Tämä kaikki tiedetään Ratinan torstain puukotustapauksesta
Neljä ihmistä sai vammoja puukotuksessa Tampereella kauppakeskus Ratinan lähellä torstaina iltapäivällä. Poliisi epäilee teosta täysi-ikäistä suomalaista miestä. STT:n tietojen mukaan tekijä on 23-vuotias.
Ilta-Sanomien tietojen mukaan mies on paikkakuntalainen.
Poliisin on määrä pitää tapauksesta tiedotustilaisuus tänään kello yhdeltätoista.
Tekoa tutkitaan tämän hetkisen tiedon mukaan neljänä epäiltynä tapon yrityksenä. Kukaan ei kuollut puukotuksessa, mutta teosta aiheutui uhreille vammoja.
Vammojen laajuudesta ei tällä hetkellä ole tarkempia tietoja. Torstaina iltakymmenen aikaa päivitetyn poliisin tiedotteen mukaan uhreilla ei kuitenkaan ollut hengenvaaraa sen hetkisen tiedon varassa.
Selvää ei myöskään vielä ole, millä perusteella uhrit valikoituivat väkivallanteon kohteeksi. Poliisin mukaan kaikki uhrit ovat täysi-ikäisiä.
Poliisi kertoi aiemmin, että teossa ei ole syytä epäillä terroristista tai rasistista motiivia. Tekijän tarkempi motiivi teolle on yhä auki.
Ilmoitus puukotuksesta tuli torstaina iltapäivällä kello neljän jälkeen. Poliisi otti epäillyn tekijän kiinni tapahtumapaikan välittömästä läheisyydestä. Tapahtumien tarkempi kulku on yhä epäselvä.
Poliisi poistui tapahtumapaikalta torstai-iltana ennen kello seitsemää. Samalla alueen eristys purettiin. Ratinan kauppakeskus pysyi tapahtumien ajan auki.