Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Lähi-itä

Öljyn hinta syöksylaskussa

23.3.2026 13:38
Lue lisää 
Lukijalta
Panssariprikaatin ilmatorjuntakoulutusta antava joukkoyksikkö Helsingin Ilmatorjuntarykmentti järjesti 70-vuotisjuhlaparaatinsa Helsingin Senaatintorilla 26.2.2008. (Kuva: Lehtikuva / Timo Jaakonaho)

Lukijalta: Riittävän riittämätön puolustus

Olli-Jukka Paloneva 12.6.2025 9:59, muokattu 12.6.2025 9:59
a– a+
Lukijalta

Juha Malinen kirjoitti (Suomenmaa 10.6.): ”Viisautta olisi mielestäni olla lisäämättä puolustusvalmiutta tasolle, joka voidaan tulkita hyökkäävyydeksi, mihin mielestäni viittaa ulkomaisten joukkojen tulo Suomeen ja asevarikko / tukikohdat maassamme.”

Tämä pätee hyvin puolueettoman tai vain sitoutumattoman maan kauppa-, ulko- ja puolustuspolitiikkaan.

On kuitenkin niin, että Pohjois-Atlantin liitto perustuu yhä enenevässä määrin brittiläiseen ja yhdysvaltalaiseen riittämättömään ammattiarmeijaan, minkä vuoksi ulkopolitiikka sitoo myös kansalaiset reserviläiset.

Kun koko liittovaltion tai valtioliiton alueelle on riittämättömästi asevoimia, hapertuvan ilmaylivoiman jatkoksi jo jokaisessa keskisuuressa sodassa riittämättömät maavoimat, muodostuu melkoinen tiedotusbluffin tarve ja todellisen sotavoiman vaje.

Ukraina oli 1991 kolmanneksi suurin ydinasevalta. Se lopetti Ruotsin tapaan miesten asepalveluksen 2013, kun maahan ei kohdistunut sotilaallista uhkaa.

Käytännössä on niin, ettei Suomen kokoiselle alueelle riitä kovinkaan pitkään 230 000 sodanajan rintamasijoitettua. Perustamiskeskuksen 50 000 reserviläistä ei voida välttämättä käyttää kuin perustamiseen.

Venäjä aloitti toistaiseksi onnettoman Ukrainan erikoissotilasoperaation vain 170 000 sotilaalla, ja nyt sitten kummallakin osapuolella on jo rivissä puolet miljoonat. Ukrainan ”erikoissotilasoperaatio” ei ole niinkään näyttö ylivertaisesta sotataidosta.

Ei koko 1991–2022 aseistariisuuntuneen Ukrainan kuin ei serdjukovilaisella ammattiarmeijalla diplomaattisen demarchen aloittaneen Venäjän federaation ulkoasiainministeriön osalta.

Venäjää ei ohjaa valtiollisen poliisin everstiluutnantti Vladimir Putin, vaan maan korkeakoulu MGIMO ja sen entiset oppilaat ulkoasiainministeriössä.

Suomen järjestelmäriski on englantilaisesta uutisvirrasta poimittu nuorsuomalainen käsitys siitä, että Venäjä paranee parlamentarismilla ja markkinataloudella.

Ukraina pyysi lokakuun 2013 jälkeen rahaa Venäjältä ukrainalais-valkovenäläiseen tapaan ja aiheutti sisäpoliittisen kriisin, jonka ukrainanarmenialainen sisäministeri 2014 kärjisti Krimin itsenäistymiseksi ja Itä-Donbassin kapinaksi.

Ukraina ei taistellut Krimistä 2014 eikä se huolinut 2015–2022 Itä-Donbassia takaisin Minsk-2:lla. Ukraina teki paljon päättäväisempää ja itsenäisempää ulkopolitiikkaa kuin mihin Suomessa urheatkaan olisivat uskaltaneet ryhtyä omin voimin tai edes liittoutuneena.

Suomen puolustusmenot, maavoimissa, tulevat kahdesta lähteestä. Siitä, että Norjaa on puolustettava Lapissa ja Pohjois-Norjassa Petsamottomanakin maana. Toinen ja tärkeämpi syy on se, että UPM-Kymmenen, Haminan, Kotkan, Loviisan, Porvoon ja Helsingin vuoksi on puolustettava myös Viroa.

Viro ei kauaa kestä, eikä brittien piskuinen taisteluosasto. Olemme vyötäröämme myöden Viron sananvapaan ja ulkomaalaisten kunnallisoikeuksia rajoittavan ulkopolitiikan takaajina – Suomen reserviläisin.

Nykyisellä varustuksella emme pysty toimimaan Kuhmon ja Kaakkois-Suomen sekä Viron lisäksi kaukana Lapissa uhkaavasti riittävää pelotetta muodostaen.

Britannia on huomannut Tridentiin perustuvan ydinpelotteensa hauraaksi. Siksi se haluaa Belgian, Italian ja Saksan ilmavoimien tapaan mahdollisesti F-35:een B61-ydinpommit. Tämä NATO-optio pohjoista laivastoa vastaan on Lapin lennostollakin.

Suomessa kyse ei ole enää taistelupanssarivaunujen korvaamisesta epävarmoilla taisteluhelikoptereilla lähi-ilmatueksi eikä Norjassakaan toimimattomista ilmatyynyaluksista.

Olemme vuosien rauhankumppanuudella vihdoin päässeet 4.4.2023 suurvaltapolitiikan kovaan ytimeen, mistä erkanimme 5.9.1944.

Suomen riski ei ole siinä, että uhkaisimme riittävästi Lapin lennoston F-35A:ille pohjoista laivastoa pelotteeksi. Suomen riski on siinä, että maksamme Itä-Euroopan puolustuksesta osamme ja enemmän kuin osamme siksi, että Venäjä ei ole uhka Etelä-Euroopan maille.

Siirtoarmeijajärjestelmässä ei puolusteta aluetta, vaan uhataan riittävästi pelotteeksi. Siksi Suomessa voitaisiin jo vähitellen lopettaa puolustautuminen ja alkaa katsoa asiaa ylikansallisen uhkailun, pelotteiden, kannalta riittämättömin maavoimin ja suurin ydinasepuhein.

Suuret puolustusmenot synnyttävät parlamentaarisesti valvomattomin sektorihallinnon hankkein vajaatuottavia hankkeita. Ei kannata kaventaa raideväliä 1524 millimetristä englantilaiseen 1435 millimetriin, koska se estää meitä toimimasta Mongolian ja Kiinan rajalle 1520 millimetrin kiskoja pitkin.

Myös puolustusliitot perustuvat uhkaamisiin tiedottamisella, pelotteisiin, koska uhkailu on paljon halvempaa kuin varustautuminen sotimiseen. Jotenkin epäilen, että häiveisyyden jälkeen olisi ilmatorjuntaohjuspuolueen ja satamapuolueen aika järjestäytyä.

Suuret puolustusmenot aiheuttavat pienten kamarien hankkeita, mitkä eivät lopuksi paranne kykyä uhata, luoda pelotetta eikä huonosti käydessä juuri puolustautuakaan.

Ei kannata vaihtaa Kiinan rajalle toimintakelpoisia vetureita eikä vaunuja kiikkerämpiin kapearaiteisimpiin, koska emme kykenisi sitten enää käyttämään Venäjän rataverkkoa hyväksemme.

Portugalissa ja Espanjassa on Euroopan unionin levein raideväli, 1668 millimetriä, joukkojen liikkuvuuden vaikeuttamiseksi. Tukevan leveän raidevälin tarkoitus vuoristoisissakin maissa on estää Ranskan hyökkäys englantilaisella 1435 millimetrin raidevälillä.

1524 millimetriä on mutkissa vähemmän kiikkerä kuin englantilainen 1435 millimetriä. Mitä leveämpi raideväli, sitä vakaampi kulku. Fysiikka newtonilaisena mekaniikkana on samanlaista kaikissa maissa ulkopolitiikasta riippumatta.

Raidevälin kaventamisrahat voitaisiin laittaa alueilmatorjuntaohjuksiin ja Pohjanlahden satamien väylien syventämiseen 14-metrisiksi ro-ro -aluksille, vaikka häivepuhe Ahvenanmaan ja Gotlannin puolustuksesta on vaihtunut Suwalkin käytävään Puolassa ja Liettuassa sekä Kalinigradin alueen Nato-saartoon.

Suuret puolustusmenot ovat suuri riski budjettivarojen väärinkäytöstä tai ainakin turhakäytöstä. On lennokkien, hajautetun meriliikenteen ja alueilmatorjunnan aika, ei keskittämisen eikä kovien ydinten.

Suomi ei koskaan onnistunut pohjoismaistamaan Viroa, mutta Viro balttilaisti Suomen. On totuttava elämään reunavaltiona niin kuin Rudolf Holstin loistopäivinä.

Meillä ei yleensäkään ole enää varaa pohjoismaiseen elämään Euroopan rahaunionissa. Siksi puolustusmenojen käyttö tarvitsee ankaran parlamentaarisen valvonnan ja poliittisen ohjauksen.

Olli-Jukka Paloneva


Tällä palstalla Suomenmaan lukijat voivat käydä avointa keskustelua mieltään askarruttavista ajankohtaisista aiheista. Toimituksella on oikeus editoida kirjoituksia. Voit jättää kirjoituksen osoitteessa: https://www.suomenmaa.fi/kategoria/mielipide/

Lue myös

Lukijalta: Lapsiperheiden arki on turvattava

Suomalaisen yhteiskunnan kivijalka on perhe. Ilman hyvinvoivia lapsia ja nuoria, jaksavia vanhempia ja...
23.3.2026 14:34

Lukijalta: Leikkaukset osuvat sinne, missä apua todella tehdään

Järjestöjen STEA-rahoituksen leikkaukset ovat nostattaneet perusteltua huolta. Silti keskustelu junnaa usein abstraktilla tasolla:...
23.3.2026 14:15

Lukijalta: Sosiaalisen median polarisaatio uhkaa demokratiaa

Tuoreessa Sitran (nro 256, 2026) julkaisussa puhutaan sosiaalisen median polarisaatiosta, joka uhkaa jo...
23.3.2026 11:00

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Tee tämä nyt huonekasveillesi – ”Muuten kasvi kasvattaa vain juuria”
Uutiset | 22.3.2026 21:45
Lidlin kokeilu puri: Suuri muutos ostoskäyttäytymiseen
Uutiset | 21.3.2026 20:12
Öljyn hinta syöksylaskussa
Uutiset | 23.3.2026 13:38
Vetehinen-luokan sukellusveneet olivat nuoren tasavallan vedenalainen nyrkki – yllätetty vihollinen koki kauhun hetkiä pimeällä Ahvenanmerellä
Uutiset | 21.3.2026 21:10
Nuorten tulevaisuususko romahti: Lukiolainen Sini ei uskalla enää unelmoida isoista asioista
Uutiset | 22.3.2026 9:01
Iran aikoo päästää Japanin alukset läpi Hormuzinsalmesta
Uutiset | 21.3.2026 12:03
Sää: Maaliskuun lopusta on tulossa jännitysnäytelmä
Uutiset | 21.3.2026 2:01
Kovaa ryöpytystä eurooppalaisille: Nyt Trump voi hylätä Ukrainan
Uutiset | 22.3.2026 21:02
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31
Hälytyskellot soivat: Välitön ja vakava uhka EU:n merialueella
Uutiset | 17.3.2026 11:31
”Musta kuolema” nousi Falklandin sodan legendaksi – argentiinalaiset pakenivat kauhuissaan poikkeuksellista brittihävittäjää
Uutiset | 18.3.2026 21:22
Suomalaistutkijat löysivät rintasyövän etenemistavan  – löytö voi mahdollistaa täsmähoidot
Uutiset | 19.3.2026 20:58
Peking vaatii Taiwania alistumaan – syynä Iranin sota
Uutiset | 18.3.2026 23:03
Millaista kahvia juot? Todella monen suomalaisen kannattaisi vaihtaa
Uutiset | 16.3.2026 20:58
Kylmä suihku: ”Vihan veljet” uhkaavat Euroopan maita
Uutiset | 18.3.2026 22:02
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31

Uusimmat

”Joka päivä muistan, kuinka makasin lattialla verissäni” – Terroristit iskivät Brysseliin 10 vuotta sitten
Uutiset | 23.3.2026 22:01
Tykyttääkö sydän? Syy voi löytyä yllättävästä paikasta
Uutiset | 23.3.2026 21:26
Trump: Aion valvoa Hormuzinsalmea seuraavan ajatollahin kanssa, Iranista soitettiin
Uutiset | 23.3.2026 17:54
Keskustan Kettunen: Jakeluvelvoitetta ja liikennepolttoaineiden alvia laskettava väliaikaisesti
Uutiset | 23.3.2026 17:42
Koulukodeissa muutosneuvottelut, irtisanomisia enintään 35
Uutiset | 23.3.2026 17:33
Ukraina iski öljysatamaan Suomen rajan lähellä
Uutiset | 23.3.2026 16:26
Sota Lähi-idässä koettelee suomalaisten kukkaroa ja luottamusta tulevaisuuteen
Uutiset | 23.3.2026 16:17
”Kuin polttaisi Suomen lipun” – Suomenmaa kysyi, miksi Mikko Polvinen tulistui Jani Mäkelälle
Uutiset | 23.3.2026 16:12
EU: Mercosur-sopimus astuu väliaikaisesti voimaan toukokuussa
Uutiset | 23.3.2026 15:57
Trump kehui Yhdysvaltojen ja Iranin käyvän tuotteliaita keskusteluja – Iran sanoo Trumpin yrittävän laskea puheillaan energian hintoja
Uutiset | 23.3.2026 15:29
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Nuorten tulevaisuususko romahti: Lukiolainen Sini ei uskalla enää unelmoida isoista asioista
Uutiset | 22.3.2026 9:01
Viljelijät järjestävät uutta kriisikokousta – MTK-johtaja Tero Hemmilä näkee kuohunnassa vaaranpaikan
Uutiset | 19.3.2026 7:31
”Kasvu ei tule enää maakunnista” – Keskustan ex-nuorisojohtajat kertovat, miksi puolueen kannatus mataa
Uutiset | 19.3.2026 8:30

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Joka päivä muistan, kuinka makasin lattialla verissäni” – Terroristit iskivät Brysseliin 10 vuotta sitten
Uutiset | 23.3.2026 22:01
Tykyttääkö sydän? Syy voi löytyä yllättävästä paikasta
Uutiset | 23.3.2026 21:26
Trump: Aion valvoa Hormuzinsalmea seuraavan ajatollahin kanssa, Iranista soitettiin
Uutiset | 23.3.2026 17:54
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Lapsiperheiden arki on turvattava
Mielipide | 23.3.2026 14:34
Lukijalta: Leikkaukset osuvat sinne, missä apua todella tehdään
Mielipide | 23.3.2026 14:15
Lukijalta: Sosiaalisen median polarisaatio uhkaa demokratiaa
Mielipide | 23.3.2026 11:00
Lukijalta: Johtajuus ratkaisee: henkilöstöä ei saa Keski-Suomessa sivuuttaa
Mielipide | 23.3.2026 10:55
Lukijalta: Leskeneläke on olemassa siksi, että se mahdollistaa toimeentulon
Mielipide | 16.3.2026 18:39
Lukijalta: Karjalan mänty muistuttaa harkinnasta
Mielipide | 17.3.2026 18:07
Lukijalta: Mustikkamehu kahvin tilalle
Mielipide | 20.3.2026 12:13
Lukijalta: Koulun palattava perusasioihin
Mielipide | 16.3.2026 14:48

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustayrittäjät: YEL- ja TyEL-vakuutuksien yhdistäminen selvitettävä
Uutiset | 20.3.2026 16:11
Huoli nuorten toivottomuudesta leviää: ”Tähän Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa”
Uutiset | 18.3.2026 11:48
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
Huoli nuorten toivottomuudesta leviää: ”Tähän Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa”
Uutiset | 18.3.2026 11:48
Keskustayrittäjät: YEL- ja TyEL-vakuutuksien yhdistäminen selvitettävä
Uutiset | 20.3.2026 16:11
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste