Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Keskusta haluaa parantaa alokkaiden asemaa – ”Aikooko hallitus korottaa päivärahoja?”

29.6.2026 13:20
Lue lisää 
Kirjat
Presidentti Mauno Koivisto kertoi Aholle suhtautuvansa uuteen hallitukseen ainakin alkuun pidättyvästi. (Kuva: Matti Björkman / Lehtikuva)

Esko Aho muistelee pääministeriaikoja kirjassaan: Koivisto viivytti sinunkauppoja, Väyrynen leikki vanhaa isäntää

Annukka Kaarela 16.10.2020 0:01, muokattu 16.10.2020 3:14
a– a+
Kirjat

Lamapääministeri Esko Aho kertoo 1991-kirjassaan suhteiden presidentti Mauno Koivistoon lähteneen liikkeelle kankeasti.

Ahon mukaan Koivisto olisi toivonut sinipunahallituksen jatkavan, mutta kokoomuksen ja SDP:n rökäletappiot kevään 1991 eduskuntavaaleissa eivät tätä mahdollistaneet. Tilalle tuli juuri se hallituspohja, jonka Koivisto oli neljä vuotta aiemmin torpannut.

Puheessaan uudelle hallitukselle presidentti lupasi antaa sille ”kaikkea asianmukaista tukea toimivaltuuksiensa puitteissa”.

– Siinä presidentinlinnan peilisalissa seisoessani muistan pohtineeni, että paljon vähempää ei voi luvata, Aho kirjoittaa.

Ensimmäisessä kahdenkeskisessä tapaamisessa Koivisto kertoi Aholle suhtautuvansa hallitukseen ainakin aluksi pidättyvästi.  

Jähmeistä väleistä kertoo myös se, että presidentti tarjosi pääministerille sinunkauppoja vasta neljännellä tapaamiskerralla.

Alun tunnustelun jälkeen yhteistyö alkoi kuitenkin sujua. Aho arvioi, että siihen vaikutti suotuisasti miesten ikäero.

– Mauno Koivisto oli isäni ikätoveri, vain reilun kuukauden häntä nuorempi. Sotaveteraaneja molemmat.

Vaikka Koivisto profiloitui presidenttinä epäkekkoseksi, Ahon mukaan hän eteni monissa asioissa samoja latuja edeltäjänsä kanssa. Molemmat pelkäsivät Neuvostoliittoa ja pitivät yhteyttä Moskovaan KGB-kanavan kautta.

Ahon mukaan Koivisto näki heikentyvän ja sisäisen murenevan Neuvostoliiton uhkana. Presidentti pani toivonsa Mihail Gorbatšoviin, jonka ajamien uudistusten hän toivoi pitävän itänaapurin ennustettavana ja vakaana.

Koivisto asetti Gorbatšovin ja hänen uudistuspolitiikkansa tukemisen Baltian maiden itsenäisyyspyrkimysten edelle, Aho kirjoittaa.

– Siinä hän ei suinkaan ollut yksin. Yhdysvaltain presidentti George Bush, Saksan liittokansleri Helmut Kohl ja Ranskan presidentti François Mitterrand toimivat täsmälleen samoin.

Elokuun 1991 lopussa tapahtumat itänaapurissa alkoivat vyöryä hurjaa vauhtia. Torstaina 22. elokuuta Viron ulkoministeri Lennart Meri pyysi Suomen hallitusta tunnustamaan Viron itsenäisyyden.

Lauantaina Venäjän presidentti Boris Jeltsin tapasi  Moskovassa Viron ja Latvian presidentit ja allekirjoitti maiden itsenäisyyden tunnustavat ukaasit. Myös Suomen oli reagoitava, ja ulkoasiainvaliokunta kutsuttiin koolle sunnuntai-illaksi.

Kokouksessa presidentti Koivisto halusi jäädä odottamaan Neuvostoliiton reaktiota ja kannatti ulkoministeriön ehdottamaa lausuntoa, jota Aho piti turhan varovaisena.  Pääministeri yritti tarjota tilalle omaa muotoiluaan, jonka mukaan neuvottelut diplomaattisuhteiden solmimiseksi Baltian maihin voitaisiin aloittaa heti.

Keskustelu kokouksessa jatkui Ahon mukaan sekavana ja Koivisto oli jo tekemässä johtopäätöstä odottavan kannan puolesta, kun Ahon vieressä istunut kansliapäällikkö Jaakko Kalela potkaisi pääministeriä nilkkaan ja kannusti tarjoamaan vielä kertaalleen tämän muotoilemaa vaihtoehtoa.

– Sen tehtyäni presidentti päätyi hyväksymään nopean aikataulun ja määräsi pääministerin kertomaan sen linnan edessä päivystäville toimittajille. Kalela ilmiselvästi osasi lukea päämiehensä ajatuksenjuoksua, Aho kirjoittaa.

Ahon mukaan elokuun lopun tapahtumat siirsivät Suomen uuteen aikaan. Mahdottomalta näyttäneet asiat muuttuivat mahdollisiksi, jopa todennäköisiksi.

Mahdollisten asioiden joukkoon ei Ahon mukaan kuitenkaan kuulunut Karjalan palautus. Hän kiistää väitteet, joiden mukaan kevään ja syksyn 1991 aikana Koivistolle olisi tarjoutunut tilaisuus nostaa Karjala-kysymys esiin.

– Mitään keskusteluja mahdollisuudesta ostaa Karjala takaisin ei ainakaan suomalaisten kanssa ole käyty. Jos presidentti Koivisto olisi ollut sellaisesta tietoinen, hänen parlamentarismitulkintansa mukaan myös pääministerin kuului tietää.

Aho avaa kirjassaan suhdettaan myös häntä keskustan johdossa edeltäneeseen Paavo Väyryseen. Kun Väyrynen maaliskuun 1990 lopussa kertoi luopuvansa puheenjohtajuudesta, Aho tulkitsi ilmoituksen aluksi uhkaukseksi.

– Väyrynen tiesi kannatuksensa puolueen kentällä vahvaksi. Kädenvääntö eduskuntaryhmän puheenjohtaja Kauko Juhantalon kanssa sapetti Väyrystä, Aho kertoo.

Pian kävi selväksi, ettei Väyrynen uhittele vaan lähtee oikeasti. Hänen seuraajakseen olivat Ahon lisäksi ehdolla Eeva Kuuskoski-Vikatmaa, Seppo Kääriäinen ja Olli Rehn.

Esko Ahon mukaan Paavo Väyrynen kuvitteli johtavansa keskustaa taustalta. Aholle oli varattu V.J. Sukselaisen rooli. Kuva: Jorma Komulainen

Joukon tuntemattomin Aho sai lisänimen ”Esko Who”, mutta voitti silti Porin puoluekokouksessa täpärästi Kuuskoski-Vikatmaan.

Ahon mukaan presidentiksi haluavalla Väyrysellä oli näytelmän käsikirjoitus jo valmiina. Väyryselle itselleen oli varattu luonnollisesti Urho Kekkosen rooli. Seppo Kääriäisestä tulisi Arvo Korsimo ja Ahosta V.J. Sukselainen.

Väyrynen kuvasi itseään haastattelussa vanhaksi isännäksi ja Ahon mukaan kuvitteli johtavansa puoluetta taustalta. Pian entinen puheenjohtaja sai huomata, ettei näin käynyt.

Väyrysen tulkinnan mukaan Aho ryhtyi toteuttamaan heti isänmurhaa ja liittoutui niiden kanssa, jotka olivat Väyrystä kiivaimmin kampittaneet. Hän otti nokkiinsa varsinkin Ilkan haastattelusta, jossa Aho joutui vastaamaan kysymykseen presidenttiehdokkaasta.

– Vastasin kertomalla itsestäänselvyyden: Eeva Kuuskoski‑Vikatmaa on tietenkin mahdollinen presidenttiehdokas. Valinnan tekee vuoden 1992 puoluekokous Kokkolassa, Aho muistelee.

Myllykirje tuli pian. Siinä Väyrynen arvosteli, että Aho oli epälojaali häntä kohtaan.

Väyrysen valinta ulkoministeriksi Ahon hallitukseen ei ollut läpihuutojuttu. Keskustan ex-puheenjohtaja ei tunnetusti kuulunut Koiviston suosikeihin, ja vuoden 1982 ministerivalinnoissa presidentti oli sivuuttanut tämän Per Stenbäckillä.

Ahon mukaan Väyrynen arasteli Koiviston suhtautumista ja pyysi, että pääministeri selvittäisi presidentin kannan etukäteen.

– Lupasin tehdä niin. Koivisto hyväksyi Väyrysen ja asia näytti olevan selvä.

Aho huokaisi kuitenkin helpotuksesta liian aikaisin. Ennen hallituksen nimittämistä Väyrynen lähti laivaristeilylle. Illan tunteina mopo karkasi käsistä ja tempaus päätyi kissankorkuisin kirjaimin iltapäivälehteen.

Pian Ahon puhelin soi. Hän sai Väyryseltä pyynnön lähestyä Koivistoa uudelleen ja tiedustella, pitääkö tämä kompastelua niin vakavana, että se vaikuttaa ulkoministeriksi nimittämiseen.

– Vastaus tuli empimättä: ”Ei vaikuta.” Soitin saman tien tiedon Väyryselle, joka otti sen vastaan yhdellä lauseella: ”Asiahan on sitten selvä.”

Aho antaa kirjassaan Väyryselle myös tunnustusta. Vuoden 1991 vaalitaistelussa hän kertoo saaneensa sekä Väyrysen että Eeva Kuuskoski-Vikatmaan vankkumattoman tuen.

Ahon mukaan presidentti Koivisto ja Harri Holkerin sinipunahallitus saavat puolestaan kiittää Väyrystä siitä, että Euroopan Neuvoston jäsenyysasia saatiin hoidetuksi kuntoon ennen kuin oli liian myöhäistä.

Väyrynen käänsi julkisesti kelkkansa Euroopan neuvoston jäsenyyden suhteen vuoden 1988 presidentinvaalien alla. Hän luonnehti Helsingin Sanomien haastattelussa Suomen asemaa neuvoston ulkopuolella luonnottomaksi ja lupasi, että hallitus saa keskustan tuen, jos esitys liittymisestä tulee.

Ahon mukaan yhteistyö Väyrysen kanssa ei kaikissa asioissa sujunut kitkatta, mutta EY-jäsenyyshakemuksen valmistelussa miehet olivat samalla puolella.

– Hankkeella ei olisi ollut Keskustassa minkäänlaisia menestymisen mahdollisuuksia, jos Väyrynen olisi asettunut poikkiteloin.

Esko Aho: 1991 ­– Mustien joutsenten vuosi. Otava, 281 s.

Lue myös

Suomen osuus maailman tavaraviennistä puolittunut 2000-luvulla

Suomen osuus maailman tavaraviennistä on puolittunut vuosien 2002–2024 aikana, kertoo Elinkeinoelämän tutkimuslaitos Etlan...
30.6.2026 0:01

Energiagallup: Suomalaiset haluavat lisää etenkin yhtä energiamuotoa

Valtakunnallisen energiagallupin mukaan 64 prosenttia suomalaisista pitää aurinkovoiman lisäämistä tärkeänä Suomen sähköntuotannossa. Aurinkovoima...
29.6.2026 22:30

Historian ensimmäinen panssaritaistelu alkoi 110 vuotta sitten – järjetön teurastus opetti liittoutuneille lopulta, miten sota voitetaan

Sommen taistelun alkamisesta tulee keskiviikkona 1. heinäkuuta kuluneeksi tasan 110 vuotta. Vuonna 1916 elettiin...
29.6.2026 21:30

Aihetunnisteet

esko aho lama mauno koivisto Neuvostoliitto Paavo Väyrynen

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Nämä olivat ensimmäisen maailmansodan tappavimmat taistelut – verisin päivä oli aivan omaa luokkaansa
Uutiset | 25.6.2026 22:00
Mikä on vanhin elokuva, jonka päänäyttelijä on yhä elossa?
Uutiset | 27.6.2026 21:00
Sotahistoria | Onnekas saksalaisristeilijä selvisi uskomattomista paikoista – erikoinen arvonta vei lopulta tuhoon
Uutiset | 26.6.2026 21:13
Uusi alkoholilaki tulee voimaan ensi viikolla, Alkojen aukioloajat laajenevat
Uutiset | 26.6.2026 14:48
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Historia | Lyndon B. Johnson oli rasismin murtaja ja Vietnamin vanki – röyhkeä texasilainen jätti valtavan, mutta ristiriitaisen poliittisen perinnön
Uutiset | 27.6.2026 21:10
Suomalaisten lompakoissa raju muutos
Uutiset | 28.6.2026 19:00
”Pysäyttää investoinnit” – Etujärjestö tyrmää aloitteen, joka pakottaisi datakeskukset kattamaan oman sähköntuotansa
Uutiset | 29.6.2026 14:28
Ilmalämpöpumpullasi on kohta tilastollisesti suurempi riski mennä rikki
Uutiset | 28.6.2026 20:45
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Nämä olivat ensimmäisen maailmansodan tappavimmat taistelut – verisin päivä oli aivan omaa luokkaansa
Uutiset | 25.6.2026 22:00
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Mykkäelokuvien aika päättyi melkein sata vuotta sitten – yksi näyttelijä yhä elossa
Uutiset | 24.6.2026 22:30
Sotahistoria | Onnekas saksalaisristeilijä selvisi uskomattomista paikoista – erikoinen arvonta vei lopulta tuhoon
Uutiset | 26.6.2026 21:13
Moskovan ylpeys jäi kakkoseksi – maailman korkein vapaasti seisova rakennelma avattiin 50 vuotta sitten
Uutiset | 23.6.2026 21:30
Kurvinen: Hallitus teki historiallisen törkytempun maanomistajille
Uutiset | 24.6.2026 10:57
Mikä on vanhin elokuva, jonka päänäyttelijä on yhä elossa?
Uutiset | 27.6.2026 21:00
Drooni-isku sulki Moskovan lentokentät
Uutiset | 22.6.2026 7:52
Uusi alkoholilaki tulee voimaan ensi viikolla, Alkojen aukioloajat laajenevat
Uutiset | 26.6.2026 14:48
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22

Uusimmat

Suomen osuus maailman tavaraviennistä puolittunut 2000-luvulla
Uutiset | 30.6.2026 0:01
Energiagallup: Suomalaiset haluavat lisää etenkin yhtä energiamuotoa
Uutiset | 29.6.2026 22:30
Historian ensimmäinen panssaritaistelu alkoi 110 vuotta sitten – järjetön teurastus opetti liittoutuneille lopulta, miten sota voitetaan
Uutiset | 29.6.2026 21:30
Mitä ihmettä? – Kertakäyttömuovit aiheuttavat kunnille melkoisen talousrallin
Uutiset | 29.6.2026 21:00
Hyttyskarkottimissa vaara pölyttäjille – voiko tietty lintulaji korvata kemiallisen karkotuksen?
Uutiset | 29.6.2026 20:45
Halpakrääsärallia suitsimaan tarkoitettu kolmen euron tulli astuu pian voimaan
Uutiset | 29.6.2026 20:15
OECD: Suomalaisten luottamus julkiseen hallintoon on kansainvälisesti korkea – hallitukseen luottaa alle puolet suomalaisista
Uutiset | 29.6.2026 17:46
Kaikkonen: Helsinki Garden -päätöksen asiakirjat julkaistava
Uutiset | 29.6.2026 16:29
Jan Vapaavuori HS:lle: Puhuin Garden Helsingistä pääministerin kanssa
Uutiset | 29.6.2026 16:27
Lämmin sää jatkuu, mutta sateet viilentävät pohjoista
Uutiset | 29.6.2026 16:19
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Hallituksen tekohengitys maksaa miljardeja – olisiko jo aika ottaa poliittiset lelut ja natsat pois?
Uutiset | 24.6.2026 13:45
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Suomen osuus maailman tavaraviennistä puolittunut 2000-luvulla
Uutiset | 30.6.2026 0:01
Energiagallup: Suomalaiset haluavat lisää etenkin yhtä energiamuotoa
Uutiset | 29.6.2026 22:30
Historian ensimmäinen panssaritaistelu alkoi 110 vuotta sitten – järjetön teurastus opetti liittoutuneille lopulta, miten sota voitetaan
Uutiset | 29.6.2026 21:30
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Nämä olivat ensimmäisen maailmansodan tappavimmat taistelut – verisin päivä oli aivan omaa luokkaansa
Uutiset | 25.6.2026 22:00
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Sisävesiliikenne puuttuu valtion vaikutusarvioinneista
Mielipide | 29.6.2026 13:30
Lukijalta: Metsähallituksen säästöt iskevät harvaan asuttuihin alueisiin – ennätystulos ei saa tarkoittaa luontokohteiden alasajoa
Mielipide | 27.6.2026 11:54
Lukijalta: Outoa menoa Palokin ympärillä
Mielipide | 27.6.2026 10:56
Lukijalta: Maksamme itsemme kipeiksi vääristä asioista – sote-laivan on käännyttävä ennen kuin se uppoaa
Mielipide | 25.6.2026 13:17

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Nuorkeskusta: Ihmisarvo ei ole mielipidekysymys
Uutiset | 23.6.2026 18:32
Keskustanaiset: Keskustan kannatuksen on noustava, jos puolue mielii hallitukseen
Uutiset | 23.6.2026 12:40
”Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä”, keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan
Uutiset | 18.6.2026 13:46
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste