Kiistelty Greg Bovino poistuu Minneapolisista tiistaina – Trumpin "rajatsaari" tapaa pormestarin
Minneapolisin pormestari Jacob Freyn mukaan liittovaltion agentteja on määrä poistua kaupungin alueelta tiistaina. Frey kertoi asiasta viestipalvelu X:ssä sen jälkeen, kun hän oli keskustellut puhelimitse Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpin kanssa.
Frey sanoo, että hänen tärkein pyyntönsä presidentille oli, että liittovaltion operaatio on lopetettava kaupungissa. Freyn mukaan presidentti oli samaa mieltä siitä, ettei nykyinen tilanne voi jatkua.
– Joitain liittovaltion agentteja alkaa poistua alueelta huomenna, ja jatkan painostusta, että muutkin tähän operaatioon osallistuneet lähtevät, Frey kirjoitti X:ssä.
Demokraattipormestari sanoi myös, että Minneapolisin viranomaiset tekevät yhteistyötä osavaltion ja liittovaltion virastojen kanssa ”todellisissa rikostutkinnoissa”, mutta he eivät osallistu ”naapureidemme perustuslain vastaisiin pidätyksiin tai pane täytäntöön liittovaltion maahanmuuttolakia”.
Trump kommentoi Truth Social -viestipalvelussaan lyhyesti, että puhelu Freyn kanssa sujui ”erittäin hyvin” ja että siinä saavutettiin ”merkittävää edistystä”.
Sekä Trump että Frey kertoivat, että pormestarin on määrä tavata Trumpin Minnesotaan lähettämä rajaturvallisuusjohtaja Tom Homan tiistaina. Trumpin ”rajatsaariksi” kutsuman Homanin on tarkoitus johtaa maahanmuuttopoliisi ICE:n toimintaa Minnesotan osavaltiossa.
Trump on lähettänyt liittovaltion viranomaisia Minnesotaan ja osavaltion suurimpaan kaupunkiin Minneapolisiin toimeenpanemaan siirtolaisvastaista maahanmuuttopolitiikkaansa. Trumpin suurimpia vaalilupauksia oli käynnistää ”Yhdysvaltain historian suurin” karkotusoperaatio laittomasti maassa oleville siirtolaisille.
Yhdysvaltain oikeusministeriön edustajan mukaan Minnesotassa on tällä hetkellä yhteensä yli 3 000 liittovaltion agenttia, kertoo paikallinen Fox 9 -televisiokanava.
Yhdysvaltalaismedia CNN:n lähteiden mukaan rajavartioston operaatioista vastaava Greg Bovino ja osa hänen agenteistaan olisi poistumassa Minneapolisista tiistaina. Yhdysvaltain sisäisen turvallisuuden ministeriö kommentoi uutisen jälkeen, ettei Bovinoa ole erotettu tehtävästään.
Bovinosta on tullut Trumpin operaation kasvot Minnesotassa. Kyseenalaiseen maineeseen noussut Bovino muun muassa kutsui lauantaina ammuttua Alex Prettiä sekä aiemmin tammikuussa ammuttua Renee Goodia ”epäillyiksi”, jotka tekivät ”tyhmiä päätöksiä”.
Pretti kuoli Minneapolisissa lauantaina, kun ainakin yksi liittovaltion agentti ampui häntä. Tammikuun alussa ICE:n edustaja ampui Minneapolisissa kuoliaaksi Goodin. Molempia ampumisia on selitelty puolustautumisella.

Aiemmin maanantaina presidentti Trump sanoi käyneensä hyvän keskustelun Minnesotan demokraattikuvernöörin Tim Walzin kanssa. Trumpin mukaan molemmat olivat iloisia siitä, että Homan oli tulossa Minnesotaan.
Walz puolestaan sanoi, että Trump suostui harkitsemaan liittovaltion agenttien määrän vähentämistä Minnesotassa. Walz kuvaili puhelinkeskustelua tuloksekkaaksi.
Sunnuntaina Trump syytti demokraatteja Minneapolisin tilanteesta. Trump sanoi, että demokraattien johtamat kaupungit ja osavaltiot kieltäytyvät noudattamasta hänen maahanmuuttolinjauksiaan ja ovat näin luoneet ”vaaralliset olosuhteet kaikille”.
Korjattu 28.1. klo 8.56 ammutun miehen sukunimi muotoon Pretti.