Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Sää

Foreca: Myrsky näyttää entistäkin rajummalta

3.7.2025 16:01
Lue lisää 
Wienin isku
Wienin ampumavälikohtaus on järkyttänyt Euroopan johtajia. Kuva Wienin keskustasta, jossa ooppera-vieraat poistuvat näytöksestä poliisivartiossa. (Kuva: Joe Klamar / AFP / Lehtikuva)

Ainakin kolme ihmistä kuollut Wienin iskussa – Itävallassa etsitään karkuteillä olevaa asemiestä

Eurooppalaiset johtajat tuomitsevat terrori-iskuksi kuvaillun Wienin hyökkäyksen. Ranskan presidentin Emmanuel Macronin mukaan Eurooppa ei anna periksi.
Arttu Mäkelä, Hannu Aaltonen / STT 3.11.2020 4:56, muokattu 3.11.2020 11:08
a– a+
Wienin isku

Itävallan pääkaupungissa Wienissä maanantai-iltana tapahtuneen hyökkäyksen uhriluku kasvoi aamuyöstä, kun iskussa haavoittunut nainen kuoli saamiinsa vammoihin. Asiasta kertoi Wienin pormestari Michael Ludwig maan yleisradioyhtiölle (ORF).

Lisäksi Ludwig on AFP:n mukaan kertonut paikalliselle medialle, että yhteensä 15 ihmistä on viety sairaalaan. Näistä seitsemän on haavoittunut hänen mukaansa vakavasti.

Yhteensä iskussa on tähän mennessä kuollut kolme ihmistä, joista yksi on hyökkääjä.

Maan sisäministeri Karl Nehammer kertoi tiistaina aamuyöstä lehdistötilaisuudessa, että yksi iskun epäillyistä tekijöistä on edelleen karkuteillä.

Itävallan kansallisen turvallisuuden johtaja Franz Ruf kertoi samaisessa lehdistötilaisuudessa, että tarkastuksia vahvistetaan Itävallan rajoilla. Lisäksi poliisi eristää alueita Wienin keskusta-alueilla.

Poliisin mukaan ainakin kuudessa eri kohteessa ammuttiin maanantai-iltana hyökkäyksessä, jota muun muassa Nehammer on kuvaillut terrori-iskuksi.

Poliisi on kertonut iskussa olleen mukana useita automaattiaseilla varustautuneita epäiltyjä. Hyökkäys alkoi iltakahdeksalta paikallista aikaa.

Useat eurooppalaiset johtajat ovat tuominneet Itävallan Wienissä maanantaina tapahtuneen iskun.

Itävallan liittokansleri Sebastian Kurz tuomitsee maassaan tapahtuneen hyökkäyksen, jota hän kuvailee tviitissään vastenmieliseksi terrori-iskuksi. Kurzin mukaan Itävallassa on käsillä vaikeat hetket.

–  Poliisimme toimii päättäväisesti tämän vastenmielisen terrori-iskun tekijöitä vastaan, Kurz julisti.

–  Me emme anna ikinä terroristien pelotella meitä ja taistelemme tätä hyökkäystä vastaan kaikin keinoin, hän jatkoi.

Liittokanslerin mukaan poliisi keskittyy parhaillaan terrorismin vastaiseen toimintaan ja armeija on puolestaan suojaamassa tärkeitä rakennuksia maan pääkaupungissa.

Isku tapahtui lähellä keskustassa sijaitsevaa synagogaa, mutta alkujaan ei ollut varmaa, oliko itse pyhäkkö iskun kohteena.

Wienin juutalaisyhteisön johtaja Oskar Deutsch vahvisti, että Stadttempelin synagogan välittömässä läheisyydessä on ammuttu laukauksia.

Uutistoimisto AFP:n kuvaajan mukaan suuri määrä poliiseja oli saapunut iskun jäljiltä vartioimaan muun muassa kaupungin maailmankuulua oopperataloa.

Italian pääministeri Giuseppe Conte julisti iskun jälkeen Twitterissä, ettei Euroopassa ole tilaa vihalle.

–  Yhteisessä eurooppalaisessa kodissamme ei saa olla tilaa vihalle ja väkivallalle, Conte kertoi saksaksi tviitissään ja ilmaisi solidaarisuutta itävaltalaisille sekä uhreille ja heidän perheilleen.

Myös Ranskan presidentti Emmanuel Macron otti iskuun kantaa Twitterissä. Macronin mukaan Eurooppa ei taivu vihollistensa edessä.

–  Tämä on meidän Eurooppamme. Meidän vihollistemme on tiedettävä, kenen kanssa he ovat tekemisissä. Me emme anna yhtään periksi, Macron julisti saksaksi.

Pelkurimaiseksi kuvailemansa iskun tuomitsi myös Eurooppa-neuvoston puheenjohtaja Charles Michel niin ikään Twitterissä.

–  Eurooppa tuomitsee voimakkaasti tämän pelkurimaisen teon, joka loukkaa elämää ja ihmisarvojamme. Ajatukseni ovat uhrien ja wieniläisten luona tämän illan kamalan iskun jälkimainingeissa, Michel kirjoitti myöhään maanantai-iltana.

Saksan ulkoministeriö kuvaili iskuista leviäviä tietoja kauhistuttaviksi ja järkyttäviksi.

–  Emme voi antaa periksi vihalle, jolla pyritään jakamaan yhteiskuntiamme, ministeriö lisäsi tviitissään.

Myös YK:n pääsihteeri Antonio Guterres on kertonut seuraavansa Wienin tapahtumia erittäin huolestuneena. Guterres kertoo tuomitsevansa iskut ja vakuuttaa YK:n solidaarisuutta Itävallan hallitukselle ja maan kansalaisille.

Wieniläinen rabbi Schlomo Hofmeister kertoi Kronen Zeitung -sanomalehdelle todistaneensa, kuinka baarien edessä istuvia ihmisiä kohti ammuttiin Schwedenplatzilla maan pääkaupungissa. Monet juoksivat pakoon sisälle baareihin ja pubeihin.

Ihmiset olivat maanantaina viettäneet pääkaupungissa iltaa ulkona tiistaina häämöttävän koronasulun edellä. Muun muassa yleisradioyhtiö BBC kertoi aiemmin, että maassa on ollut määrä astua tänään voimaan uusi koronasulku, joka on voimassa marraskuun loppuun.

–  Ensin se kuulosti räjähdykseltä. Sitten selvisi, että ne olivat laukauksia, ja näin miehen, joka juoksi katua pitkin tulittaen ympäriinsä automaattiaseella. Sen jälkeen poliisi tuli paikalle ja vastasi tuleen, kuvaili nimettömänä pysytellyt silminnäkijä Itävallan yleisradioyhtiölle.

Silminnäkijän mukaan mies ampui ainakin 50 laukausta.

Sosiaaliseen mediaan ladatussa videossa näkyy valkoisiin pukeutunut mies, jolla on käsissään automaattiase.

Sisäministeri Nehammer on kehottanut wieniläisiä pysymään kodeissaan.

Tshekissä poliisi kertoi AFP:n mukaan Wienin iskun jälkeen aloittavansa satunnaistarkastukset maan Itävallan vastaisella rajalla.

–  Poliisi tekee Wienin terrori-iskuun liittyen ennaltaehkäisevänä toimenpiteenä satunnaisia tarkastuksia ajoneuvoille ja henkilöille Itävallan kanssa jaetuilla rajanylityspaikoilla, Tshekin poliisi tviittasi.

Lisäksi poliisi kertoi lisänneensä valvontaa Tshekissä sijaitsevien merkittävien juutalaisten rakennusten yhteyteen. Valvonnan lisäys ei liity pelkästään naapurimaa Itävallan tuoreisiin tapahtumiin.

Tshekin pääministeri Andrej Babis välitti AFP:n mukaan Twitterissä surunvalittelujaan Itävallalle. Hän kertoi olevansa kauhistunut iskun vuoksi ja ilmaisi solidaarisuuttaan itävaltalaisille ja liittokansleri Kurzille.

Lue myös

Sisäministeri: Wienin hyökkääjä oli Isisin tukija, kuolleiden määrä nousi neljään

Poliisi jahtaa yhä muita hyökkääjiä. Trump tuomitsi iskun ja vakuutti USA:n olevan Euroopan tukena.
3.11.2020 8:33

Presidentti Niinistöltä ja pääministeri Marinilta surunvalittelut Itävaltaan

Presidentti Sauli Niinistö on esittänyt syvän osanottonsa Wienissä eilen illalla tehdyn terrori-iskun johdosta...
3.11.2020 10:51

Aihetunnisteet

terrori-isku wien

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Älä aseta ruohonleikkuria tähän asentoon
Uutiset | 1.7.2025 19:45
Kekkosenkin konsti on pelastanut suomalaisten henkiä jo 50 vuotta
Uutiset | 1.7.2025 20:45
Kyiv Independent: Isku Kertshinsalmen sillalle
Uutiset | 30.6.2025 12:00
Synkkä Ukraina-arvio: Liian monta virhettä
Uutiset | 1.7.2025 21:48
Aspiriinista myönteistä syöpätietoa
Uutiset | 1.7.2025 22:00
Teheranista tappovaatimus: ”Mossadin agentti”
Uutiset | 1.7.2025 22:16
Kiistelty köyhän miehen suihkuhävittäjä oli huono ostos – ”Nutikalla” tehtiin silti suomalaista ilmailuhistoriaa
Uutiset | 29.6.2025 21:05
Polkupyöräilijöillä yleinen väärinkäsitys
Uutiset | 2.7.2025 23:00
USA:n Ukraina-päätös järkyttää – Nyt tuli Kremlin kommentti
Uutiset | 2.7.2025 21:03
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Kiistelty köyhän miehen suihkuhävittäjä oli huono ostos – ”Nutikalla” tehtiin silti suomalaista ilmailuhistoriaa
Uutiset | 29.6.2025 21:05
Älä aseta ruohonleikkuria tähän asentoon
Uutiset | 1.7.2025 19:45
Kyiv Independent: Isku Kertshinsalmen sillalle
Uutiset | 30.6.2025 12:00
SRK julkaisi kannanoton
Uutiset | 26.6.2025 18:07
Varoitus: Diktaattori pelästyi Iranin kohtaloa – kiihdyttää ydinaseohjelmaansa
Uutiset | 25.6.2025 22:12
Synkkä Ukraina-arvio: Liian monta virhettä
Uutiset | 1.7.2025 21:48
Kekkosenkin konsti on pelastanut suomalaisten henkiä jo 50 vuotta
Uutiset | 1.7.2025 20:45
Presidentin puoliso saavutti hämmästyttävän korkean iän – kyseessä peräti triplaennätys
Uutiset | 24.6.2025 22:30
Historia | Suomalaiskenraali joutui punaisen poliisin pidättämäksi – aseita on piilossa tänäkin päivänä
Uutiset | 29.6.2025 20:00
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Kiinasta Ukraina-jyrähdys: ”Bensaa liekkeihin”
Uutiset | 4.6.2025 21:02
Tätä tuotetta kutsutaan ”luonnon Ozempiciksi” – mitä sanovat asiantuntijat?
Uutiset | 13.6.2025 21:21
Tiedustelupomo synkkänä Venäjän aikeista: ”Olemme erittäin varmoja”
Uutiset | 12.6.2025 21:50
Onko savusaunominen sama asia kuin vetäisi pari röökiä? – Näin sanoo tutkija
Uutiset | 20.6.2025 15:00
Kiistelty köyhän miehen suihkuhävittäjä oli huono ostos – ”Nutikalla” tehtiin silti suomalaista ilmailuhistoriaa
Uutiset | 29.6.2025 21:05
Älä aseta ruohonleikkuria tähän asentoon
Uutiset | 1.7.2025 19:45
Kyiv Independent: Isku Kertshinsalmen sillalle
Uutiset | 30.6.2025 12:00
Ruokavirastosta tärkeä ohje kotipuutarhureille – Tiesitkö tämän omena- ja päärynäpuista?
Uutiset | 3.6.2025 21:13
Presidentin puoliso saavutti hämmästyttävän korkean iän – kyseessä peräti triplaennätys
Uutiset | 24.6.2025 22:30

Uusimmat

Tanska: Ukraina saatava EU:n jäseneksi
Uutiset | 3.7.2025 16:09
Foreca: Myrsky näyttää entistäkin rajummalta
Uutiset | 3.7.2025 16:01
Yli 21 000 yritystä pani pillit pussiin vuoden alussa
Uutiset | 3.7.2025 16:00
Von der Leyen epäluottamusäänestykseen – syynä salatut koronaviestit
Uutiset | 3.7.2025 15:55
Tältä näyttää sinilevätilanne
Uutiset | 3.7.2025 15:50
Yle: Keskisarjalta täystyrmäys kokoomusministerin puheille
Uutiset | 3.7.2025 13:48
Ei onnistunut Mussolini, ei Berlusconi – Italia yrittää saada ikuisuusprojektinsa toteutettua Nato-hankkeena
Uutiset | 3.7.2025 13:01
Oopperajuhlilla pohditaan: Voiko venäläistä oopperaa enää esittää?
Uutiset | 3.7.2025 13:00
Ilmastoasiat repivät railoa hallituksen sisällä – perussuomalaisten Ranne arvostelee vastuuministeri Multalaa
Uutiset | 3.7.2025 12:05
Palta teki IAU:lle esityksen työriidan ratkaisemiseksi – IAU hylkäsi heti
Uutiset | 3.7.2025 12:02
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Homovastaiset puheet ajoivat pois, mutta Aleksi Koivisto palasi kirkkoon – nyt hän kertoo, miksi
Uutiset | 21.6.2025 15:00
Toimittajalta | Rahaa on – olisiko aika palauttaa Kauhavan lentosotakoulu ja Pohjois-Karjalan prikaati?
Uutiset | 21.6.2025 8:00
Parlamentaarinen pöytä saa miljardipotin – puolustuksen Nato-rahoista hyötyy muukin yhteiskunta, uskoo SDP:n ryhmäpuheenjohtaja Tytti Tuppurainen
Uutiset | 29.6.2025 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Tanska: Ukraina saatava EU:n jäseneksi
Uutiset | 3.7.2025 16:09
Foreca: Myrsky näyttää entistäkin rajummalta
Uutiset | 3.7.2025 16:01
Yli 21 000 yritystä pani pillit pussiin vuoden alussa
Uutiset | 3.7.2025 16:00
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Kiistelty köyhän miehen suihkuhävittäjä oli huono ostos – ”Nutikalla” tehtiin silti suomalaista ilmailuhistoriaa
Uutiset | 29.6.2025 21:05
Älä aseta ruohonleikkuria tähän asentoon
Uutiset | 1.7.2025 19:45

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Suviseurojen viestintä yllätti raikkaudellaan
Mielipide | 3.7.2025 13:00
Lukijalta: Työsuhdeturvan heikennysten haitat olisivat selvästi mahdollisia hyötyjä suuremmat
Mielipide | 2.7.2025 11:39
Lukijalta: ”Se on taas se aika kuukaudesta…”
Mielipide | 2.7.2025 11:22
Lukijalta: Parkkifirmoille on annettu liikaa valtaa ilman vastuita
Mielipide | 2.7.2025 11:15
Lukijalta: Julkinen talous on kansalaisten palvelija, ei isäntä
Mielipide | 1.7.2025 12:46
Lukijalta: Kaiken viisauden alku on tosiasioiden tunnustaminen
Mielipide | 1.7.2025 12:52
Purra pääsi saksineen jatkoon
Mielipide | 25.6.2025 10:10
Lukijalta: Suviseurojen viestintä yllätti raikkaudellaan
Mielipide | 3.7.2025 13:00

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Savola: seutukunta menestyy yhteistyöllä
Uutiset | 28.6.2025 10:29
Keskustayrittäjät: Työttömyyteen helpotusta parantamalla yrittämisen edellytyksiä
Uutiset | 24.6.2025 18:29
Keskustanaiset esittää vaaleihin rahallista kampanjakattoa
Uutiset | 16.6.2025 14:22
Keskustan Savola: seutukunta menestyy yhteistyöllä
Uutiset | 28.6.2025 10:29
Paluumuuttaja Pietu Heiskasesta Pohjois-Karjalan Keskustanuorten uusi puheenjohtaja
Keskusta | 20.10.2017 11:37
Keskustayrittäjät: Työttömyyteen helpotusta parantamalla yrittämisen edellytyksiä
Uutiset | 24.6.2025 18:29
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste