Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ukrainan sota

Venäjä hyökkäsi Ukrainaan yöllä yli 500 droonilla ja ohjuksilla – Puola hälytti hävittäjänsä

3.9.2025 9:56
Lue lisää 
Vuorikiipeily
Mount Everest erottuu massiivisena maailman korkeimpien vuorien keskellä Himalajan vuoristossa. (Kuva: Wikimedia Commons)

Ensimmäinen suomalainen valloitti Mount Everestin ilman lisähappea 25 vuotta sitten – jo näin matalalla on vaaransa, Pohjoismaissakin kiipeilevän muistettava vuoristotaudin riski

Veikka Gustafsson on ainoa kaikki yli 8000 metriä korkeat vuoret huiputtanut suomalainen. Hän on käynyt jokaisen huipulla ilman lisähappea.
Lauri Heikkilä 23.5.2022 21:30, muokattu 24.5.2022 10:37
a– a+
Vuorikiipeily

Yli 8000 metrin korkeudessa keho tekee kuolemaa joka hetki.

Tätä muisti- tai varoitussääntöä ei saa unohtaa, jos aikoo tuollaisiin korkeuksiin kiivetä. Lisähappi auttaa, mutta se tuo helpotusta vain sen verran, kuin olisi 900 metriä alempana. Se ei siis ole täysi pelastus.

Merkitystä ei voi kuitenkaan vähätellä, sillä lisähappi voi neutralisoida juuri tuon vaarallisimman alueen vaikutuksen.

Suomen menestynein vuorikiipeilijä Veikka Gustafsson valloitti maailman korkeimman vuoren ensimmäisenä suomalaiskiipeilijänä vuonna 1993. Ensimmäisenä suomalaisena ilman lisähappea hän valloitti Everestin 23. toukokuuta 1997, eli tasan neljännesvuosisata sitten.

Mount Everestin korkeus on 8848 metriä, eli vuoren huippu on melkein lisähapen tuoman helpotuksen verran kuolemanvyöhykkeen yläpuolella. Tosin käytännössä kuolemanvyöhykkeen voi katsoa alkavan jo selvästi alempana kuin kahdeksassa kilometrissä.

Gustafsson on valloittanut ensimmäisenä suomalaisena kaikki niin kutsutut kasitonniset, eli yli 8 kilometriä merenpinnan yläpuolelle kohoavat vuoret.

Hän on myös ainoa suomalainen, joka on käynyt kaikilla 14 kasitonnisella ilman lisähappea, osalla myös lisähapen kanssa eri aikoina.

Maailman jokainen yli 8000 metriä korkea vuori sijaitsee samalla vuoristoalueella, Himalajalla Aasiassa. Mount Everestin paikka on Kiinan ja Nepalin rajalla.

Veikka Gustafsson on käynyt jokaisen kasitonnisen huipulla ilman lisähappea. (Kuva: Wikimedia Commons)

Vuorikiipeilijän tärkeimpiä taitoja on tietää, miten vähähappisessa ilmanalassa toimitaan. Oma sietokyky on oltava tiedossa, samoin kuin ymmärrys siitä, miten ohueen ilmanalaan totutellaan.

Maailman korkeimmille vuorille kiipeäminen kestää viikkokaupalla. Tämä johtuu siitä, että vähenevään happipitoisuuteen pitää totutella riittävän pitkä aika. Esimerkiksi Mount Everestin perusleirissä noin viiden ja puolen kilometrin korkeudessa pitää viettää noin kuukausi.

Jo matkalla erittäin korkealla sijaitsevaan perusleiriin tulee pitää useita välipäiviä korkeuden kasvaessa.

Perusleiristä seuraaviin leireihin edetään nopeammin, ja viimeiseltä leiriltä huipulle ilman turhia viivytyksiä, ilman ollessa jo äärimmäisen ohutta.

Happivajaus voi aiheuttaa vuoristotautia, joka nopeasti tai vakavasti iskiessä on hengenvaarallinen. Etenkin korkealla vuorella vuoristotauti voi aiheuttaa kuoleman ihan vain kontrollikyvyn menetyksen kautta.

Happivajauksessa elimistö käynnistää puolustusmekanismeja, jotka pidemmän päälle ovat hengenvaarallisia.

Keuhkot laajenevat, sydämen syke nopeutuu, punasoluja syntyy lisää ja veri paksuuntuu, aivot turpoavat, ja keuhkot saattavat romahtaa.

2500 metrin korkeudessa vuoristotauti voi iskeä jo lievässä muodossa. Päänsärky, ruokahalun menetys ja pahoinvointi voivat iskeä. Yleensä oireet kaikkoavat vuorokaudessa ilman, että on tarvetta matkata alemmas.

Tällaisia korkeuksia löytyy myös Pohjoismaista. Maiden korkein huippu, Norjan Galdhøpiggen kohoaa 2469 metrin korkeuteen. Suomen Halti-tunturin 1323 metriä ei vielä tuota vuoristotaudin riskiä, saati Haltin Norjan puolella sijaitseva hieman korkeampi huippu.

3500 metrissä ihminen voi kärsiä kovasta väsymyksestä, näköhäiriöt ovat mahdollisia, samoin tasapainohäiriöt. Päänsärky on mahdollista myös. Elimistö voi romahtaa vuorokaudessa tässä korkeudessa, eli alle 4000 metriäkin voi olla hengenvaarallinen korkeus.

4500 metrissä happea on enää kaksi kolmasosaa merenpinnan tason pitoisuudesta. Tämä voi aiheuttaa vaaran jo melko nopeasti.

8000 metrissä happea on enää alle 8 prosenttia verrattuna merenpinnan tasoon. Mount Everestin huipulla happipitoisuus on vain 6,9 prosenttia.

Vuonna 1968 syntynyt Gustafsson aloitti uransa kasitonnisten parissa keväällä 1993 suoraan Everestiltä. Vastoin yleistä luuloa Everest ei kuitenkaan ole vuorista vaarallisin, vaikka onkin korkein.

Vaarallisuutta voi mitata esimerkiksi kuolleisuusluvuilla. Jokaista kolmea Nepalissa sijaitsevan Annapurnan huiputusta kohden kuolee yksi kiipeilijä, mikä tekee siitä tällä mittarilla vaarallisimman vuoren. Everestillä luku on selvästi alempi, reilu kolme prosenttia.

Vuoren vaarallisuutta voi arvioida myös maaston, lumivyöryriskin, sääolojen arvaamattomuuden, kiipeilyteknisten osaamisvaatimusten ja esimerkiksi jyrkkyyden pohjalta. Vuorikiipeilijät pitävät Pakistanin ja Kiinan rajalla sijaitsevaa K2-vuorta yleisesti vaarallisimpana.

Kuolleisuusluku on alempi kuin Annapurnalla luultavimmin siksi, että K2:lle nousevat vain taitavimmat ja kokeneimmat kiipeilijät. Sielläkin kuolee silti reilu viidennes, kun vertaa huipulla käyntien määrään. Vuori on maailman toiseksi korkein, kohoten 8611 metrin korkeuteen.

Gustafsson saavutti 8091 metriä korkean Annapurnan jo paljon nähneenä kiipeilijänä vuonna 2005. Tämän hän teki ilman lisähappea. Nuorena kiipeilijänä hän kävi K2:lla jo kesällä 1994, niin ikään ilman lisähappea.

Muut yli 8000 metriä korkeat vuoret, jotka Gustafsson on saavuttanut ilman lisähappea ovat Dhaulagiri (8167 metriä) syksyllä 1993, Lhotse (8501) keväällä 1995, Makalu (8483) keväällä 1995, Manaslu (8163) keväällä 1999, Shishapangma (8125) keväällä 2001, Nanga Parbat (8125) kesällä 2001, Cho Oyu (8201) keväällä 2005, Kanchenjunga (8586) keväällä 2006, Gasherbrum II kesällä 2008, ja pian tämän perään Broad Peak (8047). Kaikki neljätoista kasitonnista ilman lisähappea tulivat Gustafssonin saavutuslistalle 26. heinäkuuta 2009, kun hän kävi Gasherbrum I:n huipulla 8080 metrissä.

Suhteessa tappavin jättiläisvuori on Annapurna (Kuva: Wikimedia Commons)

Suomalaisia on käynyt kasitonnisten huipuilla kaikkiaan 25. Suomalaiskäyntejä näillä huipuilla on Suomen Alppikerhon mukaan kertynyt 55. Gustafssonin lisäksi kasitonnisia ovat huiputtaneet useamman kuin yhden kerran Samuli Mansikka, Anne-Mari Hyryläinen, Mia Graeffe ja Paula Strengell.

Kaksi suomalaista on kuollut kasitonnisten rinteillä. Gustafssonin jälkeen menestynein suomalaiskiipeilijä Samuli Mansikka menehtyi Annapurnalla maaliskuussa 2015. Cho Oyu vaati Noora Toivosen hengen toukokuussa vuonna 2000.

Lähteitä:

Tieteen Kuvalehti 8.1.2013

Suomen Alppikerho

Wildsafe-sivusto (englanniksi)

8KPeak-sivusto (englanniksi)

Eight Thousanders-sivusto (englanniksi)

Lue myös

Elokuvasäätiö: Suomalaisten elokuvien tuotanto romahtaa hallituksen päätöksellä

Suomen elokuvasäätiön kautta kotimaiseen elokuvatuotantoon investoitavat varat eivät ole yritystukia, vaikka Petteri Orpon...
3.9.2025 12:48

Kunnat alustavaan sopuun Turun tunnin junan rahoituksesta

Virkaesityksen mukaan Turku ja Espoo maksaisivat molemmat radasta yli 262 miljoonaa euroa.
3.9.2025 12:01

Poliisihallitus puuttui somevaikuttajien rahapelimarkkinointiin – uhkasakko 30 000 euroa

Poliisihallitus on puuttunut sosiaalisen median vaikuttajien lainvastaiseen rahapelien markkinointiin. Poliisin tiedotteessa kerrotaan, että...
3.9.2025 11:43

Aihetunnisteet

Himalaja Mount Everest Terveys Veikka Gustafsson vuorikiipeily vuoristotauti

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Näin teet polttopuut oikealla tavalla itse – Yksi asia muistettava kaikissa olosuhteissa
Uutiset | 1.9.2025 21:21
Prinsessa Diana piilotti aikakapselin, jonka piti pysyä suljettuna satoja vuosia – Nyt se kuitenkin avattiin
Uutiset | 1.9.2025 22:11
Karhu hyökkäsi ihmisen kimppuun
Uutiset | 26.8.2025 9:55
Trump: Putin on pettymys
Uutiset | 2.9.2025 22:17
Murska-arvio Ukrainasta: ”Koko juttu romahtaa”
Uutiset | 1.9.2025 22:02
Suunnitteleeko Venäjä uutta hyökkäystä? – Putin kommentoi
Uutiset | 2.9.2025 21:04
Miksi Trump ei iske Venäjää lisäpakotteilla? – Syitä on kaksi, asiantuntija sanoo CNBC:lle
Uutiset | 2.9.2025 21:30
Suomalaisen olympiavoitto herätti raivoa – Tinttasiko lehtimies häntä leukaan?
Uutiset | 31.8.2025 20:30
Potilaan Lääkärilehti: Tällainen luomi voi olla merkki melanoomasta
Uutiset | 1.9.2025 22:15
Tutkimus löysi parannuskeinot ”särkyneen sydämen oireyhtymään”
Uutiset | 30.8.2025 21:40
Kysely: Monelle syöpään sairastuneelle ei kerrota olennaisesta hoitoon liittyvästä asiasta – ”Huolestuttavaa”
Uutiset | 29.8.2025 22:00
Tutkimus: Ihmiset ikääntyvät entistä nopeammin – tässä syy
Uutiset | 26.8.2025 21:39
Tutkimus löysi parannuskeinot ”särkyneen sydämen oireyhtymään”
Uutiset | 30.8.2025 21:40
Tutkimus: Yksinkertainen seikka voi hidastaa yleisen syöpäkasvaimen kasvua
Uutiset | 27.8.2025 21:34
Karhu hyökkäsi ihmisen kimppuun
Uutiset | 26.8.2025 9:55
Näin teet polttopuut oikealla tavalla itse – Yksi asia muistettava kaikissa olosuhteissa
Uutiset | 1.9.2025 21:21
Lihansyöjäbakteeritapaukset yleistyvät – tutkijoiden mukaan syy on selvä
Uutiset | 27.8.2025 21:37
Prinsessa Diana piilotti aikakapselin, jonka piti pysyä suljettuna satoja vuosia – Nyt se kuitenkin avattiin
Uutiset | 1.9.2025 22:11
Suomeen leviää nyt hyvin voimakkaasti allergisoivaa siitepölyä – Erityisesti yhdelle ryhmälle oireita
Uutiset | 28.8.2025 21:11
Välikohtaus Itämerellä – Nato-koneet ilmaan
Uutiset | 27.8.2025 11:12
Kiinalaisen sotalaivan takaa-ajo päättyi hurjaan törmäykseen
Uutiset | 12.8.2025 21:43
Kysely: Monelle syöpään sairastuneelle ei kerrota olennaisesta hoitoon liittyvästä asiasta – ”Huolestuttavaa”
Uutiset | 29.8.2025 22:00
Tutkimus: Ihmiset ikääntyvät entistä nopeammin – tässä syy
Uutiset | 26.8.2025 21:39
Tutkimus löysi parannuskeinot ”särkyneen sydämen oireyhtymään”
Uutiset | 30.8.2025 21:40
Tutkimus: Yksinkertainen seikka voi hidastaa yleisen syöpäkasvaimen kasvua
Uutiset | 27.8.2025 21:34
Tutkimus: Kissat voivat nousta avainrooliin Alzheimer-hoitojen kehityksessä
Uutiset | 13.8.2025 8:30
Karhu hyökkäsi ihmisen kimppuun
Uutiset | 26.8.2025 9:55
Potilaan Lääkärilehti: Hakeudu lääkäriin, jos polvikipu on tällaista
Uutiset | 24.8.2025 19:00
Lihansyöjäbakteeritapaukset yleistyvät – tutkijoiden mukaan syy on selvä
Uutiset | 27.8.2025 21:37
Näin teet polttopuut oikealla tavalla itse – Yksi asia muistettava kaikissa olosuhteissa
Uutiset | 1.9.2025 21:21

Uusimmat

Elokuvasäätiö: Suomalaisten elokuvien tuotanto romahtaa hallituksen päätöksellä
Uutiset | 3.9.2025 12:48
Kunnat alustavaan sopuun Turun tunnin junan rahoituksesta
Uutiset | 3.9.2025 12:01
Poliisihallitus puuttui somevaikuttajien rahapelimarkkinointiin – uhkasakko 30 000 euroa
Uutiset | 3.9.2025 11:43
Naton pääsihteeri tapasi Viron presidentin ja ylisti maan puolustusmenoja – ”Viro on edelläkävijä”
Uutiset | 3.9.2025 11:39
Keskustan Lohi: Hallitus unohti kasvu- ja työllisyystoimet – ”Tassut on nostettu pystyyn”
Uutiset | 3.9.2025 11:39
Keskustan Ovaska: Sovittiinko budjettiriihessä myös Turun tunnin junasta?
Uutiset | 3.9.2025 11:34
Kanta-Hämeessä hatkanuoria majoittanutta miestä epäillään seksuaalirikoksesta – uhreja voi olla lisää
Uutiset | 3.9.2025 11:02
Indonesiassa ainakin 10 ihmistä kuollut protesteissa
Uutiset | 3.9.2025 10:43
Leikkaukset innovaatiorahoitukseen vahingollisia ja haittaavat kasvua, arvioi Kaupan liitto
Uutiset | 3.9.2025 10:16
KKO: Alkoholin verkkokaupassa Virosta Suomeen ei rikottu alkoholilainsäädäntöä
Uutiset | 3.9.2025 10:12
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Tämä on jo todella noloa
Uutiset | 2.9.2025 14:43
Päätoimittajalta: Keskisarjalta halpa temppu – PS turvautuu nyt törkypuheeseen
Uutiset | 28.8.2025 13:29
Toimittajalta | Hakaristin on aikakin kadota Ilmavoimien lipuista – mutta miksi sitä vaalittiin näin kauan?
Uutiset | 29.8.2025 12:25

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Elokuvasäätiö: Suomalaisten elokuvien tuotanto romahtaa hallituksen päätöksellä
Uutiset | 3.9.2025 12:48
Kunnat alustavaan sopuun Turun tunnin junan rahoituksesta
Uutiset | 3.9.2025 12:01
Poliisihallitus puuttui somevaikuttajien rahapelimarkkinointiin – uhkasakko 30 000 euroa
Uutiset | 3.9.2025 11:43
Kysely: Monelle syöpään sairastuneelle ei kerrota olennaisesta hoitoon liittyvästä asiasta – ”Huolestuttavaa”
Uutiset | 29.8.2025 22:00
Tutkimus: Ihmiset ikääntyvät entistä nopeammin – tässä syy
Uutiset | 26.8.2025 21:39
Tutkimus löysi parannuskeinot ”särkyneen sydämen oireyhtymään”
Uutiset | 30.8.2025 21:40

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Tulevaisuuden osaajat tehdään oppilaitosten ja yritysten yhteistyöllä 
Mielipide | 2.9.2025 13:01
Lukijalta: Matematiikka, luonnontieteet ja äidinkieli ovat hyvinvointivaltion kivijalat
Mielipide | 2.9.2025 12:58
Lukijalta: Varastokierrot ja kassavirrat palvelevat kauppaa
Mielipide | 2.9.2025 12:54
Lukijalta: Stubbin maine presidenttikyselyissä kasvaa
Mielipide | 1.9.2025 14:05
Lukijalta: Ihmisarvon polkeminen ei kuulu sivistysvaltioon
Mielipide | 29.8.2025 8:59
Lukijalta: Halpa temppu vai harkittua politiikkaa?
Mielipide | 29.8.2025 9:03
Lukijalta: Kipu ja mieli
Mielipide | 26.8.2025 11:01
Lukijalta: Palestiinan valtio – käänteinen DDR
Mielipide | 1.9.2025 14:03

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lauri Salo ei hae jatkokautta Keskustaopiskelijoiden puheenjohtajana
Keskusta | 28.8.2025 14:09
Keskustanuoret vetoaa hallitukseen: Kuulkaa presidentin vetoomusta
Uutiset | 27.8.2025 12:55
Keskustan Siika-aho: Orpon johtajuuden puute käy Suomelle kalliiksi
Uutiset | 23.8.2025 11:38
Keskustanuoret vetoaa hallitukseen: Kuulkaa presidentin vetoomusta
Uutiset | 27.8.2025 12:55
Lauri Salo ei hae jatkokautta Keskustaopiskelijoiden puheenjohtajana
Keskusta | 28.8.2025 14:09
Keskustan Siika-aho: Orpon johtajuuden puute käy Suomelle kalliiksi
Uutiset | 23.8.2025 11:38
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste