Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Nato

Romaniassa ihmeteltiin, miksi tieto amerikkalaisjoukkojen vähentämisestä tuli Ukrainan medialta

30.10.2025 17:23
Lue lisää 
Blogi: Pirjo Ala-Hemmilä
Pirjo Ala-Hemmilä:

Peruskoulu kuntoon – miten?

29.3.2023 11:12, muokattu 29.3.2023 11:12
a– a+
Blogi

Koska keskustelu peruskoulusta on jo hyvässä vauhdissa, hyppään kyytiin ja tuon siihen yhden näkökulman, jonka toivon osaltaan innostavan pohdinnan jatkamiseen.

Taustani tähän aiheeseen lähtee työkokemuksestani perusopetuksessa. Ensin 18 vuotta luokanopettajana ja sitten yläkoulun ja lukion opona 11 vuotta.

Luokanopettajan taitoja sain harjoitella taas viime vuonna täällä Tampereella, Lielahden supermahtavassa koulussa. 

Olen opetussuunnitelmatyöhön hurahtanut Päijät-Hämeessä seudullisessa yhteistyössä ja pidän nykyistä opetussuunnitelmaa aivan fantastisena työvälineenä kaikille koulussa toimiville, mutta vain aivan liian laajana ja taitojen ohjaamisen osalta toteuttajien kontolle, ratkaistavaksi jätettynä.

Opetussuunnitelma sanana on harhaanjohtava. Suunnitelma viittaa siihen, että se on suuntaa antava ja muutettavissa.

Opettajalle se on kuitenkin sitova, eikä sitä opettaja voi muuttaa. Opetussuunnitelma on normi, vähän niin kuin työsopimus, jota on noudatettava. Eli, mitä opetussuunnitelmassa on, sitä pitää opetuksessa toteuttaa. 

Olen erityisen ihastunut opetussuunnitelman laaja-alaisen osaamisen taitoihin. Taidot on luokiteltu seitsemään eri lohkoon: ajattelu ja oppimaan oppiminen, kulttuurinen osaaminen, vuorovaikutus ja ilmaisu, itsestä huolehtiminen ja arjen taidot, monilukutaito, tieto- ja viestintäteknologinen osaaminen, työelämätaidot ja yrittäjyys sekä osallistuminen, vaikuttaminen ja kestävän tulevaisuuden rakentaminen.

Peukutan, sillä jos jokin näistä taidoista puuttuisi, olisi se melkoisesti elämää hankaloittavaa kelle tahansa meistä. Ongelmallista on vaan se, että näiden taitojen perusteellinen avaaminen, miten taitoja systemaattisesti harjoitellaan ja arvioidaan, tehdään edistymistä näkyväksi oppilaalle, on jätetty yksittäisen kunnan opetussuunnitelmatyön perusteellisuuden varaan tai jos kuntatasolla sitä ei ole aukaistu, yksittäisen koulun ja opettajan varaan. 

Miten ohjaan oppilasta asettamaan tavoitteita omalle oppimaan oppimisen taidoilleen?

Taitojen opettaminen tapahtuu osana oppiaineiden opettamista. Väitän, että niinkin perustavaa laatua olevat taidot, kuin oppimaan oppimisen taidot, ovat jääneet kunkin pedagogin oman ajattelun varaan.

Olen hyvin vakuuttunut siitä, että meillä on erittäin ammattitaitoisia opettajia, jotka kykenevät loistavasti kehittämään omaa ohjausajatteluaan.

Mutta miksi emme tekisi tätä hieman helpommaksi ja selvemmäksi leikkaamalla sisällöistä rönsyt pois ja antamalla oppimaan oppimisen taitojen opettamiseen yhteiset askeleet. Miten ohjaan oppilasta asettamaan tavoitteita omalle oppimaan oppimisen taidoilleen? Miten teen näkyväksi hänen edistymistään näissä taidoissa? Mistä nämä taidot koostuvat?

Itse ajattelen, että yksi näistä taidoista on esimerkiksi aloittamisen vaikeuden voittaminen. Miettikää, mikä taito! Jos se olisi taidoista vahvimpia, mikään ei olisi mahdotonta.

Kysy keneltä tahansa opettajalta ja hänellä on heti nippukaupalla hyviä tapoja, miten oppilas autetaan alkuun, aloittamaan. Mutta miksi nämä taitojen osa-alueet ei ole aukikirjoitettuja niin, että jokainen oppilaskin tietää, mitä hänen kannattaa itsessään vahvistaa ja missä hän on jo edistynyt.

Jokainen huoltaja pystyisi tunnistamaan, mikä este juuri meidän nuorukaisellamme on nyt ylitettävänä, jolloin taidon edistymistä voidaan tukea yhdessä. 

Toisella se voi olla sinnikkyys, toisella puuttuvat toistot, itsesäätely, kyky päästä epäonnistumisen pelon yli, luottamus omaan kykyyn oppia uusia asioita, lukeminen, pähkäily tai vaikka nälkä.

Alkuopetuksessa näiden taitojen ohjaaminen ja tarkastelu on erityisen näkyvää. Oma huomioni on, että näiden taitojen ohjaus on tarpeellista kaikenikäisille oppijoille, aina siihen asti, kunnes taidot ovat täysimittaisesti käytössä.

Kokemukseni mukaan noin lukion ja ammatillisen koulutuksen kolmannelle vuosiluokalle asti. Vähintään.

Ensimmäinen ratkaisuehdotukseni: oppimaan oppimisen taitojen portaat näkyväksi huoltajille, oppilaille ja opettajille esiopetuksesta toiselle asteelle. 

Tämä on Peruskoulu kuntoon -sarjan ensimmäinen osa. Yksitoista muuta ehdotusta jäljellä. 

Pirjo Ala-Hemmilä Pirjo "Pilkku" Ala-Hemmilä on oudon rakkauden kuntahallintoon omaava rentoranteinen basisti, pedagogi, koulutusoptimisti ja Pirkanmaan Keskustan toiminnanjohtaja.

Lue myös

Blogi
Pirjo Ala-Hemmilä:

Yhteisöllisyyttä kaikille – joukkoon kuulumisen ilo on suojaava tekijä

Olen aiemmissa kirjoituksissani pohtinut asioita, joita kehittämällä peruskoulu saadaan kuntoon. Tiedän, että kuntoon...
4.10.2023 11:24
Blogi
Pirjo Ala-Hemmilä:

Peruskoulu kuntoon – miten? Osa II

Edellisessä blogissani avasin ratkaisuehdotusteni arkkua niistä toimenpiteistä, joilla minun mielestäni on peruskoulun tavoittelemille...
17.5.2023 10:23
Blogi
Pirjo Ala-Hemmilä:

Talkooihminen?

Oletko sinä ihminen, joka löydät itsesi, mitä kummallisimmista paikoista ohjaamassa liikennettä, pystyttämässä makkarakojua...
16.2.2023 8:31

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Blogit

Tapani Kiminkinen:
Kauas pilvet karkaavat
Blogi | 29.10.2025 7:59
Katri Kulmuni:
Keskittääkö keskusta?
Blogi | 27.10.2025 15:26
Outi Lankia:
Kaivosten ympäristövaikutukset avoimeen keskusteluun
Blogi | 27.10.2025 13:50
Timo Laaninen:
Vähempikin koohotus riittää
Blogi | 24.10.2025 8:40
Vesa Kallio:
Fraasit eivät paranna maatalouden kannattavuutta
Blogi | 24.10.2025 8:35
Näytä lisää

Uusimmat

Ruoasta löytyi apu vakavaan vatsavaivaan: ”Erittäin tehokas”
Uutiset | 31.10.2025 1:10
Hypon asuntoluottoluokitus nostaa Helsingin ja Pirkkalan yli muiden
Uutiset | 31.10.2025 0:01
Megakaupunki muuttumassa elinkelvottomaksi – Presidentti: Pakko lähteä
Uutiset | 30.10.2025 23:14
EU-varautuu Venäjän uhkaan: Tankit nopeammin rintamalle
Uutiset | 30.10.2025 21:55
IS: Vaaratilanteita viikoittain – tämä yleinen tapa on nyt laiton
Uutiset | 30.10.2025 21:48
Saksalaiset hammaslääkärit tunnustivat ammattikuntansa sadistiset käytännöt natsiaikana
Uutiset | 30.10.2025 21:46
Jälleen uusi kauraläpimurto – ”Välttämätöntä”
Uutiset | 30.10.2025 21:15
Paljastus sodan polttopisteestä: Venäläisillä hyytävä käytäntö
Uutiset | 30.10.2025 21:03
Lukoilin hyväksymä ostotarjous kattaa myös Teboilin, vahvistaa venäläistaustainen Gunvor-konserni STT:lle
Uutiset | 30.10.2025 18:44
”Tuntuu, että tässä vedätetään länttä” – Lukoil myy kansainväliset omistuksensa venäläistaustaiselle Gunvorille
Uutiset | 30.10.2025 18:41
Näytä lisää

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tutkimus: Nämä harrastukset voivat nuorentaa aivoja jopa seitsemällä vuodella
Uutiset | 29.10.2025 21:33
Tutkimus: Tämä askelmäärä riittää laskemaan kuolemanriskiä jopa 40 prosenttia
Uutiset | 27.10.2025 21:29
Ilman näitä koomikkoja Eppu Normaalia ei ehkä olisi
Uutiset | 29.10.2025 22:00
HS: Sydänlääkäri järkyttyi – ”Tätä ihmiset eivät halua kuulla”
Uutiset | 25.10.2025 22:01
Helppo keino ehkäistä pelättyä tautia: ”Erittäin jännittävää”
Uutiset | 30.10.2025 10:10
Uusi havainto neuvoloissa: Moni yllättyy, kun vauva-arki onkin niin sitovaa
Uutiset | 28.10.2025 10:25
Tämä tuttu hedelmä auttaa hyvin yleiseen vaivaan
Uutiset | 25.10.2025 21:03
Paljastus sodan polttopisteestä: Venäläisillä hyytävä käytäntö
Uutiset | 30.10.2025 21:03
Toyota kutsuu yli 1 250 autoa Suomessa tarkastukseen
Uutiset | 30.10.2025 14:05
Teboilista outo ennakkotapaus – ”Ylimmän valtiojohdon on välittömästi otettava tilanne hoitaakseen. Muuten edessä on katastrofi.”
Uutiset | 29.10.2025 17:29
Tutkimus: Vaikeasti havaittava syöpätyyppi yleistyy nyt vauhdilla
Uutiset | 22.10.2025 23:12
HS: Sydänlääkäri järkyttyi – ”Tätä ihmiset eivät halua kuulla”
Uutiset | 25.10.2025 22:01
IS: Asiantuntijalta varoitus puutostilasta – yhteys Alzheimerin tautiin
Uutiset | 23.10.2025 22:35
Tämä tuttu hedelmä auttaa hyvin yleiseen vaivaan
Uutiset | 25.10.2025 21:03
Tutkimus: Tämä askelmäärä riittää laskemaan kuolemanriskiä jopa 40 prosenttia
Uutiset | 27.10.2025 21:29
Miten ihmeessä metsät voivat olla päästölähde suurimmassa osassa Suomea? – Asiantuntija selventää
Uutiset | 26.10.2025 8:00
Tutkimus: Nämä harrastukset voivat nuorentaa aivoja jopa seitsemällä vuodella
Uutiset | 29.10.2025 21:33
Poliiseilta kovaa puhetta: ”Jos haluat rauhaa, valmistaudu sotaan”
Uutiset | 24.10.2025 13:14
Vieraslaji hämmästyttää Virossa – metsästäjät liikkeellä
Uutiset | 23.10.2025 1:32
Moni säästää nyt näistä – ”Voi romuttaa talouden vuosiksi”
Uutiset | 23.10.2025 22:00
Nouseva terveysuhka: Jo tölkki päivässä vaarantaa maksan
Uutiset | 8.10.2025 23:45
Verkkopankissa maksaminen muuttuu torstaista alkaen
Uutiset | 7.10.2025 8:28
IS: Lääkäriltä täystyrmäys yleiselle terveysväitteelle: ”Suurin turhake”
Uutiset | 30.9.2025 22:03
Tutkimus: Vaikeasti havaittava syöpätyyppi yleistyy nyt vauhdilla
Uutiset | 22.10.2025 23:12
HS: Sydänlääkäri järkyttyi – ”Tätä ihmiset eivät halua kuulla”
Uutiset | 25.10.2025 22:01
Tutkimus paljasti vakavan terveysriskin – Lähes jokainen altistuu
Uutiset | 5.10.2025 22:12
Tutkimus: Pelätty syöpä yleistyy jatkossakin, jos mitään ei tehdä – Keino kyllä olisi
Uutiset | 13.10.2025 23:01
WHO varoittaa vakavasta terveysuhasta − ”Meiltä loppuvat hoitovaihtoehdot”
Uutiset | 13.10.2025 21:29
IS: Asiantuntijalta varoitus puutostilasta – yhteys Alzheimerin tautiin
Uutiset | 23.10.2025 22:35
Tämä tuttu hedelmä auttaa hyvin yleiseen vaivaan
Uutiset | 25.10.2025 21:03

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Ruoasta löytyi apu vakavaan vatsavaivaan: ”Erittäin tehokas”
Uutiset | 31.10.2025 1:10
Hypon asuntoluottoluokitus nostaa Helsingin ja Pirkkalan yli muiden
Uutiset | 31.10.2025 0:01
Megakaupunki muuttumassa elinkelvottomaksi – Presidentti: Pakko lähteä
Uutiset | 30.10.2025 23:14
EU-varautuu Venäjän uhkaan: Tankit nopeammin rintamalle
Uutiset | 30.10.2025 21:55
Tutkimus: Vaikeasti havaittava syöpätyyppi yleistyy nyt vauhdilla
Uutiset | 22.10.2025 23:12
HS: Sydänlääkäri järkyttyi – ”Tätä ihmiset eivät halua kuulla”
Uutiset | 25.10.2025 22:01
IS: Asiantuntijalta varoitus puutostilasta – yhteys Alzheimerin tautiin
Uutiset | 23.10.2025 22:35
Tämä tuttu hedelmä auttaa hyvin yleiseen vaivaan
Uutiset | 25.10.2025 21:03

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Tällaisen henkilön haluamme Uudenmaan piirin puheenjohtajaksi
Mielipide | 30.10.2025 14:27
Lukijalta: Yhdistävä, kuunteleva ja ihmisläheinen johtaja keskustan Uudenmaan piirin puheenjohtajaksi
Mielipide | 30.10.2025 13:34
Lukijalta: Sote-uudistus teki palveluista kankeampia – miksi hyväksymme tämän?
Mielipide | 30.10.2025 13:21
Lukijalta: Onko keskustan toiminnassa ja ohjelmissa konkretiaa kestävyydestä?
Mielipide | 30.10.2025 13:07
Lukijalta: Hoitajien oikeudet on turvattava – vastuu ja velvollisuus näkyviin palkassa
Mielipide | 23.10.2025 11:47
Lukijalta: Palveluverkkoesityksen järjettömyys uhkaa koko maakunnan tasa-arvoa
Mielipide | 24.10.2025 10:29
Vastine vastineelle: Kelan terapia ei ole ongelmaton menestystarina
Mielipide | 20.10.2025 16:21
Lukijalta: Tällaisen henkilön haluamme Uudenmaan piirin puheenjohtajaksi
Mielipide | 30.10.2025 14:27

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Osa maahanmuuton kiristyksistä voi osua ihan kohdilleen” – keskustanuorilta yllättäviä kehuja, mutta myös kovia moitteita maan hallitukselle
Uutiset | 27.10.2025 15:03
Milla Veteläisestä keskustanuorten puheenjohtaja
Uutiset | 26.10.2025 13:19
”Se on hallituksen vika, muistakaa se” – keskustanuorilla huolta palveluista, terveydestä ja tekoälystä
Uutiset | 25.10.2025 18:25
Nuorisopomo toivoo tiukkaa vastavetoa – ”somejätit polvilleen”
Uutiset | 25.10.2025 12:13
Kaikkonen esittää isoa uudistusta peruskouluun
Uutiset | 23.10.2025 10:35
Ammattilaiset tyrmistyneitä: ”Krooninen aliarvostus”
Uutiset | 23.10.2025 12:36
Milla Veteläisestä keskustanuorten puheenjohtaja
Uutiset | 26.10.2025 13:19
Keskustapoliitikko vaatii kiinteää yhteyttä Ahvenanmaalle
Uutiset | 23.10.2025 12:25

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu

Käyttöehtotekstit tähänRekisteröidy

OstaSiirry maksamaan

Olen unohtanut salasanani »
valinnainen