Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kotimaa

Mustikkasadosta on tulossa tavanomaista parempi, puolukan kukinta heikompi kuin viime vuonna

24.6.2026 12:00
Lue lisää 
Puola
Viime vuonna hallitus päätti uudistaa kansallista tuomarineuvostoa (KRS) niin, että sen jäsenet ovat Puolan hallituksen eivätkä muiden tuomareiden nimittämiä. (Kuva: Paula Åström)

Puolalaistuomarit pelkäävät, että EU-maa Puolassa ei ole enää pian jäljellä itsenäistä oikeuslaitosta

Oikeusvaltiota puolustavia puolalaistuomareita on vihakampanjassa haukuttu niin korruptoituneiksi, pettäjiksi kuin makkaravarkaiksikin.
STT–Sanna Raita-aho 22.2.2020 13:42, muokattu 22.2.2020 13:58
a– a+
Puola

Viime viikot krakovalainen tuomari Katarzyna Gajda-Roszczynialska ei ole viettänyt aikaa vain oikeussaleissa, vaan on pukenut ylleen tuomariviittansa ja lähtenyt osoittamaan mieltään kaduille.

Tämän tuomari on tehnyt, vaikka ei oikeastaan edes haluaisi.

– Olen tuomari. Minun roolini yhteiskunnassa on istua ja valmistella päätöksiä laillisiin kysymyksiin. Mutta protestointi ja kansalaisaktivismi tuntuvat nyt ainoalta vaihtoehdolta.

Syy protestille ovat viime vuosien muutokset, joita Puolaa hallitseva konservatiivinen Laki ja oikeus (PiS) -puolue on tehnyt maan oikeusjärjestelmään.

Muutosten pelätään tuhoavan Puolan oikeuslaitoksen itsenäisyyden. Muutokset ovat ajaneet tuhansia tuomareita osoittamaan mieltään kaduille viime viikkoina.

Viimeisin muutos on ollut helmikuussa presidentin hyväksymä laki, joka mahdollistaa hallituksen tuomarinimityksiä kritisoiville erilaisia kurinpitotoimia – pahimmillaan jopa erottamisen. Samalla se kieltää tuomareilta mahdollisuuden osallistua poliittiseen toimintaan.

Viime vuonna hallitus puolestaan päätti uudistaa kansallista tuomarineuvostoa (KRS) niin, että sen jäsenet ovat Puolan hallituksen eivätkä muiden tuomareiden nimittämiä.

Komissiolla on oikeus paitsi nimittää uudet tuomarit myös kohdistaa heihin kurinpitotoimia. Siksi monet pelkäävät, että tuomarinimitykset ja kurinpitotoimet ovat jatkossa poliittisia.

– Uskon, että hallituksen lopullinen tavoite on saada ote jokaisesta oikeuslaitoksen osasta, arvioi demokratiaa edistävän kansalaisjärjestön Helsinki For Human Rights Foundationin tutkija Marcin Wolny.

Puolan hallitus taas on perustellut uudistuksia sillä, että ne tehostavat oikeuslaitosta ja puhdistavat sen ”kommunisteista”. Suurin osa tuomareista on kuitenkin nuoria eikä ole ehtinyt edes elää kommunismin aikana.

Uudistuksien vastustamista on hankaloittanut, että Puolan hallitusta lähellä oleva media ja hallinto ovat hyökänneet tuomareita vastaan voimakkaasti.

Televisiossa on esimerkiksi esitetty ohjelmaa, jonka pääaiheena ovat olleet rikoksiin syyllistyneet tuomarit.

Mediassa ja julkisissa kampanjoissa on rummutettu jo pitkään vahvasti viestiä siitä, että tuomarit ovat ahneita ja korruptoituneita.

– Rikokset ovat totta kai tuomittavia, mutta nämä uutiset esitetään ilman kontekstia. Jokaisesta ammatista löytyy rikoksiin syyllistyneitä. Ohjelmassa tahrataan tuhansien ihmisten ammattikunta muutaman ihmisen perusteella, sanoo varsovalainen tuomari Tomasz Trebicki.

Esimerkkejä tuomareiden ”pahuudesta” on kaivettu tarkasti. Julkisuudessa on riepoteltu jopa erään tuomarin tekemää makkaranäpistystä.

– Siinä on vain jätetty mainitsematta, että tuomari oli teon tehdessään jo eläkkeellä ja kärsi mielenterveysongelmista, Trebicki sanoo.

Vaikka Puolan toimet herättävät huolta EU:ssa asti, on valtapuolueen kannatus yhä suurta.

Syynä tähän ovat puolueen mediavallan ja populismin lisäksi kansalaisten elämää parantavat uudistukset, kuten lapsilisien nostot.

Kaikki kansalaiset eivät myöskään ymmärrä, miten uudistukset heidän elämäänsä vaikuttavat, sanoo tutkija Wolny.

– Joidenkin oikeuksien arvon ymmärtää vasta, kun ne on menettänyt. Esimerkiksi silloin, jos häviät oikeusjutun, koska tuomari oli puolueellinen, tai kun joudut pelkäämään mielipiteesi sanomista.

Lue myös

Onko brexit vihdoinkin valmis? EU ja Britannia pääsivät sopuun Pohjois-Irlannista

Pääministeri Sunak kehui uuden Windsorin puitesopimuksen aloittavat uuden luvun Britannian suhteissa EU:hun. EU-laille ja EU:n tuomioistuimelle jää kuitenkin vielä oma roolinsa Pohjois-Irlannissa
27.2.2023 19:19

"Neptunuksen keihäs" iski 10 vuotta sitten – vihattu terroristijohtaja kohtasi tiensä pään erikoisjoukkojen iskussa

Yhdysvallat sai kauan janoamansa koston, kun maailman tuhoisimman terrori-iskun johtaja Osama bin Laden...
1.5.2021 21:00

Intian koronakriisissä pahin on vielä edessä, uskoo Suomen suurlähettiläs

Intian koronakriisi pahenee päivä päivältä, eikä tautihuippua ole edes vielä saavutettu, sanoo Suomen...
1.5.2021 14:05

Aihetunnisteet

oikeusvaltio Puola

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Moskovan ylpeys jäi kakkoseksi – maailman korkein vapaasti seisova rakennelma avattiin 50 vuotta sitten
Uutiset | 23.6.2026 21:30
Kohulaki läpi – Alko laajentaa aukioloaan
Uutiset | 23.6.2026 11:55
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Alkoholin kotiinkantolaki läpi äänin 98-77
Uutiset | 23.6.2026 11:29
Kurvinen: Hallitus teki historiallisen törkytempun maanomistajille
Uutiset | 24.6.2026 10:57
Drooni-isku sulki Moskovan lentokentät
Uutiset | 22.6.2026 7:52
Käytätkö jatkojohtoja väärin? – Palonvaara
Uutiset | 23.6.2026 21:44
Hallituksen sisäinen vääntö järjestötuista jatkuu – Rydman ei peräänny
Uutiset | 23.6.2026 12:07
Hormuzinsalmen liikenne vilkastumassa, kymmeniä aluksia pääsi läpi
Uutiset | 23.6.2026 11:27
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Tekniikka | Taistelu Englannista loi lentokonemoottorien legendan – Rolls-Royce Merlin käänsi toisen maailmansodan kulun
Uutiset | 17.6.2026 21:13
Luonto | Amerikantulokas valtasi Suomen ja katosi – Mitä rannoilla oikein tapahtui?
Uutiset | 18.6.2026 21:30
Jääkärien tulikasteesta 110 vuotta – ensimmäinen kaatunut oli torpparin poika Lappajärveltä
Uutiset | 16.6.2026 21:45
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28
Historia | Kun Salora loisti ja Valco romahti – väritelevisio muutti suomalaisten kodit ja unelmat
Uutiset | 21.6.2026 13:00
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22

Uusimmat

Voit nähdä pian asteroidin
Uutiset | 24.6.2026 23:00
Mykkäelokuvien aika päättyi melkein sata vuotta sitten – yksi näyttelijä yhä elossa
Uutiset | 24.6.2026 22:30
Huomasitko ”hiljaisen kevään”? Kylmä talvi koetteli Pohjois-Euroopan lintukantoja
Uutiset | 24.6.2026 22:23
Vesivoiman tuotannossa karu ennätys – sähköä syntyi vähemmän kuin koskaan ennen
Uutiset | 24.6.2026 22:03
Suomen uhanalaisimmat suot vaarassa: Lettojen tilanne on hälyttävä
Uutiset | 24.6.2026 21:42
Ukkosten uhka aurinkosähkölle aliarvioidaan liian usein
Uutiset | 24.6.2026 21:30
Kysely: Matkustamisesta luovutaan koiran takia
Uutiset | 24.6.2026 21:00
Kokoomus haluaa pois osan Rydmanin kriteereistä
Uutiset | 24.6.2026 16:55
EU:n palkka-avoimuusdirektiivin toimeenpano viivästyy jälleen
Uutiset | 24.6.2026 14:32
AFP: Kaksi kolmasosaa Euroopasta hikoilee yli 30 asteen lämpötiloissa
Uutiset | 24.6.2026 14:24
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Hallituksen tekohengitys maksaa miljardeja – olisiko jo aika ottaa poliittiset lelut ja natsat pois?
Uutiset | 24.6.2026 13:45
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Voit nähdä pian asteroidin
Uutiset | 24.6.2026 23:00
Mykkäelokuvien aika päättyi melkein sata vuotta sitten – yksi näyttelijä yhä elossa
Uutiset | 24.6.2026 22:30
Huomasitko ”hiljaisen kevään”? Kylmä talvi koetteli Pohjois-Euroopan lintukantoja
Uutiset | 24.6.2026 22:23
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Tekniikka | Taistelu Englannista loi lentokonemoottorien legendan – Rolls-Royce Merlin käänsi toisen maailmansodan kulun
Uutiset | 17.6.2026 21:13

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kokkaa kotimaista!
Mielipide | 23.6.2026 18:39
Lukijalta: Lähihoitajia ei voi korvata tekoälyllä hoidon tarpeen arvioinnissa
Mielipide | 23.6.2026 13:22
Lukijalta: Seisomme Laura Lakson takana – yhdistyksen etua vahingoittanut toiminta johti eroihin
Mielipide | 23.6.2026 13:18
Lukijalta: Suomalaisen perunan kunnianpalautus
Mielipide | 23.6.2026 13:15
Lukijalta: Uudet perunat eivät ole vain ruokaa, vaan osa huoltovarmuutta
Mielipide | 18.6.2026 13:05
Lukijalta: Keskustan perhepoltiikka kaipaa uutta linjaa
Mielipide | 18.6.2026 13:12
Lukijalta: Seisomme Laura Lakson takana – yhdistyksen etua vahingoittanut toiminta johti eroihin
Mielipide | 23.6.2026 13:18
Lukijalta: Suomen ennallistamissuunnitelman valmistelussa vakavia puutteita
Mielipide | 17.6.2026 10:57

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Nuorkeskusta: Ihmisarvo ei ole mielipidekysymys
Uutiset | 23.6.2026 18:32
Keskustanaiset: Keskustan kannatuksen on noustava, jos puolue mielii hallitukseen
Uutiset | 23.6.2026 12:40
”Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä”, keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan
Uutiset | 18.6.2026 13:46
Keskustanaiset: Keskustan kannatuksen on noustava, jos puolue mielii hallitukseen
Uutiset | 23.6.2026 12:40
Grahn-Räisänen, Harmanen, Karhu ja Lohko keskustan ehdokkaiksi Karjalassa
Uutiset | 17.6.2026 13:15
Keskustaedustajat huolestuivat hakkuiden toteuttamisesta uuden lain myötä
Uutiset | 17.6.2026 19:13
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste