Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Tartuntatautilakiin esitetään muutoksia korona-ajan palautteen perusteella

10.3.2026 11:00
Lue lisää 
Laivastohistoria
Foch Välimerellä 1992. (Kuva: PHC JACK C. BAHM/Wikimedia Commons)

Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä

Pekka Pohjolainen 10.3.2026 21:40, muokattu 10.3.2026 20:58
a– a+
Laivastohistoria

Sodassa kovia kokenut Ranska etsi 1950-luvulla itseään ja paikkaansa kylmän sodan maailmanjärjestyksessä. Maa oli toipumassa toisen maailmansodan raunioista, mutta sen vuosisatainen siirtomaavalta natisi liitoksistaan.

Onneton sota Indokiinassa osoitti karulla tavalla, ettei suurvalta ole enää mitään ilman kykyä siirtää ilma-asettaan sinne, missä polttopiste on.

Dien Bien Phun katkera tappio opetti Pariisille, että riippuvuus liittolaisten hyvästä tahdosta oli strateginen riski. Ranskan oli valittava, jäädäkö liittolaisten ”lainakaluston” varaan vai rakentaako oma tiensä.

Valinta oli selvä. Vastauksena maailmanpoliittisiin kysymyksiin hitsautui kaksi 32 000 tonnin vastausta, lentotukialukset Clemenceau ja Foch.

Alukset olivat massiivisia voimannäyttöjä ja ensimmäiset ranskalaisten alusta loppuun saakka suunnittelemat modernit tukialukset. Niiden rakentaminen työllisti tuhansia Brestin ja Saint-Nazairen telakoilla, ja palautti Ranskan maailman merivaltojen eturiviin.

Valmistuttuaan alukset viestivät myös Charles de Gaullen Ranskan strategisesta autonomiasta. Samalla alukset olivat eräänlaisia uivia Ranskan suurlähetystöjä, joiden diplomaattinen viesti annettiin toisinaan jälkipolton jylinällä säestettynä.

Vaikka alukset henkivät ranskalaista kansallisylpeyttä, niiden pääaseistuksessa piti tyytyä hieman nöyryyttävään ratkaisuun. Ongelmana oli aerodynamiikka.

Ranskan oma ilmailuylpeys, Dassault Mirage III -hävittäjä ei deltasiipineen soveltunut tukialuskäyttöön. Deltasiipi vaati liian kovan lähestymisnopeuden, jotta tukialuslaskeutuminen olisi ollut turvallista.

Niinpä Ranska joutui nielemään ylpeytensä ja ostamaan amerikkalaisia F-8 Crusader -hävittäjiä. Crusader oli tekninen ihme: sen koko siiven kohtauskulmaa voitiin muuttaa mekaanisesti nousussa ja laskussa.

Crusaderien lisäksi aluksilta lennettiin Étendard IV -koneilla, joita miehistö kutsui ”lentäviksi tiiliskiviksi”, Sinänsä hyvin luotettava kone oli alitehoinen ja sen nousukiito katapultilta oli usein sydäntä kylmäävää katseltavaa. Kone saattoi ”nuokahtaa” aaltojen harjan tasolle ennen kuin se sai kerättyä tarpeeksi nostetta.

Ranskalaiseen sotilasromantiikkaan sisältyi kuitenkin ajatus siitä, että jos kone oli huono, lentäjän oli oltava sitäkin parempi. Tämä loi Aéronavalen lentäjille eliittistatuksen.

Siinä missä USA:n supertukialusten kansi oli leveä ja anteeksiantava, Clemenceau-luokan kapea kaistale vaati kirurgista tarkkuutta. Amerikkalaiset kauhistelivat alusten kapeaa lentokantta, mutta ranskalaiset ottivat tarkkuutta vaativan operoinnin kunnia-asiana.

Amerikkalaisvalmisteiset F-8 Crusader -hävittäjät palvelivat ranskalaistukialuksilla vuosikymmeniä. Lentäjät rakastivat konetta. (US Navy/Wikimedia Commons)

Kansihenkilöstön arki oli vaarallista, mutta aluksen sisällä elämä oli ranskalaisen sivistynyttä, Aluksella vallitsi hierarkia, jossa elegantit meriupseerit ja öljyisissä haalareissa käyskentelevät mekaanikot kohtasivat päivittäisen patongin tuoksussa.

Ruokahuolto oli strateginen resurssi. Kertoman mukaan mikään muu sotalaiva maailmassa ei tuottanut yhtä hyvää vaaleaa leipää kuin ranskalainen tukialuskaksikko, eivätkä edes kaikki satamakaupungit. Leipurit työskentelivät ympäri vuorokauden alusten syövereissä, ja uunit tuottivat rapeakuorisia mestariteoksia, joita mutusteltiin jopa taisteluhälytysten välissä.

Vaikka maailma ympärillä välillä paloi, kello 16 tarjoiltu kahvi ja tuore leipä olivat murtumaton perinne ja osa ”Art de Vivre” -asennetta, joka teki ranskalaisten tukialuksesta erilaisen kuin kurinalaiset amerikkalaiset vastineensa. Viiniäkin tarjoiltiin, joskin toki kurinalaisesti.

Upseerimessissä viini kuului ateriaan, ja erään amerikkalaisen amiraalin vierailun aikana syntyi kertoman mukaan lievä kulttuurishokki, kun hänelle tarjottiin lounaan yhteydessä erinomaista Bordeaux-viiniä kesken Nato-harjoituksen.

Yhdysvaltain laivastossa alkoholi kiellettiin sotalaivoilla vuonna 1914. Amerikkalaiselle amiraalille alkoholin nauttiminen sotalaivalla merellä on paitsi sääntöjen vastaista, myös ammatillinen tabu.

Amerikkalaiset amiraalit olivat tottuneet siihen, että sotalaiva on steriili ja kurinalainen koneisto. Ranskalaisilla aluksilla upseerimessien hopeiset astiat, valkoiset pöytäliinat ja ammattitaitoiset tarjoilijat loivat sen sijaan ilmapiirin, joka muistutti enemmän pariisilaista huippuravintolaa kuin sota-alusta.

Ranskan presidentti Valery Giscard d´Estaign vaikuttui tukialuksen leipomotuotteista. Kuva YK:sta 1978. (Bernard Gotfryd/Wikimedia Commons)

Ranskan presidenteille lentotukialus on aina edustanut valtiollisen mahtipontisuuden huipentumaa.

Erään vierailun aikana de Gaulle seisoi komentosillalla ja katseli aluksen valtavaa kantta. Kun häneltä kysyttiin mielipidettä Ranskan historian suurimmasta sotalaivasta, hän vastasi lakonisesti: ”Se on tarpeeksi suuri kantamaan Ranskan lipun, mutta liian pieni kantamaan minun egoani.”

Vuonna 1974 presidentiksi valittu Valery Giscard d’Estaing halusi rikkoa de Gaullen luomaa jäykkää etikettiä ja esiintyä dynaamisena johtajana. Hänen on kerrottu vaatineen päästä nauttimaan aamiaisen miehistön ruokalassa upseerimessin sijaan.

Tilanteesta tuli kuitenkin kiusallinen, kun merimiehet olivat niin jännittyneitä, että kukaan ei uskaltanut puhua tai syödä, kunnes presidentti itse alkoi murtamaan patonkia ja kyselemään perunoiden laadusta.

Vierailusta jäi elämään tarina, jonka mukaan presidentti oli niin vakuuttunut aluksen leivästä, että hän tiedusteli, voisiko aluksen leipurin ”lainata” Elysée-palatsiin.

Alusten sotilaallinen painoarvo kasvoi merkittävästi kylmän sodan kuumetessa. 1980-luvulla Clemenceausta ja Fochista tuli Ranskan ydinasepelotteen liikkuvia osia.

Uudet ja huomattavasti edeltäjiään paremmat Super Étendard -koneet varustettiin myös ASMP-ydinohjuksilla. Tämä teki aluksista ensisijaisia kohteita Neuvostoliiton suunnitelmissa, mutta samalla ne takasivat Ranskalle paikan ydinasemaiden kärkijoukossa.

Aika ajoin aluksille oli tarjolla myös oikeaa sotilaallista toimintaa. Alukset olivat Ranskan ulkopolitiikan tehokkain työkalu. 1970-luvulla ne partioivat Intian valtamerellä ja Afrikan sarven läheisyydessä turvaamassa Ranskan vaikutusvaltaa Djiboutissa.

1980-luvulla tukialukset osallistuivat Libanonin kriisiin. Foch ja Clemenceau vuorottelivat Libanonin rannikolla tukemassa ranskalaisia rauhanturvaajia. Tällöin koettiin yksi alusten historian jännittävimmistä hetkistä, kun Super Étendardit tekivät ilmaiskuja Syyrian tukemia joukkoja vastaan Beirutin vuoristossa vastauksena ranskalaisiin joukkoihin kohdistuneisiin iskuihin.

Vuoden 1991 Persianlahden sodassa Clemenceau toimi hieman epätavallisessa roolissa kuljettamalla Persianlahdelle kymmeniä Ranskan maavoimien helikoptereita ja toimimalla liikkuvana tukikohtana Ranskan joukoille.

1990-luvulla molemmat alukset operoivat Adrianmerellä Jugoslavian hajoamissotien aikana ja tukivat YK:n ja Naton operaatioita. Lentokoneet suorittivat tiedustelulentoja ja iskivät maakohteisiin Bosnia-Hertsegovinan yllä.

Clemenceau lähdössä romutettavaksi Toulonista 2005. (Kees De Ru/Wikimedia Commons)

Alusten kohtalot palveluksen jälkeen erosivat toisistaan dramaattisesti. Clemenceau koki nöyryyttävän lopun asbestin saastuttamana ”haamulaivana”, jota mikään romuttamo ei halunnut ottaa vastaan.

Alus hinattiin ensin Intiaan, mutta ympäristökiistojen vuoksi se joutui kääntymään takaisin. Se lojui vuosia hylättynä, kunnes se lopulta purettiin erikoistyönä Englannissa.

Foch sen sijaan purjehti kohti etelää. Siitä tuli kahdeksi vuosikymmeneksi suurvalta-asemasta haaveilevan Brasilian laivaston lippulaiva São Paulo.

Alus kärsi Brasilian lipun alla teknisistä ongelmista ja useista tulipaloista. Fochin viimeinen matka päättyi vuonna 2023 Atlantin syvyyksiin. Brasilian laivasto upotti aluksen sen huonon kunnon ja asbestipitoisuuden vuoksi, huolimatta ympäristöjärjestöjen vastustuksesta.

Clemenceaun ja Fochin jättämän aukon paikkasi Ranskan laivastossa 2000-luvun alussa valmistunut ydinkäyttöinen lentotukialus Charles de Gaulle moderneine Rafale-hävittäjineen.

Lue myös

Nuorten usko tulevaisuuteen painui historiallisen matalaksi – "Monet tuntevat epäonnistuneensa"

Valtion nuorisoneuvoston puheenjohtajan Ida Leinon mukaan aikuisilla ja päättäjillä on vastuu siitä, millaisia tulevaisuudennäkymiä nuorille tarjotaan.
11.3.2026 0:05

Moni tekee ison virheen tähän vuodenaikaan – Jopa tuhansien eurojen vahingot

Vakuutusyhtiö Turva varoittaa suomalaisia lumenpudotukseen liittyvistä vaaroista. Yhtiön mukaan lumenpudotus on toisinaan välttämätöntä...
10.3.2026 22:01

Ravaatko iltaisin jääkaapilla? – Tämä "kolmen tunnin sääntö" suojaa sydäntäsi

Syöminen liian lähellä nukkumaanmenoaikaa voi olla haitallista terveydelle, tuore tutkimus vahvistaa.
10.3.2026 21:25

Aihetunnisteet

Ulkomaat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy
Uutiset | 9.3.2026 21:15
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45
Vaihdetaanko asfaltti hiekkaan maaseudulla? Ovaskalta tyrmäys VM:n budjettipäällikön puheille
Uutiset | 9.3.2026 11:54
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
Luulitko sekarotuista koiraa pitkäikäiseksi? Menehtyy tyypillisesti jo ennen 7-vuotispäivää
Uutiset | 9.3.2026 22:04
Öljyn hinta rikkoi 100 dollarin rajan ja nousee yhä – Trump: ”Hyvin pieni hinta turvallisuudesta”
Uutiset | 9.3.2026 8:30
Huoli heräsi Pekingin aikeista – sotavoimissa pahaenteinen merkki
Uutiset | 9.3.2026 22:03
Iran: Euroopan maat auttoivat sotaan johtaneiden olosuhteiden luomisessa
Uutiset | 9.3.2026 13:01
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Iran ampui ballistisen ohjuksen kohti Turkkia
Uutiset | 4.3.2026 14:22
Iranin vallankumouskaarti uhkaa polttaa laivat Hormuzinsalmella
Uutiset | 3.3.2026 8:40
Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy
Uutiset | 9.3.2026 21:15
Iran iskenyt Omaniin
Uutiset | 3.3.2026 10:25
Katkera tilitys Trumpin tempoilusta – ”Marco Rubio juoksi ulos huoneesta”
Uutiset | 3.3.2026 21:03
Trumpin liittolaiselta raju paljastus: Seuraava kohde jo valittu
Uutiset | 3.3.2026 22:05
Suoraa puhetta Iran-taustaisesta moskeijasta: ”Pitää kieltää välittömästi”
Uutiset | 4.3.2026 12:17
Tyly uhkaus Kremlin liittolaiselle: ”Kuin hammaslääkärikäynti”
Uutiset | 1.3.2026 21:03
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Lihavuusekspertti: Ylipainoisuuden syy on aivoissa – nämä ovat painonhallinnan ”kultaiset säännöt”
Uutiset | 13.2.2026 22:09
Tutkimus: Tämä määrä kahvia päivässä voi alentaa dementiariskiä lähes viidenneksellä
Uutiset | 10.2.2026 21:35

Uusimmat

Nuorten usko tulevaisuuteen painui historiallisen matalaksi – ”Monet tuntevat epäonnistuneensa”
Uutiset | 11.3.2026 0:05
Moni tekee ison virheen tähän vuodenaikaan – Jopa tuhansien eurojen vahingot
Uutiset | 10.3.2026 22:01
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Ravaatko iltaisin jääkaapilla? – Tämä ”kolmen tunnin sääntö” suojaa sydäntäsi
Uutiset | 10.3.2026 21:25
Keskustan Siika-aho: Jääkiekon pride-kohussa unohtui itse asia – ”Eihän tässä ole mitään järkeä”
Uutiset | 10.3.2026 19:35
Zelenskyi: USA on ehdottanut, että Ukraina ja Venäjä tapaisivat ensi viikolla
Uutiset | 10.3.2026 19:00
Asiantuntija: Näin Venäjä hyötyy, kun öljy ei liiku Hormuzinsalmessa
Uutiset | 10.3.2026 18:58
Ikäihmisten kohtelu tuohduttaa – oppositio ei hyväksy pakkosiirtymää sähköiseen viranomaispostiin
Uutiset | 10.3.2026 18:52
HS: Ministeri Grahn–Laasonen kannattaa kiristyksiä maahanmuuttajien eläkkeisiin
Uutiset | 10.3.2026 18:50
Presidentti Stubb työvierailulle Lontooseen
Uutiset | 10.3.2026 18:42
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Vaihdetaanko asfaltti hiekkaan maaseudulla? Ovaskalta tyrmäys VM:n budjettipäällikön puheille
Uutiset | 9.3.2026 11:54
50 vuotta | Koronan jälkipyykki on jäänyt Suomessa pesemättä, sanoo poikkeusajan ministeri Hanna Kosonen
Uutiset | 1.3.2026 9:01
”Hirvittää” – PTT:n Markus Lahtinen kertoo, mitä velkajarrutyöryhmän laskelma sopeutuksesta oikeasti tarkoittaisi
Uutiset | 25.2.2026 19:11

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Nuorten usko tulevaisuuteen painui historiallisen matalaksi – ”Monet tuntevat epäonnistuneensa”
Uutiset | 11.3.2026 0:05
Moni tekee ison virheen tähän vuodenaikaan – Jopa tuhansien eurojen vahingot
Uutiset | 10.3.2026 22:01
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Iran ampui ballistisen ohjuksen kohti Turkkia
Uutiset | 4.3.2026 14:22

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Lapin hyvinvointialue tarvitsee oikeudenmukaisen rahoituksen
Mielipide | 10.3.2026 13:46
Lukijalta: Eläkeläiset – Suomen salainen voima
Mielipide | 10.3.2026 13:38
Lukijalta: Ihmisarvo kuuluu kaikille – mutta kuuluuko myös oikeus omaan vakaumukseen?
Mielipide | 10.3.2026 13:30
Lukijalta: Militaristien logiikka ei kestä päivänvaloa
Mielipide | 10.3.2026 13:09
Lukijalta: Vastaus Verohallinnon pääjohtaja Markku Heikuralle 
Mielipide | 3.3.2026 11:51
Lukijalta: Julkinen talous on sopeutettava – mutta hyvinvoinnin tuo vain talouskasvu
Mielipide | 2.3.2026 13:53
Lukijalta: Naistenpäivän marssi on kannanotto kyynistymistä vastaan
Mielipide | 8.3.2026 7:45
Lukijalta: Kuka hyötyy, jos lähihoitajat ajetaan ulos?
Mielipide | 4.3.2026 13:29

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret vaatii: Lasten käyttämisestä rikoksiin tehtävä ankarasti rangaistavaa
Uutiset | 9.3.2026 18:02
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
Siika-aho vaatii loppua naisiin kohdistuvalle väkivallalle: Tekijät heti lukkojen taakse
Uutiset | 3.3.2026 18:04
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
Siika-aho vaatii loppua naisiin kohdistuvalle väkivallalle: Tekijät heti lukkojen taakse
Uutiset | 3.3.2026 18:04
Savola: Postin kohtuuttomat hinnankorotukset uhkaavat maaseudun tiedonsaantia 
Uutiset | 27.2.2026 12:51
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste