Autoilija: Tällaisessa tilanteessa sinulla tulee olla älypuhelin
Pysäköintiin liittyy outoja väärinkäsityksiä ja harhaluuloja, ParkkiPate-yhtiö kertoo tiedotteessa.
– Moni autoilija uskoo esimerkiksi, että Venäjä häiritsee pysäköintisovellusten GPS-toimintoa tai luulee, että saa pysäköidä ilmaiseksi, jos maksuautomaatti on rikki.
– Käytännössä kyse on useimmiten siitä, että autoilija on itse tehnyt virheen sovelluksen käytössä: valinnut väärän alueen tai unohtanut aktivoida maksun, ParkkiPaten toimitusjohtaja Christian Metsäranta selventää.
Eräs esimerkki yllättävän yleisestä harhakäsityksestä on, että moni autoilija luulee ParkkiPaten mukaan maksullisilla alueilla lippuautomaatin kuvaa kyltissä parkkikiekon symboliksi.
Moni autoilija myös luulee ParkkiPaten mukaan, että pysäköinnistä ei tarvitse maksaa ollenkaan, jos alueella oleva maksuautomaatti sattuu olemaan epäkunnossa.
– Jos tällaisella alueella pysäköinnin voi maksaa mobiilisovelluksen avulla, on autoilijalla velvollisuus käyttää tarjolla olevaa maksutapaa.
Toimitusjohtaja Metsäranta muistelee, kuinka eräs vuokralainen oli kuitenkin ottanut liian kirjaimellisesti kiinteistön omistajan ohjeen ladata pysäköintisovellus.
– Autoilija oli ladannut sovelluksen puhelimeensa, mutta ei koskaan avannut sitä. On ällistyttävää, että hän luuli toimivansa kiinteistön ohjeiden mukaan.