Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Näköislehti
  • Mediatiedot
  • Asiakaspalvelu
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Tilaa Suomenmaa
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
Banner
  • Mediatiedot
  • Asiakaspalvelu
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Tilaa Suomenmaa
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Näköislehti
Haku
Eduskuntavaalit

Keski-Suomen Keskustalla on todellinen mahdollisuus gallupien selättämiseen

28.1.2023 10:50
Lue lisää 
Blogi: Katri Manninen
Katri Manninen:

Miksi minusta tuli sittenkin kuntapoliitikko

23.7.2021 10:02, muokattu 4.11.2021 14:12
Jaa Twiittaa Lähetä Jaa
a– a+
Blogi

”Ei kiitos, mä en lähde mukaan kuntapolitiikkaan”, tokaisin Peltolan Veijolle, kylämme pitkän linjan keskustavaikuttajalle reilut neljä vuotta sitten, kun hän pyysi minua kuntavaaliehdokkaaksi.

Olin juuri muuttanut perheineni takaisin kotikylään, jossa lähes koko sukuni asuu.

En yllättynyt pyynnöstä, sillä Veijo on vanhempieni hyvä ystävä ja tiesi, että olen umpikeskustalainen.

Vetosin siihen, että lapsiperhearjessa ja ostamamme omakotitalon remontissa riitti ihan tarpeeksi haastetta.

Salaa ajattelin, että kuntapolitiikka kuulosti kuolettavan kuivalta eikä koskettaisi minua mitenkään.

Kuukausi sitten minut valittiin kuntamme kolmanneksi suurimmalla äänimäärällä Mäntsälän kunnanvaltuustoon, jossa niin paappani kuin äitini on aikanaan ollut keskustan valtuutettuna.

Kesä on mennyt kiinnostavasti valtuuston paikkaneuvottelujen merkeissä.

Mieleni muuttui, kun edellinen kunnanvaltuusto päätti niukalla enemmistöllä lopettaa rakkaan kyläkoulumme säästöihin vedoten. Koko keskustan ryhmä äänesti lopettamista vastaan, mutta se ei riittänyt.

Nyt on jo käynyt ilmi, että säästölupaukset olivat juuri niin ylimitoitetut, kuin mitä yritin silloisille valtuutetuille kertoa.

Kuunnellessani ilman puheoikeutta valtuuston kokouksia tajusin, että kuntapolitiikka koskettaa mitä suurimmassa määrin meitä kuntalaisia.

Perehdyttyäni paremmin kuntamme päätöksentekoon totesin, että siitä riittäisi helposti draamaa televisiosarjaan jos toiseenkin.

En ollut yksin havaintoni kanssa.

Yrittäessäni vakuuttaa valtuutetut siitä, että he olivat tekemässä ison virheen, aloin avata kunnan päätöksentekoa kuntamme eri Facebook-ryhmissä.

Kun selitin selkokielellä mistä päätöksissä oli kyse ja miltä ne minusta tuntuivat, moni kertoi kiinnostuneensa ensimmäistä kertaa kuntapolitiikasta.

Ihmisiä on vaikea saada ottamaan kantaa asioihin, joista he eivät ymmärrä juuri mitään.

Tällä kertaa minua ei tarvinnut pyytää ehdokkaaksi, vaan ilmoittauduin sellaiseksi heti kun se oli mahdollista. Vaaliteemojakaan ei tarvinnut kauaa miettiä.

Tärkeimmiksi tavoitteikseni nousi tehdä kunnan päätöksenteosta avointa ja läpinäkyvää sekä kuntalaisia aidosti osallistavaa. 

Nämä kaksi tavoitetta tukevat toisiaan. Ihmisiä on vaikea saada ottamaan kantaa asioihin, joista he eivät ymmärrä juuri mitään.

Kun heille selitetään miten ja miksi eri päätöksiä tehdään, heidän on helpompi nähdä miten päätökset vaikuttavat heidän elämäänsä.

Nähdessään että heidän mielipiteillään on väliä, päätöksentekoon osallistuminen tuntuu heti mielekkäämmältä.

Mikä parasta, voin itse toteuttaa lupaukseni päätöksenteon avoimuudesta ja kuntalaisten osallistamisesta.

Olen jo nyt kertonut kunnan Facebook-ryhmissä miten paikkaneuvottelut toteutetaan ja kysynyt mitä kuntalaiset haluavat muuttaa kunnassa.

Ensireaktioiden perusteella uskon, että neljän vuoden päästä kuntapolitiikka kiinnostaa entistä useampaa ihmistä, ainakin meillä Mäntsälässä.

Katri Manninen Kirjailija-käsikirjoittaja Katri Manninen on mäntsäläläinen maalaisjuntti ja herkästi innostuva idealisti.

Lue myös

Blogi
Katri Manninen:

Kyläkoulun uusi elämä

Reilu vuosi sitten itkin katkerasti, kun kunnanvaltuusto päätti lopettaa 100-vuotiaan kyläkoulumme. Enpä olisi...
4.1.2022 9:42
Blogi
Katri Manninen:

Arvotonta päätöksentekoa?

Nyt on taas se aika valtuustokaudesta, kun kuntapäättäjät ympäri Suomen laativat kuntastrategioita joko...
11.10.2021 10:27
Jaa Twiittaa Lähetä Jaa

Ei kommentteja

Voit kommentoida kirjauduttuasi palveluun. Tarvitset kirjautumiseen Suomenmaa-tunnuksen

Kirjaudu sisään

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Blogit

Elsi Katainen:
Ei yhtä ilman toista – EU eduskuntavaaleissa
Blogi | 27.1.2023 14:00
Antti Kurvinen:
Metsätaloutta vai suojelua – vaiko molempia?
Blogi | 27.1.2023 13:22
Minna Siira:
Monenlaista kuumetta
Blogi | 25.1.2023 8:25
Pekka Sauri:
Missä on liberaali keskusta?
Blogi | 20.1.2023 15:33
Mauri Pekkarinen:
Liialliset yritystuet turmelevat EU:n sisämarkkinat
Blogi | 19.1.2023 8:45
Näytä lisää

Uusimmat

”Kenttätyö on keskustalla perinteisesti kova” – keskustaväki kommentoi vaaliasennon ottamista
Uutiset | 28.1.2023 20:00
Pohjois-Irlanti hiertää yhä EU:n ja Britannian välejä, mutta varovaiset toiveet ratkaisusta ovat alkaneet viritä
Uutiset | 28.1.2023 18:20
Entinen Nato-kenraali Petr Pavel nousee Tšekin presidentiksi
Uutiset | 28.1.2023 17:47
Vihreiden Ohisalo patistaa muitakin puolueita metsien suojeluun
Uutiset | 28.1.2023 15:11
Suomen WWF:n suojelujohtaja osittain kyseenalaistaa Ähtärin pandojen lajiensuojeluhankkeen – ”Kaukaa haettua”
Uutiset | 28.1.2023 14:54
Lauantaina Suomen yli pyyhkäisee lumisateita, sunnuntaina sää selkenee
Uutiset | 28.1.2023 14:40
Saarikko peräänkuuluttaa keskustelua sosiaalisen median ja pelaamisen vaikutuksista lapsiin ja nuoriin – ”Onko tämä oikeasti meillä nyt hallussa?”
Uutiset | 28.1.2023 13:14
Yksi kuoli ja kolme loukkaantui liikenneonnettomuudessa Liedossa – kuskin epäillään olleen huumeiden vaikutuksen alaisena
Uutiset | 28.1.2023 12:40
Ruuhka-Suomen kasvatti Anniina Jalkanen muutti perheineen pientilalle, vaikka ei tiennyt maaseudusta mitään – tubesuosio ”räjähti”
Uutiset | 28.1.2023 12:16
Haavisto Ylellä: Turkin toukokuun vaalien jälkeen on hyvä ajankohta Suomen ja Ruotsin päästä Natoon
Uutiset | 28.1.2023 11:47
Näytä lisää

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
TK: Vain harva tuntee tämän tärkeän ravintoaineen – jos elimistössä on sitä liian vähän, seurauksena voi olla rasvamaksa, sydänsairaus tai Alzheimerin tauti
Uutiset | 26.1.2023 21:49
Ruuhka-Suomen kasvatti Anniina Jalkanen muutti perheineen pientilalle, vaikka ei tiennyt maaseudusta mitään – tubesuosio ”räjähti”
Uutiset | 28.1.2023 12:16
Asiantuntija hätkähti Putinin harhaista esiintymistä: ”Kylmääviä merkkejä”
Uutiset | 26.1.2023 11:52
Yksi kuoli ja kolme loukkaantui liikenneonnettomuudessa Liedossa – kuskin epäillään olleen huumeiden vaikutuksen alaisena
Uutiset | 28.1.2023 12:40
Vanhanen perussuomalaisista: Tässä ei tuumaakaan periksi
Uutiset | 27.1.2023 15:31
Keski-Suomen Keskustalla on todellinen mahdollisuus gallupien selättämiseen
Uutiset | 28.1.2023 10:50
Saarikko peräänkuuluttaa keskustelua sosiaalisen median ja pelaamisen vaikutuksista lapsiin ja nuoriin – ”Onko tämä oikeasti meillä nyt hallussa?”
Uutiset | 28.1.2023 13:14
Saarikko vastaa oppositiomanaajille ja kertoo, mitä keskusta tekisi seuraavassa hallituksessa
Uutiset | 27.1.2023 14:29
”Tätä pahuutta vastaan sotilaamme rohkeasti taistelevat” – Putin toisti taas holokaustin muistopäivänä valheelliset väitteensä Ukrainan uusnatseista
Uutiset | 27.1.2023 12:49
Keskusta avasi vaalikampanjansa – katso tallenne
Uutiset | 27.1.2023 15:00
Asiantuntija hätkähti Putinin harhaista esiintymistä: ”Kylmääviä merkkejä”
Uutiset | 26.1.2023 11:52
Pienessä yhdysvaltalaiskolkassa saunottiin ja puhuttiin suomea vielä muutama vuosikymmen sitten – syrjitty suomalaisperintö on taas uudessa nousussa
Uutiset | 22.1.2023 21:15
TK: Vain harva tuntee tämän tärkeän ravintoaineen – jos elimistössä on sitä liian vähän, seurauksena voi olla rasvamaksa, sydänsairaus tai Alzheimerin tauti
Uutiset | 26.1.2023 21:49
Venäläisalus hämmentää Havaijin edustalla
Uutiset | 22.1.2023 22:15
Venäjä uhosi tuhoavansa länsimaiden mahdollisesti lähettämät tankit Ukrainassa – ”Nämä tankit palavat kuten kaikki muutkin”
Uutiset | 25.1.2023 12:20
Tiedusteluraportti: Tällainen on Wagner-joukkojen brutaali taktiikka sodan etulinjassa
Uutiset | 24.1.2023 21:50
Tällaista ryhtiliikettä Venäjän joukkojen uusi johtaja vaatii – Omat pilkkaavat ”farssiksi”
Uutiset | 23.1.2023 10:48
Tiedustelu paljastaa: ”Kokeellinen” panssarivaunu ei kelpaa Venäjän joukoille
Uutiset | 25.1.2023 11:03
Venäjä uhitteli Yhdysvalloille testaamalla sotalaivaansa Atlantilla
Uutiset | 25.1.2023 22:30
Venäjällä pelätään Ukrainan iskua – Putinin lempihuvilaa suojellaan järeällä ilmatorjuntakalustolla
Uutiset | 24.1.2023 22:30
Avaus duumasta: Venäjän ostettava Kiinalta lentotukialus, jonka Ukraina myi ”parin vodkapullon hinnalla”
Uutiset | 18.1.2023 22:15
Venäläiskersantti mahtaili alaisilleen – Kävi kalpaten
Uutiset | 17.1.2023 23:00
Ukrainan asevoimat sanoo surmanneensa ja haavoittaneensa ainakin 260 Venäjän sotilasta Zaporizhzhjan alueella
Uutiset | 4.1.2023 12:56
Tiedustelu: Wagner-palkkasotilasyhtiössä ällistyttävä kurssinmuutos
Uutiset | 20.1.2023 11:52
Ukraina julkaisi tuoreen tiedon: Näin jättimäiset ovat Venäjän tappiot
Uutiset | 5.1.2023 10:31
WSJ: Valkoisen talon ex-neuvonantaja sai tarpeekseen Erdoğanin ”roistomaisesta” käytöksestä – Esittää Natolle äärimmäistä keinoa
Uutiset | 18.1.2023 11:26
Asiantuntija hätkähti Putinin harhaista esiintymistä: ”Kylmääviä merkkejä”
Uutiset | 26.1.2023 11:52
Tämä supervitamiini ehkäisee nopeasti yleistyvää syöpää
Uutiset | 16.1.2023 22:00
Maailman vanhin ihminen kuollut – ensimmäinen tässä hurjassa iässä kuollut henkilö
Uutiset | 18.1.2023 8:34
Pienessä yhdysvaltalaiskolkassa saunottiin ja puhuttiin suomea vielä muutama vuosikymmen sitten – syrjitty suomalaisperintö on taas uudessa nousussa
Uutiset | 22.1.2023 21:15

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Kenttätyö on keskustalla perinteisesti kova” – keskustaväki kommentoi vaaliasennon ottamista
Uutiset | 28.1.2023 20:00
Pohjois-Irlanti hiertää yhä EU:n ja Britannian välejä, mutta varovaiset toiveet ratkaisusta ovat alkaneet viritä
Uutiset | 28.1.2023 18:20
Entinen Nato-kenraali Petr Pavel nousee Tšekin presidentiksi
Uutiset | 28.1.2023 17:47
Vihreiden Ohisalo patistaa muitakin puolueita metsien suojeluun
Uutiset | 28.1.2023 15:11
Asiantuntija hätkähti Putinin harhaista esiintymistä: ”Kylmääviä merkkejä”
Uutiset | 26.1.2023 11:52
Pienessä yhdysvaltalaiskolkassa saunottiin ja puhuttiin suomea vielä muutama vuosikymmen sitten – syrjitty suomalaisperintö on taas uudessa nousussa
Uutiset | 22.1.2023 21:15
TK: Vain harva tuntee tämän tärkeän ravintoaineen – jos elimistössä on sitä liian vähän, seurauksena voi olla rasvamaksa, sydänsairaus tai Alzheimerin tauti
Uutiset | 26.1.2023 21:49
Venäläisalus hämmentää Havaijin edustalla
Uutiset | 22.1.2023 22:15

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Vahvempaa tulevaisuuspolitiikkaa ja vähemmän somelumipyryjä
Mielipide | 26.1.2023 14:01
Suora sekaantuminen konfliktiin?
Mielipide | 26.1.2023 13:32
Ikääntyneistä on pidettävä huolta
Mielipide | 25.1.2023 11:53
Vahva aluepolitiikka luo työtä ja hyvinvointia Lappiin
Mielipide | 25.1.2023 11:46
Vahva aluepolitiikka luo työtä ja hyvinvointia Lappiin
Mielipide | 25.1.2023 11:46
Vahvempaa tulevaisuuspolitiikkaa ja vähemmän somelumipyryjä
Mielipide | 26.1.2023 14:01
Maanomistajan vastuu tuulivoimalan purkamisesta
Mielipide | 27.11.2019 9:18
Lainsäädännöllä on korjattava hoitajapulaa, ei pahennettava sitä
Mielipide | 24.1.2023 15:38

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Ovaska: Suurnopeusradat jäihin, rahaa nykyisiin teihin ja ratoihin
Uutiset | 27.1.2023 16:35
Saarikko vastaa oppositiomanaajille ja kertoo, mitä keskusta tekisi seuraavassa hallituksessa
Uutiset | 27.1.2023 14:29
Korotukset lapsilisiin, omaishoitajien palkkioihin ja yksinelävien kotitalousvähennykseen – keskusta julkisti kymmenen vaalilupaustaan
Uutiset | 27.1.2023 14:15
Keskustalle täysi ehdokaslista Lapissa
Uutiset | 27.1.2023 9:09
Kärnä vaatii valtiota apuun Helsingin luonnon suojelemiseksi – ennallistaisi 1800-luvulla kuivatetun järven
Uutiset | 23.1.2023 15:14
Saarikko vastaa oppositiomanaajille ja kertoo, mitä keskusta tekisi seuraavassa hallituksessa
Uutiset | 27.1.2023 14:29
Muistatko nämä iloiset kuvat? – Keskusta yllätti monet
Uutiset | 22.1.2023 22:00
Keskustalla Savo-Karjalassa täysi 15 ehdokkaan lista
Keskusta | 26.1.2023 13:38

Asiakaspalvelu

Asi­a­kas­pal­ve­lu 044 7778 710 (ark. 9–13)
asiakaspalvelu@suomenmaa.fi

Asiakaspalvelu

Toimitus

etunimi.sukunimi@suomenmaa.fi
uutiset@suomenmaa.fi

Ou­lun toi­mi­tus
PL 52, Lekatie 6, Oulu

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Tilaa Suomenmaa Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Nipputilaukset
Rekisteriseloste
Evästeasetukset


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu

Käyttöehtotekstit tähänRekisteröidy

OstaSiirry maksamaan

Olen unohtanut salasanani »
valinnainen

Käytämme evästeitä tarjotaksemme sinulle ajankohtaista ja kiinnostavaa sisältöä. Voit hyväksyä evästeiden käytön painamalla Hyväksy tai muuttaa asetuksiasi tästä.

Evästeasetukset
Katri Manninen

Evästeiden avulla voimme palvella sinua paremmin. Keräämme tietoa verkkosivuston käytöstä. Voit hallinnoida evästeasetuksiasi alta.

Välttämättömät evästeet

Välttämättömät evästeet ovat verkkosivuston toimivuuden ja kehityksen kannalta tarpeellisia. Ne eivät tallenna tietoja, joista sinut voitaisiin välittömästi tunnistaa.

Evästeet

  • moove_gdpr_popup (käytetään evästeasetusten tallentamiseen, kesto 365 päivää)
Kävijämittaus ja analytiikka

Käytämme Google Analytics -evästeitä, jotta voimme seurata kävijöiden käyttäytymistä ja mitata sivuston suorituskykyä.

Evästeet

  • _ga (käytetään kävijöiden erotteluun, kesto kaksi vuotta)
  • _gid (käytetään kävijöiden erotteluun, kesto 24 h)