Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kotimaa
Akavan puheenjohtaja Maria Löfgren sanoo olevansa tilanteesta huolissaan. (Kuva: Lehtikuva)

Työntekijöiden oleskeluluvissa raju pudotus – Hallituksen aikeet huolestuttavat

Suomenmaa – STT / Terhi Riolo Uusivaara 20.8.2024 8:30, muokattu 20.8.2024 8:55
a– a+
Kotimaa

Työntekijöiden oleskeluluvat ovat vähentyneet vuoden ensimmäisellä puoliskolla voimakkaasti, selviää Akavan ajatuspajan Akava Worksin maahanmuuttokatsauksesta. Katsauksen lähteenä on käytetty maahanmuuttoviraston tilastoja ja siinä keskitytään ensimmäisiin oleskelulupiin.

Katsauksen mukaan työntekijöiden oleskelulupien määrä oli tämän vuoden toisella neljänneksellä vajaat 1 800. Laskua viime vuoden viimeisestä neljänneksestä on yli 40 prosenttia.

Tämän taustalla kerrotaan olevan erityisesti sosiaali- ja terveysalalle myönnettyjen lupien määrän romahdus. Kun viime vuoden viimeisellä neljänneksellä sote-alalle myönnettiin lähes 600 työntekijän oleskelulupaa, tämän vuoden toisella neljänneksellä lupia myönnettiin vain 77.

Myös erityisasiantuntijoiden työlupien määrä on laskussa. Katsauksen mukaan pari vuotta jatkunut laskutrendi näyttää kuitenkin olevan nyt tasaantumassa, mutta lupien taso on matala edellisvuosiin verrattuna.

Lupia myönnettiin vuoden toisella neljänneksellä kaikkiaan vajaat 300.

Erityisasiantuntijoiden työlupien määrän laskua selittää Akavan mukaan osaltaan se, että kaksi vuotta sitten Venäjän hyökkäyssota Ukrainaan toi Suomeen poikkeuksellisen suuren määrän venäläisiä erityisasiantuntijoita. Sittemmin venäläisten muuttovirta on supistunut voimakkaasti.

Toimialoista eniten laskua erityisasiantuntijoiden työluvissa on ollut ICT-alalla, joka on vuosikausia ollut Suomeen pyrkivien erityisasiantuntijoiden suurin työllistäjä.

Erityisasiantuntijoille myönnettiin sen sijaan nyt ennätyksellisen paljon jatkolupia. Tämän kerrotaan johtuvan siitä, että vuonna 2022 erityisasiantuntijoille myönnettiin huomattavan paljon ensimmäisiä oleskelulupia, jotka ovat nyt kahden vuoden kuluttua umpeutuneet.

Kaikkiaan ensimmäisiä oleskelulupia myönnettiin huhti–kesäkuussa katsauksen mukaan yli 12 100, mikä on pari sataa enemmän kuin vuotta aiemmin vastaavana aikana.

Näistä luvista myönnettiin perhesyistä noin 4 600, työn perusteella 3 200, opiskelun perusteella 4 200 ja muista syistä reilut 200.

Kokonaismäärän kasvua selittää katsauksen mukaan erityisesti se, että opiskelijoiden oleskeluluvat lisääntyivät viidenneksellä viime vuodesta.

Akavan puheenjohtaja Maria Löfgren sanoo STT:lle olevansa tilanteesta huolissaan. Hän huomauttaa, ettei Suomi ole ollut erityisen houkutteleva työntekomaa kansainvälisille osaajille aikaisemminkaan.

– Meille on tullut jäsenliittojen kautta sellaista viestiä, että heidän kansainvälistaustaiset jäsenensä ovat huolestuneet niistä linjauksista, mitä nyt hallitusohjelmassa on ja mitä ollaan toimeenpanemassa, Löfgren sanoo.

Akava katsoo, että hallituksen pitäisikin arvioida hallitusohjelman maahanmuuttopoliittisia linjauksia uudelleen. Kiireellisimmin uuteen tarkasteluun pitäisi Löfgrenin mielestä ottaa niin sanottu kolmen kuukauden tai kuuden kuukauden sääntö, jonka mukaan työperusteisella luvalla maassa olevan pitäisi poistua maasta, jos hän ei solmi työsuhteen päätyttyä uutta työsuhdetta määräajan puitteissa.

– Ei ole realistista ajatella, että rekrytointiprosessi ylipäätään olisi tällaisissa kolmen tai kuuden kuukauden aikatauluissa välttämättä ohi, Löfgren sanoo.

Akava olisi myös valmis luopumaan työvoiman saatavuusharkinnasta. Kieli- ja kotoutumiskoulutus pitäisi järjestön mielestä aloittaa heti, kun maahan tullaan. Korkeakouluopintonsa Suomessa suorittaneille pitäisi Akavan mukaan myöntää automaattisesti oleskelulupa.

– Tarvitsemme niitä kansainvälisiä osaajia. Ja pahimmillaanhan tämä johtaa siihen, etteivät he halua tänne Suomeen tulla, jos meistä tulee tällainen hyvin tiukan maahanmuuttopolitiikan maa, Löfgren sanoo.

Lue myös

Katseet yötaivaalle – tämä on paras hetki nähdä perseideja

Tällä viikolla on taas oivallinen mahdollisuus nähdä tähdenlentoja, kertoo tähtitieteellinen yhdistys Ursa. Säännöllinen perseidien...
10.8.2026 9:12

Sepelkyyhkyn, merihanhen ja kanadanhanhen metsästyskausi alkaa

Sepelkyyhkyn metsästyskausi alkaa maanantaina, kertoo Suomen riistakeskus. Sepelkyyhkyparvissa voi esiintyä myös rauhoitettua uuttukyyhkyä, joka...
10.8.2026 9:10

Yli puolet varhaiskasvatuksen asiakkaista ei enää maksa asiakasmaksua tulojensa perusteella

Yli puolet varhaiskasvatuksen asiakkaista ei enää maksa asiakasmaksua tulojensa perusteella, kertoo Kuntaliitto. Neljä...
10.8.2026 9:02

Aihetunnisteet

Akava oleskelulupa Politiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
1972 on ihmiskunnan historian pisin vuosi – mutta miksi?
Uutiset | 9.8.2026 21:00
HS: Kaikkonen puoluejohtajien ykkönen
Uutiset | 8.8.2026 13:09
Palautitko puistosta löydetyt pullot tai pakastitko marjat ennen myyntiä? Verottaja vaatii osansa
Uutiset | 7.8.2026 21:42
Timo Laaninen julistaa Wille Rydmanin Suomen taitavimmaksi poliitikoksi
Uutiset | 7.8.2026 18:09
Helle kurittaa Pohjois-Koreaa – valtionmedia kehottaa syömään koiranlihasoppaa
Uutiset | 8.8.2026 22:06
Suomessa näkyy keskiviikkona osittainen auringonpimennys
Uutiset | 8.8.2026 11:30
Historia | Sensaatiolehti piti piilottaa olympiayleisöltä – oli liian raju myös natseille itselleen
Uutiset | 8.8.2026 22:15
Reuters: Ukraina on tuhonnut yli miljoona neliömetriä Wildberriesin varastotilaa
Uutiset | 7.8.2026 21:55
Ursa on myynyt ennätysmäärän pimennyslaseja auringonpimennyksen edellä
Uutiset | 8.8.2026 11:31
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Palautitko puistosta löydetyt pullot tai pakastitko marjat ennen myyntiä? Verottaja vaatii osansa
Uutiset | 7.8.2026 21:42
Ihmiset kahmivat nyt näitä tuotteita Lidleistä – ”Hittitrendi”
Uutiset | 5.8.2026 21:21
HS: Kaikkonen puoluejohtajien ykkönen
Uutiset | 8.8.2026 13:09
Nämä ihmiset sairastuvat muita herkemmin sydän- ja verisuonitauteihin, sanoo tutkimus
Uutiset | 5.8.2026 22:01
Krimillä sotilas ampui kuoliaaksi neljä ihmistä, kertoo paikallinen kuvernööri
Uutiset | 4.8.2026 10:36
Ruotsin kuningas vihkii kalatien käyttöön Ylitorniolla
Uutiset | 4.8.2026 11:02
Timo Laaninen julistaa Wille Rydmanin Suomen taitavimmaksi poliitikoksi
Uutiset | 7.8.2026 18:09
Murska-arvio: Nato on vuosikymmenen jäljessä Venäjän suorituskyvystä
Uutiset | 5.8.2026 22:15
Venäjä syyttää Ukrainaa seitsemän ihmisen kuolemasta yleisellä uimarannalla – BBC vahvisti videon iskeytyneestä droonista
Uutiset | 3.8.2026 12:32
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Kysely: Suosituin lisuke uuden perunan kanssa ei ole silli
Uutiset | 16.7.2026 21:30
Tiesitkö? – Maailmassa on paikka, jossa jylisee ikuinen ukkonen
Uutiset | 20.7.2026 22:05
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07
Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus
Uutiset | 19.7.2026 21:00
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Lidlin juomahyllyillä uusi ilmiö
Uutiset | 15.7.2026 22:04
Pelottava paljastus aurinkokunnan lähimenneisyydestä: Vieras tähti kulki läheltä
Uutiset | 18.7.2026 22:22

Uusimmat

Katseet yötaivaalle – tämä on paras hetki nähdä perseideja
Uutiset | 10.8.2026 9:12
Sepelkyyhkyn, merihanhen ja kanadanhanhen metsästyskausi alkaa
Uutiset | 10.8.2026 9:10
Yli puolet varhaiskasvatuksen asiakkaista ei enää maksa asiakasmaksua tulojensa perusteella
Uutiset | 10.8.2026 9:02
Peräkkäisiä helleaaltoja ja äärimmäistä kuivuutta – Länsi-Euroopassa mittaushistorian tukalin kesä-heinäkuu
Uutiset | 10.8.2026 9:00
Uusi junayhteys Oulusta Haaparantaan saapui ensimmäistä kertaa Ruotsiin – näin usein vuoroja ajetaan
Uutiset | 10.8.2026 8:28
Kolumbian tuore presidentti käynnisti rajun operaation sissiryhmiä vastaan
Uutiset | 10.8.2026 8:09
Ministeri Poutala joutui pahaan onnettomuuteen
Uutiset | 10.8.2026 6:00
1972 on ihmiskunnan historian pisin vuosi – mutta miksi?
Uutiset | 9.8.2026 21:00
Essee: Putinin Venäjä ammentaa panslavismin perinteestä
Uutiset | 9.8.2026 12:54
Historia | Sensaatiolehti piti piilottaa olympiayleisöltä – oli liian raju myös natseille itselleen
Uutiset | 8.8.2026 22:15
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Hallitus nostaa alijäämän tällä kaudella selvästi isommaksi kuin etukäteen arvioitiin, huomauttaa politiikan vaikuttaja
Uutiset | 6.8.2026 16:20
Iso osa keskustaa ja kokoomusta äänestäneistä on vielä katsomossa, paljastaa Ylen mittaus – ”Eivät oikein löydä puoluetta”
Uutiset | 6.8.2026 15:57
Keskustan Siika-aho kertoo, mikä hänestä on Ylen gallupin todellinen uutinen – ”Kokoomus maksaa siitä hintaa”
Uutiset | 6.8.2026 11:56

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Katseet yötaivaalle – tämä on paras hetki nähdä perseideja
Uutiset | 10.8.2026 9:12
Sepelkyyhkyn, merihanhen ja kanadanhanhen metsästyskausi alkaa
Uutiset | 10.8.2026 9:10
Yli puolet varhaiskasvatuksen asiakkaista ei enää maksa asiakasmaksua tulojensa perusteella
Uutiset | 10.8.2026 9:02
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Palautitko puistosta löydetyt pullot tai pakastitko marjat ennen myyntiä? Verottaja vaatii osansa
Uutiset | 7.8.2026 21:42
Ihmiset kahmivat nyt näitä tuotteita Lidleistä – ”Hittitrendi”
Uutiset | 5.8.2026 21:21

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Tekoälyn vaarat
Mielipide | 10.8.2026 9:18
Lukijalta: Hallituksen karsea sote-politiikka
Mielipide | 7.8.2026 11:43
Lukijalta: Valtion suuret järjestöavustukset jäävät pääkaupunkiseudulle
Mielipide | 7.8.2026 10:01
Lukijalta: Tasa-arvo palautettava liikenteeseen – Motoristit pääsevät kuin koira veräjästä
Mielipide | 7.8.2026 10:00

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Savola vaatii hallitukselta välittömiä toimia sikaruttotilanteeseen – ”Viipymättä”
Uutiset | 3.8.2026 11:01
Garden-kohu on tarpeellinen opetus kaikille puolueille, keskustakonkari sanoo MT:ssä
Uutiset | 28.7.2026 13:18
Antti Kurvinen vaatii hallitukselta toimia Carunan saamiseksi suomalaisomistukseen: ”Herätys Multala ja Orpo!”
Uutiset | 24.7.2026 12:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste