Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Historia

Historia | DDR-utopia vietiin huippuunsa Halle-Neustadtissa – jättikerrostalojen kaupungista tehtiin sosialismin näyteikkuna

13.3.2026 21:20
Lue lisää 
Puoluevaltuusto
Europarlamentaarikko Elsi Katainen on mielissään Suomen suoriutumisesta kunnialla EU:n puheenjohtajamaan tehtävistä. (Kuva: Maria Seppälä)

Elsi Katainen kiittelee Suomen EU-puheenjohtajakautta: "Mepin ja parlamentin näkökulmasta Suomi on pärjännyt tehtävässään hyvin"

Suomenmaa 23.11.2019 15:03, muokattu 23.11.2019 15:12
a– a+
Puoluevaltuusto

Keskustan europarlamentaarikko Elsi Katainen kiittelee vuolaasti Suomen aktiivisuutta ja roolia EU:n puheenjohtajamaana.

– Vauhtia ja vaarallisia tilanteita on riittänyt, mutta näin mepin ja parlamentin näkökulmasta Suomi on pärjännyt puheenjohtajan tehtävässään hyvin, totesi Katainen puheessaan keskustan puoluevaltuuston kokouksessa Kalajoella.

Katainen perusteli kantaansa tuoreimmalla Eurobarometrilla. Sen mukaan eurooppalaiset ovat tyytyväisempiä maidensa EU-jäsenyyteen kuin pitkään aikaan.

– Niin myös täällä kotimaassamme. On tärkeää, että arvioimme unionin toimintaa terveen kriittisesti ja rakentavasti, mutta hyvin tietoisena siitä, että tämä yhteisö on maallemme välttämättömyys, hän muistutti.

Tehtävä ei ole Kataisen mukaan ollut helppo, koska Eurooppa on monella tavalla murroksessa ja Suomen puheenjohtajakaudella on eletty ”vallan villejä kuukausia”.

– Kevään vaalien myötä parlamenttiin tuli yli 500 uutta meppiä. EPP ja Sd menettivät monikymmenvuotisen ehdottoman valta-asemansa kun taas meidän keskiryhmämme lujitti asemiaan unionin päätöksenteossa.

– Lähes tuplaantuneella ryhmällämme me Renew Europe olemme nyt uudessa parlamentissa 108 mepin voimin europolitiikan raskassarjalainen, emme enää vain vaa’ankieliasemassa oleva pienempi ryhmä, suomalaismeppi vakuutti

Muissa jäsenmaissa on Kataisen mielestä tuskin kadehdittu sitä tehtävälistaa, jonka Suomi sai kesällä EU-vaalien jälkeen eteensä.

– Erimieliset EU-maat pitäisi saada yhteen rintamaan ikävästi viivästyneen budjetin ja jäsenmaksujen osalta. Yhdessä täytyisi löytää myös keino, jolla oikeusvaltiota heikentävät hallitukset saataisiin viimein lähinnä Puolassa ja Unkarissa kuriin.

– Ja tietenkin Brexit. Samalla kun yksi iso jäsenmaa tekee tuskaista lähtöään unionista, niin kaksi uutta Pohjois-Makedonia ja Albania kolkuttelevat unionin ovea

Elsi Katainen huomauttaa, että syksyn aikana on koettu myös yllättäviä haasteita.

– Komission pääsemme nimittämään vasta ensi viikolla Strasbourgin täysistuntoviikolla ja näin saamme toimivan komission vasta vuoden vaihteessa.

– Myös Turkin hyökkäys Syyriaan järisytti, ja Euroopassa herättiin siihen karuun todellisuuteen, että unioni on turvautunut pitkälti juuri Turkkiin pakolaisvirtojen hallinnassa. EU:n pakolaispolitiikalta vaaditaan nyt yhtenäisyyttä ja kestävämpiä ratkaisuja.

Haastetta on keskustamepin mukaan riittänyt myös luonnonvarojen osalle.

Katainen korostaa, että komission uuden puheenjohatajan Ursula von der Leyenin kohtapuoliin esittelemää uutta ilmasto- ja ympäristölakipakettia on syytä seurata kotimaassakin tarkasti.

– On aivan välttämätöntä, että biotalous ja metsät saavat siinä aiottua suuremman roolin, kun fossiilisista raaka-aineista siirrytään uusiutuviin. Siksi Suomen puheenjohtajana ja sen jälkeenkin on ajettava metsiä ja biotaloutta Vihreään sopimukseen.

Katainen muistutti keskustan puoluevaltuutettuja myös velvollisuudesta pitää huolta siitä, etteivät brexit ja muut budjettipaineet kaadu yksin maatalouden ja ruuantuotannon kannettavaksi.

– Viljelijöiden toimintaedellytyksistä on huolehdittava, eikä leikkauksia komission esittämällä tavalla pidä hyväksyä. Maatalouden osalta vaikeuskerrointa lisää myös se, että maatalouspolitiikan uudistuspaketti venyy niin, että myös väliaikaista lainsäädäntöpakettia on alettava valmistelemaan.

Lue myös

Kevättulva tulossa Pohjois-Pohjanmaalle poikkeuksellisen aikaisin

Kalajoella kyseessä on varhaisin kevättulva ainakin yli 110 vuoteen.
14.3.2026 13:40

Ministeri Rydman Ylellä: Leikattavaa löytyy järjestötuista ja kehitysavusta

Rydmanille sopisi tarttua maahanmuuttajien eläkkeisiin jo kehysriihessä
14.3.2026 12:47

Vasemmistoliiton Koskela: Velkajarrusopimuksen summa on järjetön

Puolueella on miljardiluokan sopeutuslista, Koskela sanoo
14.3.2026 12:42

Aihetunnisteet

EU katainen puheenjohtajamaa

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Netanjahu lisäsi sodalle uuden tavoitteen – ”Nyt on tullut aika”
Uutiset | 13.3.2026 9:10
Historia | DDR-utopia vietiin huippuunsa Halle-Neustadtissa – jättikerrostalojen kaupungista tehtiin sosialismin näyteikkuna
Uutiset | 13.3.2026 21:20
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kuka kehtaa jättää koiransa kakat keräämättä? Yksi ikäryhmä nousee ylitse muiden
Uutiset | 11.3.2026 20:00
Israelin armeija sanoo iskeneensä kohteeseen, jossa Iran kehittää ydinaseita
Uutiset | 12.3.2026 13:36
Iran ampui ohjuksia Israeliin
Uutiset | 13.3.2026 9:20
Nyt puhuvat ikuiset joustajat – ”Työkaveri saa aina heinäkuun”
Uutiset | 13.3.2026 21:21
THL:n kysely: Suomalaiset eivät enää halua viinejä ruokakauppoihin – tyrmäys myös alkoholin kotiinkuljetukselle
Uutiset | 13.3.2026 10:10
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45
Moni tekee ison virheen tähän vuodenaikaan – Jopa tuhansien eurojen vahingot
Uutiset | 10.3.2026 22:01
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy
Uutiset | 9.3.2026 21:15
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45
Moni tekee ison virheen tähän vuodenaikaan – Jopa tuhansien eurojen vahingot
Uutiset | 10.3.2026 22:01
Kuka kehtaa jättää koiransa kakat keräämättä? Yksi ikäryhmä nousee ylitse muiden
Uutiset | 11.3.2026 20:00
Luulitko sekarotuista koiraa pitkäikäiseksi? Menehtyy tyypillisesti jo ennen 7-vuotispäivää
Uutiset | 9.3.2026 22:04
Vaihdetaanko asfaltti hiekkaan maaseudulla? Ovaskalta tyrmäys VM:n budjettipäällikön puheille
Uutiset | 9.3.2026 11:54
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
Israelin armeija sanoo iskeneensä kohteeseen, jossa Iran kehittää ydinaseita
Uutiset | 12.3.2026 13:36
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Lihavuusekspertti: Ylipainoisuuden syy on aivoissa – nämä ovat painonhallinnan ”kultaiset säännöt”
Uutiset | 13.2.2026 22:09
Venäjä: Iskut Iraniin voivat aiheuttaa katastrofin
Uutiset | 28.2.2026 15:03

Uusimmat

Kevättulva tulossa Pohjois-Pohjanmaalle poikkeuksellisen aikaisin
Uutiset | 14.3.2026 13:40
Ministeri Rydman Ylellä: Leikattavaa löytyy järjestötuista ja kehitysavusta
Uutiset | 14.3.2026 12:47
Vasemmistoliiton Koskela: Velkajarrusopimuksen summa on järjetön
Uutiset | 14.3.2026 12:42
Räjähdys aiheutti vaurioita juutalaiskouluun Amsterdamissa
Uutiset | 14.3.2026 9:31
Hamas pyytää Irania lopettamaan naapurimaihin iskemisen
Uutiset | 14.3.2026 9:20
Kiovassa ainakin neljä kuoli Venäjän iskuissa, sanoo Ukraina
Uutiset | 14.3.2026 9:08
Trump sanoo USA:n pommittaneen sotilaskohteita Iranin öljyviennille tärkeällä saarella
Uutiset | 14.3.2026 8:20
Italian pääministerin päästökauppapuheet huolestuttavat suomalaisia energia-asiantuntijoita
Uutiset | 14.3.2026 8:00
Miehet osallistuvat suolistosyöpäseulontoihin aiempaa laiskemmin
Uutiset | 14.3.2026 3:01
Lauantaina voi nauttia jopa kymmenen asteen lämpötiloista, sunnuntaina viileämpää
Uutiset | 14.3.2026 2:01
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Keskusta nujertaisi suurtyöttömyyden pienyritysten avulla – työnantajamaksuihin puolitus, kotitalousvähennys ennalleen
Uutiset | 13.3.2026 10:32
Unohdettiinko maaseutu? Keskusta tylytti hallituksen suursuunnitelmaa: ”Puheet ja teot täysin ristiriidassa”
Uutiset | 11.3.2026 18:07
Ikäihmisten kohtelu tuohduttaa – oppositio ei hyväksy pakkosiirtymää sähköiseen viranomaispostiin
Uutiset | 10.3.2026 18:52

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kevättulva tulossa Pohjois-Pohjanmaalle poikkeuksellisen aikaisin
Uutiset | 14.3.2026 13:40
Ministeri Rydman Ylellä: Leikattavaa löytyy järjestötuista ja kehitysavusta
Uutiset | 14.3.2026 12:47
Vasemmistoliiton Koskela: Velkajarrusopimuksen summa on järjetön
Uutiset | 14.3.2026 12:42
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy
Uutiset | 9.3.2026 21:15

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Jokainen opiskelemaan
Mielipide | 12.3.2026 13:05
Lukijalta: Suomen eurojäsenyyden kääntöpuoli
Mielipide | 12.3.2026 12:57
Lukijalta: Uudenmaan Keskustan aluevaltuustoryhmillä yhteisiä huolia hyvinvointialueiden rahoitusmallin muutoksista
Mielipide | 12.3.2026 12:17
Lukijalta: Tarvitaan tukiasemia ja valokuitua
Mielipide | 11.3.2026 13:40
Lukijalta: Ihmisarvo kuuluu kaikille – mutta kuuluuko myös oikeus omaan vakaumukseen?
Mielipide | 10.3.2026 13:30
Lukijalta: Ovatko äidinkielen opettajat kiinnostuneet matematiikasta?
Mielipide | 11.3.2026 13:13
Lukijalta: Naistenpäivän marssi on kannanotto kyynistymistä vastaan
Mielipide | 8.3.2026 7:45
Lukijalta: Luonnolliset erot ja tasa-arvo – perheiden tulevaisuuden perusta
Mielipide | 9.3.2026 15:25

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Suuren valiokunnan keskustalaiset penäävät hallitukselta voimakkaampaa aluekehityksen rahoituksen ajamista
Uutiset | 13.3.2026 15:36
Ovaska ilahtui kokoomuslaisen avauksesta – Vetoaa Purraan ja Ranteeseen dieselveron poistamiseksi
Uutiset | 12.3.2026 18:30
Digipostipakko vaarantaa kansalaisten oikeusturvan, sanoo keskustakolmikko
Uutiset | 11.3.2026 18:11
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
Digipostipakko vaarantaa kansalaisten oikeusturvan, sanoo keskustakolmikko
Uutiset | 11.3.2026 18:11
Ovaska ilahtui kokoomuslaisen avauksesta – Vetoaa Purraan ja Ranteeseen dieselveron poistamiseksi
Uutiset | 12.3.2026 18:30
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste