Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Korona
Sosiaali- ja terveysministeri Hanna Sarkkisen (vas.) mukaan ratkaisua haetaan tartuntatautipäivärahan laajentamisen kautta siten, että oikeutuksen tartuntatautipäivärahaan voisi saada muutenkin kuin tartuntatautilääkärin määräämän eristyksen tai karanteenin perusteella. (Kuva: Lehtikuva / Antti Aimo-Koivisto)

Ministeri Sarkkinen STT:lle: Tartuntatautipäivärahan ongelmiin pyritään löytämään ratkaisu tulevien viikkojen aikana – valmistelu aloitettu STM:ssä

Tavoitteena on ministerin mukaan ratkaisu, jolla ihmiset saavat etuutensa ja yritykset kestävät taloudellisesti koronasta aiheutuvat poissaolot.
STT-Sanna Nikula 18.1.2022 13:17, muokattu 18.1.2022 14:14
a– a+
Korona

Sosiaali- ja terveysministeri Hanna Sarkkisen (vas.) mukaan tartuntatautipäivärahan saamista koskeviin ongelmiin pyritään löytämään ratkaisu tulevien viikkojen aikana.

Tarkkaa arviota aikataulusta hän ei vielä pysty antamaan, mutta valmistelu ja selvittelyt on sosiaali- ja terveysministeriössä (STM) aloitettu ja keskustelut työmarkkinajärjestöjen kanssa käyty.

–  Tässä on vielä juridisia kysymyksiä ja rajanvetokysymyksiä, joita pitää ratkoa. Myös poliittisten ryhmien väliset keskustelut ovat vielä edessä, Sarkkinen sanoo STT:lle.

–  Toivoisin, että löytyisi ratkaisuja, joilla varmistettaisiin, että ihmiset saavat etuutensa ja että yritykset kestävät taloudellisesti tämän tilanteen nyt kun koronasta aiheutuvia poissaoloja tulee paljon.

Sarkkisen mukaan ratkaisua haetaan tartuntatautipäivärahan laajentamisen kautta siten, että oikeutuksen tartuntatautipäivärahaan voisi saada muutenkin kuin tartuntatautilääkärin määräämän eristyksen tai karanteenin perusteella.

Lain mukaan tartuntatautipäivärahan saamiseksi pitää olla julkisen sektorin infektiolääkärin todistus ja karanteenimääräys.

Nykyistä lakia ei ole tarkoitus korvata, vaan kyse olisi sen väliaikaisesta täydentämisestä.

–  Siihen haetaan ikään kuin laajennus tai varaventtiili tässä tilanteessa, kun meillä on niin paljon tautitapauksia, että tartuntatautilääkärit eivät enää pysty tekemään päätöksiä.

Sarkkisen mukaan myös tartuntatautipäivärahan hakuajan pidentäminen nykyisestä kahdesta kuukaudesta on ollut keskusteluissa.

–  Tässä on ikään kuin kaksi raidetta, joilla tätä nykytilannetta helpotettaisiin ja niitä nyt tutkitaan.

Ministeri huomauttaa, että monilla alueilla Suomessa tartunnanjäljitys ja testaus edelleen toimivat ja tartuntatautipäivärahaa pystytään sitä kautta saamaan. Tilanne voi kuitenkin muuttua nopeasti omikronin levitessä niin hurjaa vauhtia.

Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) arvioi maanantaina, ettei koronatartuntojen testaus ja jäljitys suuressa osassa maata enää toimi, ja se suosittelee muun muassa omaehtoisia karanteeneja ja eristäytymisiä.

STM valmistelee nyt sairausvakuutuslain muuttamista väliaikaisesti niin, ettei tartuntatautipäivärahan saaminen edellytä karanteeniin tai eristykseen määräämistä. Tällöin tartuntatautipäivärahaan liittyviä todistuksia voisi antaa myös muu kuin julkisen sektorin tartuntatautilääkäri.

–  Yritämme löytää muita myöntämisen edellytyksiä päivärahalle kuin karanteeni tai eristys. Tässä on kiire, koska tilanne on juuri nyt käsillä, mutta lainsäädännöllisesti tämä on suhteellisen vaikea asia, kertoo johtaja Liisa Siika-aho STM:stä.

Kelan tartuntatautipäivärahaa maksetaan joko työnantajalle tai työntekijälle riippuen siitä, maksaako työnantaja työntekijälle palkkaa eristyksen tai koronakaranteenin ajalta. Sen myöntämisen edellytyksenä on ollut päätös karanteenista, eristämisestä tai määräys työstä poissaolosta.

Sairauspäivärahan edellytyksenä on työkyvyttömyys.

Siika-ahon mukaan valmistelussa olevat muutokset täsmentävät poissaolo-oikeutta ja turvaavat ansionmenetystä vakuutusjärjestelmän kautta.

Lue myös

Orpo: En aio suostua pessimistisyyteen

Pääministeri Petteri Orpo (kok.) sanoo, että ei saamastaan kritiikistä huolimatta aio suostua pessimistisyyteen....
7.2.2026 13:45

 "En tehnyt mitään virhettä" – Trump sanoi, ettei nähnyt jakamansa videon osaa, jossa Obamat esitettiin apinoina

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump sanoo, ettei nähnyt sosiaalisessa mediassa jakamansa videon osaa, jossa...
7.2.2026 13:18

"Enemmän bakteereita kuin vessan ovenkahvassa" – Teetkö nämä virheet puhelimen kanssa?

Älylaitteissa on muitakin viruksia kuin tietoturvaa uhkaavat haittaohjelmat. Puhelimen matka pöpömagneetista bakteeripesäkkeeksi on...
7.2.2026 13:10

Aihetunnisteet

Koronavirus Politiikka tartuntatautipäiväraha

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Aivoverenkiertohäiriö on naisten yleisimpiä kuolinsyitä – Tuore tutkimus paljastaa, mikä ruokavalio pienentää riskiä
Uutiset | 5.2.2026 21:54
Keskusta hiillosti hallitusta sähkön hintapiikeistä: Rintamamiestalon lasku 1 500 euroa kuussa
Uutiset | 6.2.2026 9:10
Mikko Polvinen avoimena suuren päätöksensä taustoista: ”Nyt vihdoin voin sanoa ääneen” 
Uutiset | 6.2.2026 15:23
Yllättävä tutkimustulos limsoista – ”Voivatkin juoda”
Uutiset | 30.1.2026 22:14
Naisia syrjiväksi syytetty työsopimuslain remontti kuohuttaa oppositiota – keskustaedustajat pitävät esitystä käsittämättömänä
Uutiset | 6.2.2026 14:04
Venäläiskenraalia ammuttu Moskovassa
Uutiset | 6.2.2026 10:28
Pyritkö keskustan eduskuntavaaliehdokkaaksi, Mikko Polvinen?
Uutiset | 6.2.2026 15:25
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Tältä näyttää loppuviikon sää
Uutiset | 3.2.2026 17:30
Morris Marina kyhättiin museotekniikasta lakkovahtien varjossa – brittiauto muistetaan legendaarisen huonona, mutta kaupaksi se kävi
Uutiset | 31.1.2026 21:20
Hätkähdyttävä paljastus Kremlin jättimäisestä sotakassasta
Uutiset | 4.2.2026 22:13
Aivoverenkiertohäiriö on naisten yleisimpiä kuolinsyitä – Tuore tutkimus paljastaa, mikä ruokavalio pienentää riskiä
Uutiset | 5.2.2026 21:54
Helena Takalo joutui todella kuumottavaan tilanteeseen olympiavoittonsa jälkeen 50 vuotta sitten
Uutiset | 1.2.2026 20:00
Varoitus hittilääkkeistä: Sadoilla raportoitu vakava sairaus
Uutiset | 1.2.2026 22:06
HS: Ruoka kallistuu entisestään hallituksen hankkeen vuoksi – ”Monilla on tosi tiukkaa muutenkin”
Uutiset | 2.2.2026 14:38
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39

Uusimmat

Orpo: En aio suostua pessimistisyyteen
Uutiset | 7.2.2026 13:45
 ”En tehnyt mitään virhettä” – Trump sanoi, ettei nähnyt jakamansa videon osaa, jossa Obamat esitettiin apinoina
Uutiset | 7.2.2026 13:18
”Enemmän bakteereita kuin vessan ovenkahvassa” – Teetkö nämä virheet puhelimen kanssa?
Uutiset | 7.2.2026 13:10
Halla-aho ei kommentoinut Ylellä mahdollista paluuta PS:n johtoon
Uutiset | 7.2.2026 12:32
Politico: Vetoomustuomioistuin USA:ssa katsoi lain sallivan karkotettavien säilöönotot
Uutiset | 7.2.2026 12:10
Zelenskyi: Yhdysvallat on kutsunut Ukrainan ja Venäjän neuvotteluihin Yhdysvalloissa ensi viikolla
Uutiset | 7.2.2026 12:03
Omaishoitotilanteet ovat muuttuneet vaativammiksi
Uutiset | 7.2.2026 11:31
Pudasjärveltä Kuopion Keskustan johtoon – Miriam Putula-Vasari haluaa vapauttaa puolueen vanhoista traumoista
Uutiset | 7.2.2026 10:40
”Enemmän harmia kuin iloa” – Halla-aho kommentoi eduskunta-avustajien työsuhteita ja eduskunnan pikkujouluja Ylellä
Uutiset | 7.2.2026 10:29
Venäjä iski voimalla energiaverkkoon Länsi-Ukrainassa, Ukraina pyytää hätäapua Puolalta
Uutiset | 7.2.2026 10:16
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Meni vaalipuheeksi” – Halla-ahon puhe eduskunnassa hämmästytti keskustan kansanedustajia
Uutiset | 4.2.2026 16:46
Nouseeko ruuan hinta taas? – Keskustan Kalmari sysää vastuun ruokakaupoille: ”Ei ole mikään pakko”
Uutiset | 3.2.2026 8:59
Toimittajalta | Säästöpossut pysyvät hyllyn päällä – Orpon hallitus hukkasi suomalaisten luottamuksen
Uutiset | 2.2.2026 16:41

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Orpo: En aio suostua pessimistisyyteen
Uutiset | 7.2.2026 13:45
 ”En tehnyt mitään virhettä” – Trump sanoi, ettei nähnyt jakamansa videon osaa, jossa Obamat esitettiin apinoina
Uutiset | 7.2.2026 13:18
”Enemmän bakteereita kuin vessan ovenkahvassa” – Teetkö nämä virheet puhelimen kanssa?
Uutiset | 7.2.2026 13:10
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Mistä sinä olet valmis luopumaan?
Mielipide | 6.2.2026 13:57
Lukijalta: Synnytyksestä synninpäästöön
Mielipide | 6.2.2026 13:47
Lukijalta: Tiedon ja taidon vapaa valtatie
Mielipide | 5.2.2026 12:30
Lukijalta: Nyt se puhelin pois – aikuiset
Mielipide | 5.2.2026 11:08
Lukijalta: Onko tarkoitus jälleen kerran viedä eläkeläisiltä tuhkatkin pesästä?
Mielipide | 5.2.2026 9:04
Lukijalta: Mummorallista arkkuralliin
Mielipide | 3.2.2026 14:59
Lukijalta: Ennusteeni eduskuntavaalien 2027 paikkajaosta
Mielipide | 13.10.2025 13:57
Lukijalta: Vanhustenhuollon kriisi ei ollut yllätys, vaan poliittinen valinta
Mielipide | 30.1.2026 11:34

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Kalmari: Helsingin kaupunginvaltuuston ei tule puolittaa kotimaisten kotieläintuotteiden käyttöä
Uutiset | 5.2.2026 9:30
Huoli heräsi: ”Säästöt revitään naisten selkänahasta”
Uutiset | 4.2.2026 13:23
Vanhanen kehottaa hautaamaan vanhat EU-asenteet – ”Keskustassa pitäisi uskaltaa”
Uutiset | 3.2.2026 21:50
Vanhanen kehottaa hautaamaan vanhat EU-asenteet – ”Keskustassa pitäisi uskaltaa”
Uutiset | 3.2.2026 21:50
HS: Hanna Kosonen jättää politiikan – ”Joku ämpäri on täynnä”
Uutiset | 3.2.2026 9:36
Huoli heräsi: ”Säästöt revitään naisten selkänahasta”
Uutiset | 4.2.2026 13:23
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste