Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Sosiaalinen media

Tykkääminen onkin oikeistolaista – näin poliitikot suunnittelisivat somen

25.10.2025 17:28
Lue lisää 
Lukijalta
Isä, vauva ja neljävuotias poika kotonaan Vantaalla 28. marraskuuta 2018. (Kuva: Antti Aimo-Koivisto / Lehtikuva)

Lukijalta: Lapset tuovat elämään merkitystä

Antti Roine 11.3.2025 13:21, muokattu 11.3.2025 13:21
a– a+
Lukijalta

Suomessa lasten käyttäytymishäiriöistä ja oppimistuloksista, kuten PISA-tutkimuksissa, vastuu on pitkälti sälytetty kuntien tarjoaman varhaiskasvatuksen ja koulujen harteille. Tämä on kuitenkin vain osatotuus.

Todellisuudessa äidin ja isän varhaisvuosina tekemä kasvatustyö on ratkaisevassa asemassa, sillä se muovaa lasten käytöstä ja oppimista koulussa sekä vaikuttaa koko elämän ajan.

Valitettavasti vanhempien roolia ei riittävästi korosteta eikä myöskään pohdita keinoja, joilla heitä voitaisiin tukea. Esimerkiksi vanhempainkoulut voisivat tarjota arvokasta apua kasvatuksen haasteisiin.

Lapsen ensimmäisinä elinvuosina opittavat arvot ovat elämän perusta. Lähimmäisten kunnioitus, itsekunnioitus, omanarvontunto, pettymyksien sietokyky, luottamus äitiin ja isään, suvaitsevuus, kärsivällisyys ja anteeksianto ovat taitoja, jotka auttavat lapsia menestymään elämän koulussa.

Ilman näitä perustaitoja elämän haasteet voivat kasvaa ylivoimaisiksi.

Vanhemmuus tarjoaa myös aikuisille tilaisuuden kehittää omia lapsuudessaan oppimiaan taitoja. Kokemus on usein tehokkaampi opettaja kuin kirjaviisaus.

Rajojen asettaminen on olennainen osa kasvatusta, sillä rajaton yhteiskunta ei toimi. Viisas kurinpito ei ole rangaistusta, vaan välittämistä ja rakkautta.

Nuoret etsivät elämälleen merkitystä matkailusta, harrastuksista, työstä, omaisuudesta ja vallasta. Valitettavasti mikään näistä ei yksinään tuo pysyvää tyydytystä.

Todellinen merkitys elämälle syntyy muiden auttamisesta, oikeudenmukaisen yhteiskunnan rakentamisesta ja lasten kasvattamisesta, sillä nämä teot jättävät pysyvän positiivisen linkin myös muiden ihmisten sydämiin.

Elämänkoulu voi olla armoton, mutta se on myös ainutlaatuinen mahdollisuus oppia ja kasvaa. Täydellisessä yhteiskunnassa tämä ei olisi mahdollista.

Vaikeudet ovat haasteita, sairaudet opettavat arvostamaan terveyttä ja pahuus tekee hyvyyden näkyväksi. Meidän tehtävämme on valita, mille puolelle asetumme.

Lapset ovat yhteiskuntamme jatkuvuuden ja kehityksen kulmakiviä. Menneisyydessä lapset olivat vanhuuden turva, ja tämän päivänäkin yhteiskunnan tulevaisuus lepää elämäniloa täynnä olevien lasten varassa. Lemmikkikoirat eivät maksa tulevaisuuden eläkkeitä.

Lapset kannattaa hankkia nuorena, koska naisen hedelmällisyys alkaa laskea jo 20 ikävuoden jälkeen. Rakkaus on tärkeämpää kuin aineellinen yltäkylläisyys.

Elämämme on lähtökohtaisesti eriarvoista. Osa syntyy kauniiksi, osa komeiksi, jotkut saavat älyä, voimaa, terveyttä, musikaalisuutta tai puhetaitoa. Toiset saavat rakastavat vanhemmat, kun taas jotkut joutuvat selviämään ilman tukea. Myös taloudellinen tausta vaikuttaa menestymisen mahdollisuuksiin.

Näin ollen väite ”uskomalla itseensä voi saavuttaa mitä tahansa” on harhaanjohtava. Usko itseensä on toki arvokasta, mutta realistiset varasuunnitelmat ovat välttämättömiä, sillä kaikessa on aina myös sattuman ja olosuhteiden vaikutus.

Menestyminen vaatii lahjakkuutta, sitkeyttä, muiden tukea ja ennen kaikkea tuuria. Esimerkiksi Voice of Finland -kilpailussa kaikki haaveilevat maailmanluokan tähteydestä, mutta vain harva siihen todella pääsee. Unelmia kannattaa vaalia, mutta on muistettava iloita myös elämän pienistä hetkistä.

Onneksi elämänkoulun lopputodistuksessa meitä ei verrata muihin, vaan arvioidaan, miten viisaasti olemme käyttäneet meille annetut lahjat. Olemme menestyneet, jos olemme tehneet parhaamme.

Arkkitehti, joka suunnittelee kauniin rakennuksen; siivooja, joka pitää sen viihtyisänä; ja insinööri, joka huolehtii sen kiinteistöhuollosta, ovat kaikki tärkeitä yhteiskunnallemme aivan kuten historiaan jääneet suuret nimet: Leonardo da Vinci, Ludwig van Beethoven, Albert Einstein ja Martin Luther King.

Antti Roine
Ulvila



Tällä palstalla Suomenmaan lukijat voivat käydä avointa keskustelua mieltään askarruttavista ajankohtaisista aiheista. Toimituksella on oikeus editoida kirjoituksia.
Voit jättää kirjoituksen osoitteessa: https://www.suomenmaa.fi/kategoria/mielipide/

Lue myös

Lukijalta: Palveluverkkoesityksen järjettömyys uhkaa koko maakunnan tasa-arvoa

Keskustanaisten Keski-Suomen piiri pitää järjettömänä Keski-Suomen hyvinvointialueen palveluverkkoesitystä, joka johtaisi Keuruun, Pihtiputaan, Joutsan...
24.10.2025 10:29

Lukijalta: Maaseudun EU-tukien siirto kaupunkeihin olisi virhe

Yleensä uutisia lukiessa unohdamme, että Suomen talouskasvu ei sakkaa kaikkialla. Kun monilla etelän...
24.10.2025 10:26

Lukijalta: Poikittaisrata Haapamäen kautta kiireesti logistiseksi pääradaksi

Pääkaupungissa ilmestyvässä lehdessä on muutama viikko sitten ansiokkaasti käsiteltiin Suomen logistista huoltovarmuutta ja...
24.10.2025 10:14

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tutkimus: Vaikeasti havaittava syöpätyyppi yleistyy nyt vauhdilla
Uutiset | 22.10.2025 23:12
IS: Asiantuntijalta varoitus puutostilasta – yhteys Alzheimerin tautiin
Uutiset | 23.10.2025 22:35
Poliiseilta kovaa puhetta: ”Jos haluat rauhaa, valmistaudu sotaan”
Uutiset | 24.10.2025 13:14
HS: Sydänlääkäri järkyttyi – ”Tätä ihmiset eivät halua kuulla”
Uutiset | 25.10.2025 22:01
Tämä tuttu hedelmä auttaa hyvin yleiseen vaivaan
Uutiset | 25.10.2025 21:03
Miten ihmeessä metsät voivat olla päästölähde suurimmassa osassa Suomea? – Asiantuntija selventää
Uutiset | 26.10.2025 8:00
Kelloja siirrellään taas
Uutiset | 25.10.2025 3:00
Voiko pimeä aine tuhoutua? – T&A: ”Tulokset olivat hälyttäviä ”
Uutiset | 24.10.2025 23:30
Talvirenkaan vaihtajan omaa vastuuta lisättiin, oliko se virhe?
Uutiset | 26.10.2025 9:00
Sote-alan työntekijöiden tulo Suomeen on romahtanut
Uutiset | 25.10.2025 9:31
Tutkimus: Vaikeasti havaittava syöpätyyppi yleistyy nyt vauhdilla
Uutiset | 22.10.2025 23:12
IS: Asiantuntijalta varoitus puutostilasta – yhteys Alzheimerin tautiin
Uutiset | 23.10.2025 22:35
Historia | Ceausescun pakkomielteen yllättävä seuraus: Savukemerkistä tuli Romaniassa kaikkivoipa pimeä valuutta
Uutiset | 20.10.2025 21:05
Tutkijat hälyttävät: Miesten testosteronitasot vaarassa
Uutiset | 18.10.2025 23:32
Aie maatalouden alasajosta saa täystyrmäyksen – kansanedustaja ihmettelee, kuinka professori unohti huoltovarmuuden
Uutiset | 22.10.2025 13:24
Poliiseilta kovaa puhetta: ”Jos haluat rauhaa, valmistaudu sotaan”
Uutiset | 24.10.2025 13:14
Vieraslaji hämmästyttää Virossa – metsästäjät liikkeellä
Uutiset | 23.10.2025 1:32
Moni säästää nyt näistä – ”Voi romuttaa talouden vuosiksi”
Uutiset | 23.10.2025 22:00
WHO varoittaa vakavasta terveysuhasta − ”Meiltä loppuvat hoitovaihtoehdot”
Uutiset | 13.10.2025 21:29
HS: Sydänlääkäri järkyttyi – ”Tätä ihmiset eivät halua kuulla”
Uutiset | 25.10.2025 22:01
Nouseva terveysuhka: Jo tölkki päivässä vaarantaa maksan
Uutiset | 8.10.2025 23:45
IS: Lääkäriltä täystyrmäys yleiselle terveysväitteelle: ”Suurin turhake”
Uutiset | 30.9.2025 22:03
Verkkopankissa maksaminen muuttuu torstaista alkaen
Uutiset | 7.10.2025 8:28
Tutkimus: Vaikeasti havaittava syöpätyyppi yleistyy nyt vauhdilla
Uutiset | 22.10.2025 23:12
Tutkimus paljasti vakavan terveysriskin – Lähes jokainen altistuu
Uutiset | 5.10.2025 22:12
Tutkimus: Pelätty syöpä yleistyy jatkossakin, jos mitään ei tehdä – Keino kyllä olisi
Uutiset | 13.10.2025 23:01
Tutusta marjasta tehtiin uusi löytö – voi torjua jopa syöpää
Uutiset | 24.9.2025 22:00
WHO varoittaa vakavasta terveysuhasta − ”Meiltä loppuvat hoitovaihtoehdot”
Uutiset | 13.10.2025 21:29
Tämä tuttu supermauste alentaa kolesterolia
Uutiset | 30.9.2025 0:30
Tutkimus: Kuntosaleilla yleistyvä ilmiö aiheuttaa sydänmuutoksia
Uutiset | 28.9.2025 21:15

Uusimmat

Tasavuosia täyttänyt YK on epäonnistunut monessa – olisiko aika kaivaa tehokkaampi vaihtoehto naftaliinista?
Uutiset | 26.10.2025 20:00
Milla Veteläisestä keskustanuorten puheenjohtaja
Uutiset | 26.10.2025 13:19
Talvirenkaan vaihtajan omaa vastuuta lisättiin, oliko se virhe?
Uutiset | 26.10.2025 9:00
Miten ihmeessä metsät voivat olla päästölähde suurimmassa osassa Suomea? – Asiantuntija selventää
Uutiset | 26.10.2025 8:00
HS: Sydänlääkäri järkyttyi – ”Tätä ihmiset eivät halua kuulla”
Uutiset | 25.10.2025 22:01
Tämä tuttu hedelmä auttaa hyvin yleiseen vaivaan
Uutiset | 25.10.2025 21:03
Vuoden Uraäiti -tunnustus Annika Saarikolle ja Sirkka-Liisa Rotiselle
Uutiset | 25.10.2025 19:00
”Se on hallituksen vika, muistakaa se” – keskustanuorilla huolta palveluista, terveydestä ja tekoälystä
Uutiset | 25.10.2025 18:25
Kristillisdemokraatit haluaa vanhempainrahapäiviä myös isovanhemmille
Uutiset | 25.10.2025 17:53
Kansanedustajat Limnéll ja Aalto-Setälä: STT on säilytettävä
Uutiset | 25.10.2025 17:47
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Päätoimittajalta | Loikka imagokisassa – mikä keskustan tyylissä puhuttelee?
Uutiset | 21.10.2025 17:16
Mistä uusi suunta? – Keskustassa käynnissä massiivinen voimainponnistus
Uutiset | 19.10.2025 10:00
Gallupit | Mikä saa seisovan veden liikkeelle? ”Omintakeinen profiili saisi näkyä”
Uutiset | 16.10.2025 11:58

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Tasavuosia täyttänyt YK on epäonnistunut monessa – olisiko aika kaivaa tehokkaampi vaihtoehto naftaliinista?
Uutiset | 26.10.2025 20:00
Milla Veteläisestä keskustanuorten puheenjohtaja
Uutiset | 26.10.2025 13:19
Talvirenkaan vaihtajan omaa vastuuta lisättiin, oliko se virhe?
Uutiset | 26.10.2025 9:00
Tutkimus: Vaikeasti havaittava syöpätyyppi yleistyy nyt vauhdilla
Uutiset | 22.10.2025 23:12
IS: Asiantuntijalta varoitus puutostilasta – yhteys Alzheimerin tautiin
Uutiset | 23.10.2025 22:35
Historia | Ceausescun pakkomielteen yllättävä seuraus: Savukemerkistä tuli Romaniassa kaikkivoipa pimeä valuutta
Uutiset | 20.10.2025 21:05

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Palveluverkkoesityksen järjettömyys uhkaa koko maakunnan tasa-arvoa
Mielipide | 24.10.2025 10:29
Lukijalta: Maaseudun EU-tukien siirto kaupunkeihin olisi virhe
Mielipide | 24.10.2025 10:26
Lukijalta: Poikittaisrata Haapamäen kautta kiireesti logistiseksi pääradaksi
Mielipide | 24.10.2025 10:14
Lukijalta: Määräaikaisten erikoistuvien lääkäreiden koulutusvirkojen perustamista selvitettävä
Mielipide | 23.10.2025 14:25
Lukijalta: Hoitajien oikeudet on turvattava – vastuu ja velvollisuus näkyviin palkassa
Mielipide | 23.10.2025 11:47
Lukijalta: Ukrainalaisista Suomessa
Mielipide | 17.10.2025 12:01
Lukijalta: Palveluverkkoesityksen järjettömyys uhkaa koko maakunnan tasa-arvoa
Mielipide | 24.10.2025 10:29
Lukijalta: Matti Korkiakoski Uudenmaan Keskustan puheenjohtajaksi
Mielipide | 20.10.2025 17:32

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Nuorisopomo toivoo tiukkaa vastavetoa – ”somejätit polvilleen”
Uutiset | 25.10.2025 12:13
Ammattilaiset tyrmistyneitä: ”Krooninen aliarvostus”
Uutiset | 23.10.2025 12:36
Keskustapoliitikko vaatii kiinteää yhteyttä Ahvenanmaalle
Uutiset | 23.10.2025 12:25
Kaikkonen esittää isoa uudistusta peruskouluun
Uutiset | 23.10.2025 10:35
Ammattilaiset tyrmistyneitä: ”Krooninen aliarvostus”
Uutiset | 23.10.2025 12:36
Mistä uusi suunta? – Keskustassa käynnissä massiivinen voimainponnistus
Uutiset | 19.10.2025 10:00
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste