Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Näköislehti
  • Mediatiedot
  • Asiakaspalvelu
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Tilaa Suomenmaa
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
Banner
  • Mediatiedot
  • Asiakaspalvelu
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Tilaa Suomenmaa
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Näköislehti
Haku
Keskusta

Keskustavaikuttaja varoittaa puoluettaan neljän vuoden takaisesta kikkailusta, ”onpa maassa millainen hallituspula tahansa”

24.3.2023 13:31
Lue lisää 
Blogi: Jutta Urpilainen
Jutta Urpilainen:

100-vuotiasta demokratiaamme puolustetaan oikeudenmukaisuusteoilla

7.12.2018 16:16, muokattu 7.12.2018 16:57
Jaa Twiittaa Lähetä Jaa
a– a+
Blogi

Liput liehuivat tällä viikolla 101-vuotiaan Suomen kunniaksi. Saamme ajatella, että samalla ne liehuivat myös 100-vuotiaan kunnallisen demokratiamme kunniaksi, sillä 4. joulukuuta oli kulunut tasan sata vuotta siitä, kun Suomessa alkoi äänestys ensimmäisissä sisällissodan jälkeen järjestetyissä vaaleissa.

Vuoden 1918 kunnallisvaalit olivat ensimmäiset yleiseen ja yhtäläiseen äänioikeuteen perustuneet kunnallisvaalit Suomessa.

Kuntien valtuustot olivat paikkoja, joissa oikeiston ja vasemmiston edustajat saivat omilla paikkakunnillaan harjoitella toinen toistensa kuulemista – ja kompromissien ja sovinnon rakentelua.

Maalaisliittotaustaisten presidenttien johdolla poliittista yhteistyötä viriteltiin myöhemmin valtakunnallisesti, kun Lauri Relander nimitti Väinö Tannerin vähemmistöhallituksen ja Kyösti Kallio avasi tien punamultayhteistyölle.

Tämä osallistava kansanvalta on ollut onnemme. Se on ollut keskeinen keino nousta sisällissodasta ja köyhyydestä eheäksi kansakunnaksi ja vauraaksi hyvinvointivaltioksi. Tärkeä osa eheytymispolitiikkaa oli myös oppivelvollisuudesta säätäminen.

Kansakoulussa kohtasi niin köyhän kuin rikkaan perheen vesat. Tasa-arvoinen koulutus on ollut sosiaalisen liikkuvuuden väylä, jonka avulla olemme saaneet kaikki kyvyt suomalaisen yhteiskunnan rakentamiseen.

Ei ole itsestään selvää, että saamme elää vakaassa valtiossa, vaan yhteiskunnallisen eheyden ja sovinnon vaaliminen on jatkuvana kotiläksynämme.

Jutta Urpilainen

Todellinen sovinto edellytti myös tosiasioiden kohtaamista menneisyydessämme. Tässä professori Jaakko Paavolaisen uraauurtavat tutkimukset 1960-luvulla olivat avainasemassa. Työn täydensi Paavo Lipposen hallituksen sotasurmaprojekti.

Suomen tarina kiinnostaa. Maailmanlaajuisesti elämme monien kansalaissotien aikaa. Suomen omakohtainen kertomus sovinnon mahdollisuudesta ja eheytymisen keinoista – kansanvallasta, koulutuksesta ja menneisyyden kohtaamisesta – halutaan kuulla.

Viestillä on yhä myös kansallinen ulottuvuus. Ei ole itsestään selvää, että saamme elää vakaassa valtiossa, vaan yhteiskunnallisen eheyden ja sovinnon vaaliminen on jatkuvana kotiläksynämme.

Globalisaatio on tuonut paljon hyvää kehitystä mutta samalla sillä on ollut myös kielteisiä vaikutuksia. Yksi esimerkki tästä on eriarvoisuuden kasvu. Ihmisten huoli työstä ja toimeentulosta, tulevien sukupolvien pärjäämisestä, on todellinen. Tämä on osaltaan luonut maaperää oikeistopopulismin kannatuksen kasvuun.

Turhautuminen sekä osattomuuden ja eriarvoisuuden kokemus ovat tunnettuja aineksia populistien valtaannousuun Euroopassa ja Trumpin valinnassa Yhdysvaltojen presidentiksi. Brexit, Ranskassa vasta puhjenneet mellakat – esimerkkien lista pettymyksen ruokkimista yhteiskunnallisista valinnoista pitenee entisestään.

Olen omissa Suomen sisällissodan muistopuheissani pohtinut, että jokaisella meistä on tarve kokea olevansa merkityksellinen ja tulla nähdyksi. Populismin torjunta edellyttää ihmisten kohtaamista. Huolien ohittaminen ja tuomitseva asenne karkottavat, kun taas kuuntelu ja avoin vuoropuhelu omien arvojen pohjalta lisää luottamusta.

Tärkeää on toisen ihmisen näkeminen omien silmien tasolta – se saa meidät aidosti kuuntelemaan, mitä toisella on sanottavaa. Nenän vartta katsomisen aistii heti. Toki saa samaan aikaan luottaa myös omaan ajatukseensa ja sanoa senkin suoraan.

Haaste liittyy myös isänmaallisuuteen. Kansakuntaan kuulumisen tunnetta tarvitaan, koska kansakunta on demokraattisten instituutioidemme koti. Kapea kansallisuusaate on kuitenkin demokratialle vaaraksi, jos sen varjolla luodaan jakolinjoja erilaisten asukkaidemme välille.

Meillä on mahdollisuus yhdessä rakentaa sellaista ymmärrystä suomalaisuudesta, joka näyttäytyy – kapean kansallisuusidentiteetin sijaan – eräänlaisena kansalaisuusidentiteettinä, joka ei poissulje mitään etnisyyttä, uskontoa tai vähemmistöä mutta samalla kutsuu meitä kaikkia elämään ”maassa maan tavalla” – sitoutumaan yhdenvertaisuusarvoihimme ja yhteisiin kansalaisvelvollisuuksiimme.

Yhteiskunnan eheys tarvitsee yhteistä arvopohjaa, mutta se tarvitsee myös tekoja, joista välittyy kansalaisten yhdenvertainen arvostus. Siksi osattomuuteen tai sivullisuuteen liittyvät kokemukset täytyy huomioida poliittisissa päätöksissä.

Eheys vaatii määrätietoisia toimia eriarvoisuuden torjumiseksi. Ihmiset ovat kyllä valmiita taloustalkoisiinkin, kunhan päätökset koetaan reiluiksi ja oikeudenmukaisiksi.

Monelle on ollut shokki, että jotkut suomalaiset kokivat tarvetta juhlia Suomen itsenäisyyspäivää natsilipun alla. Ensi kevään eduskunta- ja eurovaalit ovat uudenlainen testi 100-vuotiaalle demokratiallemme.

Politiikassa saa puhua eri ryhmille ja tunnistaa erilaisia identiteettejä – samalla puolueiden ja poliitikkojen tulisi puheillaan edistää meidän kaikkien yhteisöllisyyttä.

Tämän tasapainon löytäminen saattaa olla edellytys sille, että liberaali demokratia ja jakamattomaan ihmisarvoon perustuva arvopohja voivat selvitä populismin aallosta.

Jutta Urpilainen

Lue myös

Blogi
Jutta Urpilainen:

Pirullisten ongelmien ratkaisu vaatii uudenlaista yhteistyötä

Viime kaudella painiessani hallituskumppaneiden kanssa muun muassa eurokriisin, teollisuuden rakennemuutoksen ja sote-uudistuksen kanssa...
1.3.2019 13:46
Blogi
Jutta Urpilainen:

YK ja nuoret – Suomen tulevaisuusvalintoja

Olin viime viikolla YK:n yleiskokouksen avausviikolla New Yorkissa. Kaupungin liikennejärjestelyt olivat sekaisin presidentti...
2.10.2018 9:48
Blogi
Jutta Urpilainen:

Maailman onnellisimmalle maalle maailman paras varhaiskasvatus

Olen saanut vuoden verran seurata lapseni kautta, miten suomalainen päivähoito käytännössä toimii. Oman...
9.7.2018 10:09
Jaa Twiittaa Lähetä Jaa

Aihetunnisteet

demokratia

Ei kommentteja

Voit kommentoida kirjauduttuasi palveluun. Tarvitset kirjautumiseen Suomenmaa-tunnuksen

Kirjaudu sisään

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Blogit

Ossi Martikainen:
Kyllä maahan hallitus saadaan ilman keskustaakin
Blogi | 24.3.2023 12:05
Mauri Pekkarinen:
EU:n toinen käsi ei tiedä, mitä toinen tekee
Blogi | 23.3.2023 10:54
Timo Kaunisto:
Ruokajärjestelmä on päivitettävä
Blogi | 20.3.2023 8:40
Elsi Katainen:
Esitys energiatehokkuudesta koettelee ymmärrystä ja luottamusta
Blogi | 16.3.2023 18:05
Jenni Airaksinen:
Miten kriiseistä eteenpäin?
Blogi | 15.3.2023 8:33
Näytä lisää

Uusimmat

Pahaenteinen arvio: Tämä maailmansodalla uhkaileva mies nousemassa Putinin vallanperijäksi
Uutiset | 24.3.2023 22:15
Kuningas Charlesin valtiovierailu Ranskaan siirtyy mielenosoitusten vuoksi – lähteekin Saksaan
Uutiset | 24.3.2023 19:55
Pankit taas puristuksissa – Pörssiviikko päättyi tukevasti miinukselle
Uutiset | 24.3.2023 19:16
Syyttäjä: Trump loi itse virheellisen kuvan, että häntä olisi uhannut pidätys jo tällä viikolla
Uutiset | 24.3.2023 19:11
Marin pankkien tilanteesta: Mihinkään paniikkijarrutuksiin tai paniikkitoimiin ei ole syytä
Uutiset | 24.3.2023 17:52
Oulun eteläpuolella useita kolareita – Henkilöauton kuljettaja kuoli Pihtiputaalla
Uutiset | 24.3.2023 17:46
Ilmasotakoulun vääpelille kuusi vuotta vankeutta törkeistä rikoksista – säilytti kotonaan miljoonan euron amfetamiinierää
Uutiset | 24.3.2023 17:34
Poliisi valvoo viikonloppuna tehostetusti rattijuoppoja sekä tekee teillä huumepikatestejä
Uutiset | 24.3.2023 17:29
Tanska pyysi Nord Stream 2 -yhtiön apuun nostamaan tuntematonta esinettä merenpohjasta
Uutiset | 24.3.2023 16:52
Medvedev: Venäjä voi puolustaa Krimiä ydinaseella
Uutiset | 24.3.2023 14:38
Näytä lisää

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tulihan se sieltä – maastohiihdossa astuu voimaan täyskielto, jota on puuhasteltu vuosia
Uutiset | 22.3.2023 19:22
Venäjän puolustusministeri käveli pois haastattelusta – Tämä kysymys oli liikaa
Uutiset | 23.3.2023 11:33
Tämän EU-maan asetuotanto tahkoaa ennätyksiä – Työvoimaa houkutellaan rantalomilla
Uutiset | 22.3.2023 10:50
Medvedev: Venäjä voi puolustaa Krimiä ydinaseella
Uutiset | 24.3.2023 14:38
Kärnä: Tämä on syy Helsingin vihreiden kannatuskatoon – ”Näin se nyt vaan on”
Uutiset | 22.3.2023 11:29
Ukrainalainen partisaanijohtaja: Runneltu vihollinen on muistutus venäläisille
Uutiset | 23.3.2023 22:15
Britannian uraaniammukset saivat Kremlin kiehumaan – ”Pakko toimia”
Uutiset | 22.3.2023 23:00
Lääkärit Ilman Rajoja: Ukrainassa on havaittu jalkaväkimiinoja sairaaloiden sisällä
Uutiset | 23.3.2023 13:37
Keskustavaikuttaja varoittaa puoluettaan neljän vuoden takaisesta kikkailusta, ”onpa maassa millainen hallituspula tahansa”
Uutiset | 24.3.2023 13:31
Pahaenteinen arvio: Tämä maailmansodalla uhkaileva mies nousemassa Putinin vallanperijäksi
Uutiset | 24.3.2023 22:15
Suomalaisvalmisteinen loistoalus retkottaa tuhottuna ja kyljellään joessa Irakissa – Kuin muistona diktaattorin vääryyksistä
Uutiset | 17.3.2023 22:30
Venäjän viranomaiset aloittivat esitutkinnan Kansainvälisen rikostuomioistuimen syyttäjästä ja tuomareista
Uutiset | 20.3.2023 15:28
Tulihan se sieltä – maastohiihdossa astuu voimaan täyskielto, jota on puuhasteltu vuosia
Uutiset | 22.3.2023 19:22
ISW: Bahmutissa merkittävä käänne – Wagner vaikeuksissa
Uutiset | 16.3.2023 11:08
Kärnä: Tämä on syy Helsingin vihreiden kannatuskatoon – ”Näin se nyt vaan on”
Uutiset | 22.3.2023 11:29
Moskovalaiset opiskelijat järkyttyivät: Valmistumiselle yllättävä lisäehto
Uutiset | 21.3.2023 12:41
Tämän EU-maan asetuotanto tahkoaa ennätyksiä – Työvoimaa houkutellaan rantalomilla
Uutiset | 22.3.2023 10:50
Kreml uhoaa: Ukrainan lännestä saamat hävittäjät tullaan tuhoamaan
Uutiset | 17.3.2023 13:07
Venäjän puolustusministeri käveli pois haastattelusta – Tämä kysymys oli liikaa
Uutiset | 23.3.2023 11:33
Kotien pakkoremonttien kannattajilla on ”vajavainen arjen ymmärrys”, näkee keskustan Eeva Kalli
Uutiset | 16.3.2023 14:50
TK: Jos tietäisit, mitä kaikkea tölkin pinnalla voi olla, miettisit juomista kahdesti – tutkimuksen tulos suorastaan puistattaa
Uutiset | 21.2.2023 22:11
Yllättävä arvio Bahmutista: Tästä syystä Wagner jarruttelee
Uutiset | 10.3.2023 9:50
WSJ: Ukrainan liittolaiset hermostuivat – Tämä Euroopan maa itsepintaisesti kriittisten asetoimitusten esteenä
Uutiset | 1.3.2023 22:15
Ukrainan sotilaat ihastuivat Challenger-tankkeihin – Yllättyivät tästä peribrittiläisestä varustelusta
Uutiset | 23.2.2023 22:00
ISW: Bahmutissa merkittävä käänne – Wagner vaikeuksissa
Uutiset | 16.3.2023 11:08
Suomalaisvalmisteinen loistoalus retkottaa tuhottuna ja kyljellään joessa Irakissa – Kuin muistona diktaattorin vääryyksistä
Uutiset | 17.3.2023 22:30
Tutkimustulos kertoo: Muistisairauden riskiä voi pienentää yllättävällä tavalla
Uutiset | 5.3.2023 22:00
Tutkimus: Suosiota saanut makeutusaine lisää merkittävästi sydänkohtauksen ja aivohalvauksen riskiä
Uutiset | 1.3.2023 22:00
ISW: Venäjän hiljaisuus sodan vuosipäivänä kertoo todennäköisesti tästä
Uutiset | 25.2.2023 16:35
Venäjä toisti ”äärimmäisen tuskallisen” virheen ja menetti 130 tankkia
Uutiset | 3.3.2023 22:15

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Pahaenteinen arvio: Tämä maailmansodalla uhkaileva mies nousemassa Putinin vallanperijäksi
Uutiset | 24.3.2023 22:15
Kuningas Charlesin valtiovierailu Ranskaan siirtyy mielenosoitusten vuoksi – lähteekin Saksaan
Uutiset | 24.3.2023 19:55
Pankit taas puristuksissa – Pörssiviikko päättyi tukevasti miinukselle
Uutiset | 24.3.2023 19:16
Syyttäjä: Trump loi itse virheellisen kuvan, että häntä olisi uhannut pidätys jo tällä viikolla
Uutiset | 24.3.2023 19:11
Suomalaisvalmisteinen loistoalus retkottaa tuhottuna ja kyljellään joessa Irakissa – Kuin muistona diktaattorin vääryyksistä
Uutiset | 17.3.2023 22:30
Venäjän viranomaiset aloittivat esitutkinnan Kansainvälisen rikostuomioistuimen syyttäjästä ja tuomareista
Uutiset | 20.3.2023 15:28
Tulihan se sieltä – maastohiihdossa astuu voimaan täyskielto, jota on puuhasteltu vuosia
Uutiset | 22.3.2023 19:22
ISW: Bahmutissa merkittävä käänne – Wagner vaikeuksissa
Uutiset | 16.3.2023 11:08

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Jokaisesta suomalaisesta yrittäjä
Mielipide | 24.3.2023 8:42
Suurvaltaideoista kohtuullisuuteen – kuunnellaan kenttää
Mielipide | 23.3.2023 8:58
Suomi on metsien suurvalta
Mielipide | 23.3.2023 8:55
Ikäihmisille riittävästi ravintoa ja terveyttä kustannusvaikuttavasti
Mielipide | 23.3.2023 8:52
Vetoomus tasavallan presidentille
Mielipide | 17.3.2023 10:01
Loppukiri kohti keskustan vaalivoittoa
Mielipide | 20.3.2023 11:50
Sähköbussit vai ratikka?
Mielipide | 16.3.2023 8:30
Palkansaaja on yrittäjän asiakas
Mielipide | 17.3.2023 12:35

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Eduskunnan jättävä Jari Leppä tekee täysillä vaalityötä: ”Olen renkimies”
Uutiset | 24.3.2023 9:39
”Suomi ja Ruotsi Naton ovesta vierekkäin tai peräkkäin” – Puolustusministeri Antti Kaikkonen kiersi Satakuntaa
Uutiset | 23.3.2023 11:08
Keskustan vaalimainoksia on rikottu järjestelmällisesti Keski-Pohjanmaalla – ”Eivät ole enää yksittäisiä kolttosia”
Uutiset | 21.3.2023 14:42
Keskustan Mattilalle tasa-arvopalkinto
Uutiset | 19.3.2023 16:00
Kärnän kampanja ilkivallan kohteena Helsingissä
Uutiset | 19.3.2023 12:23
Keskustan Mattilalle tasa-arvopalkinto
Uutiset | 19.3.2023 16:00
Keskustan vaalimainoksia on rikottu järjestelmällisesti Keski-Pohjanmaalla – ”Eivät ole enää yksittäisiä kolttosia”
Uutiset | 21.3.2023 14:42
Annika Saarikko luotsaa keskustan kampanjaa toiveikkaana – ”Vaalit ratkotaan loppumetreillä”
Uutiset | 18.3.2023 8:00

Asiakaspalvelu

Asi­a­kas­pal­ve­lu 044 7778 710 (ark. 9–13)
asiakaspalvelu@suomenmaa.fi

Asiakaspalvelu

Toimitus

etunimi.sukunimi@suomenmaa.fi
uutiset@suomenmaa.fi

Ou­lun toi­mi­tus
PL 52, Lekatie 6, Oulu

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Tilaa Suomenmaa Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Nipputilaukset
Rekisteriseloste
Evästeasetukset


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu

Käyttöehtotekstit tähänRekisteröidy

OstaSiirry maksamaan

Olen unohtanut salasanani »
valinnainen

Käytämme evästeitä tarjotaksemme sinulle ajankohtaista ja kiinnostavaa sisältöä. Voit hyväksyä evästeiden käytön painamalla Hyväksy tai muuttaa asetuksiasi tästä.

Evästeasetukset
Jutta Urpilainen

Evästeiden avulla voimme palvella sinua paremmin. Keräämme tietoa verkkosivuston käytöstä. Voit hallinnoida evästeasetuksiasi alta.

Välttämättömät evästeet

Välttämättömät evästeet ovat verkkosivuston toimivuuden ja kehityksen kannalta tarpeellisia. Ne eivät tallenna tietoja, joista sinut voitaisiin välittömästi tunnistaa.

Evästeet

  • moove_gdpr_popup (käytetään evästeasetusten tallentamiseen, kesto 365 päivää)
Kävijämittaus ja analytiikka

Käytämme Google Analytics -evästeitä, jotta voimme seurata kävijöiden käyttäytymistä ja mitata sivuston suorituskykyä.

Evästeet

  • _ga (käytetään kävijöiden erotteluun, kesto kaksi vuotta)
  • _gid (käytetään kävijöiden erotteluun, kesto 24 h)