USA sulkee väliaikaisesti Saudi-Arabian lähetystön, kehottaa henkilöstöä lähtemään Bahrainista ja Jordaniasta
Hyökkäys Iraniin
Yhdysvallat sulkee suurlähetystönsä väliaikaisesti Saudi-Arabian pääkaupungissa Riadissa. Syynä on varhain tänään lähetystöalueelle tehty hyökkäys, kertoo Yhdysvaltain ulkoministeriö.
Saudi-Arabian puolustusministeriö kertoi aikaisemmin, että rakennukseen oli tehty drooni-isku, joka aiheutti vähäisiä vaurioita. Lähetystörakennuksessa syttyi iskun jälkeen tulipalo.
Yhdysvaltain ulkoministeriö kertoi niin ikään määränneensä tänään kaikkia sellaisia ministeriön työntekijöitä, joiden läsnäolo ei ole välttämätöntä, lähtemään Bahrainista ja Jordaniasta. Irakissa oleville työntekijöille määräys annettiin jo eilen.