Epstein-asiakirjat saatetaan julkaista – USA:n edustajainhuoneessa äänestys ensi viikolla
Yhdysvalloissa edustajainhuoneen on ensi viikolla määrä äänestää edesmennyttä seksuaalirikollista Jeffrey Epsteiniä koskevien asiakirjojen julkaisemisesta. Asiasta kertoi edustajainhuoneen puhemies, republikaani Mike Johnson.
Asia nytkähti eteenpäin sen jälkeen, kun demokraatit saivat keskiviikkona viimeisen tarvittavan allekirjoituksen vetoomukseen, jolla voitiin pakottaa edustajainhuoneessa järjestettäväksi äänestys loppujen asiakirjojen julkaisemisesta.
Tarvittava 218 nimen rajapyykki saavutettiin, kun demokraattiedustaja Adelita Grijalva nimitettiin tehtäväänsä viikkojen viivästyksen jälkeen.
Kaikki edustajainhuoneen demokraatit allekirjoittivat vetoomuksen, minkä lisäksi heidän tuekseen lähtivät republikaaniedustajat Marjorie Taylor Greene, Nancy Mace, Lauren Boebert ja Thomas Massie.
Korkea-arvoisten virkamiesten on kerrottu vetoomuksen hyväksymisen alla isännöineen republikaaniedustaja Boebertia Valkoisen talon tilannehuoneessa. Virkamiehet yrittivät saada Boebertin vetämään nimensä pois asiakirjavetoomuksesta.
Boebert kuitenkin kieltäytyi perääntymästä. Vetoomus hyväksyttiin, kun Grijalva vannoi virkavalansa ja allekirjoitti vetoomuksen heti tämän jälkeen.
Epsteinin tapaus on ollut erityinen ongelma maan hallinnolle, sillä presidentti Donald Trump oli aikoinaan tiiviisti tekemisissä Epsteinin kanssa.
– Juuri tänä aamuna edustajainhuoneen demokraatit julkaisivat lisää sähköposteja, jotka osoittivat Trumpin tietävän Epsteinin väärinkäytöksistä enemmän kuin hän on aiemmin myöntänyt, Grijalva sanoi keskiviikkona muun muassa CBS Newsin mukaan.
– Kongressin on korkea aika palauttaa roolinsa tämän hallinnon vastapainona ja taistella meidän amerikkalaisten puolesta.
Grijalva viittasi keskiviikkoisissa kommenteissaan sähköposteihin, jotka demokraattien mukaan paljastavat, että Trump oli selvillä Epsteinin harjoittamasta hyväksikäytöstä. Demokraattien mukaan yhdessä sähköposteista Epstein kertoo Trumpin viettäneen tunteja yhden Epsteinin uhrin kanssa Epsteinin talossa.
Demokraattien julkaisemat sähköpostit oli lähetetty Epsteinin kumppanille, niin ikään seksuaalirikoksista tuomitulle Ghislaine Maxwellille ja toimittaja-kirjailija Michael Wolffille.
Demokraatit saivat sähköpostit haltuunsa, kun Epsteinin perikunta kutsuttiin todistamaan aiemmin tänä vuonna.
Trump on toistuvasti kiistänyt kaiken osallisuutensa Epsteinin väärinkäytöksiin, eikä häntä ole syytetty mistään Epsteiniin ja Maxwelliin liittyen.
Epstein-tapaus nousi Yhdysvalloissa laajasti esille liittovaltion viranomaisten heinäkuussa julkistaman muistion vuoksi. Muistion mukaan useilla Epsteiniin liittyvillä teorioilla ei ole totuuspohjaa. Trumpin hallinto on muun muassa kiistänyt Epsteinin vuonna 2019 vankilassa tekemän itsemurhan ympärillä liikkuvat salaliittoteoriat.
Trump ja hänen hallintonsa ovat kohdanneet voimakasta arvostelua tapauksen käsittelystä. Trumpin hallintoa on syytetty muun muassa Epsteinin rikosten peittelemisestä.