Hollantilaiset äänestivät laiskasti EU:n Ukraina-sopimuksesta
Hollantilaiset kävivät keskiviikkona laiskasti vaaliuurnilla neuvoa-antavassa kansanäänestyksessä EU:n ja Ukrainan välisen yhteistyösopimuksen hyväksymisestä.
Paikallisen median mukaan suurissa kaupungeissa äänestysinto on ollut laimeaa.
Muutamaa tuntia ennen äänestyspaikkojen sulkeutumista suurten kaupunkien uurnilla oli käynyt noin 10–15 prosenttia äänioikeutetuista.
Äänestysprosentin on noustava yli 30:n, jotta äänestystulos on pitävä. Hollannissa on 12,5 miljoonaa äänioikeutettua.
Kansanäänestyshankkeen tärkein tavoite on käytännössä ollut EU:n ja Hollannin hallituksen vastustaminen.
Pääministeri Mark Rutte sen sijaan vetosi kansalaisia äänestämään EU-sopimuksen puolesta.
– Meidän on autettava Ukrainaa rakentamaan oikeusvaltio ja oma demokratia, Rutte sanoi.
Monet äänestäjät ovat epävarmoja kansanäänestyksen tarkoituksesta, mutta mielipidekyselyiden mukaan Ukraina-sopimuksen vastustajat saattavat voittaa.
Tulos olisi kiusallinen Hollannille, joka on EU:n nykyinen puheenjohtajamaa.
Venäjälle ja presidentti Vladimir Putinille yhtenäisen eurooppalaisen rintaman rakoilu taas olisi suuri voitto.
Asiantuntijoiden mukaan kansanäänestyksellä voi olla tuntuvia vaikutuksia koko EU:lle, jossa valmistaudutaan Britannian kesäkuun kansanäänestykseen EU-jäsenyydestä.
Hollantilaisen tutkijan Tony van der Togtin mukaan on olemassa vaara, että eri puolilla Eurooppaa ryhdytään järjestämään lisää kansanäänestyksiä.
– Jos tämän annetaan tapahtua missä tahansa EU:ssa, ei päätöksiä kyetä enää tekemään, van der Togt ennustaa.
On kuitenkin edelleen epävarmaa, miten kansanäänestys lopulta vaikuttaa Hollannin linjaan.
Parlamentin ala- ja ylähuoneet ovat jo hyväksyneet Ukraina-sopimuksen.
Hallitus ei ole vielä kommentoinut, mitä tapahtuu äänestyksen jälkeen, vaan ainoastaan sanonut tutustuvansa tuloksiin sen jälkeen, kun äänestys on ohi.
Äänestyshuoneistot sulkeutuivat Hollannissa iltakymmeneltä Suomen aikaa.