Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Meriliikenne

Mountbatten-luokan ilmatyynyalus oli kuin kanaalin Concorde – loiston päiviä seurasi surullinen loppu

4.4.2026 21:28
Lue lisää 
Mielipide
(Kuva: Jari Laukkanen)

Miten keskustan kannatus saadaan nousuun?

Paavo Väyrynen 30.7.2021 16:23, muokattu 30.7.2021 16:55
a– a+
Mielipide

Keskustassa on iloittu Helsingin Sanomien teettämän mielipidemittauksen tuloksesta. Sen mukaan puolueen kannatus olisi nyt 12,6 prosenttia.

Tämän on tulkittu osoittavan, että keskustan kannatus on nousussa. On sanottu, että suunta on oikea.

Mutta mikä oikeasti on keskustan kannatuksen suunta?  Onko se nousussa?

Olen hakenut vastausta HS:n julkaisemista galluptuloksista. Ylen luvut ovat olleet saman suuntaisia.

Kevään 2019 eduskuntavaaleissa keskusta sai annetuista äänistä 13,8 prosenttia. Pudotusta edellisistä vaaleista oli 7,3 prosenttiyksikköä. Eduskuntapaikkoja saatiin 31, menetys oli 18. Tappio oli puolueen historian suurin, ja kannatus alhaisempi kuin koskaan aikaisemmin.

Kesällä, keskustan lähdettyä vaalitappionsa jälkeen kantamaan hallitusvastuuta, puolueen kannatus painui 12 prosentin tasolle.

Kun Katri Kulmuni oli valittu syyskuun puoluekokouksessa keskustan puheenjohtajaksi, puolueen kannatus pysytteli loppuvuoden ajan 12 prosentin tuntumassa. Alin luku oli joulukuun 2019 11,1 prosenttia.

Vuodenvaihteen jälkeen kannatus nousi yli 12 prosenttiin. Huhtikuussa 2020 julkaistussa tutkimuksessa keskustan kannatus oli jo 12,6 prosenttia eli täsmälleen sama, jonka saimme tämän vuoden heinäkuussa julkaistussa gallupissa.

Toukokuussa 2020 keskustan kannatus oli 12,3 ja kesäkuussa 12,4 prosenttia.

Tämän jälkeen ryhdyttiin vaihtamaan puheenjohtajaa. Kesällä keskustan kannatus painui 11 prosentin tuntumaan, ja sillä tasolla on sittemmin pysytty.

Tammikuussa 2021 käväistiin 10,8 prosentissa. Toukokuussa julkaistussa mittauksessa keskustalle saatiin 11,1 prosentin eduskuntavaalikannatus.

Heinäkuussa kannatus oli siis 12,6 prosenttia. Tätä verrattiin kommenteissa toukokuun tulokseen ja sanottiin, että suunta on ylöspäin.

Tosiasiassa siis vasta palattiin huhtikuun 2020 tasolle, mikä on puolestaan selvästi heikompi kuin viime eduskuntavaalien ennätysmäisen huono tulos.

Sanotaan, että tilastoilla johdetaan ihmisiä harhaan jopa enemmän kuin valheilla ja emävalheilla.

Tuntuu siltä, että vaali- ja galluptulosten tulkinnat ovat joskus vieläkin pahempia valheita kuin tilastot. Niillä voidaan yrittää pettää äänestäjiä ja johtaa heitä harhaan.

Samalla ne tarjoavat vaaran kohtalokkaaseen itsepetokseen.

Kuntavaalien jälkeen kirjoitin 28.6.2021 blogin ”Vain myönnetyissä tappioissa saattaa olla voiton siemen”.

Osoitin siinä, että keskustan kannatus on vuoden 2010 jälkeen painut jatkuvasti alaspäin. Tappioista ei ole mitään opittu, eikä välillä saadusta yksittäisestä voitostakaan. Tämäkin blogi kannattaa lukea.

”Torjuntavoittona” markkinoitu keskustan kuntavaalitulos oli tosiasiassa murskaava tappio. Puolue sai 363 136 ääntä, mikä oli yli 87 000 vähemmän kuin vuonna 2017.

Tulos tulkittiin voitoksi, torjuntavoitoksi, sillä perusteella, että se oli parempi kuin vaalien edellä tehdyissä mielipidemittauksissa mitattu kannatus.

Asiantuntijat ovat arvioineet, että keskustan eduskuntavaalikannatuksen kohoaminen heinäkuun gallupissa saattaa johtua kuntavaalien ”torjuntavoiton” antamasta nosteesta.

Pian näemme, jääkö tämä taso pysyväksi vai palataanko alkuvuoden lukuihin.

Lisäksi asiantuntijat ovat huomauttaneet, että 12,6 prosentin tasokin on surkea, ja sen perusteella monen nykyisen kansanedustajan kohtalona saattaa olla eduskuntapaikan menetys.

Vaihtuvuuttakin on näköpiirissä.

Jos kannatus palautuisi viimeksi kuluneen vuoden aikana vallinneelle keskimäärin noin 11,5 prosentin tasolle, menettäisimme kymmenkunta eduskuntapaikkaa.

Kun keskustan puoluehallitus ja eduskuntaryhmä kokoontuvat elokuun lopulla syyskauden ensimmäisiin kokouksiinsa, pitäisi vihdoinkin keskustella siitä, miksi keskustan kannatus on viimeisen runsaan vuosikymmenen aikana romahtanut ja kuinka voimme päästä uuteen nousuun.

Tässäkin kaiken viisauden alku on tosiasioiden tunnustaminen. Pahinta olisi itsensä pettäminen.

Mitä kauemmin nykyisessä kuoleman laaksossa kuljemme, sitä vaikeammaksi nousu käy. Nykyisellä poliitikkopolvella ei ole oikeutta tuhota puoluetta, jota nyt ja tulevaisuudessa entistäkin kipeämmin tarvitaan.

Edellä mainitussa blogissani ja runsas vuosi sitten julkaisemassani kirjassa ”Yhteinen vuosisatamme” kerron oman näkemykseni.

Keskustan on palattava sille aatteelliselle ja poliittiselle linjalle, jolla nousimme 1980-luvun lopulla takaisin Suomen suurimpien puolueiden joukkoon ja jolla siinä pitkään pysyimme.

Paavo Väyrynen

Lue myös

Lukijalta: Mitä mieltä, eläkeläiset?

Birgitta Wulff kirjoitti mukavasti ”meistä eläkeläisistä” 1.4.2026. Meitähän on, eri syistä, noin 1,6...
2.4.2026 14:30

Lukijalta: Median tiedottamisen avoimuus on kaksiteräinen miekka

Viime sodan aikana 1940-luvulla Suomen vastaisella rintamalla naapurin puolelta kerrottiin, missä suomalaisten ruutitehdas...
2.4.2026 12:16

Lukijalta: Suomestako EU:n suurkaivosalue?

Euroopan unionin kiinnostus kohdistuu nyt entistä enemmän Suomeen alueena, josta tarvittavat raaka-aineet EU:n...
2.4.2026 12:04

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
”Elämme ihan pimeitä aikoja,” sanoo piispa Kaisamari Hintikka
Uutiset | 4.4.2026 10:01
Hätkähdyttävä löydös datakeskuksista – ”Saattaa vielä olla aikaa harkita”
Uutiset | 3.4.2026 21:40
”Pompannappi” kääntää yhä suupielet hymyyn – sympaattinen pikkuauto toi Italian ”dolce vitaa” suomalaisille sorateille
Uutiset | 3.4.2026 21:33
Mountbatten-luokan ilmatyynyalus oli kuin kanaalin Concorde – loiston päiviä seurasi surullinen loppu
Uutiset | 4.4.2026 21:28
Aira Samulin ja Fredi löivät viisaat päät yhteen – seurauksena pahennusta vuoden 1976 euroviisuissa
Uutiset | 2.4.2026 22:30
Oikukas hävittäjä teki saksalaislentäjien puolisoista leskiä – F-104 Starfighter oli taivaan kaunein katastrofi
Uutiset | 1.4.2026 21:25
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Gazprom: Venäjä torjui drooni-iskun putkeensa, joka vie kaasua Turkkiin
Uutiset | 2.4.2026 13:04
Tämä pääsiäisherkku oli tsaari Nikolain suosikki – Täyttää nyt 130 vuotta
Uutiset | 4.4.2026 18:50
Vaaka ei enää ratkaise – Laihdutuslääkkeen käyttö laajenemassa merkittävästi
Uutiset | 1.4.2026 22:20
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Vaaka ei enää ratkaise – Laihdutuslääkkeen käyttö laajenemassa merkittävästi
Uutiset | 1.4.2026 22:20
Mi-8 oli presidenttien luottoratsu ja sissien siivet – karski neuvostokopteri palautti Puolustusvoimat ajan tasalle
Uutiset | 28.3.2026 21:15
Oikukas hävittäjä teki saksalaislentäjien puolisoista leskiä – F-104 Starfighter oli taivaan kaunein katastrofi
Uutiset | 1.4.2026 21:25
Gazprom: Venäjä torjui drooni-iskun putkeensa, joka vie kaasua Turkkiin
Uutiset | 2.4.2026 13:04
”Elämme ihan pimeitä aikoja,” sanoo piispa Kaisamari Hintikka
Uutiset | 4.4.2026 10:01
Mediat: Ukraina iski Venäjän öljynjalostamoon noin 1 300 kilometrin päässä Ukrainasta
Uutiset | 2.4.2026 8:50
Moskovassa osa on siirtynyt paperikarttoihin ja käteiseen verkkorajoitusten takia – tutkijan mukaan hallinto pelkää vallanvaihtoyritystä
Uutiset | 31.3.2026 13:49
Hätkähdyttävä löydös datakeskuksista – ”Saattaa vielä olla aikaa harkita”
Uutiset | 3.4.2026 21:40
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32
Kuolemanarvonnasta selvinneen Texas Rangerin kadonnut revolveri on aseiden Graalin malja – eeppinen kostonjano loi aikansa voimakkaimman käsiaseen
Uutiset | 24.3.2026 21:25
Maailman suurin sotalaiva ongelmissa: Pesutupa tulessa ja käymälät tukossa
Uutiset | 27.3.2026 22:02

Uusimmat

Mitä mysteerifilmi todistaa? – Vuoden 1896 olympialaisista löydettiin viime vuosikymmenellä materiaalia, joka hämmentää edelleen
Uutiset | 5.4.2026 22:00
”Ostakaa villapuseroita ja lämpimiä kenkiä” – Hannu Hoskonen tylyttää Suomen energiapolitiikkaa
Uutiset | 5.4.2026 8:00
Mountbatten-luokan ilmatyynyalus oli kuin kanaalin Concorde – loiston päiviä seurasi surullinen loppu
Uutiset | 4.4.2026 21:28
Tämä pääsiäisherkku oli tsaari Nikolain suosikki – Täyttää nyt 130 vuotta
Uutiset | 4.4.2026 18:50
Ukraina kertoo useiden kuolleen ja parinkymmenen haavoittuneen Venäjän drooni-iskussa torille
Uutiset | 4.4.2026 12:54
Merivartiosto harjoittelee droonintorjuntaa ammunnoissa merellä Kotkan edustalla
Uutiset | 4.4.2026 12:52
Viranomaiset kotiuttivat al-Holin leirillä olleen suomalaispojan
Uutiset | 4.4.2026 11:58
Yhdysvallat ja Israel iskivät petrokemiaan keskittyneelle teollisuusalueelle Iranin lounaisosassa
Uutiset | 4.4.2026 11:33
Artemis 2 -lento ohitti puolivälin matkallaan kohti Kuuta
Uutiset | 4.4.2026 10:52
Pääsiäisen menoliikenne soljui rauhallisesti
Uutiset | 4.4.2026 10:15
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Ostakaa villapuseroita ja lämpimiä kenkiä” – Hannu Hoskonen tylyttää Suomen energiapolitiikkaa
Uutiset | 5.4.2026 8:00
”Elämme ihan pimeitä aikoja,” sanoo piispa Kaisamari Hintikka
Uutiset | 4.4.2026 10:01
Toimittajalta | Droonisotku tuo muistoja Kekkosen Suomesta – tiedottamisesta jää enemmän kysymyksiä kuin vastauksia
Uutiset | 1.4.2026 14:01

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Mitä mysteerifilmi todistaa? – Vuoden 1896 olympialaisista löydettiin viime vuosikymmenellä materiaalia, joka hämmentää edelleen
Uutiset | 5.4.2026 22:00
”Ostakaa villapuseroita ja lämpimiä kenkiä” – Hannu Hoskonen tylyttää Suomen energiapolitiikkaa
Uutiset | 5.4.2026 8:00
Mountbatten-luokan ilmatyynyalus oli kuin kanaalin Concorde – loiston päiviä seurasi surullinen loppu
Uutiset | 4.4.2026 21:28
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Vaaka ei enää ratkaise – Laihdutuslääkkeen käyttö laajenemassa merkittävästi
Uutiset | 1.4.2026 22:20

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Mitä mieltä, eläkeläiset?
Mielipide | 2.4.2026 14:30
Lukijalta: Median tiedottamisen avoimuus on kaksiteräinen miekka
Mielipide | 2.4.2026 12:16
Lukijalta: Suomestako EU:n suurkaivosalue?
Mielipide | 2.4.2026 12:04
Lukijalta: Mitä kaikkea me eläkeläiset teemmekään
Mielipide | 1.4.2026 15:24
Lukijalta: Mitä mieltä, eläkeläiset?
Mielipide | 2.4.2026 14:30
Lukijalta: Nyt loppuu se nuorten kotona makuuttaminen – Olgan malli ja tähdet käyttöön!
Mielipide | 30.3.2026 10:59
Lukijalta: Mitä kaikkea me eläkeläiset teemmekään
Mielipide | 1.4.2026 15:24
Lukijalta: Suomestako EU:n suurkaivosalue?
Mielipide | 2.4.2026 12:04

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret vaatii stoppia bensapopulismille
Uutiset | 2.4.2026 15:16
Keskustan Mattila huolestui kipupotilaista: ”Ovat jäämässä heitteille keskiviikosta alkaen”
Uutiset | 30.3.2026 15:55
Keskustayrittäjät: YEL- ja TyEL-vakuutuksien yhdistäminen selvitettävä
Uutiset | 20.3.2026 16:11
Keskustan Mattila huolestui kipupotilaista: ”Ovat jäämässä heitteille keskiviikosta alkaen”
Uutiset | 30.3.2026 15:55
Keskustanuoret vaatii stoppia bensapopulismille
Uutiset | 2.4.2026 15:16
Maa- ja metsätalousministeri Jari Leppä kannustaa järkivihreyteen: ”Ahdistuminen ei edistä ilmastoasiaa”
Keskusta | 30.11.2019 15:27
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste