Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Näköislehti
  • Mediatiedot
  • Asiakaspalvelu
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Asiakaspalvelu
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Näköislehti
Haku

Ammatiliitto Pro pohtii tukilakkoja rahoitusalan neuvottelujen vauhdittamiseksi – "On mahdollista, että kiista pitkittyy pitkälle kevääseen"

STT – Susanna Jääskeläinen 7.2.2018 17:17, muokattu 7.2.2018 17:29
Jaa Twiittaa Lähetä Jaa
a– a+
Työmarkkinat

Ammattiliitto Pron hallitus kokoontuu ensi viikon perjantaina pohtimaan jatkotoimia rahoitusalan työkiistan vauhdittamiseksi.

Esillä on puheenjohtaja Jorma Malisen mukaan muun muassa se, mitkä muut alat ovat tarvittaessa valmiita tukemaan rahoitusalan neuvotteluja tukilakoilla.

Pro ja nordealaisten Nousu hylkäsivät valtakunnansovittelijan tekemän sovintoesityksen viime viikolla. Uusia tapaamisia sovittelun jatkamiseksi ei ole tällä erää sovittuna.

– Tässä on olemassa mahdollisuus, että tämä kiista pitkittyy pitkälle kevääseen, Malinen sanoi tiedotustilaisuudessa keskiviikkona.

Hänen mukaansa työtaisteluvalmius on rahoitusalalla erittäin korkealla.

Alan edellistä työtaistelua oli tukemassa ict-ala, mutta Malisen mukaan on mahdollista, että tukea tulee nyt sellaisiltakin aloilta, jotka eivät ole suoraan kytköksissä rahoitusalan työehtosopimukseen.

Alan ylityökielto on ollut voimassa joulukuulta. Kahden päivän lakkoja on ollut kaksi vuodenvaihteen molemmin puolin.

Keskeinen kiistakysymys koskee sitä, pitäisikö työnantajalla olla oikeus määrätä ihmisiä viikonlopputöihin vai ei.

Pro on teettänyt viikonlopputyöstä sovintoesityksen jälkeen pikakyselyn, johon vastasi yli 3 000 rahoitusalan toimihenkilöä, asiantuntijaa ja esimiestä. Heistä 40 prosenttia ilmoitti olevansa halukkaita tekemään viikonlopputöitä vapaaehtoisesti.

Pron mukaan työnantajapuoli onkin rakentanut alalle keinotekoisen ongelman.

– Vapaaehtoisia riittää, direktiota ei tarvita. Meidän mielestämme vahvin tae sille, että työntekijöitä riittää viikonlopputöihin, on se, että niistä sovitaan, sanoi johtaja Antti Hakala Prosta.

Työnantajien Palta puolestaan katsoo, että viikonlopputyöjärjestelmä ei voi perustua pelkkään vapaaehtoisuuteen.

– Asiakaspalvelun pitää toimia kaikissa olosuhteissa. Uudistuva rahoitusala tarvitsee pysyvän ja helposti käyttöön otettavan työaikajärjestelmän, jonka sisältö ja kustannustaso ovat etukäteen työnantajan tiedossa, Paltan varatoimitusjohtaja Tuomas Aarto sanoi tiedotteessa keskiviikkona.

Valtakunnansovittelija Minna Helteen sovintoesitys lähti siitä, että viikonlopputyön käyttöönotosta olisi ensisijaisesti sovittu paikallisesti.

Jos paikallisia ratkaisuja ei olisi saavutettu, olisi työantajalla tietyin rajoituksin mahdollisuus määrätä toimihenkilöitä viikonlopputöihin.

Viikonlopputyön määrä olisi rajattu yhteen viikonloppuun kuukaudessa ensi vuoden heinäkuun loppuun saakka.

Painavasta henkilökohtaisesta syystä rahoitusalan toimihenkilöt olisivat voineet kieltäytyä viikonlopputyöstä.

Lue myös

Yllättävä kyselytulos: Nuoret naiset miehiä tyytyväisempiä palkkaansa

Nuoret naiset löytävät työelämän monista muista asioista miehiä enemmän parannettavaa.
25.9.2023 21:04

"En äkkiseltään keksi järjettömämpää politiikkaa" – Kolmen kuukauden sääntö tyrmistyttää SDP:n puoluejohdossa

Vaikuttaa siltä, että ainoa asia, jossa perussuomalaiset on saanut hallituksessa tahtonsa lävitse, on...
25.9.2023 18:16

Azerbaidzhan vakuuttaa turvaavansa Vuoristo-Karabahin asukkaiden oikeudet

Turkin ja Azerbaidzhanin johtajat tapasivat maanantaina. Turkin presidentti Recep Tayyip Erdoganin mukaan mahdollisuuksien ikkuna on avautunut alueen erimielisyyksien ratkaisemiseksi.
25.9.2023 18:07
Jaa Twiittaa Lähetä Jaa

Aihetunnisteet

Palta pro tukilakko

Ei kommentteja

Voit kommentoida kirjauduttuasi palveluun. Tarvitset kirjautumiseen Suomenmaa-tunnuksen

Kirjaudu sisään

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Ukrainan armeija on murtautunut Venäjän linjojen läpi maan eteläosassa, kertoo ukrainalaiskenraali
Uutiset | 23.9.2023 15:08
Ydinsodan syttyminen oli kiinni vain yhdestä puhelinsoitosta 40 vuotta sitten – Pelkästään vaistoihinsa luottanut upseeri esti kaiken
Uutiset | 22.9.2023 22:20
Tiesitkö? – Näin sienten myyntiä on suitsittu lailla
Uutiset | 24.9.2023 18:00
Närästyslääkkeiden vaikutusta vakavaan sairauteen epäilty – analyysi paljastaa tuloksen
Uutiset | 24.9.2023 22:00
Purralta tiukka viesti oppositiolle: ”Aidan variksetkin nauravat…”
Uutiset | 25.9.2023 13:02
Brittiläiset F-35-hävittäjät ja Queen Elizabeth -lentotukialus osallistuvat Ilmavoimien pääsotaharjoitukseen
Uutiset | 23.9.2023 10:23
Keuhkot voivat vaurioitua jo muutamasta hengenvedosta” – tuhannet ihmiset altistuvat työssä ärsyttäville aineille
Uutiset | 16.9.2023 20:00
Syötkö sinäkin junassa aina lihapullat? Näin hurjia määriä VR myy klassikkoannosta
Uutiset | 24.9.2023 15:43
Antti Siika-ahosta keskustan puoluesihteeri
Uutiset | 23.9.2023 17:38
”En jaksa esittää teatteria” – Keskusta aikoo jatkaa rakentavaa oppositiopolitiikkaa
Uutiset | 23.9.2023 19:15
Saarikko Purralle: Höpö höpö
Uutiset | 19.9.2023 15:45
Ydinsodan syttyminen oli kiinni vain yhdestä puhelinsoitosta 40 vuotta sitten – Pelkästään vaistoihinsa luottanut upseeri esti kaiken
Uutiset | 22.9.2023 22:20
Ukrainan armeija on murtautunut Venäjän linjojen läpi maan eteläosassa, kertoo ukrainalaiskenraali
Uutiset | 23.9.2023 15:08
Ruotsin kruunu putosi ennätysalas – Näin monta kruunua saat nyt eurolla
Uutiset | 18.9.2023 16:51
Vilja-alus lähti matkaan Ukrainan Mustanmeren satamasta Venäjän uhkauksista huolimatta
Uutiset | 19.9.2023 11:18
Tiesitkö? – Näin sienten myyntiä on suitsittu lailla
Uutiset | 24.9.2023 18:00
Ukraina vaati Kansainvälistä tuomioistuinta määräämään Venäjän maksamaan korvauksia – ”Venäjä ei ole lain yläpuolella”
Uutiset | 19.9.2023 14:08
Näpäytys Kremlille: Amerikkalaisia sotilaita saapui Venäjän naapuriin
Uutiset | 18.9.2023 21:45
Presidentti varoittaa Saksan olevan ”murtumispisteestä” – Jopa vihreät kauhistuivat maahanmuutosta
Uutiset | 21.9.2023 22:03
Brittiläiset F-35-hävittäjät ja Queen Elizabeth -lentotukialus osallistuvat Ilmavoimien pääsotaharjoitukseen
Uutiset | 23.9.2023 10:23
Ohjaajat eivät havainneet, että matkustajakone oli eksynyt reitiltään – Neuvostoliiton vastaus oli tyly
Uutiset | 1.9.2023 22:15
Äärinationalistisen militantin viesti Wagner-sotilaille: Pysäytetään verinen lihamylly, marssitaan Moskovaan
Uutiset | 25.8.2023 10:01
Ukraina jatkaa etenemistä Robotynen lähellä – joukkojen kerrotaan hyökkäävän nyt Venäjän tykistön kimppuun
Uutiset | 29.8.2023 11:40
Ukrainan joukot jatkavat etenemistään Robotynen ja Bahmutin alueilla – Venäjä joutunut tuomaan vahvistuksia muualta
Uutiset | 9.9.2023 12:31
Saarikko Purralle: Höpö höpö
Uutiset | 19.9.2023 15:45
Ennustus Zelenskyin lähipiiristä: Lopulta kaikki päättyy silmänräpäyksessä
Uutiset | 28.8.2023 12:24
Tieto: Putin aikoo vierailla Nato-maassa
Uutiset | 30.8.2023 16:24
Ydinsodan syttyminen oli kiinni vain yhdestä puhelinsoitosta 40 vuotta sitten – Pelkästään vaistoihinsa luottanut upseeri esti kaiken
Uutiset | 22.9.2023 22:20
Ukrainan armeija on murtautunut Venäjän linjojen läpi maan eteläosassa, kertoo ukrainalaiskenraali
Uutiset | 23.9.2023 15:08
Keuhkot voivat vaurioitua jo muutamasta hengenvedosta” – tuhannet ihmiset altistuvat työssä ärsyttäville aineille
Uutiset | 16.9.2023 20:00

Uusimmat

Yllättävä kyselytulos: Nuoret naiset miehiä tyytyväisempiä palkkaansa
Uutiset | 25.9.2023 21:04
”En äkkiseltään keksi järjettömämpää politiikkaa” – Kolmen kuukauden sääntö tyrmistyttää SDP:n puoluejohdossa
Uutiset | 25.9.2023 18:16
Azerbaidzhan vakuuttaa turvaavansa Vuoristo-Karabahin asukkaiden oikeudet
Uutiset | 25.9.2023 18:07
Yhdysvaltain Abrams-panssarivaunuja saapui Ukrainaan
Uutiset | 25.9.2023 17:54
HBL: Helsingin pormestaria Juhana Vartiaista epäillään rikoksesta
Uutiset | 25.9.2023 17:10
Saarikko: Kalliit keikkalääkärit poimivat rusinat pullasta, ja ministeri Juuson tulee ryhtyä rajoittamaan asiaa
Uutiset | 25.9.2023 16:04
Suomen Yrittäjät vaatii sunnuntain tuplapalkkaan puuttumista – ”Liittojen ei kannata järjestää maltillisten uudistusten takia torikokouksia”
Uutiset | 25.9.2023 15:24
Journalistiliiton kysely: Poliitikoilta ja virkamiehiltä saa haastatteluja aiempaa nihkeämmin
Uutiset | 25.9.2023 14:47
Tuhansien suomalaisten henkilötiedot ovat voineet vaarantua verkkohyökkäyksessä Tena-tuotteita kuljettavaan yhtiöön
Uutiset | 25.9.2023 14:39
Hallitus lisäämässä poliisin mahdollisuuksia saada ja luovuttaa salassa pidettäviä tietoja – tavoitteena esimerkiksi jengirikollisuuden ja kouluampumisten ehkäisy
Uutiset | 25.9.2023 14:12
Näytä lisää
cover_image

Lue uusin Suomenmaa

Kirjaudu ja lue näköislehti Tilaa lehti Lue näköislehti

Pääkirjoitukset

Pirkkalainen puhalsi keskustan järjestöremontin uudelleen henkiin
Pääkirjoitus | 25.9.2023 21:00
Hallituksen velkabudjetti oli järkytys kaikille, ja pahinta on, että heikompiosaisilta leikataan ja hyvätuloisimmille annetaan lisää
Pääkirjoitus | 22.9.2023 21:00
Syksy kärjistää vastakkainasettelua
Pääkirjoitus | 18.9.2023 21:00

Toimitus suosittelee

Näkökulma: Ulkokaarteesta kirietäisyydelle
Näkökulma | 23.9.2023 18:44
Väistyvä puoluesihteeri avautuu keskustan ”helvetillisestä yhtälöstä” – Esittää jäsenille yhden kysymyksen
Uutiset | 23.9.2023 11:05
Näkökulma: Pölynimurikauppias ja köyhän miehen Thatcher Suomea pelastamassa
Näkökulma | 22.9.2023 13:44

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Yllättävä kyselytulos: Nuoret naiset miehiä tyytyväisempiä palkkaansa
Uutiset | 25.9.2023 21:04
”En äkkiseltään keksi järjettömämpää politiikkaa” – Kolmen kuukauden sääntö tyrmistyttää SDP:n puoluejohdossa
Uutiset | 25.9.2023 18:16
Azerbaidzhan vakuuttaa turvaavansa Vuoristo-Karabahin asukkaiden oikeudet
Uutiset | 25.9.2023 18:07
Saarikko Purralle: Höpö höpö
Uutiset | 19.9.2023 15:45
Ydinsodan syttyminen oli kiinni vain yhdestä puhelinsoitosta 40 vuotta sitten – Pelkästään vaistoihinsa luottanut upseeri esti kaiken
Uutiset | 22.9.2023 22:20
Ukrainan armeija on murtautunut Venäjän linjojen läpi maan eteläosassa, kertoo ukrainalaiskenraali
Uutiset | 23.9.2023 15:08

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Hyvinvointialueilla vaativat tavoitteet
Mielipide | 25.9.2023 15:11
Leikkaukset voivat myös toimia kannustimena kasvuun
Mielipide | 25.9.2023 14:54
Tuhannen taalan paikka aukeamassa keskustalle
Mielipide | 22.9.2023 10:26
Tuulivoimahaihattelussa on rajansa
Mielipide | 21.9.2023 11:11
Tuhannen taalan paikka aukeamassa keskustalle
Mielipide | 22.9.2023 10:26
Kasvun korjaussarja – kuusi systeemistä muutosta 
Mielipide | 16.9.2023 8:00
Tuulivoimahaihattelussa on rajansa
Mielipide | 21.9.2023 11:11
Keskustan 1980-luvun sankaritarinan olisi pitänyt tulla esiin historiankirjoituksessa
Mielipide | 19.9.2023 11:52

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Miina-Maija Simonen pyrkii keskustanuorten varapuheenjohtajaksi – ”Nuoret ansaitsevat parempaa”
Uutiset | 22.9.2023 17:05
Keskustanuoret kannattaa Kemppiä varapuheenjohtajaksi ja Siika-ahoa puoluesihteeriksi
Uutiset | 22.9.2023 15:09
Ovaska lyttää hallituksen kiistellyn Turun tunnin juna -hankkeen – ”Sama raha voitaisiin käyttää olemassa olevien huonokuntoisten väylien korjaamiseen”
Uutiset | 22.9.2023 12:58
Mauri Pekkarinen varoittaa: Suomesta ei saa tulla ruotsalaisen teollisuuden suurhankkeiden työvoiman hankinta-aluetta
Uutiset | 21.9.2023 15:19
Paavo Väyrynen pettyi, kun tuore keskustahistoriikki ei ollut sankaritarina hänen johtamastaan ajanjaksosta
Uutiset | 19.9.2023 13:40
Kurvinen perussuomalaisille työmatkavähennyksestä: ”Kepun siltarummut” keskustalle kunnia-asia
Uutiset | 19.9.2023 14:11
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat
  • Näköislehti

Asiakaspalvelu

Asi­a­kas­pal­ve­lu 044 7778 710 (ark. 9–13)
asiakaspalvelu@suomenmaa.fi

Asiakaspalvelu

Toimitus

etunimi.sukunimi@suomenmaa.fi
uutiset@suomenmaa.fi

Ou­lun toi­mi­tus
PL 52, Lekatie 6, Oulu

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Tilaa Suomenmaa Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Nipputilaukset
Rekisteriseloste
Evästeasetukset


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste

Käytämme evästeitä

Käytämme evästeitä tarjotaksemme sinulle ajankohtaista ja kiinnostavaa sisältöä. Voit hyväksyä evästeiden käytön painamalla “Hyväksy kaikki” tai muuttaa asetuksiasi. Suomenmaa.fi käyttää seuraavia evästeitä:

Välttämättömät evästeet

Välttämättömät evästeet ovat verkkosivuston toimivuuden ja kehityksen kannalta tarpeellisia. Ne eivät tallenna tietoja, joista sinut voitaisiin välittömästi tunnistaa.

Kävijämittaus ja analytiikka

Käytämme sivustolla evästeitä, jotta voimme seurata kävijöiden käyttäytymistä, mitata sivuston suorituskykyä ja kerätä tietoa sivuston käytöstä.
Hyväksymällä evästeet autat meitä kehittämään palveluitamme ja sivustoamme. Emme käytä evästeitä markkinointiin. Voit muuttaa evästeasetuksiasi milloin tahansa sivun alalaidasta löytyvästä “Evästeasetukset”-painikkeesta.
Evästeasetukset
Suomenmaa.fi

Evästeiden avulla voimme palvella sinua paremmin. Keräämme tietoa verkkosivuston käytöstä. Voit hallinnoida evästeasetuksiasi alta.

Välttämättömät evästeet

Välttämättömät evästeet ovat verkkosivuston toimivuuden ja kehityksen kannalta tarpeellisia. Ne eivät tallenna tietoja, joista sinut voitaisiin välittömästi tunnistaa.

Evästeet

  • moove_gdpr_popup (käytetään evästeasetusten tallentamiseen, kesto 365 päivää)
Kävijämittaus ja analytiikka

Käytämme sivustolla evästeitä, jotta voimme seurata kävijöiden käyttäytymistä, mitata sivuston suorituskykyä ja kerätä tietoa sivuston käytöstä. Osa evästeistä tallennetaan käyttäjän päätelaitteelle pidemmäksi aikaa, ja ne ovat käytettävissä, kun käyttäjä palaa sivustolle takaisin. Istuntoon liittyvät evästeet poistuvat, kun käyttäjä sulkee selaimen.

Evästeet

  • _ga (käytetään kävijöiden erotteluun, kesto kaksi vuotta)
  • _gid (käytetään kävijöiden erotteluun, kesto 24 h)
  • _pk_id (Tilastointi, käyttäjän yksilöinti (Matomo Cloud), kesto 13kk)
  • _pk_ses, _pk_cvar, _pk_hsr  (Tilastointi, vierailuun liittyvien tietojen tallennus (Matomo Cloud), kesto 30min)
  • _pk_ref (Tilastointi, saapumis-/lähdetiedon muistaminen (Matomo Cloud), kesto 6kk)
  • matomo_sessid (Väärinkäytösten estäminen, CSRF-turvaominaisuus (Matomo Cloud), poistetaan kun selain suljetaan.)
  • mtm_consent (Tilastointi, käyttäjän evästehyväksynnän muistaminen (Matomo Cloud), kesto 30v.)
  • mtm_cookie_consent (Tilastointi, käyttäjän evästehyväksynnän muistaminen (Matomo Cloud), kesto 30v.)