Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Puoluebarometri

Puoluebarometri: Orpon hallitus vajosi vaalikauden pohjamutiin – SDP:hen ja keskustaan suhtaudutaan myönteisimmin

16.4.2026 12:00
Lue lisää 
Kirjat
Presidentti Mauno Koivisto kertoi Aholle suhtautuvansa uuteen hallitukseen ainakin alkuun pidättyvästi. (Kuva: Matti Björkman / Lehtikuva)

Esko Aho muistelee pääministeriaikoja kirjassaan: Koivisto viivytti sinunkauppoja, Väyrynen leikki vanhaa isäntää

Annukka Kaarela 16.10.2020 0:01, muokattu 16.10.2020 3:14
a– a+
Kirjat

Lamapääministeri Esko Aho kertoo 1991-kirjassaan suhteiden presidentti Mauno Koivistoon lähteneen liikkeelle kankeasti.

Ahon mukaan Koivisto olisi toivonut sinipunahallituksen jatkavan, mutta kokoomuksen ja SDP:n rökäletappiot kevään 1991 eduskuntavaaleissa eivät tätä mahdollistaneet. Tilalle tuli juuri se hallituspohja, jonka Koivisto oli neljä vuotta aiemmin torpannut.

Puheessaan uudelle hallitukselle presidentti lupasi antaa sille ”kaikkea asianmukaista tukea toimivaltuuksiensa puitteissa”.

– Siinä presidentinlinnan peilisalissa seisoessani muistan pohtineeni, että paljon vähempää ei voi luvata, Aho kirjoittaa.

Ensimmäisessä kahdenkeskisessä tapaamisessa Koivisto kertoi Aholle suhtautuvansa hallitukseen ainakin aluksi pidättyvästi.  

Jähmeistä väleistä kertoo myös se, että presidentti tarjosi pääministerille sinunkauppoja vasta neljännellä tapaamiskerralla.

Alun tunnustelun jälkeen yhteistyö alkoi kuitenkin sujua. Aho arvioi, että siihen vaikutti suotuisasti miesten ikäero.

– Mauno Koivisto oli isäni ikätoveri, vain reilun kuukauden häntä nuorempi. Sotaveteraaneja molemmat.

Vaikka Koivisto profiloitui presidenttinä epäkekkoseksi, Ahon mukaan hän eteni monissa asioissa samoja latuja edeltäjänsä kanssa. Molemmat pelkäsivät Neuvostoliittoa ja pitivät yhteyttä Moskovaan KGB-kanavan kautta.

Ahon mukaan Koivisto näki heikentyvän ja sisäisen murenevan Neuvostoliiton uhkana. Presidentti pani toivonsa Mihail Gorbatšoviin, jonka ajamien uudistusten hän toivoi pitävän itänaapurin ennustettavana ja vakaana.

Koivisto asetti Gorbatšovin ja hänen uudistuspolitiikkansa tukemisen Baltian maiden itsenäisyyspyrkimysten edelle, Aho kirjoittaa.

– Siinä hän ei suinkaan ollut yksin. Yhdysvaltain presidentti George Bush, Saksan liittokansleri Helmut Kohl ja Ranskan presidentti François Mitterrand toimivat täsmälleen samoin.

Elokuun 1991 lopussa tapahtumat itänaapurissa alkoivat vyöryä hurjaa vauhtia. Torstaina 22. elokuuta Viron ulkoministeri Lennart Meri pyysi Suomen hallitusta tunnustamaan Viron itsenäisyyden.

Lauantaina Venäjän presidentti Boris Jeltsin tapasi  Moskovassa Viron ja Latvian presidentit ja allekirjoitti maiden itsenäisyyden tunnustavat ukaasit. Myös Suomen oli reagoitava, ja ulkoasiainvaliokunta kutsuttiin koolle sunnuntai-illaksi.

Kokouksessa presidentti Koivisto halusi jäädä odottamaan Neuvostoliiton reaktiota ja kannatti ulkoministeriön ehdottamaa lausuntoa, jota Aho piti turhan varovaisena.  Pääministeri yritti tarjota tilalle omaa muotoiluaan, jonka mukaan neuvottelut diplomaattisuhteiden solmimiseksi Baltian maihin voitaisiin aloittaa heti.

Keskustelu kokouksessa jatkui Ahon mukaan sekavana ja Koivisto oli jo tekemässä johtopäätöstä odottavan kannan puolesta, kun Ahon vieressä istunut kansliapäällikkö Jaakko Kalela potkaisi pääministeriä nilkkaan ja kannusti tarjoamaan vielä kertaalleen tämän muotoilemaa vaihtoehtoa.

– Sen tehtyäni presidentti päätyi hyväksymään nopean aikataulun ja määräsi pääministerin kertomaan sen linnan edessä päivystäville toimittajille. Kalela ilmiselvästi osasi lukea päämiehensä ajatuksenjuoksua, Aho kirjoittaa.

Ahon mukaan elokuun lopun tapahtumat siirsivät Suomen uuteen aikaan. Mahdottomalta näyttäneet asiat muuttuivat mahdollisiksi, jopa todennäköisiksi.

Mahdollisten asioiden joukkoon ei Ahon mukaan kuitenkaan kuulunut Karjalan palautus. Hän kiistää väitteet, joiden mukaan kevään ja syksyn 1991 aikana Koivistolle olisi tarjoutunut tilaisuus nostaa Karjala-kysymys esiin.

– Mitään keskusteluja mahdollisuudesta ostaa Karjala takaisin ei ainakaan suomalaisten kanssa ole käyty. Jos presidentti Koivisto olisi ollut sellaisesta tietoinen, hänen parlamentarismitulkintansa mukaan myös pääministerin kuului tietää.

Aho avaa kirjassaan suhdettaan myös häntä keskustan johdossa edeltäneeseen Paavo Väyryseen. Kun Väyrynen maaliskuun 1990 lopussa kertoi luopuvansa puheenjohtajuudesta, Aho tulkitsi ilmoituksen aluksi uhkaukseksi.

– Väyrynen tiesi kannatuksensa puolueen kentällä vahvaksi. Kädenvääntö eduskuntaryhmän puheenjohtaja Kauko Juhantalon kanssa sapetti Väyrystä, Aho kertoo.

Pian kävi selväksi, ettei Väyrynen uhittele vaan lähtee oikeasti. Hänen seuraajakseen olivat Ahon lisäksi ehdolla Eeva Kuuskoski-Vikatmaa, Seppo Kääriäinen ja Olli Rehn.

Esko Ahon mukaan Paavo Väyrynen kuvitteli johtavansa keskustaa taustalta. Aholle oli varattu V.J. Sukselaisen rooli. Kuva: Jorma Komulainen

Joukon tuntemattomin Aho sai lisänimen ”Esko Who”, mutta voitti silti Porin puoluekokouksessa täpärästi Kuuskoski-Vikatmaan.

Ahon mukaan presidentiksi haluavalla Väyrysellä oli näytelmän käsikirjoitus jo valmiina. Väyryselle itselleen oli varattu luonnollisesti Urho Kekkosen rooli. Seppo Kääriäisestä tulisi Arvo Korsimo ja Ahosta V.J. Sukselainen.

Väyrynen kuvasi itseään haastattelussa vanhaksi isännäksi ja Ahon mukaan kuvitteli johtavansa puoluetta taustalta. Pian entinen puheenjohtaja sai huomata, ettei näin käynyt.

Väyrysen tulkinnan mukaan Aho ryhtyi toteuttamaan heti isänmurhaa ja liittoutui niiden kanssa, jotka olivat Väyrystä kiivaimmin kampittaneet. Hän otti nokkiinsa varsinkin Ilkan haastattelusta, jossa Aho joutui vastaamaan kysymykseen presidenttiehdokkaasta.

– Vastasin kertomalla itsestäänselvyyden: Eeva Kuuskoski‑Vikatmaa on tietenkin mahdollinen presidenttiehdokas. Valinnan tekee vuoden 1992 puoluekokous Kokkolassa, Aho muistelee.

Myllykirje tuli pian. Siinä Väyrynen arvosteli, että Aho oli epälojaali häntä kohtaan.

Väyrysen valinta ulkoministeriksi Ahon hallitukseen ei ollut läpihuutojuttu. Keskustan ex-puheenjohtaja ei tunnetusti kuulunut Koiviston suosikeihin, ja vuoden 1982 ministerivalinnoissa presidentti oli sivuuttanut tämän Per Stenbäckillä.

Ahon mukaan Väyrynen arasteli Koiviston suhtautumista ja pyysi, että pääministeri selvittäisi presidentin kannan etukäteen.

– Lupasin tehdä niin. Koivisto hyväksyi Väyrysen ja asia näytti olevan selvä.

Aho huokaisi kuitenkin helpotuksesta liian aikaisin. Ennen hallituksen nimittämistä Väyrynen lähti laivaristeilylle. Illan tunteina mopo karkasi käsistä ja tempaus päätyi kissankorkuisin kirjaimin iltapäivälehteen.

Pian Ahon puhelin soi. Hän sai Väyryseltä pyynnön lähestyä Koivistoa uudelleen ja tiedustella, pitääkö tämä kompastelua niin vakavana, että se vaikuttaa ulkoministeriksi nimittämiseen.

– Vastaus tuli empimättä: ”Ei vaikuta.” Soitin saman tien tiedon Väyryselle, joka otti sen vastaan yhdellä lauseella: ”Asiahan on sitten selvä.”

Aho antaa kirjassaan Väyryselle myös tunnustusta. Vuoden 1991 vaalitaistelussa hän kertoo saaneensa sekä Väyrysen että Eeva Kuuskoski-Vikatmaan vankkumattoman tuen.

Ahon mukaan presidentti Koivisto ja Harri Holkerin sinipunahallitus saavat puolestaan kiittää Väyrystä siitä, että Euroopan Neuvoston jäsenyysasia saatiin hoidetuksi kuntoon ennen kuin oli liian myöhäistä.

Väyrynen käänsi julkisesti kelkkansa Euroopan neuvoston jäsenyyden suhteen vuoden 1988 presidentinvaalien alla. Hän luonnehti Helsingin Sanomien haastattelussa Suomen asemaa neuvoston ulkopuolella luonnottomaksi ja lupasi, että hallitus saa keskustan tuen, jos esitys liittymisestä tulee.

Ahon mukaan yhteistyö Väyrysen kanssa ei kaikissa asioissa sujunut kitkatta, mutta EY-jäsenyyshakemuksen valmistelussa miehet olivat samalla puolella.

– Hankkeella ei olisi ollut Keskustassa minkäänlaisia menestymisen mahdollisuuksia, jos Väyrynen olisi asettunut poikkiteloin.

Esko Aho: 1991 ­– Mustien joutsenten vuosi. Otava, 281 s.

Lue myös

Yhdysvallat vakuutti jatkavansa Iranin satamien saartamista

Israelin puolustusministeri varoitti Irania hylkäämästä Yhdysvaltojen ehdotusta ydinaseista luopumisesta.
16.4.2026 19:25

Trump: Israel ja Libanon aloittavat kymmenen päivän aselevon

Yhdysvaltojen presidentin Donald Trumpin mukaan Israel ja Libanon ovat sopineet kymmenen päivän aselevosta....
16.4.2026 19:00

Keskustan Polvinen syyttää hallitusta apteekkiverkon massiivisesta alasajosta – Grahn-Laasonen kiistää

Hallitus on viemässä apteekit kauemmas sadoiltatuhansilta suomalaisilta, syyttää keskustan kainuulainen kansanedustaja Mikko Polvinen. Polvinen...
16.4.2026 18:45

Aihetunnisteet

esko aho lama mauno koivisto Neuvostoliitto Paavo Väyrynen

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tiedätkö, kuinka moni ihminen on kuollut avaruudessa? Vastaus voi yllättää
Uutiset | 14.4.2026 21:01
Historia | Laukaus kuin maailman laidalta – legendaarinen biisonikivääri pelasti intiaanien piirittämät metsästäjät Texasin takamailla
Uutiset | 14.4.2026 21:20
Lidl avaa uusia myymälöitä
Uutiset | 16.4.2026 8:51
Näin kävi suomalaisten kahvimaulle, kun kahvipakettien hinta pomppasi korkealle
Uutiset | 15.4.2026 21:21
Näitä tuotteita ihmiset hamstraavat nyt Tori.fi:stä – Naisilla ja miehillä räikeä ero
Uutiset | 15.4.2026 21:47
Iran uhkasi vastata Yhdysvaltojen saartoon omalla merisaarrollaan
Uutiset | 15.4.2026 17:00
NYT: Iran ehdotti voivansa lopettaa uraanin rikastamisen viideksi vuodeksi, Yhdysvallat vaati 20 vuotta
Uutiset | 14.4.2026 5:40
Trump raivostui paavia puolustaneelle Melonille – “Olen shokissa”
Uutiset | 15.4.2026 21:58
Lavrov: Venäjä voi paikata Kiinan energiapulaa
Uutiset | 15.4.2026 8:01
Mediat: Ainakin kaksi Iranin varjolaivaston tankkeria on päässyt Hormuzinsalmen läpi
Uutiset | 14.4.2026 10:24
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Ikä ei kerro kaikkea – tutkijat löysivät tavan ennustaa elinikää
Uutiset | 8.4.2026 22:17
Suomalaisässien arvostama ”Sussu” haastoi punahävittäjät Itä-Karjalan taivaalla – Curtiss P-36 oli seuraajaansa ketterämpi kone
Uutiset | 11.4.2026 21:29
Historia | Tutkan alla tuomiopäivään – pelätyt V-pommittajat olivat RAF:n strateginen nyrkki
Uutiset | 10.4.2026 21:20
Tutkimus: Lihavuuslääkkeet voivat vaikuttaa myös mielialaan
Uutiset | 11.4.2026 21:46
Tiedätkö, kuinka moni ihminen on kuollut avaruudessa? Vastaus voi yllättää
Uutiset | 14.4.2026 21:01
Ruotsissa surkutellaan: Prinssin lahja paloi karrelle
Uutiset | 8.4.2026 21:47
Historia | Laukaus kuin maailman laidalta – legendaarinen biisonikivääri pelasti intiaanien piirittämät metsästäjät Texasin takamailla
Uutiset | 14.4.2026 21:20
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49

Uusimmat

Yhdysvallat vakuutti jatkavansa Iranin satamien saartamista
Uutiset | 16.4.2026 19:25
Trump: Israel ja Libanon aloittavat kymmenen päivän aselevon
Uutiset | 16.4.2026 19:00
Keskustan Polvinen syyttää hallitusta apteekkiverkon massiivisesta alasajosta – Grahn-Laasonen kiistää
Uutiset | 16.4.2026 18:45
Miten ihmeessä harrastajarumpali voidaan lukea yrittäjäksi? Keskustan Kosonen vaati rotia byrokratiaan
Uutiset | 16.4.2026 18:22
Puhemies Metsola Helsingissä: Unkarin kansa valitsi Euroopan
Uutiset | 16.4.2026 18:18
Suojaosat ja nuorisosetelit pöllysivät kyselytunnilla – oppositio kehotti hallitusta lopettamaan talouskasvun oraiden tallomisen
Uutiset | 16.4.2026 17:58
Hallitus ehdottaa eläintenpitokiellon pidentämistä ja rangaistusten koventamista
Uutiset | 16.4.2026 17:25
Hallitus esittää kansalaisuuskoetta ja nopeampia karkotuksia – ”Kansalaisuus ei ole automaatio”
Uutiset | 16.4.2026 16:38
Oppositio haastoi hallitusta kyselytunnilla – katso tallenne istunnon jälkeen
Uutiset | 16.4.2026 16:00
Vaalit hävinnyt Orban ei tule viimeiseen huippukokoukseensa
Uutiset | 16.4.2026 15:51
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Kehitys on ollut hirveä” – Palveluiden katoaminen on perussuomalaisten vastuulla, keskustalaiset sanovat
Uutiset | 13.4.2026 16:33
Aatteen mukana ei tarvitse ostaa vaatteita, sanoo äärilaitoja karsastava keskustan puoluesihteeri
Uutiset | 12.4.2026 8:00
Moraalifilosofi: Trump on oikeasti vaarallinen – Eurooppa joutuu ajamaan kaksilla rattailla
Uutiset | 9.4.2026 21:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Yhdysvallat vakuutti jatkavansa Iranin satamien saartamista
Uutiset | 16.4.2026 19:25
Trump: Israel ja Libanon aloittavat kymmenen päivän aselevon
Uutiset | 16.4.2026 19:00
Keskustan Polvinen syyttää hallitusta apteekkiverkon massiivisesta alasajosta – Grahn-Laasonen kiistää
Uutiset | 16.4.2026 18:45
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Ikä ei kerro kaikkea – tutkijat löysivät tavan ennustaa elinikää
Uutiset | 8.4.2026 22:17
Suomalaisässien arvostama ”Sussu” haastoi punahävittäjät Itä-Karjalan taivaalla – Curtiss P-36 oli seuraajaansa ketterämpi kone
Uutiset | 11.4.2026 21:29

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Koulussa rakennetaan lasten tulevaisuutta
Mielipide | 16.4.2026 15:06
Lukijalta: Heikommista huolehtiminen on sivistystä
Mielipide | 16.4.2026 14:43
Lukijalta: Se eläkepata
Mielipide | 16.4.2026 14:31
Lukijalta: Eläkkeiden leikkaaminen veisi ostovoimaa ja loisi työttömyyttä
Mielipide | 16.4.2026 14:22
Lukijalta: Kunnanjohtajat eivät johda politiikkaa
Mielipide | 7.4.2026 9:27
Lukijalta: Oikeutta äänestäjille
Mielipide | 10.4.2026 12:16
Lukijalta: Eläkepata porisee yli
Mielipide | 14.4.2026 10:46
Lukijalta: Eläkeuudistuksia ei pidä tehdä tasa-arvon kustannuksella
Mielipide | 8.4.2026 13:51

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Siika-aho puoluebarometrista: Muutoshalu väreilee ilmassa
Uutiset | 16.4.2026 14:28
Keskustan Etelä- ja Itä-Savon piiri nimesi ensimmäiset eduskuntavaaliehdokkaansa – Itä-Suomeen halutaan parempia näkymiä
Uutiset | 16.4.2026 12:03
Kaikkonen paaluttaa vaalitavoitteitaan – Hakee jatkopaikkaa eduskunnasta
Uutiset | 13.4.2026 10:57
Markku Siponen äimistelee Nasima Razmyarin toimintaa – ”Vastuutonta”
Uutiset | 13.4.2026 9:12
Keskustakolmikko: Hallitus vie vanhustenhoidosta rahat ja hoitajat – Korvaa ne ”aparaateilla”
Uutiset | 9.4.2026 14:07
Katariina Souri lähtee keskustan eduskuntavaaliehdokkaaksi
Uutiset | 9.4.2026 15:16
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste