Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ukrainan sota

Zelenskyi: USA:n päätös ei edesauta rauhaa

13.3.2026 15:20
Lue lisää 
Yhdysvallat
Yhdysvaltain varapresidentti J. D. Vance ja presidentti Donald Trump kuvattuna marraskuussa 2024. (Kuva: Jim Watson / AFP / Lehtikuva)

Diktatuuria toivova ääriaate vaikuttaa Trumpin hallintoon – "Edustaa näkökulmaa, että valta periytyy eliitiltä eliitille"

Varapresidentti J. D. Vanceen on vaikuttanut ”pimeän valistusaatteen” oppi-isä Curtis Yarvin
Suomenmaa–STT/Lassi Lapintie 1.2.2025 14:38, muokattu 1.2.2025 14:46
a– a+
Yhdysvallat

Yhdysvalloissa presidentti Donald Trumpin hallinto julkisti tällä viikolla käytännössä kaikille liittovaltion työntekijöille irtisanomispaketin, jolla nämä voisivat lähteä vapaaehtoisesti eläkkeelle.

Radikaali liittovaltion työvoiman leikkaaminen muistuttaa äärikonservatiivien Projekti 2025 -hankkeen ehdotuksia sekä vanhempaa ajatusta, joka tunnetaan lyhenteellä RAGE (raivo). Se tulee sanoista ”Retire All Government Employees” (hankkiudutaan eroon valtion työntekijöistä).

Iskulauseen isä on bloggari Curtis Yarvin, joka on noussut äärilaidan ajatusjohtajaksi Piilaakson miljardöörien ja laitaoikeiston keskuudessa.

Yarvinin ajatuksista on puhunut myönteiseen sävyyn senaattorista varapresidentiksi noussut J. D. Vance, kertoo Verge -lehti.

Vance argumentoi vuonna 2021 Yarviniin viitaten, että presidenttinä Trumpin pitäisi antaa ”potkut kaikille keskitason byrokraateille ja hallinnollisille virkamiehille”, jotta heidät voitaisiin korvata Trumpin väellä.

Sanomalehti New York Times julkaisi tammikuussa Yarvinin pitkän haastattelun, jossa hän kiisti olevansa varapresidentti Vancen ystävä tai erityisen vaikutusvaltainen. Yarvinin mukaan häntä ei kutsuttu Trumpin virkaanastujaisiin.

– Olen ulkopuolinen. Olen intellektuelli. Ajatuksiani levittävät (hallinnon) työntekijät, jotka uivat tässä internetin sopassa, Yarvin sanoi.

Liittovaltion työntekijöille potkujen jakaminen on Yarvinin maltillisimpia ajatuksia. Hän on liberaalin demokratian ja tasa-arvon avoin vastustaja, joka haluaa Yhdysvalloille yksinvaltiaan elkein hallitsevan ”toimitusjohtaja-monarkin” – eli diktaattorin, kuten Yarvin on itsekin sanonut.

2000-luvun alusta salanimellä Mencius Moldbug kirjoituksiaan julkaisseesta Yarvinista on viehättynyt muun muassa miljardööri Peter Thiel, joka rahoitti varapresidentti Vancen poliittista uraa.

– En enää usko, että vapaus ja demokratia ovat yhteen sovitettavissa, sanoi Thiel vuonna 2009 julkaistussa kirjoituksessaan.

Yarvinin ideologiaa on kutsuttu ”pimeäksi valistusaatteeksi” ja ”uustaantumuksellisuudeksi”.

– Yarvin edustaa näkökulmaa, jolla on juurensa eliittiteoriassa, jonka mukaan poliittinen valta periytyy eliiteiltä eliiteille. On nousevaa eliittiä ja vanhaa, väsynyttä eliittiä, kertoo STT:lle Kalifornian Berkeleyn yliopiston oikeistopolitiikan tutkimuskeskuksen johtaja Lawrence Rosenthal.

Rosenthalin mukaan Yarvin katsoo, että hänen kaltaisensa ovat uutta nousevaa eliittiä.

– He näkevät Piilaakson yhtiöt esikuvina poliittisille organisaatioille. Tästä seuraa ajatus kansallisesta toimitusjohtajasta, joka on enemmän tai vähemmän sama kuin diktaattori tai kuningas.

Helsingin yliopiston vierailevan Fulbright-professori Joshua Wilsonin mukaan Yarvin edustaa äärimmäistä muotoa monista aatesuuntauksista, jotka ovat olleet läsnä konservatismissa jo vuosikymmenten ajan.

– Konservatiiviliikkeessä on ollut olemassa pitkän linjan demokratiavastainen ajattelutapa, Wilson sanoo.

Wilsonin mukaan mukaan konservatiivit kaipaavat presidentistä ”pomoa”, jolla on ”pomon valta palkata ja antaa potkut”. Tällaisen yhden hengen viran kautta liittovaltiolta on helpompi leikata kuin satojen ihmisten kongressissa.

Lue myös

Nyt puhuvat ikuiset joustajat – "Työkaveri saa aina heinäkuun"

Moni suomalainen kokee joutuvansa joustamaan työpaikallaan toistuvasti vain siksi, että on lapseton. Lomat...
13.3.2026 21:21

Historia | DDR-utopia vietiin huippuunsa Halle-Neustadtissa – jättikerrostalojen kaupungista tehtiin sosialismin näyteikkuna

Vuosikymmenten takaisissa Nukkumatti-pätkissä rakastettu animaatiohahmo saapui joskus helikopterillaan heittämään unihiekkaa puhtaanvalkoisten, modernien kerrostalojen...
13.3.2026 21:20

Trump ylvästeli Iranin johtajien tappamisella – "On suuri kunnia tehdä se"

Trumpin mukaan Iranin johtajat ovat ”sekopäisiä roistoja”.
13.3.2026 18:39

Aihetunnisteet

Ulkomaat Yhdysvallat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kuka kehtaa jättää koiransa kakat keräämättä? Yksi ikäryhmä nousee ylitse muiden
Uutiset | 11.3.2026 20:00
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Israelin armeija sanoo iskeneensä kohteeseen, jossa Iran kehittää ydinaseita
Uutiset | 12.3.2026 13:36
Moni tekee ison virheen tähän vuodenaikaan – Jopa tuhansien eurojen vahingot
Uutiset | 10.3.2026 22:01
Netanjahu lisäsi sodalle uuden tavoitteen – ”Nyt on tullut aika”
Uutiset | 13.3.2026 9:10
Tutkimus: Testosteronin taso tulee huomioida ruokavaliossa – yksi asia voi olla vaaraksi
Uutiset | 12.3.2026 21:36
Valiokunta vaatii loppua dieselautojen pakkasongelmille – Ministeri Ranteelta peräänkuulutetaan toimia
Uutiset | 11.3.2026 16:30
”Hengenlähtö oli lähellä,” Kelan Lasse Lehtonen sanoo kohutuista Brysselin lentokentän tapahtumista MT:lle
Uutiset | 12.3.2026 18:40
USA ei ole vielä valmis saattamaan aluksia Hormuzinsalmen läpi
Uutiset | 12.3.2026 15:22
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy
Uutiset | 9.3.2026 21:15
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45
Moni tekee ison virheen tähän vuodenaikaan – Jopa tuhansien eurojen vahingot
Uutiset | 10.3.2026 22:01
Kuka kehtaa jättää koiransa kakat keräämättä? Yksi ikäryhmä nousee ylitse muiden
Uutiset | 11.3.2026 20:00
Vaihdetaanko asfaltti hiekkaan maaseudulla? Ovaskalta tyrmäys VM:n budjettipäällikön puheille
Uutiset | 9.3.2026 11:54
Luulitko sekarotuista koiraa pitkäikäiseksi? Menehtyy tyypillisesti jo ennen 7-vuotispäivää
Uutiset | 9.3.2026 22:04
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Lihavuusekspertti: Ylipainoisuuden syy on aivoissa – nämä ovat painonhallinnan ”kultaiset säännöt”
Uutiset | 13.2.2026 22:09
Venäjä: Iskut Iraniin voivat aiheuttaa katastrofin
Uutiset | 28.2.2026 15:03

Uusimmat

Nyt puhuvat ikuiset joustajat – ”Työkaveri saa aina heinäkuun”
Uutiset | 13.3.2026 21:21
Historia | DDR-utopia vietiin huippuunsa Halle-Neustadtissa – jättikerrostalojen kaupungista tehtiin sosialismin näyteikkuna
Uutiset | 13.3.2026 21:20
Trump ylvästeli Iranin johtajien tappamisella – ”On suuri kunnia tehdä se”
Uutiset | 13.3.2026 18:39
Tutkija: Siviiliuhrien määrä kasvaa, mutta Iranin johdossa ei näy paniikkia
Uutiset | 13.3.2026 18:31
Macron varoitti Venäjää kuvittelemasta liikoja – ”Se erehtyy”
Uutiset | 13.3.2026 18:21
Tämäkin vuosi on vaikea, sanovat Vuokranantajat
Uutiset | 13.3.2026 18:10
”Minulla on vain yksi pää,” aivotärähdyksen saanut Kläbo viestitti
Uutiset | 13.3.2026 18:00
Viestipalvelu X esittää muutoksia tileihinsä EU:n sakkojen myötä
Uutiset | 13.3.2026 17:50
Yhdysvaltain pakotepäätös on ”erittäin huolestuttava”, sanoo EU:n Costa
Uutiset | 13.3.2026 17:43
Kuolemantapaus laskettelurinteessä Jämsän Himoksella
Uutiset | 13.3.2026 17:39
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Unohdettiinko maaseutu? Keskusta tylytti hallituksen suursuunnitelmaa: ”Puheet ja teot täysin ristiriidassa”
Uutiset | 11.3.2026 18:07
Ikäihmisten kohtelu tuohduttaa – oppositio ei hyväksy pakkosiirtymää sähköiseen viranomaispostiin
Uutiset | 10.3.2026 18:52
Vaihdetaanko asfaltti hiekkaan maaseudulla? Ovaskalta tyrmäys VM:n budjettipäällikön puheille
Uutiset | 9.3.2026 11:54

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Nyt puhuvat ikuiset joustajat – ”Työkaveri saa aina heinäkuun”
Uutiset | 13.3.2026 21:21
Historia | DDR-utopia vietiin huippuunsa Halle-Neustadtissa – jättikerrostalojen kaupungista tehtiin sosialismin näyteikkuna
Uutiset | 13.3.2026 21:20
Trump ylvästeli Iranin johtajien tappamisella – ”On suuri kunnia tehdä se”
Uutiset | 13.3.2026 18:39
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy
Uutiset | 9.3.2026 21:15

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Jokainen opiskelemaan
Mielipide | 12.3.2026 13:05
Lukijalta: Suomen eurojäsenyyden kääntöpuoli
Mielipide | 12.3.2026 12:57
Lukijalta: Uudenmaan Keskustan aluevaltuustoryhmillä yhteisiä huolia hyvinvointialueiden rahoitusmallin muutoksista
Mielipide | 12.3.2026 12:17
Lukijalta: Tarvitaan tukiasemia ja valokuitua
Mielipide | 11.3.2026 13:40
Lukijalta: Ihmisarvo kuuluu kaikille – mutta kuuluuko myös oikeus omaan vakaumukseen?
Mielipide | 10.3.2026 13:30
Lukijalta: Ovatko äidinkielen opettajat kiinnostuneet matematiikasta?
Mielipide | 11.3.2026 13:13
Lukijalta: Naistenpäivän marssi on kannanotto kyynistymistä vastaan
Mielipide | 8.3.2026 7:45
Lukijalta: Luonnolliset erot ja tasa-arvo – perheiden tulevaisuuden perusta
Mielipide | 9.3.2026 15:25

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Suuren valiokunnan keskustalaiset penäävät hallitukselta voimakkaampaa aluekehityksen rahoituksen ajamista
Uutiset | 13.3.2026 15:36
Ovaska ilahtui kokoomuslaisen avauksesta – Vetoaa Purraan ja Ranteeseen dieselveron poistamiseksi
Uutiset | 12.3.2026 18:30
Digipostipakko vaarantaa kansalaisten oikeusturvan, sanoo keskustakolmikko
Uutiset | 11.3.2026 18:11
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
Digipostipakko vaarantaa kansalaisten oikeusturvan, sanoo keskustakolmikko
Uutiset | 11.3.2026 18:11
Ovaska ilahtui kokoomuslaisen avauksesta – Vetoaa Purraan ja Ranteeseen dieselveron poistamiseksi
Uutiset | 12.3.2026 18:30
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste