Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Terveys

Pysäyttävä varoitus tukalasta helteestä: Nämä vakavat sairaudet yleistyvät

17.3.2026 22:12
Lue lisää 
Yhdysvallat
Professori Henrik Meinander kustannusosakeyhtiö Otavan tiloissa Helsingissä 2. syyskuuta 2022. (Kuva: Heikki Saukkomaa / Lehtikuva)

Amerikkalainen ajatushautomo joutui Trumpin leikkuriin – ei hetkauta suomalaista stipendiaattiohjelmaa

Ohjelman kautta Yhdysvaltoihin on lähetetty yhteensä 14 suomalaista tekemään tutkimusta ja verkostoitumaan
STT / Simu Perälä 17.3.2025 15:47, muokattu 17.3.2025 17:08
a– a+
Yhdysvallat

Suomalainen stipendiaattiohjelma jatkuu toistaiseksi ennallaan, vaikka sen yhteistyökumppani, yhdysvaltalainen Woodrow Wilson International Center for Scholars -ajatushautomo on joutunut maan presidentti Donald Trumpin leikkuriin.

Trump julkaisi viime viikolla listan julkisen sektorin tahoista, joiden rahoitusta leikataan. Yksi tahoista on edellä mainittu ajatushautomo, johon on Suomesta lähetetty stipendiaatteja vuodesta 2013 lähtien.

– Tämä (päätös rahoituksen leikkaamisesta) ei mitenkään järkytä meidän toimintaa. Päinvastoin, kertoi stipendiaattihaun johtoryhmän puheenjohtaja, Helsingin yliopiston historian professori Henrik Meinander STT:lle maanantaina.

Meinander huomautti, ettei riippumattoman tutkimuslaitoksen olemassaolo ole yksinomaan valtiollisesta tuesta kiinni, vaan sillä on myös vahva yksityinen rahoitus. Ajatushautomon verkkosivujen mukaan sen vuotuisesta rahoituksesta 70 prosenttia tulee yksityiseltä sektorilta.

Vuosina 2021–2022 Yhdysvaltain kongressi tuki ajatushautomoa kumpanakin vuonna reilulla 14 miljoonalla dollarilla eli noin 13 miljoonalla eurolla. Summa on häviävän pieni verrattuna Yhdysvaltain valtionhallinnon kokonaiskuluihin, jotka esimerkiksi tilivuonna 2022 olivat noin 6,7 biljoonaa dollaria.

Ohjelman johtoryhmä kokoontui maanantaina, ja asialistalla oli muun muassa stipendiaattiohjelman hakijoista keskusteleminen. Meinanderin mukaan tänä vuonna ohjelmaan haki 36 ihmistä ja hakijoiden taso oli äärimmäisen korkea.

– On ensiarvoisen tärkeää, että Suomen potentiaaliset ja tälläkin hetkellä keskeiset toimijat saavat mahdollisuuden tutustua tilanteeseen paikan päällä, Meinander sanoi viitaten Yhdysvaltojen tämänhetkiseen ”käymistilaan”.

Päätökset stipendiaateista tehdään ohjelman koordinaattori Mikko-Olavi Seppälän mukaan myöhemmin ja ne on tarkoitus julkistaa vappuun mennessä.

Maanantai-iltapäivällä Yhdysvalloista ei ollut vielä tullut lisää tietoa siitä, mitä rahoitusleikkaukset tarkoittavat käytännössä ajatushautomolle.

– Mahdetaanko sielläkään vielä tietää, minkälaisia välillisiä vaikutuksia tällä on, Seppälä sanoi.

Yhteensä 14 eri alan suomalaista vaikuttajaa on vieraillut Yhdysvalloissa Wilson Center -stipendiaattiohjelman kautta.

Entisiä stipendiaatteja ovat muun muassa Ulkopoliittisen instituutin johtaja Hiski Haukkala, toimittaja-tietokirjailija Johanna Vehkoo sekä Helsingin Sanomien entinen päätoimittaja, tätä nykyä konsulttitoimisto Milttonissa työskentelevä Kaius Niemi.

Yhdysvalloissa stipendiaatit muun muassa tekevät tutkimusta, verkostoituvat sekä osallistuvat seminaareihin ja järjestävät niitä.

Verovapaa stipendi kattaa Meinanderin mukaan sen saajan matkat Yhdysvaltoihin ja asumiskustannukset siellä puolivuotisen stipendin ajan. Woodrow Wilson Center taas tarjoaa stipendiaateille Yhdysvalloissa työtilan.

Suomesta Yhdysvaltoihin lähettäviä stipendiaatteja ei rahoiteta amerikkalaisin varoin, vaan rahoituksesta vastaa neljä suomalaissäätiötä.

Koordinaattori Seppälän mukaan koko hankkeen arvo vuosille 2025–2027 on 300 000 euroa. Siihen kuuluu stipendiaattiohjelman lisäksi myös niin sanottu Martti Ahtisaari -symposium, jossa käsitellään vuosittain diplomaattisia ja globaaleja kysymyksiä.

Lue myös

USA moukaroi maanalaisia kohteita Hormuzinsalmen liepeillä

Yhdysvaltojen ja Israelin hyökkäyksestä Iraniin alkanut sota Lähi-idässä on lähes pysäyttänyt liikenteen Hormuzinsalmen läpi.
18.3.2026 9:18

Iran vannoo kostoa: Maailmanlaajuisten seurausten aalto on vasta alkanut"

Keski-Israelissa ilmahälytykset soivat läpi keskiviikon vastaisen yön sen jälkeen, kun Israel surmasi Iranin vaikutusvaltaisimpiin henkilöihin kuuluneen Ali Larijanin.
18.3.2026 9:10

Marttinen Ylellä: Määräaikaisia työsopimuksia helpottavaan esitykseen voidaan tehdä täsmennyksiä

Työministeri Matias Marttisen (kok.) mukaan hän on valmis tekemään muutoksia määräaikaisia työsopimuksia helpottavaan...
18.3.2026 8:50

Aihetunnisteet

Kotimaa Ulkomaat Yhdysvallat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Hälytyskellot soivat: Välitön ja vakava uhka EU:n merialueella
Uutiset | 17.3.2026 11:31
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31
Millaista kahvia juot? Todella monen suomalaisen kannattaisi vaihtaa
Uutiset | 16.3.2026 20:58
Trump: Yhdysvallat ei enää tarvitse apua Hormuzinsalmen avaamisessa
Uutiset | 17.3.2026 18:07
EU-johtajalta raju Putin-väite: ”Kukaan ei uskalla sanoa ääneen”
Uutiset | 16.3.2026 23:02
Toimittajalta | Kokoomus sai hallituskumppanilta kynsilleen – perintöveron valjastaminen vaalitempuksi tyssäsi lyhyeen
Uutiset | 16.3.2026 15:59
Tohtori varoittaa yöllisestä kuolaamisesta: ”En halua lietsoa pelkoa, mutta…”
Uutiset | 16.3.2026 23:15
Kiina Trumpin kommentista: ”Olemme panneet merkille”
Uutiset | 17.3.2026 10:58
Israel sanoo tehneensä laajoja ilmahyökkäyksiä Iraniin – Iran sanoo vievänsä sodan ”niin pitkälle kuin tarpeen”
Uutiset | 16.3.2026 12:52
Legenda väläyttää jymypaukkua: Armand Duplantis juoksemaan viestiä – ”Ei ole mahdotonta”
Uutiset | 16.3.2026 21:31
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31
Hälytyskellot soivat: Välitön ja vakava uhka EU:n merialueella
Uutiset | 17.3.2026 11:31
Moni tekee ison virheen tähän vuodenaikaan – Jopa tuhansien eurojen vahingot
Uutiset | 10.3.2026 22:01
Kuka kehtaa jättää koiransa kakat keräämättä? Yksi ikäryhmä nousee ylitse muiden
Uutiset | 11.3.2026 20:00
Historia | Patterit pienemmälle, valot sammuksiin – vuoden 1973 öljykriisi muutti dramaattisesti suomalaisten arjen
Uutiset | 14.3.2026 21:15
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45
Millaista kahvia juot? Todella monen suomalaisen kannattaisi vaihtaa
Uutiset | 16.3.2026 20:58
Historia | DDR-utopia vietiin huippuunsa Halle-Neustadtissa – jättikerrostalojen kaupungista tehtiin sosialismin näyteikkuna
Uutiset | 13.3.2026 21:20
THL:n kysely: Suomalaiset eivät enää halua viinejä ruokakauppoihin – tyrmäys myös alkoholin kotiinkuljetukselle
Uutiset | 13.3.2026 10:10
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Venäjä: Iskut Iraniin voivat aiheuttaa katastrofin
Uutiset | 28.2.2026 15:03
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20

Uusimmat

USA moukaroi maanalaisia kohteita Hormuzinsalmen liepeillä
Uutiset | 18.3.2026 9:18
Iran vannoo kostoa: Maailmanlaajuisten seurausten aalto on vasta alkanut”
Uutiset | 18.3.2026 9:10
Marttinen Ylellä: Määräaikaisia työsopimuksia helpottavaan esitykseen voidaan tehdä täsmennyksiä
Uutiset | 18.3.2026 8:50
Pysäyttävä varoitus tukalasta helteestä: Nämä vakavat sairaudet yleistyvät
Uutiset | 17.3.2026 22:12
Trump sanoi matkustavansa vierailulle Kiinaan 5–6 viikon kuluttua
Uutiset | 17.3.2026 18:46
Presidentti Stubb ja kuningas Charles tapasivat Lontoossa
Uutiset | 17.3.2026 18:44
Keusote päätti yt-neuvottelujen aloittamisesta
Uutiset | 17.3.2026 18:26
Suomalainen maisema hämmensi ranskalaisia ja italialaisia alppisotilaita
Uutiset | 17.3.2026 18:22
Trump: Yhdysvallat ei enää tarvitse apua Hormuzinsalmen avaamisessa
Uutiset | 17.3.2026 18:07
EK: Suomalaiset yritykset toiveikkaita viennin kasvusta
Uutiset | 17.3.2026 17:59
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Kokoomus sai hallituskumppanilta kynsilleen – perintöveron valjastaminen vaalitempuksi tyssäsi lyhyeen
Uutiset | 16.3.2026 15:59
Äänivyöry toi buustia – Eduskuntaan pyrkivä Lauri Nikula haluaa puhua pohjoisen puolesta
Uutiset | 15.3.2026 7:00
Keskusta nujertaisi suurtyöttömyyden pienyritysten avulla – työnantajamaksuihin puolitus, kotitalousvähennys ennalleen
Uutiset | 13.3.2026 10:32

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
USA moukaroi maanalaisia kohteita Hormuzinsalmen liepeillä
Uutiset | 18.3.2026 9:18
Iran vannoo kostoa: Maailmanlaajuisten seurausten aalto on vasta alkanut”
Uutiset | 18.3.2026 9:10
Marttinen Ylellä: Määräaikaisia työsopimuksia helpottavaan esitykseen voidaan tehdä täsmennyksiä
Uutiset | 18.3.2026 8:50
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31
Hälytyskellot soivat: Välitön ja vakava uhka EU:n merialueella
Uutiset | 17.3.2026 11:31

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Karjalan mänty muistuttaa harkinnasta
Mielipide | 17.3.2026 18:07
Lukijalta: Näkymätön työ pitää yhteiskuntaa pystyssä
Mielipide | 17.3.2026 11:58
Lukijalta: Leskeneläke on olemassa siksi, että se mahdollistaa toimeentulon
Mielipide | 16.3.2026 18:39
Lukijalta: Suomi nousuun naapurien opeilla: veroporkkanoita ja sähkövyöhykkeitä
Mielipide | 16.3.2026 15:03
Lukijalta: Ovatko äidinkielen opettajat kiinnostuneet matematiikasta?
Mielipide | 11.3.2026 13:13
Lukijalta: Koulun palattava perusasioihin
Mielipide | 16.3.2026 14:48
Lukijalta: Ihmisarvo kuuluu kaikille – mutta kuuluuko myös oikeus omaan vakaumukseen?
Mielipide | 10.3.2026 13:30
Lukijalta: Leskeneläke on olemassa siksi, että se mahdollistaa toimeentulon
Mielipide | 16.3.2026 18:39

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
Suuren valiokunnan keskustalaiset penäävät hallitukselta voimakkaampaa aluekehityksen rahoituksen ajamista
Uutiset | 13.3.2026 15:36
Ovaska ilahtui kokoomuslaisen avauksesta – Vetoaa Purraan ja Ranteeseen dieselveron poistamiseksi
Uutiset | 12.3.2026 18:30
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
Digipostipakko vaarantaa kansalaisten oikeusturvan, sanoo keskustakolmikko
Uutiset | 11.3.2026 18:11
Ovaska ilahtui kokoomuslaisen avauksesta – Vetoaa Purraan ja Ranteeseen dieselveron poistamiseksi
Uutiset | 12.3.2026 18:30
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste