Ennakkotilastot: Heinäkuussa hukkui 28 ihmistä
Heinäkuussa Suomessa hukkui kaikkiaan 28 ihmistä. Asia selviää Suomen Uimaopetus- ja Hengenpelastusliiton (SUH) ennakkotilastoista.
Hukkuneista 16 hukkui uidessa. Vesiliikenteessä hukkui kahdeksan ihmistä. Neljän tapauksen osalta ei ole tiedossa, miten henkilö hukkui.
Viime vuoden heinäkuussa hukkuneita oli selvästi vähemmän eli 16 ihmistä. Silti heinäkuu on kuukausi, jolloin SUH:n mukaan hukkumisia sattuu eniten.
Kuluneen parin viikon hellejakson aikana on kerrottu lukuisista hukkumistapauksista. Pelkästään hukkumisten ehkäisyn päivänä 25. heinäkuuta hukkui ainakin seitsemän ihmistä. Lisäksi SUH:n toiminnanjohtaja Kristiina Heinonen kertoi aiemmin STT:lle, että alaikäisten osuus hukkumisissa on korostunut.
Aiemmin on kerrottu, että kesäkuussa hukkumisia oli sen sijaan vähemmän kuin yli 20 vuoteen. Myös toukokuussa hukkuneita oli vähemmän kuin edeltävänä vuonna.
Kaikkiaan tänä vuonna heinäkuun loppuun mennessä on hukkunut ennakkotilastojen mukaan 68 ihmistä. Viime vuonna vastaava luku oli 59.
SUH kerää ennakkotilastot hukkuneista mediasta ja avoimista viranomaislähteistä.