Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ulkomaat

Tutkimus: Suurimmasta osasta Etelä-Eurooppaa on tullut tulenarempi – paloalttiiden kesäpäivien määrä yli kaksinkertaistunut

31.7.2026 9:25
Lue lisää 
Äärijärjestöt
KKO:n mukaan PVL:n tavoitteena oli pitkälti natsi-Saksassa vallinnutta kansallissosialismia vastaava valtiojärjestys, jossa tietty kansanryhmä on nostettu muiden yläpuolelle. (Kuva: Lehtikuva / Emmi Korhonen)

Uusnatsijärjestö PVL:n toimintaa epäillään jatketun Kohti vapautta -liikkeen nimissä – yhdeksälle syyte laittoman yhdistystoiminnan harjoittamisesta

Syytteessä on kyse muun muassa mielenosoituksista Helsingissä ja Tampereella. Osaa syytetyistä epäillään myös kiihottamisesta kansanryhmää vastaan, mutta siltä osin syyteharkinta on vielä kesken.
STT-Maria Rosvall 30.6.2021 17:05, muokattu 30.6.2021 17:15
a– a+
Äärijärjestöt

Syyttäjä on nostanut syytteen jutussa, jossa epäillään, että kielletyn uusnatsijärjestö Pohjoismaisen vastarintaliikkeen (PVL) toimintaa on jatkettu laittomasti Kohti vapautta -liikkeen nimissä.

Syyttäjä Maija Päivinen kertoi keskiviikkona STT:lle, että syytteet on nostettu yhdeksää ihmistä vastaan. Heitä epäillään laittoman yhdistystoiminnan harjoittamisesta. Yhdistyslaissa siitä on säädetty rangaistukseksi sakkoja.

Korkein oikeus määräsi PVL:n lakkautettavaksi viime vuoden syyskuussa. Jo sitä ennen liike oli määrätty väliaikaiseen toimintakieltoon.

Syytteen sisältö tulee julkiseksi, kun asian käsittely alkaa aikanaan Helsingin käräjäoikeudessa. Syyttäjä Päivinen vahvisti kuitenkin, että syytteessä on kyse muun muassa mielenosoituksista Helsingissä toissa vuoden itsenäisyyspäivänä Tampereella vainojen uhrien muistopäivänä viime vuoden tammikuussa.

Lainvastaisen toiminnan epäillään jatkuneen toissa vuoden keväästä viime vuoden syksyyn.

–  Kokonaisuus on tehty ympäri maata. Syyte on nostettu Helsingissä, koska siellä on tapahtunut useampi menettely, Päivinen kertoi.

Edelleen syyteharkinnassa on myös kaksi epäilyä kiihottamisesta kansanryhmää vastaan, jotka Päivisen mukaan liittyvät samoihin samoihin tapahtumiin kuin keskiviikkona nostettu syyte. Myös osa epäillyistä on samoja.

–  Jos niissä syytteet nousevat, tulemme pyytämään, että ne liitetään tähän samaan käsittelyyn.

KKO katsoi syyskuisessa lakkauttamispäätöksessään, että PVL oli toiminut olennaisesti vastoin lakia ja loukannut tai pyrkinyt loukkaamaan perustuslaissa ja kansainvälisissä ihmisoikeussopimuksissa turvattuja perus- ja ihmisoikeuksia. Oikeuden mukaan väkivallan ja rikosten tekeminen oli osa järjestön toimintaa.

KKO:n mukaan PVL:n tavoitteena oli pitkälti natsi-Saksassa vallinnutta kansallissosialismia vastaava valtiojärjestys, jossa tietty kansanryhmä on nostettu muiden yläpuolelle.

PVL vetosi oikeudessa yhdistymisvapauteen ja sananvapauteen sekä siihen, etteivät yksittäisten ihmisten teot voi olla yhdistyksen vastuulla. KKO arvioi asiaa toisin.

–  Yhdistyksen tavoitteena oli kansanvaltaisten rakenteiden kumoaminen tai muiden perus- ja ihmisoikeuksien olennainen vähentäminen. Yhdistyksen tavoitteet ja toiminta eivät saa yhdistymisvapauden tai sananvapauden suojaa, oikeus katsoi.

PVL:n lakkauttamista vaati Poliisihallitus. Asiasta käytiin oikeutta vuodesta 2017 lähtien. Aiemmin Pirkanmaan käräjäoikeus ja Turun hovioikeus olivat PVL:n ja sen taustayhdistyksen Pohjoisen perinteen lakkauttamisen kannalla.

Suomessa yhdistyksen lakkauttaminen on erittäin harvinaista. PLV:ää ennen viimeksi lakkautettiin uusnatsi Pekka Siitoinin yhdistyksiä vuonna 1977.

Lue myös

Historia | Suomalaisten sabotaasi pakotti venäläiset palaamaan vanhanaikaiseen ratsuväkistrategiaan

Viaporin kapinana tunnetusta tapahtumasta on näinä päivinä tullut kuluneeksi 120 vuotta. Kapinaan nousivat...
31.7.2026 22:00

Tällainen on suomalaisten unelmakoti – "Edelleen monelle tavoite"

Omakotitalo on edelleen suomalaisten ylivoimainen asumisunelma. Lähes kuusi kymmenestä suomalaisesta nimeää omakotitalon unelmakodikseen. Vaikka...
31.7.2026 20:13

Rantanen kannattaa vaateita erottaa Espanja Schengenistä – Orpo: Tilanne saatava nopeasti hallintaan

Italian pääministeri Giorgia Meloni ehdotti Schengen-sopimuksen keskeyttämistä Espanjan kanssa siirtolaistilanteen vuoksi.
31.7.2026 19:22

Aihetunnisteet

Kotimaa pohjoismainen vastarintaliike uusnatsit äärijärjestöt

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tiesitkö? – Venäjän vallankumouksen piti alkaa Suomesta jo vuonna 1906 – satoja kuoli hätiköidyssä yrityksessä
Uutiset | 29.7.2026 22:31
Kallis katastrofi voi jo muhia keittiössä tai kylpyhuoneessa – nämä ovat ensimmäiset merkit
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Punaiset ja valkoiset ampuivat toisiaan jo 12 vuotta ennen sisällissotaa – Hakaniemen mellakasta jäi kytemään karu katkeruus
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Jalankulkijan oikea paikka tulee edelleen suomalaisille yllätyksenä
Uutiset | 29.7.2026 21:14
Matkailukohde teki lohikeiton tarjoilusta lopun – Syynä eettisyys
Uutiset | 30.7.2026 13:37
Älä tee tätä autolle ukkosmyrskyn jälkeen – ”Vaikka houkutus olisi suuri”
Uutiset | 28.7.2026 21:31
Ostatko käytetyn auton? Huomioi nämä
Uutiset | 30.7.2026 23:08
Sitkeä huhu prinsessa Victoriasta eli Suomessa pitkään – Sitten Ruotsin hovi teki siitä lopun
Uutiset | 29.7.2026 21:31
Tämä voi viedä kesällä jopa koiran hengen
Uutiset | 30.7.2026 21:31
PS:n Antikainen: Garden-rahat tarvitaan vankilapaikkoihin
Uutiset | 30.7.2026 10:34
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Historia | Saksan ilmaherruus muistetaan, mutta aluksi neuvostokoneet hallitsivat Espanjan taivaita – Messerschmitt Bf 109 unohtui hetkeksi tuhoisin seurauksin
Uutiset | 25.7.2026 21:30
IS: Asiantuntija tyrmää yleisen uskomuksen ananaksesta
Uutiset | 27.7.2026 21:56
Älä tee tätä autolle ukkosmyrskyn jälkeen – ”Vaikka houkutus olisi suuri”
Uutiset | 28.7.2026 21:31
Tiesitkö? – Venäjän vallankumouksen piti alkaa Suomesta jo vuonna 1906 – satoja kuoli hätiköidyssä yrityksessä
Uutiset | 29.7.2026 22:31
Tiesitkö, että Urholla ja Sisulla on kolme sisarta Ruotsissa? Sotilaallinen kytkös poikkesi Suomen jäänmurtomallista
Uutiset | 24.7.2026 21:12
Jalankulkijan oikea paikka tulee edelleen suomalaisille yllätyksenä
Uutiset | 29.7.2026 21:14
Kallis katastrofi voi jo muhia keittiössä tai kylpyhuoneessa – nämä ovat ensimmäiset merkit
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Punaiset ja valkoiset ampuivat toisiaan jo 12 vuotta ennen sisällissotaa – Hakaniemen mellakasta jäi kytemään karu katkeruus
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Kysely: Suosituin lisuke uuden perunan kanssa ei ole silli
Uutiset | 16.7.2026 21:30
Tiesitkö? – Maailmassa on paikka, jossa jylisee ikuinen ukkonen
Uutiset | 20.7.2026 22:05
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07
Epäpätevä ja ihmishengistä välittämätön ihmishirviö? – Brittikenraali Haig on ensimmäisen maailmansodan kyseenalaisimpia komentajia
Uutiset | 3.7.2026 22:40
Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus
Uutiset | 19.7.2026 21:00
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Lidlin juomahyllyillä uusi ilmiö
Uutiset | 15.7.2026 22:04
Kuka oli ensimmäisen maailmansodan paras kenraali? – Vastaus löytyy luultavasti Ranskasta
Uutiset | 10.7.2026 22:00

Uusimmat

Historia | Suomalaisten sabotaasi pakotti venäläiset palaamaan vanhanaikaiseen ratsuväkistrategiaan
Uutiset | 31.7.2026 22:00
Tällainen on suomalaisten unelmakoti – ”Edelleen monelle tavoite”
Uutiset | 31.7.2026 20:13
Rantanen kannattaa vaateita erottaa Espanja Schengenistä – Orpo: Tilanne saatava nopeasti hallintaan
Uutiset | 31.7.2026 19:22
Rankat sadekuurot heilauttivat voimasuhteita Jyväskylän MM-rallissa – Lappi ajoi ulos
Uutiset | 31.7.2026 19:06
Espanjan pääministeri: Ceutan siirtolaistilanne hyökkäys Espanjan aluerajoja kohtaan
Uutiset | 31.7.2026 18:26
HS: Supon entiselle päällikölle Antti Pelttarille syyte virkavelvollisuuden rikkomisesta
Uutiset | 31.7.2026 18:13
Kaikkonen varoittaa Ceutan kriisistä: Jos yksi ulkoraja pettää, seuraukset näkyvät koko Euroopassa
Uutiset | 31.7.2026 17:05
”Tuottajat ansaitsevat vastauksia” – Savola katsoo hallituksen epäonnistuneen afrikkalaisen sikaruton torjunnassa
Uutiset | 31.7.2026 16:45
Ranska ja Britannia tarjoavat tukea Espanjalle Ceutan siirtolaistilanteen vuoksi – Italia vaatii Espanjaa ulos Schengen-alueesta
Uutiset | 31.7.2026 16:35
Kaksi nuorta kuoli ulosajossa Kaarinassa Varsinais-Suomessa
Uutiset | 31.7.2026 15:21
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Kirjat | Muualta muuttava on maaseudulla aina outolintu, uutuuskirja väittää
Uutiset | 19.7.2026 9:00
Kylmän sodan ja modernisoituvan maailman keskustajohtaja – tutkija korostaa Johannes Virolaisen merkitystä aatteellisena uudistajana
Uutiset | 18.7.2026 9:00
40-vuotias | Antti Kurvisella on keskustalle vakava viesti – ”Vain isoa kuunnellaan”
Uutiset | 11.7.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Historia | Suomalaisten sabotaasi pakotti venäläiset palaamaan vanhanaikaiseen ratsuväkistrategiaan
Uutiset | 31.7.2026 22:00
Tällainen on suomalaisten unelmakoti – ”Edelleen monelle tavoite”
Uutiset | 31.7.2026 20:13
Rantanen kannattaa vaateita erottaa Espanja Schengenistä – Orpo: Tilanne saatava nopeasti hallintaan
Uutiset | 31.7.2026 19:22
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Historia | Saksan ilmaherruus muistetaan, mutta aluksi neuvostokoneet hallitsivat Espanjan taivaita – Messerschmitt Bf 109 unohtui hetkeksi tuhoisin seurauksin
Uutiset | 25.7.2026 21:30

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Keskittämisen todellinen hinta näkyy ihmisen ajassa
Mielipide | 31.7.2026 11:17
Lukijalta: Alueen asukkaiden pitäisi tietää, kuka kantaa poliittisen vastuun maakunnan tulevaisuudesta
Mielipide | 31.7.2026 11:02
Lukijalta: Vanhasen hallituksen metsäverokokeilu tulisi saada pysyväksi
Mielipide | 31.7.2026 10:57
Lukijalta: Maailma on löytänyt pohjoisen, mutta Suomi jatkaa keskittämistä etelään
Mielipide | 30.7.2026 18:39

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Garden-kohu on tarpeellinen opetus kaikille puolueille, keskustakonkari sanoo MT:ssä
Uutiset | 28.7.2026 13:18
Antti Kurvinen vaatii hallitukselta toimia Carunan saamiseksi suomalaisomistukseen: ”Herätys Multala ja Orpo!”
Uutiset | 24.7.2026 12:48
Kulmuni vaatii hallitukselta vastauksia Carunan omistuksesta: ”Selvittikö hallitus konsortion rakentamista Caruna-ostolle?”
Uutiset | 23.7.2026 14:07
Antti Kurvinen vaatii hallitukselta toimia Carunan saamiseksi suomalaisomistukseen: ”Herätys Multala ja Orpo!”
Uutiset | 24.7.2026 12:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste