Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Sähkön hinta

Pörssisähkössä raju hintapiikki torstaiaamuna

18.2.2026 14:32
Lue lisää 
Blogi: Pekka Aittakumpu
Pekka Aittakumpu:

Kaavailtu translaki murentaa tasa-arvoa ja turvallisuutta

16.9.2022 9:43, muokattu 30.5.2023 16:48
a– a+
Blogi

Sukupuolineutraalin avioliittolain vastustajat olivat oikeassa ennakoidessaan, että avioliittolain muutosten toteuduttua vaatimukset yhteiskunnan perusrakenteiden murentamiseksi jatkuisivat.

Ilmiö tuli konkreettisesti esiin eduskunnan käsitellessä vanhemmuuslakia viime kesäkuussa. Vastoin biologisia tosiasioita lain perusteluihin kirjattiin, että lapsen synnyttäjä ei välttämättä ole sukupuoleltaan nainen ja että isä ei välttämättä ole sukupuoleltaan mies. Kuitenkin kaikki tiedämme, että mies ei voi synnyttää.

Vanhemmuuslailla pohjustettiin translakia, jonka hallitus mahdollisesti antaa lähiviikkoina eduskunnalle. Toteutuessaan translaki tulee olemaan radikaali uudistus, sillä sen myötä täysi-ikäinen voisi vaihtaa sukupuolensa käytännössä pelkällä omalla ilmoituksellaan. 

Keskustan vaatimuksesta sukupuolen vaihtaminen ei tule olemaan mahdollista alaikäisille. Meitä kansanedustajia silti lobataan tietyiltä tahoilta, jotta hyväksyisimme myös alaikäisten sukupuolenvaihdokset.

Sukupuolen vaihtaminen pelkän oman ilmoituksen perusteella tulee johtamaan ongelmiin. Minulle ei ole vielä selvinnyt, ketä pelkkä ilmoitusmenettely hyödyttää ja kuka sitä oikeasti tarvitsee. Sen sijaan haitat ovat selvästi ennakoitavissa, vaikka niistä ei valitettavasti ole juuri puhuttu asiaa käsiteltäessä.

Jos lainsäädäntömme pohjalla oleva biologisiin faktoihin perustuva sukupuolikäsitys korvataan yksittäisen ihmisen kokemukseen ja tuntemuksiin perustuvalla sukupuolikäsityksellä, tehdään lain käytäntöön soveltamisesta liian vaikeaa. Tämä johtaisi ongelmiin esimerkiksi tilastoinnissa, tasa-arvotyössä, opiskelumaailmassa ja terveydenhuollossa.

Biologisella sukupuolella on valtavasti merkitystä ja konkreettisia vaikutuksia. Sukupuolesta riippuu esimerkiksi se, mitä murrosiässä tapahtuu, kuka voi sairastua kivessyöpään tai rintasyöpään tai kuka voi tulla raskaaksi. 

Jos mies voi halutessaan esiintyä naisena, lisääntyy tyttöjen ja naisten turvattomuus uimahalleissa, pukuhuoneissa ja muissa paikoissa, joissa on täysin perustellusti sukupuoleen perustuvat erilliset tilat.

Ulkomailta on varoittavia esimerkkejä siitä, miten esimerkiksi vankiloiden naistenosastoilla naiset ovat joutuneet miesten kaltoinkohtelun kohteiksi. Sukupuolen vaihtamisen ei pitäisi olla mahdollista vain omalla ilmoituksella. Siihen pitäisi aina vaatia vähintään perusteellinen lääketieteellinen arvio.

Lasten ja nuorten tulee saada kasvaa ja kehittyä rauhassa.

Transideologia on erityisen haitallista lapsille ja nuorille. Lasten ja nuorten tulee saada kasvaa ja kehittyä rauhassa. On täysin normaalia, että lapsi ja nuori ihmettelee murrosiässä kehossaan tapahtuvia muutoksia. Onkin järkyttävää, että heitä on ohjattu epäilemään omaa biologista sukupuoltaan.

Jos lapsille väitetään, että sukupuoli ei perustu biologisiin tosiasioihin, vaan jokaisen omiin kokemuksiin ja tuntemuksiin, murennetaan lasten turvallisuudentunnetta ja häiritään heidän kehitystään ja kasvuaan.

Lastensuojelun Keskusliiton Lapsen maailma -lehti kertoi biologisesta tytöstä, joka murrosiän kehitykseen liittyvien kipuilujensa vuoksi kuvitteli olevansa poika ja sai kuvitelmalleen tukea Setan transtukipisteestä. Nyt tyttö kertoo, että taustalla olivat hänen traumansa ja pelkonsa feminiinisyyteen liittyen ja että psykologin avulla hän kykeni hyväksymään sen, että hän on sukupuoleltaan nainen.

Tyttö kertoo: ”Nykyään ajattelen, että olisin tarvinnut ihan toisenlaista apua, enkä vaan vahvistusta, että mä oon trans.” Tytön äiti taas sanoo: ”Hän on taas oma itsensä omassa syntymäkehossaan, vaikka hän kaksi vuotta sitten kuvitteli, että ainoa vaihtoehto itsemurhalle ovat sosiaalisen transition lisäksi hormonit ja sukupuolenkorjaukset.”

Sukupuolenvaihdos ei ratkaise mielen ongelmia. Lapsen maailma -lehdessä nuorisopsykiatri Riittakerttu Kaltiala toteaa: ”Sukupuoli-identiteettitutkimuksiin hakeutuu yhä enemmän alaikäisiä, biologisia tyttöjä, jotka haluavat pojaksi. Osalla heistä on kasvamiseen tai psyykkeen liittyviä ongelmia. Silloin sukupuolen korjaaminen ei auta, vaan tarvitaan hoitoa ja tukea.”

Pidän maamme lasten ja nuorten kannalta haitallisena, että transideologiaa koetetaan nyt sateenkaaren värien alla viedä myös kouluihin. Pride-ideologia kokonaisuutena ja Seta-toimijana tulisi kieltää kouluista.

Lapsille ja nuorille tulee antaa kasvurauha.

Pekka Aittakumpu Pekka Aittakumpu on keskustan toisen kauden kansanedustaja Oulusta.

Lue myös

Blogi
Pekka Aittakumpu:

Keskustan on löydettävä linjansa

Keskustan tilanne on ollut vuosia vaikea. Tilanne ei muutu, mikäli keskustassa ei tehdä...
21.2.2024 8:55
Blogi
Pekka Aittakumpu:

Inhimillisyyttä ja realismia maahanmuuttopolitiikkaan

Rasismista on keskusteltu koko kesä. Hallitus antaa syyskuussa eduskunnalle rasismiin liittyvän tiedonannon. Keskustelin hiljattain...
23.8.2023 13:53
Blogi
Pekka Aittakumpu:

Vapaa media kestää perustellun kritiikin

Median toiminnasta ja roolista on viime aikoina puhuttu erityisen paljon. Hyvä niin. Toimiva...
28.7.2023 15:06

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Blogit

Timo Kietäväinen:
Kuinka kuntien ja hyvinvointialueiden asiat on hoidettu?
Blogi | 18.2.2026 12:38
Elsi Katainen:
Kriiseissä Euroopan turvallisuus vahvistuu
Blogi | 17.2.2026 10:27
Jari Rauhamäki:
Kohtuus kaikessa
Blogi | 16.2.2026 14:40
Aleksi Eskelinen:
Miksi hankintalaki halutaan uudistaa vastoin asiantuntijoiden varoituksia?
Blogi | 13.2.2026 18:31
Senja Kovaniemi:
Menestyksen edellytykset tehdään yhdessä 
Blogi | 11.2.2026 9:38
Näytä lisää

Uusimmat

Liikenne- ja viestintäministeriö käynnistää kertaluontoisen valtiontuen valmistelun STT:lle
Uutiset | 18.2.2026 15:01
Jopa 60 sammuttajaa ja yli 20 yksikköä sammutti puunjalostustehtaan paloa Parkanossa
Uutiset | 18.2.2026 14:49
EU lupaa tukea itärajaa, mutta toistaiseksi vain lainarahalla
Uutiset | 18.2.2026 14:39
Pörssisähkössä raju hintapiikki torstaiaamuna
Uutiset | 18.2.2026 14:32
Eduskunta sanoi ei kannabiksen laillistamiselle
Uutiset | 18.2.2026 14:23
Zelenskyi avoimena Trumpin painostuksesta –”Ihmiset eivät koskaan anna anteeksi”
Uutiset | 18.2.2026 14:08
Ranskassa vasemmistopuolueen puoluetoimistoon pommiuhkaus
Uutiset | 18.2.2026 13:45
PS julkistaa Juuson seuraajan tänä iltana – tuleeko ministerikierrätys vai uusi nimi?
Uutiset | 18.2.2026 13:13
Suomalainen vaateyritys Voglia on hakeutunut konkurssiin
Uutiset | 18.2.2026 12:56
Geneven-neuvottelut päätökseen – Venäjä: Neuvottelut vaikeat, mutta asialliset
Uutiset | 18.2.2026 12:17
Näytä lisää

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Ukrainassa tyrmistys neuvottelujen alla: ”Näin räikeästi Venäjä vesittää rauhanpyrkimykset”
Uutiset | 17.2.2026 11:02
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Pysäyttävä Ukraina-varoitus: ”Koko järjestelmä on sortumisen partaalla”
Uutiset | 17.2.2026 11:26
Ajatollah uhkaa upottaa USA:n joukot meren pohjaan: ”Sota-alustakin vaarallisempi on ase”
Uutiset | 17.2.2026 21:05
BBC: Hillary Clintonilta kova Esptein-syytös – ”Laittakaa asiakirjat julki”
Uutiset | 17.2.2026 9:00
Historia | Brittiläinen autoteollisuus suistui rotkoon kädet nelikulmaisessa ratissa  –  ”Punainen Robbo” löi British Leylandin polvilleen
Uutiset | 17.2.2026 21:15
Putinin luotetulta silmitön purkaus: Uhkaa eurooppalaisia kovalla vastaiskulla
Uutiset | 17.2.2026 22:03
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Joskus tappaa, joskus ei – kyseenalainen meren herkku on venäläistä rulettia lautasella
Uutiset | 16.2.2026 21:35
Yhdysvalloissa joukkoampuminen jääkiekkopelissä
Uutiset | 17.2.2026 8:43
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Lihavuusekspertti: Ylipainoisuuden syy on aivoissa – nämä ovat painonhallinnan ”kultaiset säännöt”
Uutiset | 13.2.2026 22:09
Tutkimus: Tämä määrä kahvia päivässä voi alentaa dementiariskiä lähes viidenneksellä
Uutiset | 10.2.2026 21:35
Miksi hallitus sulloo lisää rahaa kaupan jättiläisten taskuihin? Oppositio vaati hallitusta perumaan yhteisöveron alentamisen
Uutiset | 12.2.2026 18:04
Säähän tulossa käänne
Uutiset | 9.2.2026 2:31
Iowa-luokan taistelulaivat palauttivat USA:n laivastomahdin – Ronald Reagan yllätti Neuvostoliiton menneen maailman jättiläisillä
Uutiset | 14.2.2026 21:39
Ukrainassa tyrmistys neuvottelujen alla: ”Näin räikeästi Venäjä vesittää rauhanpyrkimykset”
Uutiset | 17.2.2026 11:02
Ovaska sätti hallituksen länsiradan rahoista – ”Hulluuden huippu saavutettu”
Uutiset | 10.2.2026 17:40
Tuttu tuote on kaikkein ”huonoin” ruoka ihmiselle, sanovat asiantuntijat MTV:lle
Uutiset | 10.2.2026 21:31
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Liikenne- ja viestintäministeriö käynnistää kertaluontoisen valtiontuen valmistelun STT:lle
Uutiset | 18.2.2026 15:01
Jopa 60 sammuttajaa ja yli 20 yksikköä sammutti puunjalostustehtaan paloa Parkanossa
Uutiset | 18.2.2026 14:49
EU lupaa tukea itärajaa, mutta toistaiseksi vain lainarahalla
Uutiset | 18.2.2026 14:39
Pörssisähkössä raju hintapiikki torstaiaamuna
Uutiset | 18.2.2026 14:32
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Lihavuusekspertti: Ylipainoisuuden syy on aivoissa – nämä ovat painonhallinnan ”kultaiset säännöt”
Uutiset | 13.2.2026 22:09
Tutkimus: Tämä määrä kahvia päivässä voi alentaa dementiariskiä lähes viidenneksellä
Uutiset | 10.2.2026 21:35

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Turvallinen vanhuus on taistelun arvoinen
Mielipide | 18.2.2026 14:29
Lukijalta: Konepistoolit sarjatulella yleislakon aikana maaliskuussa 1956 Jyväskylän Taulumäellä
Mielipide | 17.2.2026 14:37
Lukijalta: Yliopisto kutsuu tiedetestaajia – Uusin visio
Mielipide | 17.2.2026 13:12
Lukijalta: Älä osta lupauksia
Mielipide | 17.2.2026 13:02
Lukijalta: Eläkeläiset ovat jo osallistuneet talkoisiin
Mielipide | 11.2.2026 10:45
Lukijalta: Eläkkeitä pitää korottaa eikä leikata
Mielipide | 13.2.2026 10:36
Lukijalta: Maailman suurin kansa vailla itsenäistä valtiota
Mielipide | 4.2.2026 14:56
Lukijalta: Kauppa päättää ruoan hinnasta
Mielipide | 13.2.2026 12:28

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Siika-aho vaatii kokoomusta panemaan koijarit kuriin: ”Pormestaripuolueella on vastuu”
Uutiset | 18.2.2026 10:02
Kaikkonen nimeää Juuson seuraajan ykköstehtävän: ”Jokainen ansaitsee arvokkaan vanhuuden”
Uutiset | 16.2.2026 13:39
Mikko Polvinen tyrmää Kainuun rintasyöpäleikkausten siirtämisen Ouluun – ”Olisi häpeällinen virhe”
Uutiset | 14.2.2026 15:53
Keskustakolmikko: Onko Puolustusvoimille annettu Räjähdekeskusta koskeva selvityspyyntö?
Uutiset | 13.2.2026 10:07
Keskustakolmikko: Onko Puolustusvoimille annettu Räjähdekeskusta koskeva selvityspyyntö?
Uutiset | 13.2.2026 10:07
Kaikkonen nimeää Juuson seuraajan ykköstehtävän: ”Jokainen ansaitsee arvokkaan vanhuuden”
Uutiset | 16.2.2026 13:39
Mikko Polvinen tyrmää Kainuun rintasyöpäleikkausten siirtämisen Ouluun – ”Olisi häpeällinen virhe”
Uutiset | 14.2.2026 15:53
Keskustanuoret: Nuoria ei voi pakottaa ottamaan lainaa arjesta selviytymiseen
Uutiset | 10.2.2026 15:03

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu

Käyttöehtotekstit tähänRekisteröidy

OstaSiirry maksamaan

Olen unohtanut salasanani »
valinnainen