Baltia Moskovan raivoisan syyteryöpyn kohteena: "Nato-jäsenyys ei suojaa"
Venäjä väittää jälleen, että Ukraina voisi pian käyttää Baltian maita ”tukikohtana” Venäjälle suunnatuissa iskuissaan.
The Guardian uutisoi Venäjän ulkoministeriön julkaisemasta lausunnosta, jonka mukaan Ukrainan asevoimat velmistelisi iskujen suorittamista Viron, Latvian ja Liettuan maaperältä käsin. Ministeriö viittaa viestissään Venäjän ulkomaantiedustelupalveluun. Mitään todisteita ministeriö ei kuitenkaan esitä väitteen tueksi.
Ukraina on piinannut Venäjää jatkuvilla droonihyökkäyksillä viime viikkojen aikana. Uutistoimisto Reutersin torstaina julkaisemien tietojen mukaan Ukrainan drooni-iskut ovat lähes keskeyttäneet tuotannon Keski-Venäjän öljynjalostamoissa.
Venäjän ulkoministeriö toteaa, että Latvian johto on ”naiivi”, kun se on ”antanut suostumuksen” Kiovan operaatiolle. Latvian presidentti ja pääministeri ovat toistuvasti kiistäneet Moskovan viljelemän väitteen.
Tuoreessa viestissään Venäjän ulkoministeriö jopa nimeää viisi latvialaista sotilastukikohtaa, joissa ukrainalaisia lennokkeja sen väitteen mukaan säilytetään.
– Nato-jäsenyys ei suojaa terroristien rikoskumppaneita oikeudenmukaiselta rangaistukselta, ulkoministeriö varoittaa.
Ensimmäisen kerran Venäjä syytti Baltian maita aiemmin tällä viikolla YK:n turvallisuusneuvoston kokouksessa. Tuolloin väitteet nostattivat vastalauseita sekä EU:n että Yhdysvaltain suunnalta.
Baltian maiden nostaminen tikun nokkaan on herättänyt huolta Ukrainan sodan mahdollisesta kärjistymisestä tai laajenemisesta.
Venäjä on kuitenkin syyttänyt Ukrainaa tukevia Euroopan maita kärkkäästi koko Ukrainan sodan ajan. Monien asiantuntijoiden mukaan uhkailu on osa Kremlin propagandaa, jolla yritetään pelotella Ukrainan tukijamaita.