Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Pohjois-Korea

Raportti: Pohjois-Korea teloittaa yhä enemmän ihmisiä – yksi erikoinen syy

12.9.2025 21:42
Lue lisää 
Näkökulma: Pekka Pohjolainen Näkökulma
Perussuomalaisista pois potkittu Ano Turtiainen ei ole tyytynyt eduskunnassa takarivin taavin rooliin, vaan näkyy ja kuuluu. (Kuva: Lehtikuva/Jussi Nukari)

Ano Turtiainen on Halla-ahon perussuomalaisille muuntovirus, jolle puolue on kaikkea muuta kuin immuuni

Omanlaistaan sananvapausajattelua edustaneet perussuomalaiset joutuivat samaan leiriin muiden puolueiden kanssa, Pekka Pohjolainen kirjoittaa näkökulmassaan
Pekka Pohjolainen 13.4.2021 15:22, muokattu 14.4.2021 13:51
a– a+
Näkökulma

Eduskunnan puhemiesneuvosto pui ryhmyreillä täydennettynä viime perjantaina hyvin poikkeuksellista tapausta: kansanedustaja Ano Turtiaisen some-käytöstä.

Kokouksen lopputuleman voi tiivistää kolmeen sanaan: yhtä tyhjän kanssa. Menneen maailman pyhiä kääröjään pyörittelevällä eduskunnalla ei ole mitään mahdollisuuksia puuttua kansanedustajan käytökseen eduskunnan ulkopuolella. Edes minkäänlaista julkilausumaa ei annettu.

Kokoontumisen pontimena oli Turtiaisen tviitti, jossa kansanedustajan tulkittiin esittäneen vähintään peitellyn uhkauksen mahdollisen maskipakon säätämisen seuraamuksista.

’Kaikkia vituttaa jo. Ystäväni sanoi -”olen valmis tappamaan, jos jollekin tässä maassa pakolla laitetaan maski.” No, en minäkään sellaista katsoisi sivusta. Terveisiä kollegoille, jotka olette maskipakon kannalla.”, Turtiainen tviittasi.

Puhemiesneuvoston kokousta ”Tupperware-kokoontumiseksi” luonnehtinut Turtiainen ei vastineessaan kuvia kumarrellut:

–  Mikä te – arvon puhemiesneuvosto – kuvittelette olevanne? Kuvitteletteko te, että minä olisin teillä töissä ja että olisin teille muka joku alainen ja tilivelvollinen teille tekemisistäni, Turtiainen kirjoitti ja jatkoi:

– Teidän on ihan turha yrittää puuttua mihinkään muihin tekemisiini. Kansalaiset ovat valinneet minut määräajaksi edustamaan heitä, joten heillä minä olen töissä, ja heille minä olen tilivelvollinen, Turtiainen sanoo.

Eikä siinä vielä kaikki: tuoreessa Facebook-päivityksessään Turtiainen kirjoittaa, ettei luota enää poliisiin, vaan suhtautuu siihen kuin pahimpaan viholliseensa.

Perussuomalaisten riveissä eduskuntaan keväällä 2019 noussut juvalainen entinen voimanostaja on jo puhunut itselleen potkut sekä perussuomalaisten eduskuntaryhmästä että puolueesta.

Perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho, ryhmäpuheenjohtaja Ville Tavio ja muu puoluejohto eivät ole siten enää vastuussa Turtiaisen teoista ja puheista, hänen nousustaan eduskuntaan osaltaan kylläkin.

Halla-aho avasi ajatteluaan kohuedustajasta kirjoittamalla hiljattain kolumnissaan Perussuomalainen-lehdessä Turtiaisen kaltaisineen tekevän poliittista itsemurhaa. Kun kalliolta on hypätty, ympärillä ei enää olekaan suuria kansanjoukkoja hurraamassa, Halla-aho näki.

Ehkä ei. Perussuomalaisille Turtiainen taitaa kuitenkin olla paljon kiusallisempi tapaus, kuin puolueessa halutaan julkisesti myöntää.

Tapaus Turtiainen ajoi Halla-ahon omanlaistaan sananvapausajattelua edustaneet perussuomalaiset ensimmäistä kertaa samaan rintamaan muiden puolueiden kanssa. Ennen on aina puolustettu kuinka kovia puheita tahansa.

Aikaisemmin eduskunnassa ei ole käytännössä ollut poliittiselle etiketille kintaalla viittaaville oman tiensä kulkijoille perussuomalaisten ulkopuolista vaihtoehtoa.

Halla-aho kuvasi ongelman ytimen oikeastaan itse arvioimalla, että erotetut henkilöt rakentavat mielellään ympärilleen sankarimyyttiä.

– He ovat ainoita, jotka uskaltavat sanoa asiat niin kuin ne ovat, He eivät nöyristele. He ovat rehellisiä ja kansan asialla. Muut ovat lampaita, Halla-aho summasi kolumnissaan.

Halla-ahon kiteytys on osuva. Nyt perussuomalaisten selkien ja maskinaamojen takaa löytyy kovan linjan äijä-äänestäjille Turtiainen, joka ei ole tyytynyt takarivin taavin rooliin, vaan näkyy ja kuuluu.

Turtiaisen kohtalon perussuomalaisissa voi ehkä nähdä niinkin, että puolue on pikku hiljaa matkalla enemmän tai vähemmän salonkikelpoiseksi ”tavalliseksi” puolueeksi, ehkä hallitusvastuu jo takaraivossa jyskyttäen.

Silläkin reissulla saattaa olla kuitenkin hintansa. Samoilla apajilla kalasteleva entinen persukansanedustaja on puolueelle kuin hankala muuntovirus, johon ei löydy rokotetta ja immuniteettia – ja joka vielä pakottaa kiusallisesti pitämään omalla naamalla maskin.

Pekka Pohjolainen Toimittaja

Lue myös

Rikosoikeuden professori: Turtiainen hyvin lähellä lain rikkomista

”Turtiainen on ylittänyt uuden kynnyksen suomalaisessa poliittisessa kulttuurissa.”
13.4.2021 15:52

Turtiainen repäisee taas somessa: "Suhtaudun poliisiin kuin sodassa pahimpaan viholliseen"

Kansanedustaja Ano Turtiainen sanoo suhtautuvansa poliisiin samalla tavalla kuin sodassa pitää suhtautua pahimpaan...
13.4.2021 12:31

Aihetunnisteet

ano turtiainen Eduskunta jussi halla-aho Perussuomalaiset

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Pääkirjoitukset

Media-alan tilanne on murheellinen
Pääkirjoitus | 7.12.2023 21:00
Maailman levottomat ajat korostavat kansanvaltaa ja tekevät presidentinvaalista tavallistakin tärkeämmät
Pääkirjoitus | 4.12.2023 21:00
Sisäpolitiikka on rempallaan
Pääkirjoitus | 1.12.2023 21:00
Keskusta nosti kapinalipun ja ilmoitti, että se ei suostu hyvinvointialueiden pakkosäästöihin
Pääkirjoitus | 27.11.2023 21:00
Keskustan vaihtoehtobudjetti kelpaa iltalukemiseksi hallituksen ministereillekin
Pääkirjoitus | 24.11.2023 21:00

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Järkytys: Vaarallinen ”suuteleva lude” uhkaa yli sataa miljoonaa ihmistä
Uutiset | 9.9.2025 22:02
Valko-Venäjän armeija raportoi yöllisistä drooneista
Uutiset | 10.9.2025 11:36
Kremliltä tivattiin Puola-kommenttia: Tämä oli reaktio
Uutiset | 11.9.2025 13:47
Miksi legendaarisen kettukarkin virallinen nimi on Pihlaja? – Selitys saattaa yllättää
Uutiset | 9.9.2025 21:21
Kirja: Näin Mika Myllylä perusteli jääkaapissa olevia dopingaineita vaimolleen vuosikausia ennen Lahden käryä
Uutiset | 11.9.2025 22:05
Puolasta tyly viesti: Tämä Kremlin on nyt aika tajuta
Uutiset | 11.9.2025 9:00
Pikkulinnut muuttivat käytöstään – Hömötiaiset yhä arvoitus
Uutiset | 11.9.2025 21:30
Puolaan lentäneistä lennokeista tuli uusi teoria – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.9.2025 16:16
Millaiset hiirenloukut toimivat parhaiten? – Asiantuntijalta yllättävä vastaus
Uutiset | 6.9.2025 20:34
”Joka koululuokalla on yksi lapsi, jolla on FASD” – Myytti alkoholista elää sitkeänä
Uutiset | 8.9.2025 22:00
Järkytys: Vaarallinen ”suuteleva lude” uhkaa yli sataa miljoonaa ihmistä
Uutiset | 9.9.2025 22:02
Historia | Kotimaisella vakuutusyhtiöllä oli oma Boeing 747 – näin Suomen ainoalle jumbojetille kävi
Uutiset | 7.9.2025 21:00
Mekaanikko HS:lle: Tällä en ajaisi vaikka maksettaisiin
Uutiset | 8.9.2025 21:02
Miksi legendaarisen kettukarkin virallinen nimi on Pihlaja? – Selitys saattaa yllättää
Uutiset | 9.9.2025 21:21
Valko-Venäjän armeija raportoi yöllisistä drooneista
Uutiset | 10.9.2025 11:36
Millaiset hiirenloukut toimivat parhaiten? – Asiantuntijalta yllättävä vastaus
Uutiset | 6.9.2025 20:34
“Keltainen teepannu” nauratti ensin, mutta pian hymyt hyytyivät – ranskalaistallin luja usko turbomoottoriin mullisti Formula 1:n
Uutiset | 6.9.2025 21:04
Näin teet polttopuut oikealla tavalla itse – Yksi asia muistettava kaikissa olosuhteissa
Uutiset | 1.9.2025 21:21
Tuholaistorjuja: Jos sinulla herää tällainen epäilys, älä vitkuttele yhtään
Uutiset | 7.9.2025 21:30
Kremliltä tivattiin Puola-kommenttia: Tämä oli reaktio
Uutiset | 11.9.2025 13:47
Kiinalaisen sotalaivan takaa-ajo päättyi hurjaan törmäykseen
Uutiset | 12.8.2025 21:43
Järkytys: Vaarallinen ”suuteleva lude” uhkaa yli sataa miljoonaa ihmistä
Uutiset | 9.9.2025 22:02
Näin teet polttopuut oikealla tavalla itse – Yksi asia muistettava kaikissa olosuhteissa
Uutiset | 1.9.2025 21:21
Kysely: Monelle syöpään sairastuneelle ei kerrota olennaisesta hoitoon liittyvästä asiasta – ”Huolestuttavaa”
Uutiset | 29.8.2025 22:00
Tutkimus: Ihmiset ikääntyvät entistä nopeammin – tässä syy
Uutiset | 26.8.2025 21:39
Historia | Kotimaisella vakuutusyhtiöllä oli oma Boeing 747 – näin Suomen ainoalle jumbojetille kävi
Uutiset | 7.9.2025 21:00
Mekaanikko HS:lle: Tällä en ajaisi vaikka maksettaisiin
Uutiset | 8.9.2025 21:02
Prinsessa Diana piilotti aikakapselin, jonka piti pysyä suljettuna satoja vuosia – Nyt se kuitenkin avattiin
Uutiset | 1.9.2025 22:11
Tutkimus löysi parannuskeinot ”särkyneen sydämen oireyhtymään”
Uutiset | 30.8.2025 21:40
Karhu hyökkäsi ihmisen kimppuun
Uutiset | 26.8.2025 9:55

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Pikajuoksun huippunimelle pitkä dopingtuomio
Uutiset | 12.9.2025 22:00
Raportti: Pohjois-Korea teloittaa yhä enemmän ihmisiä – yksi erikoinen syy
Uutiset | 12.9.2025 21:42
Alaselän kivut ovat piinallisen tuttuja lähes kaikille – Hoidot ovat kuitenkin tehottomia, sanoo tutkimus
Uutiset | 12.9.2025 21:30
Järkytys: Vaarallinen ”suuteleva lude” uhkaa yli sataa miljoonaa ihmistä
Uutiset | 9.9.2025 22:02
Historia | Kotimaisella vakuutusyhtiöllä oli oma Boeing 747 – näin Suomen ainoalle jumbojetille kävi
Uutiset | 7.9.2025 21:00
Mekaanikko HS:lle: Tällä en ajaisi vaikka maksettaisiin
Uutiset | 8.9.2025 21:02

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kun sanat eivät riitä – ajatuksia Charlie Kirkin murhan jälkimainingeissa
Mielipide | 12.9.2025 13:11
Lukijalta: Hävyttömiä ja valheellisia väitteitä
Mielipide | 12.9.2025 12:10
Lukijalta: Vaneritehdas Äänekoskella palautettava käyttöön
Mielipide | 12.9.2025 11:04
Lukijalta: Ikääntyvä väestö luo kasvun markkinat
Mielipide | 12.9.2025 10:44
Lukijalta: Emme ole heikkolaatuisia, vaan kasvamme tasavertaisiksi ahkeruudella ja työllä
Mielipide | 8.9.2025 15:56
Lukijalta: Heikot puheet
Mielipide | 9.9.2025 9:00
Vastine: Yrittäjien eläkejärjestelmä kaipaa uudistamista, mutta vapaaehtoisuus ei sovi siihen 
Mielipide | 10.9.2025 15:11
Lukijalta: Suora puhe ei saa olla rumaa puhetta
Mielipide | 5.9.2025 11:59

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Mikko Savola: Ruokaturva ja koulutus on turvattava
Keskusta | 6.9.2025 13:12
Nuorkeskusta: Hallituksen työllisyys- ja kasvutoimet ovat laastaria avohaavan päälle
Uutiset | 3.9.2025 16:18
Lauri Salo ei hae jatkokautta Keskustaopiskelijoiden puheenjohtajana
Keskusta | 28.8.2025 14:09
Keskustan Mikko Savola: Ruokaturva ja koulutus on turvattava
Keskusta | 6.9.2025 13:12
Lauri Salo ei hae jatkokautta Keskustaopiskelijoiden puheenjohtajana
Keskusta | 28.8.2025 14:09
Nuorkeskusta: Hallituksen työllisyys- ja kasvutoimet ovat laastaria avohaavan päälle
Uutiset | 3.9.2025 16:18
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste