaa Suomessa nopeammin kuin Ruotsissa – Tässä syy
Uutiset | 9.11.2025 22:01
Selkkaus ydinsukellusveneiden tukikohdan yllä – Ranska avasi tulen
Uutiset | 5.12.2025 14:35
Nyt tuli Kremlistä kylmä suihku: ”Ei myönnytyksiä”
Uutiset | 26.11.2025 14:50

Uusimmat

Tyrmistys leviää: EU-pomolta raju syytös USA:lle
Uutiset | 10.12.2025 22:23
Väitös: Yliluonnolliset kokemukset olivat keino selviytyä sodasta
Uutiset | 10.12.2025 22:01
Näistä työpaikoista suomalaiset haluavat lähteä litomaan – Ja näille aloille he haluavat mennä
Uutiset | 10.12.2025 21:45
Britanniassa maskisuositus ärhäkän ”tautitsunamin” vuoksi
Uutiset | 10.12.2025 21:33
Muista tämä, kun asennat jouluvaloja
Uutiset | 10.12.2025 21:15
Uusi maa kertoo jäävänsä pois Euroviisuista
Uutiset | 10.12.2025 19:32
Tanskalainen tiedustelupalvelu luokittelee Yhdysvallat turvallisuusuhaksi
Uutiset | 10.12.2025 18:21
Kohtalokkaat 30 sekuntia – Louvren koruvarkaat ehtivät livistää juuri ennen poliiseja, kertoo raportti
Uutiset | 10.12.2025 18:15
Nyt iski surkea sää – Ajokeli on huono tai erittäin huono monin paikoin
Uutiset | 10.12.2025 18:08
Naispappeutta vastustava Sley ei saa edelleenkään jakaa ehtoollista Porin rukoushuoneella
Uutiset | 10.12.2025 18:03
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Tuomas Kettusen usko aluepolitiikan voimaan ei horju – ”Se ei ole keneltäkään pois”
Uutiset | 30.11.2025 8:00
”Keskittämisprojekti” hirvittää – Nyt puhuvat valtion ohjaukseen joutuneiden sote-alueiden keskustalaiset
Uutiset | 25.11.2025 17:31
Kirjat | Suomi on siirtymässä veteraaniajasta perinneaikaan
Uutiset | 7.12.2025 10:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Tyrmistys leviää: EU-pomolta raju syytös USA:lle
Uutiset | 10.12.2025 22:23
Väitös: Yliluonnolliset kokemukset olivat keino selviytyä sodasta
Uutiset | 10.12.2025 22:01
Näistä työpaikoista suomalaiset haluavat lähteä litomaan – Ja näille aloille he haluavat mennä
Uutiset | 10.12.2025 21:45
Tutkimus: Tämä naposteltava parantaa muistia
Uutiset | 3.12.2025 23:10
Selkkaus ydinsukellusveneiden tukikohdan yllä – Ranska avasi tulen
Uutiset | 5.12.2025 14:35
Tyrmistys leviää Venäjällä: Ex-taistelijat pettyivät raskaasti
Uutiset | 2.12.2025 21:04

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Ilmainen pneumokokkirokote kaikille 65-vuotiaille
Mielipide | 10.12.2025 13:31
Lukijalta: Kaksi eri todellisuutta
Mielipide | 10.12.2025 12:35
Lukijalta: Kaksoisraide Saimaan kanavaa korvaamaan
Mielipide | 10.12.2025 12:30
Lukijalta: Suomi säästötoimien jälkeen
Mielipide | 9.12.2025 13:04
Lukijalta: Suosi suomalaista – Silakat tai muikut eivät ole pieniä joulukaloiksi
Mielipide | 8.12.2025 10:47
Lukijalta: Veikkaus peri maksamansa voiton takaisin
Mielipide | 4.12.2025 9:12
Lukijalta: Voisiko yrittäjä–perhelääkäri olla keskustan tapa turvata lähipalvelut koko maassa?
Mielipide | 5.12.2025 10:41
Lukijalta: Piispa Mari Leppänen ja tuntolevyn merkitys
Mielipide | 8.12.2025 13:52

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kurvinen lahjoittaa joulukorttirahat mielenterveystyöhön
Uutiset | 10.12.2025 14:13
Keskustanuoret: Alhainen syntyvyys pakottaa uudistamaan asepalvelusjärjestelmää – ”Toimia vaaditaan jo pian”
Uutiset | 8.12.2025 16:12
Kurviselta avaus: Puolustusvoimien aluetoimisto Kauhavalle
Uutiset | 2.12.2025 11:25
Kurviselta avaus: Puolustusvoimien aluetoimisto Kauhavalle
Uutiset | 2.12.2025 11:25
Keskustanuoret: Alhainen syntyvyys pakottaa uudistamaan asepalvelusjärjestelmää – ”Toimia vaaditaan jo pian”
Uutiset | 8.12.2025 16:12
Tuomas Kettusen usko aluepolitiikan voimaan ei horju – ”Se ei ole keneltäkään pois”
Uutiset | 30.11.2025 8:00
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste