Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ulkomaat
Unionin ulkosuhteista vastaava Josep Borrell kertoo tiedotteessa, että EU on havainnut informaation peukaloinnin lisääntyneen Ukrainassa. (Kuva: AFP / Lehtikuva)

EU: Informaation peukalointi on lisääntynyt Ukrainassa – lavastettuja tapahtumia voidaan käyttää tekosyynä sotimiselle

Länsimaissa on pelätty Venäjän yrittävän oikeuttaa hyökkäyksen Ukrainaan valheellisten väitteiden avulla. Venäjän ulkoministeri vuorostaan syytti tuoreeltaan länsimaita ”informaatioterrorismista”.
STT-Arttu Mäkelä 20.2.2022 12:24, muokattu 21.2.2022 10:03
a– a+
Ulkomaat

EU on erittäin huolissaan siitä, että lavastettuja tapahtumia voitaisiin käyttää Ukrainassa tekosyynä tilanteen sotilaalliselle kärjistymiselle. Unionin ulkosuhteista vastaava Josep Borrell kertoo lisäksi tiedotteessa, että EU on havainnut informaation peukaloinnin lisääntyneen Ukrainassa.

Borrellin mukaan EU ei myöskään näe mitään pohjaa Venäjän tukemien Itä-Ukrainan separatistien väitteille, joiden mukaan Ukraina suunnittelee hyökkäystä alueella.

Tiedotteessa painotetaan, että tilanteen kärjistymistä pahentaa nyt myös tulitaukorikkomusten lisääntyminen Itä-Ukrainassa.

EU tuomitsee myös muun muassa siviilialueille kohdistuneen umpimähkäisen tykistötulen, joka rikkoo Borrellin mukaan selkeästi Minskin sopimuksia ja kansainvälistä oikeutta. Minskin sopimuksilla viitataan aselepoon Itä-Ukrainassa tähdänneisiin sopimuksiin, joita ei pantu koskaan täytäntöön.

EU kehottaa tiedotteen mukaan Venäjää osallistumaan merkitykselliseen dialogiin ja diplomatiaan sekä osoittamaan pidättyväisyyttä ja liennyttämään tilannetta.

Samalla unioni toisti aiemmat varoitukset siitä, kuinka Venäjän mahdollinen uusi hyökkäys Ukrainaan johtaisi mittaviin seurauksiin. Näihin lukeutuvat muun muassa pakotteet.

Länsimaat ovat valmistelleet yhdessä tiukkoja talouspakotteita, joita voitaisiin käyttää Venäjää vastaan, jos suurvalta päättää vyöryttää joukkonsa itänaapurinsa rajojen sisälle.

Länsimaissa on pelätty Venäjän yrittävän oikeuttaa hyökkäyksen Ukrainaan valheellisten väitteiden avulla. Esimerkiksi Yhdysvaltain presidentti Joe Biden sanoi perjantaina, että Venäjä yrittää saada aikaan valheellista oikeutusta sodalle. Venäjä on muun muassa syyttänyt Ukrainan suunnittelevan hyökkäystä, jonka pohjalta Venäjä voisi puolestaan perustella oman hyökkäyksensä.

Yhdysvaltalaispresidentin mukaan olisi peruslogiikan vastaista uskoa, että ukrainalaiset päättäisivät kärjistää vuosia kestänyttä konfliktia nyt, kun maan rajoilla on yli 150 000 venäläissotilasta.

Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov vuorostaan syytti tuoreeltaan länsimaita panettelusta, väärän tiedon levittämisestä ja ”informaatioterrorismista”. Lavrovin kommentit esitettiin Venäjän ulkoministeriön Twitter-tilillä.

–  Häpeävätkö länsimaiset ”kumppanimme” sitä, että ovat mukana informaatioterrorismissa, Lavrov penäsi ministeriön julkaisussa.

–  En usko, että he ikinä katuvat, mutta on tarpeen paljastaa heidän todelliset kasvonsa. Tätä tapahtuu joka päivä, Lavrov väitti.

Itä-Ukrainassa oli perjantaina yli 1500 tulitaukorikkomusta, kertoivat Euroopan turvallisuus- ja yhteistyöjärjestön (Etyj) tarkkailijat lauantaina julkaistussa raportissa. Rikkomusten määrä oli korkein, mitä alueella on kirjattu yhdessä päivässä tämän vuoden aikana.

Donetskin alueella tarkkailijat kirjasivat noin 590 tulitaukorikkomusta ja naapurialueella Luhanskissa 975. Alueet ovat osaksi Venäjän tukemien separatistien hallinnassa.

Niin kutsutut Donetskin ja Luhanskin kansantasavallat ovat tosiasiassa Venäjän ylläpitämiä aluehallintoja.

Tulitaukorikkomusten määrä oli noussut huomattavasti edeltävään päivään verrattuna. Torstaina Donetskista kirjattiin 222 tulitaukorikkomusta ja Luhanskista 648. Esimerkiksi tiistaina vastaavat lukemat olivat puolestaan 24 ja 129.

Borrellin tiedotteessa EU ilmaisee tukeaan Etyjin tarkkailijoille Ukrainassa. Tiedotteen mukaan tarkkailijat ovat avainroolissa liennytyspyrkimyksissä.

Tiedotteessa alleviivataan myös, ettei tarkkailutehtävän toimintaa tai liikkumisvapautta saa rajoittaa

Borrellin nimissä julkaistussa tiedotteessa kerrotaan, että EU tukee Etyjin puheenjohtajan erityisedustajana Ukrainassa toimivan Mikko Kinnusen lauantaista ehdotusta Itä-Ukrainan konfliktin ratkaisua tavoittelevan kolmikantaisen kontaktiryhmän kokoontumiselle. Kontaktiryhmään kuuluvat Venäjän, Ukrainan ja Etyjin edustajat.

EU vetoaa kaikkiin kontaktiryhmän osapuoliin, että ne ottaisivat osaa näihin pyrkimyksiin puuttua tilanteeseen diplomaattisesti.

Venäjän on pelätty voivan hyökätä Ukrainaan hetkenä minä hyvänsä. Esimerkiksi Yhdysvaltain Biden sanoi perjantaina paikallista aikaa olevansa ”vakuuttunut”, että Venäjä hyökkää Ukrainaan lähiaikoina ja että kohteena on mahdollisesti Kiova.

Sotilasliitto Naton pääsihteerin Jens Stoltenbergin mukaan kaikki merkit antavat ymmärtää, että Venäjä on valmistautumassa ”täysimittaiseen hyökkäykseen” Ukrainaa vastaan. Stoltenberg kommentoi tilannetta saksalaiselle yleisradioyhtiölle ARD:lle Münchenin turvallisuuskokouksen yhteydessä lauantaina.

–  Me kaikki olemme samaa mieltä siitä, että hyökkäyksen riski on hyvin suuri, Stoltenberg sanoi.

Vuonna 2014 Venäjä miehitti Krimin niemimaan ja aloitti sodan Itä-Ukrainassa. Venäjän tukemat separatistit ovat sotineet ukrainalaisjoukkoja vastaan jo kahdeksan vuoden ajan.

Sodan vuoksi on saanut surmansa yli 14 000 ihmistä ja yli 1,5 miljoonaa on joutunut jättämään kotinsa.

Lue myös

Tutkimus: Lihavuus jää solujen muistiin – laihtumisesta huolimatta palautuminen voi kestää vuosia

Lääketieteellisiin syihin perustuvassa painonpudotuksessa huomio kiinnittyy usein sen myönteisiin terveysvaikutuksiin. Tampereen yliopiston tutkimus...
4.7.2025 21:00

Zelenskyi puhelustaan Trumpin kanssa: Sovimme työskentelevämme ilmapuolustuksen vahvistamiseksi Ukrainassa

Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi sanoo sopineensa puhelussaan Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin kanssa siitä...
4.7.2025 17:06

Hallitus sai jo keskiviikkona yhden ilmastopaperin julki – Ilmastopaneelin puheenjohtaja: "Ei tässä ole mitään merkittäviä avauksia"

Ilmastopaneelin puheenjohtaja Jyri Seppälä olisi kaivannut hallitukselta lisää ilmastotoimia esimerkiksi liikenteeseen ja maatalouteen
4.7.2025 17:04

Aihetunnisteet

disinformaatio Euroopan unioni Ukraina Ukrainan kriisi Ulkomaat Venäjä

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Foreca: Myrsky näyttää entistäkin rajummalta
Uutiset | 3.7.2025 16:01
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Synkkä Ukraina-arvio: Liian monta virhettä
Uutiset | 1.7.2025 21:48
Nyt se on tutkittu: Tämä on suomalaisten mielestä sopiva mökkimatka – yksi ihmisryhmä valmis pitkään matkaan
Uutiset | 2.7.2025 20:45
Polkupyöräilijöillä yleinen väärinkäsitys
Uutiset | 2.7.2025 23:00
Kannattaako pilvisellä säällä tankata D-vitamiinia purkista? – Tutkija vastaa
Uutiset | 3.7.2025 9:23
Älä aseta ruohonleikkuria tähän asentoon
Uutiset | 1.7.2025 19:45
Nato-maassa soitetaan hälytyskelloja: Tämä ihmetyttää Venäjän hirmutappioissa
Uutiset | 3.7.2025 21:03
Kekkosenkin konsti on pelastanut suomalaisten henkiä jo 50 vuotta
Uutiset | 1.7.2025 20:45
Teheranista tappovaatimus: ”Mossadin agentti”
Uutiset | 1.7.2025 22:16
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Kiistelty köyhän miehen suihkuhävittäjä oli huono ostos – ”Nutikalla” tehtiin silti suomalaista ilmailuhistoriaa
Uutiset | 29.6.2025 21:05
Älä aseta ruohonleikkuria tähän asentoon
Uutiset | 1.7.2025 19:45
Kyiv Independent: Isku Kertshinsalmen sillalle
Uutiset | 30.6.2025 12:00
Foreca: Myrsky näyttää entistäkin rajummalta
Uutiset | 3.7.2025 16:01
SRK julkaisi kannanoton
Uutiset | 26.6.2025 18:07
Synkkä Ukraina-arvio: Liian monta virhettä
Uutiset | 1.7.2025 21:48
Kekkosenkin konsti on pelastanut suomalaisten henkiä jo 50 vuotta
Uutiset | 1.7.2025 20:45
Nyt se on tutkittu: Tämä on suomalaisten mielestä sopiva mökkimatka – yksi ihmisryhmä valmis pitkään matkaan
Uutiset | 2.7.2025 20:45
Polkupyöräilijöillä yleinen väärinkäsitys
Uutiset | 2.7.2025 23:00
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Kiinasta Ukraina-jyrähdys: ”Bensaa liekkeihin”
Uutiset | 4.6.2025 21:02
Tätä tuotetta kutsutaan ”luonnon Ozempiciksi” – mitä sanovat asiantuntijat?
Uutiset | 13.6.2025 21:21
Tiedustelupomo synkkänä Venäjän aikeista: ”Olemme erittäin varmoja”
Uutiset | 12.6.2025 21:50
Onko savusaunominen sama asia kuin vetäisi pari röökiä? – Näin sanoo tutkija
Uutiset | 20.6.2025 15:00
Kiistelty köyhän miehen suihkuhävittäjä oli huono ostos – ”Nutikalla” tehtiin silti suomalaista ilmailuhistoriaa
Uutiset | 29.6.2025 21:05
Älä aseta ruohonleikkuria tähän asentoon
Uutiset | 1.7.2025 19:45
Kyiv Independent: Isku Kertshinsalmen sillalle
Uutiset | 30.6.2025 12:00
Presidentin puoliso saavutti hämmästyttävän korkean iän – kyseessä peräti triplaennätys
Uutiset | 24.6.2025 22:30
Ruokavirastosta tärkeä ohje kotipuutarhureille – Tiesitkö tämän omena- ja päärynäpuista?
Uutiset | 3.6.2025 21:13

Uusimmat

Tutkimus: Lihavuus jää solujen muistiin – laihtumisesta huolimatta palautuminen voi kestää vuosia
Uutiset | 4.7.2025 21:00
Zelenskyi puhelustaan Trumpin kanssa: Sovimme työskentelevämme ilmapuolustuksen vahvistamiseksi Ukrainassa
Uutiset | 4.7.2025 17:06
Hallitus sai jo keskiviikkona yhden ilmastopaperin julki – Ilmastopaneelin puheenjohtaja: ”Ei tässä ole mitään merkittäviä avauksia”
Uutiset | 4.7.2025 17:04
Kreetan maastopalot laantumassa, Ateenan lähistöllä syttyi uusi palo
Uutiset | 4.7.2025 16:53
Huoltoasemalla räjähti Roomassa, nopea evakuointi pelasti pahemmalta
Uutiset | 4.7.2025 16:48
Perussuomalaisten Ranne energia- ja ilmastostrategiasta: Emme ole tyytyväisiä lopputulokseen
Uutiset | 4.7.2025 16:16
Hallituksen energia- ja ilmastostrategian luonnos lausunnoille
Uutiset | 4.7.2025 16:10
Kansainvälinen atomienergiajärjestö IAEA sanoo tarkastajiensa lähteneen Iranista
Uutiset | 4.7.2025 15:56
Työperusteiset oleskelulupahakemukset vähentyivät neljäsosalla viime vuodesta
Uutiset | 4.7.2025 15:52
Karhun metsästyskiintiö 285 eläintä, määrä kasvoi luonnosvaiheesta
Uutiset | 4.7.2025 15:41
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Homovastaiset puheet ajoivat pois, mutta Aleksi Koivisto palasi kirkkoon – nyt hän kertoo, miksi
Uutiset | 21.6.2025 15:00
Toimittajalta | Rahaa on – olisiko aika palauttaa Kauhavan lentosotakoulu ja Pohjois-Karjalan prikaati?
Uutiset | 21.6.2025 8:00
Parlamentaarinen pöytä saa miljardipotin – puolustuksen Nato-rahoista hyötyy muukin yhteiskunta, uskoo SDP:n ryhmäpuheenjohtaja Tytti Tuppurainen
Uutiset | 29.6.2025 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Tutkimus: Lihavuus jää solujen muistiin – laihtumisesta huolimatta palautuminen voi kestää vuosia
Uutiset | 4.7.2025 21:00
Zelenskyi puhelustaan Trumpin kanssa: Sovimme työskentelevämme ilmapuolustuksen vahvistamiseksi Ukrainassa
Uutiset | 4.7.2025 17:06
Hallitus sai jo keskiviikkona yhden ilmastopaperin julki – Ilmastopaneelin puheenjohtaja: ”Ei tässä ole mitään merkittäviä avauksia”
Uutiset | 4.7.2025 17:04
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Kiistelty köyhän miehen suihkuhävittäjä oli huono ostos – ”Nutikalla” tehtiin silti suomalaista ilmailuhistoriaa
Uutiset | 29.6.2025 21:05
Älä aseta ruohonleikkuria tähän asentoon
Uutiset | 1.7.2025 19:45

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Sinkkuelämää ja syntyvyyden lasku – sattumaa vai sukupolvikokemus?
Mielipide | 4.7.2025 10:17
Lukijalta: Suviseurojen viestintä yllätti raikkaudellaan
Mielipide | 3.7.2025 13:00
Lukijalta: Työsuhdeturvan heikennysten haitat olisivat selvästi mahdollisia hyötyjä suuremmat
Mielipide | 2.7.2025 11:39
Lukijalta: ”Se on taas se aika kuukaudesta…”
Mielipide | 2.7.2025 11:22
Lukijalta: Suviseurojen viestintä yllätti raikkaudellaan
Mielipide | 3.7.2025 13:00
Lukijalta: Julkinen talous on kansalaisten palvelija, ei isäntä
Mielipide | 1.7.2025 12:46
Lukijalta: Kaiken viisauden alku on tosiasioiden tunnustaminen
Mielipide | 1.7.2025 12:52
Lukijalta: ”Se on taas se aika kuukaudesta…”
Mielipide | 2.7.2025 11:22

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Savola: seutukunta menestyy yhteistyöllä
Uutiset | 28.6.2025 10:29
Keskustayrittäjät: Työttömyyteen helpotusta parantamalla yrittämisen edellytyksiä
Uutiset | 24.6.2025 18:29
Keskustanaiset esittää vaaleihin rahallista kampanjakattoa
Uutiset | 16.6.2025 14:22
Keskustan Savola: seutukunta menestyy yhteistyöllä
Uutiset | 28.6.2025 10:29
Keskustayrittäjät: Työttömyyteen helpotusta parantamalla yrittämisen edellytyksiä
Uutiset | 24.6.2025 18:29
Keskustanaiset esittää vaaleihin rahallista kampanjakattoa
Uutiset | 16.6.2025 14:22
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste