Lukijalta: Hallituksen ulkopolitiikka on kaksinaismoralistista
SDP:n puheenjohtajan Antti Lindtmanin mielestä (HS 18.5.) Suomen pitäisi aloittaa välittömästi valmistelut Palestiinan tunnustamiseksi. Hän on sitä mieltä, että perussuomalaiset ja kristilliset pitävät hallituksen Gaza-linjauksia ja Suomen ulkopoliittisia kannanottoja panttivankinaan.
Lindman on osittain oikeassa. Jos pääministeri Petteri Orpo (kok.) ehdottaisi, että Suomi tunnustaa Palestiinan, hallitus hajoaisi, sillä perussuomalaiset ja kristilliset jättäisivät sen.
Lindman jättää kuitenkin mainitsematta hallituksen ”Palestiina-hyssytelyn” todellisen syyn. Suomi on tuore Naton jäsenmaa, ja meillä on kahdenvälinen puolustusyhteistyösopimus (DCA) Yhdysvaltojen kanssa. Yhdysvaltojen vuosittainen sotilasapu Israelille on ollut 3,8 miljardia dollaria (Yle 18.6.24). Liittokumppania Yhdysvaltoja ei ole sopivaa loukata.
Kun Neuvostoliiton panssarit elokuussa 1968 vyöryivät Prahaan, presidentti Urho Kekkonen ainoastaan järkyttyi. Mauno Koiviston I hallitus (1968–1970) ei ottanut kantaa tapahtumiin. Kaikki tämä hiljaisuus johtui silloin siitä, että meillä oli YYA-sopimus suuren sotilasmahdin Neuvostoliiton kanssa.
Ainoastaan Suomen Kommunistisen Puolueen (SKP) ja Suomen Kansan Demokraattisen Liiton (SKDL) johdot tuomitsivat Neuvostoliiton toimet pitäen väkivallan käyttöä politiikan välineenä sopimattomana. Molempien puolueiden puheenjohtajat, SKP:n Aarne Saarinen ja SKDL:n Ele Alenius joutuivat lausunnoista ”huonoon huutoon Moskovassa.” Kaikki muut puolueet olivat ainakin julkisuudessa hiljaa.
Petteri Orpon hallituksen ulkopolitiikka on kaksinaismoralistista. Venäjän hyökkäys Ukrainaan tuomitaan, mutta samaan aikaan Israelin julmuuksista Gazassa hyssytellään tai puhutaan suut supussa.
Taito Taskinen
Kuopio
Tällä palstalla Suomenmaan lukijat voivat käydä avointa keskustelua mieltään askarruttavista ajankohtaisista aiheista. Toimituksella on oikeus editoida kirjoituksia. Voit jättää kirjoituksen osoitteessa: https://www.suomenmaa.fi/kategoria/mielipide/